Bosanskohercegovačku neveselu stvarnost karakterišu dva kontinuirana politički retrogradna procesa. To je težnja Milorada Dodika i njegovih istomišljenika, uglavnom iz SNSD-a, da što prije političkom hajdučijom otcjepe Republiku Srpsku i pripoje je Srbiji i nastojanje Dragana Čovića da sa HDZ-om i parapolitičkom tvorevinom pod kontrolom HDZ BiH, naprave treći entitet, sa dominantno hrvatskim stanovništvom i Mostarom kao stolnim gradom.
Pri tome i jedan i drugi obnašaju visoke državne funkcije u toj istoj državi BiH: Čović na poziciji člana Predsjedništva BiH, a Dodik je predsjednik RS. Obojica jednako računaju i sa potporom iz susjedstva, iz Srbije i Hrvatske… Tu je, bar na deklarativnoj ravni, različit odnos zvaničnika dviju susjednih država…
Dok se Hrvatska preko svojih najviših zvaničnika upinje pokazati da je za opstanak dejtonske BiH, a preko svojih europarlamentaraca koristi prilike da tzv. federalizacijom podstakne i osnaži težnje hrvatskih kleronacionalista u BiH, dotle Vučićev režim neskriveno smatra da je briga za Republiku Srpsku jedan od najvažnijih nacionalnih ciljeva i zadataka…
I jedni i drugi koriste svaku mogućnost koja bi ličila na legalnu i legitimnu da daju krila secesionizmu u Bosni i Hercegovini. Nejaki i sve sporadičniji glasovi srpskih i hrvatskih intelektualaca i ljevice u Srbiji i Hrvatskoj gotovo da izgledaju marginalno karikaturalni u odnosu na državni aparat u rukama onih koji bi da čak i ovako dejtonski nefunkcionalna Bosna i Hercegovina nestane…
Pri tome ne treba smetnuti s uma da dio bošnjačkih političara kolebljivo gleda na napore bh. integralista i istina povremeno, bojažljivo i sramežljivo kalkuliše sa fildžan državicom u kojoj bi Bošnjaci bili gospodari. Ovakav način razmišljanja je poguban, jer bi vodio evidentoj palestinizaciji najbrojnijeg naroda u državi, a ta eventualna džamahirijica, priklještena između Srbije i Hrvatske, teško da bi mogla preživjeti…
Glavni retrogradisti i razgrađivači Bosne i Hercegovine, koji mirno izvode radove rastakanja bh. društva i države, uz povremene tragikomične vapaje, bez ikakvog praktičnog značaja, visokog predstavnika međunarodne zajednice Valentina Incka, Dodik i Ćović u horu govore protiv bilo kakvog građanskog koncepta u gradnji bh. budućnosti. Međusobno pomaganje ovog nacionalističkog dvojca je apsolutno i sinhrono u parlamentarnom djelovanju, a član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, Mladen Ivanić, nimalo ne solira u odnosu na politiku Milorada Dodika.
Ako se pažljivo analizira politički diskurs Dodika i Ćovića, osjeti se identičan rukopis kreiran u projektima velikodržavlja u Beogradu i Zagrebu, a pojava nekih tzv. inostranih političkih analitičara iz SAD i Evrope pokazuje u posljednje vrijeme da su svoje prste u potpori nacionalističkom dvojcu debelo umiješale i inostrane tajne obavještajne službe, čiji su službenici evidentno ovi analitičari…
Isto je vrelo na kojem svoj separatizam i secesionizam hrane Dodik i Čović.
Nemali broj protivnika Bosne i Hercegovine iznutra i izvana, rekao bih, udruženo podržava projekat nestanka Bosne i Hercegovine. Zato i nastojanja najprogresivnijih snaga u BiH, da kroz ustavne promjene, što je i realno i moguće, osiguraju život, pa i napredak, međunarodno priznate članice Ujedinjenih nacija, inače stoljetno stare države Bosne i Hercegovine, nailaze na stalne opstrukcije i onemogućavanja…
Ovom nacionalističkom dvojcu, uz vanjsku pomoć, ponajviše pomažu vrhovi srpsko-pravoslavne i katoličke crkve, koji su se nametnuli kao državni, a ne vjersko-moralni faktor u Bosni i Hercegovini.
Najnoviji potezi Dodika i Čovića su na dugi vremenski period stravični u svojoj temeljnoj retrogradnosti.
Čović otvoreno podržava razvoj hrvatskog nacionalizma kroz sport, obrazovanje i kulturu, a Dodik insistira kod profesora i studenata da u visokoškolskim institucijama Republiku Srpsku, a ne Bosnu i Hercegovinu, nazivaju državom!?
Vrelo je isto, a ni nacionalističke metodologije ne razlikuju se bitno…
Gradimir GOJER