Povežite se sa nama

Izdvojeno

 JELENA PEROVIĆ, DIREKTORICA ASK-A U AKCIJI: Suspenzija za sve članove sindikata

Objavljeno prije

na

Sindikalna organizacija ASK-a od osnivanja trpi pritiske i mobing od strane direktorice Jelene Perović, tvrde sindikalci. Činjenice kažu da je protiv predsjednika sindikata odmah nakon osnivanja pokrenut disiplinski postupak, a zatim je i suspendovan. Disicplinske postupke i suspenziju zatim su iskusili i ostali članovi sindikata

 

Protiv svih članova Sindikata Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) 8. novembra prošle godine pokrenut je disciplinski postupak. Predsjednik sindikata Dušan Drakić i 12 članova Sindikalne organizacije ASK-a terete se da su izjavili ,,da neće dozvoliti da neko radi ličnih interesa i zarad zaštite svojih nečasnih prijatelja iz prošlih vremena degradira i uništi ovaj važan državni organ”, te da ,,će istrajati u borbi protiv nezasite direktorice i njenih satelita”…

Ovo u stvari nijesu izjavili članovi Sindikata ASK-a već, kako se navodi i u odluci o pokretanju disciplinskog postupka, Nenad Rakočević, predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa, čiji je dio Sindikat ASK-a. U dokumentu, u koji je Monitor imao uvid, dalje se navodi da su članovi sindikata posredstvom Rakočevića riječi koje su tretirane kao njihove – ,,kojim radnjama su iskazali nedolično i uvredljivo ponašanje prema direktorici Agencije za spječavanjje korupcije i netrpeljivost prema njoj”. Odluku o pokretanju disciplinskih postupaka potpisala je direktorica Jelena Perović.

,,Početkom novembra uručeni su disciplinski postupci svim članovima Sindikata (13 članova) za težu povredu službene dužnosti, iz potpuno netačnih i iskonstruisanih razloga – saopštenja lica koje nije zaposleno u Agenciji. Tako je protiv članova Sindikata pokrenuto ukupno 17 disciplinskih postupaka”, kaže za Monitor predsjednik Sindikata ASK-a Dušan Drakić.

Sukob direktorice Perović i sindikalaca počinje otkako je u ovoj instituciji osnovan sindikat – 16. juna 2023.

,,Direktor Agenciji za sprječavanje korupcije, korišteći službeni položaj pokušava da spriječi i kontinuirano ometa sindikalno organizovanje i djelovanje sindikalne organizacije Agencije u dužem vremenskom periodu, odnosno od dana formiranja, kroz razne vidove diskriminacije, prijetnje i mobing prema zaposlenima”, tvrdi Drakić.

Ni mjesec dana od osnivanja sindikata, početkom jula, protiv Drakića pokrenut je prvi u nizu disciplinskih postupaka. On je bio načelnik Odsjeka za sprovođenje mjera kontrole finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja. A kao zviždač, Drakić je progovorio o brojnim nepravilnostima i nezakonitostima u radu Agencije. Za sada nema ko da ga čuje, a umjesto institucionalne zaštite i provjere navoda, dikretorica Perović ga disciplinski goni i suspenduje.

Nedugo nakon pokretanja disciplinskog postupka predsjednik Sindikata je suspendovan sa posla, početkom avgusta, do okončanja disciplinskog postupka i izrečena mu je mjera privremenog ograničenja vršenja dužnosti, odnosno zabrana obavljanja poslova u državnom organu. Nakon toga, mjera suspenzije je izrečena i protiv još dva službenika i člana Sindikalne,  a toku decembra po osnovu pokrenutih disciplinskih postupaka protiv preostalih deset članova organizacije, za njih sedam je izrečena mjera suspenzije.

,,Zloupotrebom ovlašćenja direktorica najavljuje i izriče neosnovane suspenzije službenika-članova Sindikata, bez obrazloženja kako bi oni mogli štetiti instituciji vršeći svoje radne zadatke i u čemu se ogleda opasnost da isti budu radno angažovani, ne navodeći razloge za zaštitu javnog interesa i kako bi prisustvo istih štetilo interesu državnog organa, a da nijesu naveli jasne i dovoljne razloge koji odgovaraju stanju stvari”, priča Drakić. Suspendovanim sindikalcija ostaje da se naoružaju stpljenjem i čekaju postupke pred drugostepenim organom Komisijom za žalbe.

Iz Sindikata ističu da su se u kontinuitetu obraćali rukovodstvu Agencije u cilju dostavljanja informacija i podataka vezano za položaj zaposlenih u Agenciji. Na zahtjeve sindikata među kojima su i oni o dostavljanju informacija o varijabilnom dijelu zarade ili o licu za posredovanje u slučaju moninka nikada nije odgovoreno. Zbog ovog i drugih kršenja zakona iz Sindikata su podnijeli više prijava Ombusmanu.

Rukovdstvo Agencije je uputilo više dopisa Vrhovnom državnom tužiocu i Specijalnom državnom tužiocu u kojem je zahtjevalo dostavljanje procedure Agencije, koju je kao dokaz uz krivičnu prijavu tužilaštvu  dostavio predsjednik Sindikata Agencije. Iz Sidnikata sumnjaju da je i ovo urađeno s ciljem da se protiv predsjednika Sindikata pokrenu novi disciplinski postupci.

Na sajtu Agencije, 15. decembra, objavljen je tekst pod naslovom Neprihvatljivo je da se sindikalno udruživanje koristi za obračune na ličnom nivou. U njemu se navodi: ,,U društvu koje teži da bude zasnovano na vladavini prava, neprihvatljivo je da se sindikalno udruživanje zloupotrebljava za obračune na ličnom nivou, iznošenjem niza neistina. Pozivamo sindikalnu organizaciju ASK da svoje djelovanje postavi isključivo na zakonski osnov, u čemu će imati podršku rukovodstva institucije”.

Iz sindikata tvrde da se dosadašnja ,,podrška” ogleda u tome što direktorica Perović naziva članove sindikata kriminalcima, te tvrdi da je krivična prijava koja je podnijeta od strane Sindikalne organizacije identična krivičnoj prijavi koju je ranije podnijela nevladina organizacija MANS i da je to materijalni dokaz kako se podaci već dvije godine iznose iz Agencije što ‚‚govori o njima“ (članovima Sindikata). Optužuje ih i da  postoji direktna veza NVO MANS i Sindikalne organizacije Agencije za sprječavanje korupcije, te da je prijava podnijeta iz finansijskih i interesnih motiva.

Sindikalna organizacija ASK-a do sada je pokrenula preko 80 prijava kako prema ASK-u, tako i prema ostalim institucijama, uključujući i institucije ombudsmana, tužilaštva, sudstva, nadležnih agencija i ministarstava. Oni za sada bezuspješno ukazuju da je u ovoj organizaciji alarmantno stanje i upućuju apel nadležnim institucijama da konačno pristupe rješavanju urgentnih unutrašnjih problema koji slabe i obesmišljavaju rad ove institucije.

 

Perović i Medenica

Jelena Perović se, sa pozicije predsjednice cetinjskog Suda informiše Vesnu Medenicu o jednom imovinskom postupku u prijestonici i obavještava je da je taj slučaj po žalbi završio u Višem sudu u Podgorici: ,,Samo da ste u toku”, šalje Perović 24. juna 2020. godine. ,,OK. Hvala na informisanju. Tako rade savjesni”, odgovara joj Medenica, tadašnja predsjednica Vrhovnog suda, alfa i omega pravosuđa.

Da se  Perović, kao sudija, sa Vesnom Medenicom konsultovala na slučajevima koje je radila pokazju transkripti razgovora iz telefona Medenice, koji je zaplijenjen nakon njenog hapšenja aprila 2022.

Objavljena prepiska je otvorila i pitanje, je li Perović u julu 2020. zakonito izabrana na mjesto direktorice ASK ili je konkurs bio namješten jer je uoči izbora na tu poziciju pisala Medenici da se moraju sresti jer je ,,dobila ponudu za posao”.

Iako Perović u porukama ne precizira o kom je poslu riječ, u danu kada je povodom konkursa imala intervju sa Savjetom Agencije, Medenica joj piše: ,,Drži se. Ne obrukaj nas”. Istog dana, Savjet ASK je izabrao Perović za novu direktoricu.

Kada je prepiska javno objelodanjena u novembru prošle godine, portparol SDT Vukas Radonjić je kazao da je već formiran krivični predmet na osnovu sadržaja iz telefona optužene Medenice.

Perović je, povodom objavljene prepiske, kazala da je podnijela dvije krivične prijave za povredu tajnosti postupka i odavanje tajnih podataka: ,,Tim povodom, javno saopštavam da ne prihvatam da budem dio medijskog cirkusa i komentarišem navodne transkripte poruka, čiju autentičnost niko nije potvrdio i ne može da potvrdi, a za koje postoji osnovana sumnja da su dobavljene i proslijeđene medijima na nezakonit način”.

,,Sadržaj komunikacije između Perović i Medenice daje dovoljno osnova za sumnju da je direktorica ASK-a počinila više krivičnih djela, uključujući zloupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi, protivzakonit uticaj, te podstrekavanje na protivzakonit uticaj”, saopštili su tada iz MANS-a, podjetivši da gotovo sve dosadašnje odluke Agencije u predmetima provjere imovine visokih državnih funkcionera bile u njihovu korist.

Na čitav slučaj reagovao je i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je naveo da prepiska urušava već uzdrmano povjerenje građana u državu: ,,Svakodnevne informacije koje ukazuju na mogući nedostatak profesionalizma i integriteta u ASK -u, instituciji čiji je zadatak da bude prva odbrambena linija u borbi protiv korupcije – dodatno urušavaju već uzdrmano povjerenje građana u državu i pravni poredak”.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera briketi će, izvjesno, epilog imati u sudnici. To ne znači da se stavlja tačka na dugogodišnje pustošenje jednog od (nekada) najprepoznatljivijih privrednih brendova Crna Gore

 

Dvije godine i dva mjeseca nakon što su, u julu 2022., po nalogu SDT-a, privedeni na saslušanje a potom i zadržani u pritvoru do jeseni te godine,  podgorički Viši sud potvrdio je optužnicu protiv nekadašnjih članova odbora direktora Plantaža AD: Veselina Vukotića (predsjednik borda 2006 -2020.), Boža Mihailovića, Dušana Perovića, Anice Hajduković (nije joj određen pritvor), Đorđija Rajkovića i Seada Šahmanovića. S njima, za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju, optužena je i  dugogodišnja izvršna direktorica kompanije Verica Maraš (od 2008. do 2020.). Ona je, u istoj akciji SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja privedena u avgustu 2022. godine, a iz pritvora je izašla otprilike kada i njene kolega iz nekadašnjeg Odbora direktora.

Optuženi su, prema optužnici, navodno krivično djelo počinili od decembra 2019. do aprila 2020. godine, saopštio je specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić. „Optuženi nijesu vršili svoju dužnost u postupku zaključenja očigledno štetnog vansudskog poravnanja, sa privrednim društvom OMP-Engineering DOO, pa su mu tako, usljed djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, pribavili protivpravnu imovinsku korist, a oštećenom (Plantaže AD – primjedba Monitora) nanijeli imovinsku štetu u visini od 384.672,40 eura”, zaključio je specijalni tužilac navodeću da je za to krivično djelo zaprijećena kazna od dvije do deset godina zatvora.

Afera briketi počinje u novembru 2009., kada su Plantaže objavile poziv za prikupljanje ponuda „u cilju rješavanja problema otpadnih sirovina i otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, a posebno otpada koji se javlja orezivanjem vinove loze i stabala“. Tražio se investitor koji će da izgradi fabriku i kupi opremu za prizvodnju briketa od vinove loze. I da garantuje plasman gotovih proizvoda. Na Plantažama je bilo da obezbijede sirovinu za proizvodnju, minimalno 10 hiljada tona sirovine (lozove orezine) godišnje.

U posao se ušlo sa kompanijom OMP, novoosnovanom firmom iz Podgorice koju su formirali: Oleg Obradović (30 odsto vlasništva), Miodrag Ivanović (30 odsto), Predrag Bošković (30 odsto) i pravno lice Consulting Company doo Zenica (10 odsto vlasništva).Naručena je studija izvodljivosti. Taj dokument je izradio Željko Cumbe, samostalni konsultant i ekspert za bio masu ali i vlasnik Consulting Company koja u OMP ima 10 odsto vlasništva. Po njegovoj analizi, posao obećava decenijski profit reda veličine od dva miliona eura pa naviše. Plantaže i OMP, 20. septembra 2010, osnivaju zajedničko preduzeće – Plant OMP. Fabrika  je izgrađena, kupljena je i montirana oprema za proizvodnju, a nakon toga se ispostavilo da fabrika ne može da radi. Isporučena oprema nije adekvatna za preradu lozove orezine.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića, koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi. Taj  srpski Džejms Bond gradi i  jača srpski identitet u regionu. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…” Magazin Poredak,  čiji tekst prenose Novosti Milorada Vučelića , objašnjava da su strategije Parezanovića uključivale  “niz specijalnih operacija koje su obezbijedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”

 

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića – Čoveka u vihoru legendi i kontroverzi kako ga je u naslovnici predstavio opskurni Magazin Poredak. Tekst je odmah prenesen u režimskim Novostima čiji glavni i odgovorni urednik je Milorad Vučelić, glavni ratni propagandista Slobodana Miloševića iz 90-tih. Novosti su ove godine dobile za “naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 70 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatosti” Sretenjski orden prvog stepena (za Dan državnosti) koji je Vučeliću direktno uručio sadašnji gospodar Srbije. Tekst o “jednom od najznačajnijih i najintrigantnijih figura u srpskom bezbednosnom aparatu” su prenijeli još neki velikosrpski mediji.

Parezanović koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi (državna bezbjednost ili BIA) je stigao “u sam vrh operativnog sastava BIA… isključivo (zbog) izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti, neumornog rada i zasluga u oblasti kontraobaveštajnog i obaveštajnog rada”. Dobitnik je velikog broja odlikovanja, a navodno se posebno ponosi na ordenje dobijeno od predsjednika Srbije, Rusije i Republike Srpske (RS) koja se u tekstu naziva državom. Parezanović je, piše u tekstu, “mnogo više od običnog državnog službenika – on je i jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i jedan od ključnih arhitekata novog srpskog sveta”. Dalje se opisuje prisni odnos između Parezanovića i gospodara Vučića, o čemu se “sada već ispredaju čitave legende”. On se žrtvuje za gospodara ali i gospodar brine o njemu i navodno mu je 2020. godine “bukvalno spasio život”. Parezanović je zbog svoje borbe za Srbiju, tj. njenog gospodara “meta stranih obavještajnih službi i njihovih saradnika”. On otkriva izdajnike srpstva u redovima opozicije, nevladinog sektora i nezavisnih medija.

Uprkos svemu, ovaj srpski Džejms Bond je “nastavio da gradi i jača srpski identitet u regionu”. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…i sve veći broj onih koji se opet izjašnjavaju kao Srbi je dokaz obnovljenog srpstva u toj zemlji”. Vučićevo glasilo naglašava da taj “proces nije slučajan, već je posledica dobro organizovanih aktivnosti koje su vodile ka kulturnom i nacionalnom preporodu Srba u Crnoj Gori”. Objašnjava da su “strategije (Parezanovića) bile dugoročne i uključivale su niz specijalnih operacija koje su obezbedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem

Objavljeno prije

na

Objavio:

Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori  Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje

 

 

,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.

U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.

U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.

,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.

Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo