DRUŠTVO
KAD MINISTARSTVO UREĐUJE MORSKO DOBRO: Velelepne građevine na pijesku

Jedna od najposjećenijih plaža budvanske rivijere, duga Slovenska plaža, cijelom svojom dužinom ozbiljno je ugrožena gradnjom velikog broja objekata koji niču na pijesku, ispod šetališne staze, uz samu morsku obalu.
Pod odrednicom privremenih objekata, čiji broj i raspored određuje Ministarstvo održivog razvoja i turizma dokumentom – Plan objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra- na plaži se grade prave zgrade, dvospratnice i lokali od betona, gvožđa i stakla, koji po izgledu i gabaritima ne odgovaraju zakonom utvrđenoj definiciji objekata privremnog tipa. Mnogobrojni zakupci iz godine u godinu proširuju i rastežu svoje ugostiteljske radnje na štetu pješčanog dijela morske obale namijenjenog sunčanju i kupanju.
Slovenska plaža je zakonom zaštićeno prirodno dobro, ali ta činjenica ne sprečava Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Opštinu Budva, JP Morsko dobro i povlašćene investitore da kupalište pretvaraju u građevinsko zemljište. Sve je na kopnu zazidano, ostao je još taj uski obalni dio i dragocjeni, sitan pijesak Slovenske plaže koji se na varvarski način pretvara u beton na kome nezajažljivi zakupci i investitori postavljaju svoje roštiljnice i kafane.
Posljednji u nizu građevinskih incidenata na pješčanom žalu predstavlja izgradnja ogromnog plažnog kompleksa sa bazenima, šankovima, terasama sa baldahinima i ležaljkama i prostorima za sportske aktivnosti. Sa svim sadržajima potrebnim za organizovanje dnevnih i noćnih žurki, tih novih vidova zabava na plažama.
Investitor ove ugostiteljsko poslovne dvospratne skalamerije je firma Torch Platforms Montenegro, registrovana prije godinu dana sa osnivačkim kapitalom od 1 euro. U pitanju je crnogorska filijala istoimene britanske firme u kojoj manje učešće ima i of šor kompanija Boka Property Holding Ltd.
Prvi ovlašćeni zastupnik Torch-a bio je Džon Gvozdenović Kenedi, koji se u Crnoj Gori bavi kupoprodajom nekretnina preko firme Boka grupa. Odobrenja i sva potrebna logistika za uzurpaciju atraktivne lokacije na Slovenskoj plaži odrađena u Ministarstvu turizma i održivog razvoja, čiji je ministar Branimir Gvozdenović.
Projekat je započet tako što je u aprilu 2013. godine na javnom tenderu Morskog dobra za zakup kupališta pod brojem 8.3 od 130 metara širine, kao najbolja ponuda izabrana ona koju su dostavili Marija Maslovar, Dejan Ivanović i kompanija Safiro Beach Resort iz Kotora, sa iznosom od 49.400 eura bez PDV-a, na ime godišnje naknade.
Prema podacima iz registra Privrednog suda, iza ove kompanije stoji kiparska firma Expom Hotel Partners Ltd.
Kompanija Safiro pojavljuje se kao nosilac investicije izgradnje sajamskog kompleksa na Jadranskom sajmu u Budvi koji je u vlasništvu Atlas grupe Duška Kneževića. Dok se lokacija na kojoj se grade bazeni i šankovi nalazi tačno naspram Jadranskog sajma, razdvaja ih samo šetališna staza.
Ubrzo po dobijanju kupališta na tenderu, Safiro prenosi pravo korišćenja, odnosno djelatnosti na ovoj lokaciji društvu Torch, uz saglasnost uprave Morskog dobra.
Prema uvjeravanjima mnogih upućenih Budvana, pravi vlasnik ove britanske firme navodno je sin jednog od najuticajnijih državnih funkcionera. Zato je, vjeruje se, Ministarstvo ovoj lokaciji pripremilo ekskluzivnu namjenu, navedenu u uslovima javnog tendera.
Zakupcu je dozvoljena gradnja objekata na površini od preko 5.000 kvadrata, koji se uz šetalište protežu na oko 50 metara. Tokom proteklih mjeseci izvršeni su ogromni betonski radovi na plaži, podignut je objekat koji ima prizemlje i sprat.
Čitav posao oko izgradnje takozvanog privremenog objekta na pijesku odradilo je Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Izvršena je posebna razrada lokacije uz odgovarajući projekat na koji je data saglasnost.
Idejni projekat plažnog kompleksa potpisuje arhitektonski biro Studio Grad, arhitekte Branislava Gregovića, bivšeg pomoćnika ministra Branimira Gvozdenovića za resor prostornog planiranja.
Ovo je očigledan primjer kako se prostor zaštićenog prirodnog dobra urbanizuje i to na divlje, bez prethodno usvojenog planskog dokumenta, u ovom slučaju Državne studije lokacije za Slovensku plažu.
U JP Morsko dobro tvrde da je sve urađeno bez njihovog znanja.
„Mene niko nije pitao za ovaj projekat”, kazao je direktor Morskog dobra, Rajko Barović.
„U pitanju je trajna promjena prostora koja je izvršena kroz Plan privremenih objekata, umjesto na osnovu nekog detaljnog urbanističkog plana, odnosno Državne studije lokacije. JP Morsko dobro dobilo je gotov plan objekata na implementaciju, u čijoj izradi ne učestvuje,”naveo je Barović.
On je kazao kako Ministarstvo turizma definiše namjenu, donosi plan i program privremenih objekata na rok od tri godine, na osnovu predloga višečlane komisije, na koji saglasnost daju sve primorske opštine. Tako se može zaključiti da lokalna uprava u Budvi nema ništa protiv betoniranja Slovenske plaže i gradnje trajnih objekata koji glume kioske i tezge.
Na čelu komisije koja krčmi pijesak morske obale sjedi Stevo Davidović, iz Direkcije za monitoring i implementaciju planskih dokumenata.
Na osnovu detaljne razrade lokacije koju je izradilo Ministarstvo, Morsko dobro je izdalo urbanističko tehničke uslove i rješenje o postavljanju montažnog objekta, iako je jasno da nije riječ o montažnom već objektu čvrste gradnje sa armaturom i betonom.
Na naše pitanje zašto uprava Morskog dobra čija je osnovna djelatnost očuvanje, unapređenje i zaštita morskog dobra, nije odbila izdavanje rješenja o postavljanju objekta kojim se predviđa betoniranje velike površine zakupljenog kupališta, direktor Barović je kazao da su se protivili tome, ali ne javno. Ispada da je Morsko dobro puki izvršilac naloga Ministarstva održivog razvoja, služba za pečatiranje dozvola za gradnju na javnom dobru.
Barović je napomenuo da je zakupac u pravnom smislu na ovoj lokaciji privremeno, jer zakup ističe krajem tekuće godine.
Sudeći prema gabaritima i veličini investicije, te značaju likova koji stoje iza investicije, nikakav novi trogodišnji plan privremenih objekata neće pomjeriti vlasnike Torcha sa zauzetih pozicija.
Zanimljivo je da je da su kiparskom Safiru nedugo nakon uvođenja Torcha u posao na plaži, izdati urbanističko-tehnički uslovi za gradnju hotela, kongresnog centra i poslovnih zgrada na Jadranskom sajmu ukupne izgrađene površine od 68.000 kvadrata i spratnosti koja prelazi deset etaža. Rješenje je potpisala Sanja Lješković Mitrović, direktorica Direktorata za planiranje prostora, iako ova kompanija nije vlasnik nego korisnik zemljišta na kome se gradnja odobrava. Prostor je ograđen i od tada zvrji zapušten i prazan.
Zemljišne parcele Jadranskog sajma potražuju bivši vlasnici koji vode sudski spor za povraćaj svoje imovine koja nije privedena namjeni.
Obje kompanije, Torch Platforms i Safiro Beach Resorts stoluju na istoj adresi, P.C. Martinović-Radanovići, onoj na kojoj je i direkcija Boka grupe Džona Gvozdenovića Kenedija. Riječ je o povezanim of-šor firmama u kojima se isti likovi mijenjaju na odgovornim funkcijama, okupljenim oko gradnje na jednoj od najatraktivnijih lokacija u Budvi.
Ralević po Slovenskoj plaži
Plan DSL za djelove sektora 44 i 45 za prostor Slovenske plaže izrađen je u vidu nacrta i već dvije godine leži po fiokama Ministarstva održivog razvoja koje ga iz nepoznatih razloga ne izlaže na javani uvid. Prema uvjeravanjima onih koji su predlog DSL vidjeli, radi se o nevjerovatnoj degradaciji Slovenske plaže i ucrtavanju višespratnica na mjestu sadašnjih privremenih objekata duž cijele Slovenske obale. Plan je radio arhitekta Predrag Ralević, planer afirmisan po spremnosti da izađe u susret najuvrnutijim zahtjevima naručilaca plana, stručno dokazan na devastaciji Petrovca, Bečića i Budve.
Branka PLAMENAC
Komentari
DRUŠTVO
ZA I PROTIV GRAĐEVINSKOG MORATORIJUMA U KOLAŠINU: Preča kasa od zaštite prostora

U Kolašinu nema većinske političke volje da se uvede polugodišnji moratorijum na gradnju. Zbog toga gradski centar ostaje na milost ambicijama investitora, omogućenih DUP-om za koji je više puta ocijenjeno da ne garatuje očuvanje najvrednijeg prostora u Kolašinu
U najužem dijelu Kolašina biće moguća gradnja još najmanje 11 mjeseci, prema važećem, starom, Detaljnom urbanističkom planu (DUP) Centar za koji je sa više adresa, uključujući i Vladu i lokalnu samoupravu, ocijenjeno da je loš. Vladajuća većina (Demokrate, Evropa sad, DF, SNP i URA) nije, sredinom marta, prihvatila predlog opozocionog Pokreta Zajedno gradimo Kolašin da se od Vlade zatraži polugodišnja zabrana gradnje u centralnoj zoni grada.
Vlada je, prije nekoliko sedmica, donijela odluku o izmjenama i dopunama DUP-a Centar, ali nije stavila van snage taj dokument. Ocijenjeno je da važeći DUP, koji je na snazi već deceniju I po, nije do sada donio mnogo koristi Kolašinu. Potom je Vlada posao izrade izmjene i dopuna važećeg DUP-a oročila na 11 mjeseci.
,,U narednom planskom dokumentu, sugerisano je, akcenat treba staviti na rekonstrukciju arhitektonski vrijednih objekata i izgradnju objekata od javnog interesa. Posebna pažnja izmjenama i dopunama DUP-a Centar, između ostalog, trebalo bi da bude posvećana uređenju javnih površina, glavnoj ulici, gradskim parkovima.
Da je 11 mjeseci za revidovanje aktuelnog DUP-a previše smatra odbornik Pokreta Zajedno gradimo Kolašin Bojan Zeković. Njegov prijedlog o polugodišnjem moratorijumu na gradnju, izuzimajući radove na javnoj infrastrukturi, podržale su i iz nedavno osnovane Incijative Zeleni Kolašina. DUP Centar, kaže Zeković, ,,direktno je suprotstavljen ciljevima i načelima planiranja i izgradnje definisanim Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata”. Prema njegovim riječima, umjesto da štiti prostor, taj dokument ,,daje smjernice za njegovo uništenje i presudno je važno da se do donošenja izmjena i dopuna postojeće odredbe stave van snage”. Iz Inicijative Zeleni Kolašina, objašnjavaju da brinu, ,,na koji će način osjetljivi prostor u centru grada biti tretiran tokom perioda izrade izmjena i dopuna važećeg DUP-a”.
,,Sve i kada bi novi plan bio usvojen kroz 11 mjeseci, to je jako dug period u toku kog ambijent Kolašina, ukoliko se nastavi sa ovakvom izgradnjom, može biti nepovratno narušen i uništen. Tokom tog perioda ovaj prostor će nastaviti da se ubrzano mijenja. Ukratko, ne dobijamo ni vremena ni prostora za razmišljanje i strateško planiranje budućeg razvoja Kolašina”, ocjenjuju iz Incijative.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
ZNACI: Stop inflaciji – do daljnjeg

Istinsko poboljšanje možemo očekivati tek kada se posvetimo neophodnim privrednim i društvenim reformama. Pošto, koliko god da smanjite trgovačku maržu, ručak treba zaraditi
Makar smo u nečemu saglasni: lakše se diše otkako se šest trgovinskih lanaca (Aroma, Franca, Voli, HDL Laković, Mega promet i IDEA), na inicijativu Vlade, uključilo u akciju Stop inflaciji. Sada se u njihovim prodavnicama može trgovati barem po jedan artikal iz palete 25 proizvoda (uglavnom je riječ o osnovnim životnim namirnicama) uz ograničenu trgovačku maržu od pet odsto. Zvanično, akcija traje do kraja aprila mada se već najavljuje da će ona biti produžena do juna.
U medijima se pojavila računica da prosječno domaćinstvo, trgujući proizvode sa sniženom cijenom, mjesečno može uštedjeti od 15 do 40 eura.
Iz Vlade su iskoristili priliku da se pohvale. ,,Moglo je ranije, a moglo je da uopšte ne bude… Vlada je uradila sve što je mogla u datom momentu i ova akcija se samo nadovezuje na prethodne odluke”, kazao je ministar Goran Đurović. Osvrnuo se i na prve primjedbe o broju i odabiru proizvoda uključenih u akciju. „Da smo stavili 35 bilo bi pitanje zašto nije 36. Ovo je za početak dobar potez, a u narednom periodu ćemo vidjeti kako će se kretati akcija, a možda ćemo u maju izmijeniti listu proizvoda”.
Vlasnici trgovinskih lanaca pohvalili su vlastitu kooperativnost i spremnost da pomognu borbu za kvalitetnije i jeftinije snabdijevanje građana. Još su ustvrdili da su cijene u njihovim radnjama niže nego bilo gdje u regionu te da ponegdje minimalna sniženja nakon ograničene marže ukazuju da ni do sada nijesu zloupotrebljavali pozicije ostvarujući ekstraprofit. Opet, cijene nekih proizvoda (uvozni sirevi, suhomesnati proizvodi) ukazuju da ranije zaračunate marže i nijesu bile tako male, pošto su neki od tih proizvoda od sredine nedjelje u radnjama jeftiniji i za 2-3 eura po kilogramu.
Očekivano, sindikati su pohvalili sniženja. „Pozdravljamo akciju Stop inflaciji za koju se nadamo da će biti prva ali ne i posljednja akcija nadležnih institucija na planu zaustavljanja i smanjenja negativnih efekata inflatornog trenda”, saopšteno je iz USSCG, uz podsjećanje da je Vlada mogla dati veći doprinos akciji obuzdavanja posljedica galopirajuće inflacije (oko 17 odsto na godišnjem nivou). „Pozivamo Vladu da se pridruži antiinflacionoj kampanji tako što će obnoviti Odluku o privremenom umanjenju akciza za promet bezolovnog benzina i gasnih ulja“, predložili su sindikalci.
Čula se i poneka primjedba. Od one da su se na sniženju našli manje kvalitetni i rjeđe traženi artikli, pa do odabira proizvoda među kojima su se našli i neki (čokolada, gazirani sokovi) za koje nas je Vlada, krajem prošle godine, povećavajući akcize ubjeđivala da nijesu zdravi pa većom cijenom želi uticati na njihovu potrošnju.
Postoje i sistemske zamjerke. Među ponuđenim proizvodima sa ograničenom maržom jedva da se može pronaći neki proizveden u Crnoj Gori (jaja, bijeli sir…?). Smanjujući marže, trgovci smanjuju buduću zaradu a izdaci ostaju veliki. Ili su sve veći. Država, istovremeno, ne olakšava njihovo poslovanje. Prije će biti da će zahvat iz tzv. realnog sektora u skoroj budućnosti postati veći. Pošto, prema nekim podacima, već danas jedan od svaka tri zapošljena u Crnoj Gori radi u javnoj administraciji. Ministar finansija Aleksandar Damjanović kaže kako ne vidi problem u tome što su plate u državnoj administraciji jednake ili veće od onih u privatnom sektoru. Iako država odavno boluje od manjka para i viška zaposlenih, dok se realni sektor suočava sa ozbiljnim problemom manjka radne snage.
Otud sumnja da je i akcija Stop inflaciji, zapravo, dio promotivne i predizborne kampanje ograničenog dometa. Koji dan prije ili kasnije vratićemo se na staro. Pravo poboljšanje možemo očekivati tek kada se istinski posvetimo neophodnim privrednim i društvenim reformama. Koliko god da smanjite trgovačku maržu – ručak treba zaraditi.
Z. RADULOVIĆ
Komentari
DRUŠTVO
VRŠNJAČKO NASILJE U CRNOJ GORI U PORASTU: Djetinjstvo u strahu

Prema podacima UNICEF-a iz 2022. godine, mladih uzrasta od 13 do 15 godina koji su bili maltretirani bar jednom u posljednjih nekoliko mjeseci u Bosni i Hercegovini i Sloveniji ima oko 25 odsto, u Srbiji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji po 18 odsto, a u Hrvatskoj 22 odsto. Sličnih podataka za Crnu Goru – nema. Samo u toku 15 dana marta zabilježeno je čak pet slučajeva vršnjačkog nasilja
Samo od početka do sredine ovog marta zabilježeno je čak pet slučajeva vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori, u kojima je učestovalo preko 20 tinejdžera. To su alarmantne brojke. Koliko se nasilja zapravo dešava, teško je znati – mnoge žrtve ne prijavljuju teror koji doživljavaju, u školama ili u onlajn prostoru, gdje se nasilje često prenosi.
Učenik osmog razreda podgoričke OŠ „21. maj” bio je žrtva napada koji se prije dvadesetak dana dogodio u blizini te škole. Brutalno ga je pretukla grupa đaka devetog razreda OŠ „Savo Pejanović”. Užasni snimak napada širio se društvenim mrežama. Dječak leži na travi, dok ga gomila šutira nogama.
Pokrenut je krivični postupak protiv četvorice četrnaestogodišnjaka zbog sumnje da su počinili djelo nasilničko ponašanje. Škola koja pohađaju namijenila im je vaspitnu mjeru – smanjenje ocjene iz vladanja.
Ovaj je dječak bio duže vremena izložen nasilju.
Početkom marta nikšićka policija podnijela je krivičnu prijavu protiv četiri osobe koje se sumnjiče za nasilničko ponašanje nad mladićem u holu Gimnazije „Stojan Cerović” u Nikšiću.
Zabilježen je i slučaj nasilja u OŠ „Lovćenski partizanski odred” na Cetinju
Prema podacima UNICEF-a iz 2022. godine, mladih uzrasta od 13 do 15 godina, koji su bili maltretirani bar jednom u posljednjih nekoliko mjeseci, u Bosni i Hercegovini i Sloveniji ima oko 25 odsto, u Srbiji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji po 18 odsto, a u Hrvatskoj 22 odsto.
U zemljama Evrope, po broju žrtava vršnjačkog nasilja prednjače Litvanija, Latvija, Rumunija, Moldavija, Bugarska…
Sličnih podataka za Crnu Goru – nema. Međutim, prema ranijim analizama, ova vrsta nasilja je u porastu.
Istraživanje NVO Juventas, sprovedeno 2018, pokazuje da je tada svako peto dijete doživjelo nasilje od vršnjaka. Prema tom istraživanju, koje je obuhvatilo 41 srednju i 75 osnovnih škola u 18 opština, gotovo polovina nastavnika srednjih škola te je školske godine potvrdila da su im se učenik ili učenica požalili da su žrtva nasilnog ponašanja.
UNICEF-ovo istraživanje iz 2021. godine pokazalo je da je gotovo svako treće dijete, odnosno, 28 odsto mladih uzrasta od 12 do 17 godina, u našoj zemlji bilo žrtva vršnjačkog nasilja.
„Ovo je zabrinjavajuće. Zahtijeva organizovanje hitne akcije, na čelu sa Vladom koja bi trebalo da preduzme odgovarajuće mjere zaštite djece od nasilja. Treba raditi na jačanju zakona koji imaju za cilj zaštitu djece. Važno je podizati svijest o ovom problemu”, kaže za Monitor psihološkinja Ivana Jokić.
Prema njenim riječima, brojni su razlozi zašto je nasilje u porastu. „Neki od njih su socio-ekonomske okolnosti porodice: siromaštvo, narušeno mentalno zdravlje, frustracije, nasilje u porodici… Djeca, žrtve nasilja u porodici ili vršnjačkoj grupi, često i sama postaju nasilnici. Nije dovoljno raditi samo sa djecom koja su pretrpjela nasilje, nego i sa onima koji pokazuju agresivno i nasilno ponašanje”, ističe Jokić.
Važno je znati i šta se sve podrazumijeva pod nasiljem. Ono može imati oblik prijetnji, tjelesnih povreda, ogovaranja, uzimanja ili uništavanja stvari. Može uključivati i neugodne komentare o djetetovoj porodici ili rodbini.
Jedan od nasilnika ponovio je krivično djelo u roku od samo nekoliko nedjelja. Prvo je sredinom februara ove godine pretukao petnaestogodišnjaka na prostoru nekadašnje kasarne Morača u Podgorici, a početkom marta, uz podršku nekoliko drugova nasilnika, još jednog tinejdžera, takođe u užem centru grada. Zasmetala im je majica sa obilježjima fudbalskog kluba Crvena zvezda. Tražili su mu da je skine, a nakon što je odbio – pretukli su ga palicama. Otac pretučenog dječaka saopštio je da neće odustati dok svi nasilnici ne dobiju zasluženu kaznu.
Zbog sve učestalijih slučajeva nasilja među djecom, članovi Udruženja Roditelji nedavno su organizovali protest na Trgu nezavisnosti u Podgorici. Zatražili su od nadležnih da zaštite djecu u Crnoj Gori od nasilja, pod parolom: Nećemo da živimo u strahu.
Iz Kriminalističke policije za suzbijanje nasilja u porodici i maloljetničke delinkvencije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica najavili su da će biti pojačano prisustvo policije u dvorištima škola.
Krivični zakonik Crne Gore predviđa kazne zatvora od šest mjeseci do pet godina za one koji grubim vrijeđanjem, zlostavljanjem, vršenjem nasilja, izazivanjem tuče ili drskim ili bezobzirnim ponašanjem remete javni red i mir ili ugroze druge. Maloljetniku starijem od 14 godina se za učinjeno krivično djelo mogu izreći vaspitne mjere, kazna maloljetničkog zatvora ili druge mjere bezbjednosti. Ukoliko nasilnici imaju manje od 14 godina, slučajevi se obično prosljeđuju nadležnim socijalnim službama, koje treba da pruže podršku žrtvama, pružaju savjetovanja počiniocima nasilja i njihovim roditeljima, obavljaju nadzor njihovog ponašanja i ostale zaštitne mjere.
Škole, prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, mogu da, pored smanjenja vladanja, odrede i vaspitne mjere, poput pismenih opomena, ukora ili premještaja u drugo odjeljenje ili školu.
U istraživanju NVO Juventas iz 2018. kao jednu od najčešćih prepreka sa kojima se suočavaju prilikom rješavanja problema vršnjačkog nasilja, roditelji su naveli generalnu nezainteresovanost cjelokupnog sistema za ovaj problem. Najmanje vjeruju drugim roditeljim i centrima za socijalni rad. Niske ocjene socijalnim službama tada je dalo i nastavno osoblje.
U Lokalnom akcionom planu za prevenciju i borbu protiv vršnjačkog nasilja Opštine Herceg Novi za period od 2020. do 2022. godine konstatuju se problemi nedovoljne angažovanosti postojećih resursa na prevenciji nasilja, nizak stepen informisanosti djece, roditelja i ostalih aktera o prepoznavanju vršnjačkog nasilja i reagovanju u slučajevima nasilja, nedovoljna saradnja…
UNICEF-ovo istraživanje Global Kids Online iz 2021. pokazalo je da se trećina mladih u dobi od 12 do 17 godina (32 odsto) lako naljuti i da često gubi živce.
Ivana Jokić upozorava da kazna sama po sebi nekada ne daje rezultat. „Sa djecom treba raditi od malena. Rješenje vidim u edukaciji, što djece, što roditelja, što nastavnika. Ne smijemo zatvarati oči pred problemom, a to je čest slučaj u našem društvu”.
Nastavnici bi, ističe ova psihološkinja, trebalo da upute dijete da dobije psihološku pomoć ukoliko primijete da mu nijesu dovoljno razvijene socijalne vještine.
Istraživanje NVO Juventas iz 2018. pokazalo je da se oko 10 odsto đaka osnovnih škola u Crnoj Gori osjećalo povrijeđeno, uplašeno ili postiđeno zbog sadržaja koji je njegov vršnjak podijelio na društvenim mrežama.
Aleksa Janković 10. maja 2011. godine oduzeo je sebi život skokom sa zgrade u Nišu u kojoj je živio. Tada je imao 14 godina. Osam mjeseci trpio je fizičko i psihičko zlostavljanje u školi. Vršnjaci su ga mučili, tukli, hvatali za vrat, udarali mu glavom u drvo. Proživio je potres mozga, nosio je gips, a dobio je i posttraumatski sindrom.
Njegovi roditelji su nadležnim službama i direktorki škole prijavljivali nasilje. Niko nije reagovao.
Slučaj je, u sudskom postupku, završen – kažnjena je škola i direktorka.
Troje od sedam nasilnika koji su maltretirali Aleksu presudom Višeg suda za maloljetnike u Nišu pravosnažno su osuđeni na vaspitne mjere. U dnevniku su im, međutim, ostale petice iz vladanja.
Da se ovakva tragedija ne bi ponovila, osmišljen je Aleksin zakon, kojim se predviđa pooštravanje kaznenih mjera ne samo za nasilnike, već i nastavnike i roditelje. Na ovaj zakon, ili neki sličan, i dalje se čeka u Srbiji.
U Crnoj Gori ne postoji Strategija za prevenciju neprimjerenog ponašanja djece i mladih i maloljetničke delinkvencije. Nema dovoljno policijskih službenika edukovanih za rad sa maloljetnicima.
Andrea JELIĆ
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način