Jedna od najposjećenijih plaža budvanske rivijere, duga Slovenska plaža, cijelom svojom dužinom ozbiljno je ugrožena gradnjom velikog broja objekata koji niču na pijesku, ispod šetališne staze, uz samu morsku obalu.
Pod odrednicom privremenih objekata, čiji broj i raspored određuje Ministarstvo održivog razvoja i turizma dokumentom – Plan objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra- na plaži se grade prave zgrade, dvospratnice i lokali od betona, gvožđa i stakla, koji po izgledu i gabaritima ne odgovaraju zakonom utvrđenoj definiciji objekata privremnog tipa. Mnogobrojni zakupci iz godine u godinu proširuju i rastežu svoje ugostiteljske radnje na štetu pješčanog dijela morske obale namijenjenog sunčanju i kupanju.
Slovenska plaža je zakonom zaštićeno prirodno dobro, ali ta činjenica ne sprečava Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Opštinu Budva, JP Morsko dobro i povlašćene investitore da kupalište pretvaraju u građevinsko zemljište. Sve je na kopnu zazidano, ostao je još taj uski obalni dio i dragocjeni, sitan pijesak Slovenske plaže koji se na varvarski način pretvara u beton na kome nezajažljivi zakupci i investitori postavljaju svoje roštiljnice i kafane.
Posljednji u nizu građevinskih incidenata na pješčanom žalu predstavlja izgradnja ogromnog plažnog kompleksa sa bazenima, šankovima, terasama sa baldahinima i ležaljkama i prostorima za sportske aktivnosti. Sa svim sadržajima potrebnim za organizovanje dnevnih i noćnih žurki, tih novih vidova zabava na plažama.
Investitor ove ugostiteljsko poslovne dvospratne skalamerije je firma Torch Platforms Montenegro, registrovana prije godinu dana sa osnivačkim kapitalom od 1 euro. U pitanju je crnogorska filijala istoimene britanske firme u kojoj manje učešće ima i of šor kompanija Boka Property Holding Ltd.
Prvi ovlašćeni zastupnik Torch-a bio je Džon Gvozdenović Kenedi, koji se u Crnoj Gori bavi kupoprodajom nekretnina preko firme Boka grupa. Odobrenja i sva potrebna logistika za uzurpaciju atraktivne lokacije na Slovenskoj plaži odrađena u Ministarstvu turizma i održivog razvoja, čiji je ministar Branimir Gvozdenović.
Projekat je započet tako što je u aprilu 2013. godine na javnom tenderu Morskog dobra za zakup kupališta pod brojem 8.3 od 130 metara širine, kao najbolja ponuda izabrana ona koju su dostavili Marija Maslovar, Dejan Ivanović i kompanija Safiro Beach Resort iz Kotora, sa iznosom od 49.400 eura bez PDV-a, na ime godišnje naknade.
Prema podacima iz registra Privrednog suda, iza ove kompanije stoji kiparska firma Expom Hotel Partners Ltd.
Kompanija Safiro pojavljuje se kao nosilac investicije izgradnje sajamskog kompleksa na Jadranskom sajmu u Budvi koji je u vlasništvu Atlas grupe Duška Kneževića. Dok se lokacija na kojoj se grade bazeni i šankovi nalazi tačno naspram Jadranskog sajma, razdvaja ih samo šetališna staza.
Ubrzo po dobijanju kupališta na tenderu, Safiro prenosi pravo korišćenja, odnosno djelatnosti na ovoj lokaciji društvu Torch, uz saglasnost uprave Morskog dobra.
Prema uvjeravanjima mnogih upućenih Budvana, pravi vlasnik ove britanske firme navodno je sin jednog od najuticajnijih državnih funkcionera. Zato je, vjeruje se, Ministarstvo ovoj lokaciji pripremilo ekskluzivnu namjenu, navedenu u uslovima javnog tendera.
Zakupcu je dozvoljena gradnja objekata na površini od preko 5.000 kvadrata, koji se uz šetalište protežu na oko 50 metara. Tokom proteklih mjeseci izvršeni su ogromni betonski radovi na plaži, podignut je objekat koji ima prizemlje i sprat.
Čitav posao oko izgradnje takozvanog privremenog objekta na pijesku odradilo je Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Izvršena je posebna razrada lokacije uz odgovarajući projekat na koji je data saglasnost.
Idejni projekat plažnog kompleksa potpisuje arhitektonski biro Studio Grad, arhitekte Branislava Gregovića, bivšeg pomoćnika ministra Branimira Gvozdenovića za resor prostornog planiranja.
Ovo je očigledan primjer kako se prostor zaštićenog prirodnog dobra urbanizuje i to na divlje, bez prethodno usvojenog planskog dokumenta, u ovom slučaju Državne studije lokacije za Slovensku plažu.
U JP Morsko dobro tvrde da je sve urađeno bez njihovog znanja.
„Mene niko nije pitao za ovaj projekat”, kazao je direktor Morskog dobra, Rajko Barović.
„U pitanju je trajna promjena prostora koja je izvršena kroz Plan privremenih objekata, umjesto na osnovu nekog detaljnog urbanističkog plana, odnosno Državne studije lokacije. JP Morsko dobro dobilo je gotov plan objekata na implementaciju, u čijoj izradi ne učestvuje,”naveo je Barović.
On je kazao kako Ministarstvo turizma definiše namjenu, donosi plan i program privremenih objekata na rok od tri godine, na osnovu predloga višečlane komisije, na koji saglasnost daju sve primorske opštine. Tako se može zaključiti da lokalna uprava u Budvi nema ništa protiv betoniranja Slovenske plaže i gradnje trajnih objekata koji glume kioske i tezge.
Na čelu komisije koja krčmi pijesak morske obale sjedi Stevo Davidović, iz Direkcije za monitoring i implementaciju planskih dokumenata.
Na osnovu detaljne razrade lokacije koju je izradilo Ministarstvo, Morsko dobro je izdalo urbanističko tehničke uslove i rješenje o postavljanju montažnog objekta, iako je jasno da nije riječ o montažnom već objektu čvrste gradnje sa armaturom i betonom.
Na naše pitanje zašto uprava Morskog dobra čija je osnovna djelatnost očuvanje, unapređenje i zaštita morskog dobra, nije odbila izdavanje rješenja o postavljanju objekta kojim se predviđa betoniranje velike površine zakupljenog kupališta, direktor Barović je kazao da su se protivili tome, ali ne javno. Ispada da je Morsko dobro puki izvršilac naloga Ministarstva održivog razvoja, služba za pečatiranje dozvola za gradnju na javnom dobru.
Barović je napomenuo da je zakupac u pravnom smislu na ovoj lokaciji privremeno, jer zakup ističe krajem tekuće godine.
Sudeći prema gabaritima i veličini investicije, te značaju likova koji stoje iza investicije, nikakav novi trogodišnji plan privremenih objekata neće pomjeriti vlasnike Torcha sa zauzetih pozicija.
Zanimljivo je da je da su kiparskom Safiru nedugo nakon uvođenja Torcha u posao na plaži, izdati urbanističko-tehnički uslovi za gradnju hotela, kongresnog centra i poslovnih zgrada na Jadranskom sajmu ukupne izgrađene površine od 68.000 kvadrata i spratnosti koja prelazi deset etaža. Rješenje je potpisala Sanja Lješković Mitrović, direktorica Direktorata za planiranje prostora, iako ova kompanija nije vlasnik nego korisnik zemljišta na kome se gradnja odobrava. Prostor je ograđen i od tada zvrji zapušten i prazan.
Zemljišne parcele Jadranskog sajma potražuju bivši vlasnici koji vode sudski spor za povraćaj svoje imovine koja nije privedena namjeni.
Obje kompanije, Torch Platforms i Safiro Beach Resorts stoluju na istoj adresi, P.C. Martinović-Radanovići, onoj na kojoj je i direkcija Boka grupe Džona Gvozdenovića Kenedija. Riječ je o povezanim of-šor firmama u kojima se isti likovi mijenjaju na odgovornim funkcijama, okupljenim oko gradnje na jednoj od najatraktivnijih lokacija u Budvi.
Ralević po Slovenskoj plaži
Plan DSL za djelove sektora 44 i 45 za prostor Slovenske plaže izrađen je u vidu nacrta i već dvije godine leži po fiokama Ministarstva održivog razvoja koje ga iz nepoznatih razloga ne izlaže na javani uvid. Prema uvjeravanjima onih koji su predlog DSL vidjeli, radi se o nevjerovatnoj degradaciji Slovenske plaže i ucrtavanju višespratnica na mjestu sadašnjih privremenih objekata duž cijele Slovenske obale. Plan je radio arhitekta Predrag Ralević, planer afirmisan po spremnosti da izađe u susret najuvrnutijim zahtjevima naručilaca plana, stručno dokazan na devastaciji Petrovca, Bečića i Budve.
Branka PLAMENAC