Globalna recesija teško je pogodila Rusiju. Ekonomski krah prepolovio je armiju od gotovo stotinu njenih oligarha milijardera.
Među najvećim gubitnicima navodno je trgovac nekretninama Sergej Polonski. Njegova kompanija Miraks (Mirax Group) gradi, pored ostalog, moskovsku Federalnu kulu, koja bi trebalo da bude najviša zgrada u Evropi, i 52. spratni oblakoder u centru Londona. Na internet stranici kompanije piše da ima projekte i u Ukrajini, Francuskoj, Turskoj, Kambodži i Vijetnamu.
ZASTRAŠUJUĆI PRIZOR: Polonski ima velike poslovne interese i u Crnoj Gori, posebno u Budvi, gdje je Miraks počeo da gradi ekskluzivno turističko naselje, hotel i kompleks apartmana, vrijedne 310 miliona američkih dolara. Radi reklamiranja ovog projekta, Miraks je ljetos organizovao Madonin koncert u Budvi, prenio je američki dnevnik Njujork tajms.
Polonski, 36. godišnjak, osnivač je i vlasnik 70 odsto Miraks grupe. Diplomac Državnog univerziteta za arhitekturu i građevinu iz Sankt Petersburga, poslije izlaska iz vojske 1994. ušao je u građevinski posao u gradu u kojem je studirao. Tada je s Arturom Kirilenkom osnovao Strojomontaž iz kojeg se izrodila Miraks grupa.
Na internet stranici Miraks grupe piše da je ona danas razgranata korporacija za razvoj, međunarodno priznata kao inovativni lider u savremenom unaprjeđivanju nekretnina. Ona je najveća kompanija za građevinske nekretnine u Moskvi, a da nije pokrenuta u ruskoj prijestonici.
Ruski preduzimači nekretnina bili su među najpogođenijim globalnom finansijskom krizom, koja je zbrisala više od 70 odsto berze i zaustavila finansiranje svim, osim najjačim kompanijama. Miraks je još krajem septembra 2008. odustao od planova za izgradnju 10 miliona kvadrata komercijalnog i stambenog prostora pošto su kamatne stope na neke zajmove porasle i do 25 odsto, saopštio je lično Polonski. ,,Odlučili smo da zamrznemo rad na svim projektima koji su u razvojnoj fazi,” izjavio je na novinskoj konferenciji Polonski, okružen članovima Odbora direktora Miraks grupe.
,,Naši klijenti paniče, i to utiče na naše poslovanje”, pojasnio je Dimtri Lucenko, član Odbora direktora. On je rekao da su kamatne stope koje zahtijevaju ruske banke na zajmove skoro utrostručene, a da su ponuđeni rokovi sve kraći.
Polonski je u ime pogođenog građevinskog sektora zatražio od medija da ne „raspaljuju plamen krize”. Poručio im je u otvorenom pismu da bi negativno izvještavanje moglo uništititi tu privrednu granu. „Mi već ležimo na leđima, ali nam je preostalo još snage da se ponovo uspravimo”, napisao je. „Molimo vas da razumno izvještavate o ovom sektoru”.
„Pogledajte oko sebe i razmislite koliko se Rusija preobrazila u posljednjih deset godina”, naveo je dalje Polonski. „A sada zamislite da izgradnja prestane… To je zastrašujući prizor”.
KULA OD KARATA: Polonski – čije je lično bogatstvo, prema pisanju londonskog Dejli telegrafa, bilo procijenjeno na oko 1,5 milijardu dolara prije kolapsa poslova Miraksa na ruskoj berzi – objavio je da prodaje svoju jahtu, veliku kuću na Azurnoj obali i hotel u Turskoj, kako bi izašao na kraj s gubicima. Poslovni čovjek, kojeg je vlada 2005. imenovala za počasnog graditelja Rusije, rekao je da je takvu odluku donio ,,pošto je shvatio koliko je za biznis važno da bude odgovoran i razumio da je neophodno prebaciti strana sredstva u Rusiju”.
Dejli telegraf nedavno je objavio da je krajem 2008. Miraks grupa bila prinuđena da obustavi gradnju u Međunarodnom poslovnom centru Moskva siti, prostranom projektu koji je trebalo da bude odgovor na Kanari Varf veliki poslovni i tržni prostor u istočnom Londonu. Tu treba da bude i poslovni kompleks Federacija, koja će s antenom biti visoka 506 metara. Kada bude dovršena, zamijeniće sjedište Komercbanke AG u Frankfurtu, kao najviša zgrada u Evropi.
To je bio konačni simbol ekonomskog procvata Rusije – a sada je postao znak njene neizvjesne budućnosti, komentarisao je konzervativni britanski list.
Peter Šveger, arhitekta iz Hamburga, koji je projektovao Federalnu kulu zajedno sa Sergejem Šobanom, Njemcem ruskog porijekla, još je otvorenije govorio o ekonomskoj situaciji u Moskvi: „To je kula od karata koja je izgrađena na kreditima sa Zapada i koja se sada ruši”, kazao je on za njemački magazin Špigl.
Potez Polonskog da suspenduje više od 80 odsto kompanijinog portfolija projekata, jedan je od mnogih znakova da je globalna kriza koja je poremetila berze i bankarski sistem u Rusiji takođe počela da se osjeća i u ostatku privrede te države, posebno u sektoru nekretnina koji je ubrzano rastao više od jedne decenije. Miraks i ostali veliki ruski preduzetnici bili su pokretači građevinskog buma u zemlji nedavnih godina i to zadužujući se na veliko kratkoročnim kreditima.
Od prošlog septembra finansijska kriza dovela je do kolapsa likvidnosti. U Miraksu je prošle srijede saopšteno da je sa švajcarskom bankom Kredit Svis dogovoreno reprogramiranje zajma od 200 miliona dolara. To je prvi veliki ruski sporazum o reprogramiranju, u vrijeme kada se zemlja suočava sa sve većim nadzorom u finansijskom svijetu s obzirom na 500 milijardi dolara duga njenih kompanija.
Miraks je trebalo da vrati dug Kredit svisu prošle nedjelje. Sada je reprogramiran na više od 20 mjeseci, izjavio je Lučenko.
Reprogramiranje duga uslijedilo je dan pošto je rejting agencija Fič umanjila kreditnu sposobnost Miraksa na CCC, u drugom velikom spuštanju Grupe u nižu kategoriju u jednoj nedjelji. Kako su pisale moskovske novine Vedomosti, ukupan obim duga Miraks grupe je 770 miliona dolara.
Prošlog oktobra Polonski se kladio s novinarima da će pojesti svoju kravatu ukoliko cijene nekretnina ne budu skočile za 25 odsto u roku od godinu i po. Kravata visi na plastičnoj lutki u hodniku u kancelariji Miraksa u nedovršenoj kuli Federacija.
,,Ne nadajte se da ću kravatu pojesti,” poručio je i ovog puta Polonski.
Milan BOŠKOVIĆ