Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: RASIPANJE OPŠTINSKIH PARA Administracija – siguran glas o našem trošku

Objavljeno prije

na

U kolašinskoj lokalnoj upravi trenutno je šest puta više administrativnih radnika nego što bi, prema evropskim standardima, bilo potrebno opštini koja ima oko 8.600 stanovnika. Iz opštinske kase platu prima 220 Kolašinca, a trebalo bi svega – 35.

Do prije dvije godine čak 310 radnika i funkcionera bilo je raspoređeno u nerealno mnogo sekretarijata, službi ili na savjetničkim funkcijama. Tri potpredsjednika stalna su postava, a neki od njih rijetko svrate u svoje kancelarije. Nikad do sada nijesu decidno saopštili šta su tačno njihova zaduženja.

Predsjednik Opštine Darko Brajušković je još prije četiri godine, dok je bio odbornik, insistirao da lokalni parlament usvoji zaključak, kojim bi se izvršna vlast obavezala da do sredine februara 2011. godine „završi postupak racionalizacije administracije kroz predloženi socijalni program”.

Brajušković je na čelu izvršne vlasti skoro tri godine, a taj posao, koji je nekad smatrao prioritetnim za druge, nije uspio da okonča. On tvrdi da to nije uspio zbog besparice, dok opozicija smatra da je razlog prolongiranja strah vlasti od gubitka glasača. Prvi čovjek grada priznaje da je još skoro 80 prekobrojnih, ali kad će ih poslati kući nije precizirao. Prema njegovim posljednjim izjavama to bi trebalo da bude na ljeto.

,,Opština Kolašin trenutno nema sredstava za sprovođenje plana sistematizacije, isplatu otpremnina i ostalih obaveza. Naš plan u vezi smanjenja broja radnika ne predviđa ishitrene i kratkoročne poteze, kao ni restriktivan odnos prema zaposlenima. U prethodnom periodu trudili smo se da broj radnika smanjimo putem sporazuma o prestanku radnog odnosa sa svakim zaposlenim, u obostranom interesu”, saopštili su nam iz Sekreterijata za finasije.

Smanjenje broja radnika, kažu u Opštini, biće sprovođeno u fazama, u dužem vremenskom periodu, a ,,u skladu s mogućnostima Opštine i prema politici Vlade”.

Broj radnika u minule tri godine smanjivan je odlaskom u penziju, transformacijom pojedinih budžetskih korisnika i isplatom otpremnina. Prema zvaničnim podacima Sekreterijata za finasije, tokom 2011. godine iz Opštine je otišlo trideset, iz Centra za kulturu sedam, iz Vodovoda osam, a iz Komunalnog devet radnika. Godinu kasnije nije mijenjan broj opštinskih službenika, a 2013. sporazumnim raskidom radnog odnosa ostalo ih je bez posla devet.

Tokom godine kada je Brajušković u naletu entuzijazma smanjio broj zaposlenih u lokalnoj upravi, preduzećima i ustanovama, čiji je osnivač Opština, bio je i neobično darežljiv. Svi koji su bili višak otišli su kući sa bogatim otpremninama. Na šezdesetak zaposlenih, tvrde upućeni, potrošeno je skoro 1,5 milon eura iz kredita Atlas banke na pet godina s kamatom od devet posto.

Svim zaposlenim na neodređeno vrijeme, koji su se tada prijavili za sporazuman raskid radnog odnosa isplaćene su otpremnine u visini od 12 bruto zarada i fiksni iznos od 2.000 eura. Za lokalne namještenike i službenike kojima do ostvarivanja prava na penziju nedostaje do dvije, odnosno pet godina, dodavani su i iznosi od tri, odnosno šest bruto zarada. Uz to, za svaku godinu radnog staža isplaćivano je dodatnih 50 eura.

Brajušković je tada odbio predlog opozicije da se otpremnine ne isplaćuju onima koji su se zaposlili nakon 2009. godine. Sve je rezultiralo time da su formalno raspoređeni na radna mjesta za koja niko nije znao da postoje (dispečeri, telefonisti i brojno obezbjeđenje), nakon samo godinu i po radnog staža u Opštini dobijali i po desetak hiljada eura otpremnina.

Među administrativnim radnicima, koji su se prvi javili da idu kući bilo je i onih na godinu ili dvije do penzije. Njihove otpremnine dostizale su i iznose od 25.000 do 30.000 eura. Oni koji će ubuduće ostajati bez posla proći će mnogo lošije, jer je odluka izmijenjena.

Iz opozicije tvrde da je prolongiranjem sistematizacije Brajušković oštetio opštinsku kasu za više od dva milona eura, te da je nerazumno darežljiv bio prema onima koji su prvi ostali bez posla. Otpremninom koju je dobio jedan od onih koji su tada sporazumno raskinuli radni odnos, kažu u Demokratskom fronutu, mogle bi biti isplaćene otpremnine za sve radnike u nekom od propalih kolašinskih preduzeća.

„Te otpremnine su bile plaćanje ‘zaslužnima’. Otpremnine su uzeli radno neaktivni, pa tim novcem nije otvoreno nijedno radno mjesto. S druge strane, građani nijesu rasterećeni izdržavanja glomaznog opštinskog aparata. Lokalna uprava se nije zaduživala za investicije, već da isplaćuje ‘zaslužne’. Izvršna vlast nije uspjela da obavi reorganizaciju, stanje se neznatno promijenilo, a potrošili su 1, 5 milon, koje će građani vraćati”, kaže nosilac izborne liste DF Aleksandar Saša Dožić.

U OO SDP smatraju da su „građani platili izborne kampanje Grupe građana i DPS”. Čudno je, kažu u toj partiji, kako je Opština koja nema para za najbolje sportiste, umjetnike i studente, odjednom imala novaca za enormne otpremnine. Ostavljanje sistematizacije za ljeto, kažu u SDP-u , dodatno će koštati građane Kolašina, a vlasti moguće otvoriti prostor za manipulaciju tokom izbornog procesa.

U lokalnoj upravi tvrde da godinama nijesu zaposlili nekog novog. I da hoće, kažu, ne bi imali gdje. Neki od dugogodišnjih lokalnih funkcionera, bili su iskreni, pa su prije nekoliko godina novinarima priznali da je „tokom izbornih kampanja zapošljavano više no što je trebalo” i da predstoji „škakljiv” posao njihovog otpuštanja.

„Besmisleno je nepriznati da smo tokom proteklih političkih procesa, a naročito tokom kampanja za rješavanje državnog statusa, svi zapošljavali više nego što treba i u državnim institucijama i u lokalnim upravama. Takođe, tvrdim da smo mi u kolašinskoj lokalnoj upravi tada vodili računa da zapošljavamo one kojima je posao bio neophodan i koji su na taj način obezbjeđivali egzistenciju svojih porodica. Mi smo zapošljavali i te ljude i tako ih spasili”, kazao je tada predsjednik SO Mile Šuković.

S obzirom na to da je prosječna plata u lokalnoj upravi do skoro iznosila 850 eura za one sa visokom, odnosno 707 i 513 eura za one s višom ili srednjom stručnom spremom, jasno je da su mnogi Kolašinci na taj način dobro prošli. Njihovim „spasavanjem” opštinska kasa je ispražnjena, a građani će još dugo vraćati višemilionske iznose prosute na javnu potrošnju.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo