Vlasnici privatnog smještaja u Kolašinu odnose se krajnje neodgovorno kada je riječ o obavezi uplate boravišne takse, što bi trebalo da je osnovni prihod lokalne Turističe organizacije (TO). Dok je TO česta meta kritika zbog, navodno, premalo pomoći vlasnicima privatnog smještaja i malo organizovanih manifestacija, s druge strane najžešći kritičari masovno i u kontinuitetu prave prekršaje za koje su predviđene kazne od 500 do 10.000 eura. Zbog svega toga je stanje u kolašinskoj TO neposredno pred početak zimske turističke sezone alarmantno. Zaposleni su demotivisani da išta rade jer su posljednju zaradu primili za jul prošle godine, ali i preokupirani pokretanjem sudskih postupka protiv poslodavaca, kojima žele da naplate 15 dužnih zarada.
Sredstva od naplaćene boravišne takse, prema zakonu, vlasnici smještajnih kapaciteta trebalo bi da uplaćuju u roku od pet, po isteku svakih 15 dana u mjesecu, odnosno po isteku mjeseca. Takođe, oni su obavezni da u roku od 24 sata po dolasku gosta prijave njegov dolazak Turističkoj organizaciji. Zakon precizira i da je neophodno da se do svakog 15. dostavi nadležnom poreskom organu izvještaj o broju korisnika usluga smještaja i iznosi obračunate i naplaćene boravišne takse za prethodni mjesec.
Oni koji u Kolašinu žive od turizma, očigledno, u većini slučajeva sve to ne rade za sada bez ikakvih sankcija. Prema podacima iz TO, osim hotela Bjanka, koji redovno uplaćuje boravišnu taksu, svi ostali hoteli u gradu i 45 registrovanih privatnih smještaja u periodu od maja do septembra ove godine uplatili su ukupno 778 eura. Od tog iznosa hoteli Brile i Čile uplatili su 408, a jedan vlasnik privatnog smještaja 200 eura. Ostala 44 vlasnika privatnog smještaja izdvojili su za boravišnu taksu svega 170 eura. Zaposleni u Turističkoj organizaciji tvrde i da ,,ogroman broj neregistrovanih objekata za privatni smještaj radi nesmetano godinama, na što je više puta upozoravana republička turistička inspekcija”.
Lošoj naplati boravišne takse, kako kažu radnici TO, u velikoj mjeri doprinosi nezainteresovanost lokalne uprave, koja je ukinula radna mjesta za dva turistička inspektora. Radnici ističu i da je ljetos održan Tango kamp , kroz koji je prošlo 520 učesnika, od čega su 460 bili gosti iz 26 zemalja svijeta. Ako je svako od njih ostvario prosječno po 8,5 noćenja, to znači da ih je ukupno bilo 4.420, kažu radnici i tvrde da od toga TO nije dobila ni jedan euro. Oni podsjećaju da se iz opštinskog budžeta za Tango kamp izdvaja 5.000 eura, i da organizatori ulažu mnogo truda u tu manifestaciju po kojoj grad postaje prepoznatljiv.
„Zakonom o boravišnoj taksi precizirano je da nadzor nad prikupljanjem i plaćanjem boravišne takse i vođenje odgovarajuće evidencije obavlja nadležni poreski organ opštine. Postojala je mogućnost da, ako su ukinuli dva radna mjesta, posebnim aktom ovlaste neko drugo lice da sve to radi. Međutim, ništa od toga. Štaviše, nikada za 12 godina rada ove organizacije nije urađena nijedna blokada za naplatu boravišne takse”, kažu u TO.
Oni, takođe, zamjeraju lokalnoj upravi što im ne dozvoljava naplatu boravišne takse od prijave boravka stranaca, koji nijesu u privatnim smještajnim kapacitetima. Tu taksu bi, kako kažu, trebalo da naplaćuje TO. Zaposleni tvrde da ih je direktorica Slađana Kršikapa obavijestila da lokalna uprava ne dozvoljava tu vrstu naplate.
„Nije nam jasno zbog čega, jer tako rade sve turističke organizacije u Crnoj Gori. U drugim gradovima od prihoda te vrste organizovani su koncerte muzičkih zvijezda ili neke druge manifestacije. Nama su vezane ruke, a kasa prazna. Pored svega toga, cijelo ljeto smo radili vrijedno iako je, u stvari, bila riječ o volontiranju. Nije nam jasan takav odnos lokalne samouprave kojoj bi dobro funkcionisanje TO trebao da bude prioritet, jer je valjda turizam nosilac razvoja Kolašina”, kažu u TO.
Iz lokalne uprave do zaključenja broja nijesu stigli odgovori na pitanja Monitora, koji je bio razlog ukidanja radnih mjesta turističkih inspektora, te da li će kontrolu uplate boravišnih taksi obavljati neko drugi u narednom periodu. Ranije su u izvršnoj vlasti apostrofirali vrlo loš učinak dvoje inspektora. U prilog tome ide i činjenica da u znatnijem iznosu ta vrsta dažbina nije ubirana ni dok je postojao mehanizam kontrole. Kako i zaposleni kažu, neki vlasnici hotela i apartmana skoro deceniju zaboravljaju na tu svoju obavezu.
Direktorica TO Slađana Kršikapa je na godišnjem odmoru, pa ni od nje nijesmo mogli čuti na koji način namjerava da pribavi novac za zarade zaposlenima i kako će to uticati na pripreme za predstojeću turističku sezonu, koje bi već trebalo da su počele.
Sekretar za finansije Goran Rakočević, međutim, tvrdi da TO nikad više nije dobijala iz opštinskog budžeta nego u minule dvije godine. On, takođe, kaže i da je naplata boravišne takse mnogo ažurnija nego ranije.
,,Baza je proširena i više rješenja je urađeno. Povodom navoda da sve prihode, kontrolu i naplatu boravišne takse vrši lokalna samouprava, te da je opština zabranila lokalnoj TO da naplaćuje boravišnu taksu od prijave boravka stranaca, mogu samo reći da je to čista glupost. Dugovanja i potraživanja TO su pitanja za direktoricu. Sve što je lokalna uprava radila apsolutno je jasno i čisto”, rekao je on.
Loša komunikacija s vlasnicima privatnog smještaja, razlog je što kolašinska TO vrlo rijetko može dati podatke o broju gostiju.
„Od nekih nikada ne možemo dobiti te podatke. Zbog njihovog odnosa ne usudimo se ni da ih pitamo na tu temu. Vrlo je bitno istaći da smo svakog mjeseca, mimo plata, uskraćni i za znatne iznose, kojima bi moglo mnogo da se učini na turističkoj promociji Kolašina i organizovanju događaja koji bi obogatili vanpansionsku ponudu grada. Promotivni materijali su nam stari nekoliko godina i zaista nema novca za njihovo obnavljanje. Pogledajte u kakvoj prostoriji radimo”, naglašavaju u TO.
Ta organizacija smještena je u oronuloj baraci u užem gradskom centru i zaista je daleko od izgleda koji bi bio reprezent turističke ponude Kolašina. Godinama petoro zaposlenih rade u jednoj prostoriji. Sve to, tvrde, vrlo je nemotivišući ambijent, ali i loša slika za turiste.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ