„Moje četvoro djece su zahvaljujući medijatorima redovno pohađali nastavu. Ja po cijeli dan radim i ne mogu da ih vodim u školu. Od početka ove školske godine imam problem, jer medijatora nema”, priča za Monitor Bekim Miftari.
Ova školska godina počela je bez medijatora za učenike RAE populacije, osim u jednoj osnovnoj školi. Iako je značaj uloge medijatora u obrazovnom sistemu, kada je u pitanju redovno pohađanje nastave romske i egipćanske djece dokazan, do sada nijesu učinjeni pomaci u institucionalizaciji njihove pozicije. Medijatori se samo projektno angažuju, pa i redovnost romske djece u školama zavisi od tih projekata. Trenutno su zato angažovani samo medijatori koje finansira Crveni krst, i to u Osnovnoj školi „Božidar Vuković Podgoričanin”.
Od Romskog edukativnog fonda (REF), koji je koordinirao projektom u Kampu na Koniku i angažovao medijatore, ali ni od Ministarstva prosvjete koji je REF-ov partner, nijesmo, do odlaska ovog broja u štampu, dobili odgovor zašto trenutno nema nijednog medijatora i hoće li biti angažovani.
„Moje dijete prethodne dvije godine je značajnu podršku imalo od medijatorke Nedžmije Bajra i uz njenu pomoć je imala pozitivne rezultate u školi. Nažalost, ove godine Nedžmija nije angažovana na projektu i moje dijete nije redovno u školi. Sami je početak godine a ona nije prisustvovala nastavi već nekoliko dana”, objašnjava Miftari. „Niko me nije obavijestio o čemu se radi i zašto nema medijatora. Ako se ovako nastavi mnoga djeca će odustati od školovanja jer ih ne mogu redovno pratiti u školu”, kaže ovaj otac četvoro djece.
Da je dokazano da je redovnost djece iz RAE populacije poboljšana tokom proteklih godina zbog prisustva medijatora, kažu i u upravama škola.
OŠ ,,Marko Miljanov” je jedna od sedam škola koju pohađaju romska i egipćanska djeca. Od ukupno 737 đaka, 97 učenika je iz romske i egipćanske zajednice. Kao i druge škole koje pohađaju romska i egipćanska djeca i ova škola ima problema sa njihovom redovnošću u nastavi, ali je problem mnogo manji zahvaljujući angažovanju medijatora u proteklih pet godina, ovaj problem
Direktorica te škole Edita Šabotić-Koljenović za Monitor kaže: „Za školu su medijatori od izuzetnog značaja i velike pomoći. To je mnogo uticalo da se poveća redovnost romskih i egipćanskih učenika, ali i unaprijedi saradnja škole sa roditeljima. Posebno, na podizanju svijesti kod roditelja da shvate značaj školovanja njihove djece”, kazala je ona.
Astrit Rama, medijator je Crvenog krsta u OŠ ,,Božidar Vuković Podgoričanin”, koja trenutno jedina ima angažovanog medijatora. On se stara o 68 učenika, vodi evidenciju o njihovom prisustvu nastavi i uspjehu.
Prevozom se voze, kako kaže, samo mlađi učenici koji pohađaju I, II, III i IV razred. On je za Monitor objasnio da je njegova obaveza da rano ujutru obavijesti i sakupi djecu i zajedno sa njima čeka prevoz, gdje ih nakon toga isprati do škole i njihovih učionica. Poslije završenih časova ih okuplja, a s obzirom na to da je sva odgovornost na njemu, strogo vodi računa dok prelaze ulicu da čekaju prevoz. ,,Živim u Kampu, većina roditelja me poznaje i imaju povjerenja u mene. Do sada nije bilo nikakvih problema”, kaže on za Monitor.
Rama svakodnevno, objašnjava, ima komunikaciju sa učiteljima i nastavnicima, kao i sa pedagoško-psihološkom službom. Ukoliko postoji problem sa učenicima prenosi njihovim roditeljima informacije i pomaže da se problemi riješe. On je, kako kaže, spona između škole i roditelja romske i egipćanske zajednice.
Ramadan Kurteši, stanovnik kampa na Koniku, ima troje djece i od toga se dvoje školuju. Oni redovno pohađaju VII i IX razred u OŠ ,,Božidar Vuković Podgoričanin”. Kurteši ističe da je zahvalan medijatoru što mu pomaže oko školovanja njegove djece.
,,Sa njim imam odličnu saradanju i znam da su moja djeca u sigurnim rukama, tako da za mene to zaista mnogo znači. Zato bih volio da država obezbijedi medijatore i da ih ona plaća, a da ne zavise od projekta do projekta jer tako nijesu sigurni”, kaže on.
Za njega i njegovu djecu je obrazovanje veoma značajno. „U kampu sve više djece se drogira i prosi. Zato, želim da se moja djeca školuju, jer će jedino tako moći lakše da nađu posao i imaju normalnije uslove za život”, zabrinuto kaže.
Stanka Jablan, takođe stanovnica kampa na Koniku vodi računa o svojoj unuci Sanji. Sanja redovno ide u OŠ ,,Božidar Vuković Podgoričanin” i pohađa drugi razred.
,,Veliku pomoć imam od medijatora. Koliko vodi računa o djeci, slobodno mogu da kažem kao da mi je sin”, kaže on. ,,Kakva je sirotinja i nemaština i kako smo ostali bez išta, za moju unuku obrazovanje znači dosta. Volim to što ide u školu i što ne izostaje od druge djece”.
Ona romskim i egipćanskim roditeljima preporučuje da ih školuju, da ih vaspitaju, da ih ne puštaju na ulice i da im pružaju onoliko koliko su u mogućnosti.
Vjolca Rama ima troje djece koja pohađaju OŠ ,,Vladimir Nazor”. I ona kaže da bez medijatora ne može redovno slati djecu u školu: „Medijator je moja desna ruka”.
Elvis Beriša, izvršni direktor Romske organizacije mladih Phiren amenca kaže da uspješno obrazovanje romske i egipćanske djece iz Kampa na Koniku u velikoj mjeri zavisi od medijatora. On kaže da je žalosno što i pored te činjenice država još nije institucionalizovala ulogu romskog medijatora u obrazovnom sistemu.
Prema podacima istraživanja koje je Ministartsvo sprovelo 2016. godine preko 11% romske djece napušta školu (dječaci 9,4% i djevojčice 13,8%). To znači, da nakon drop-outa, od ukupnog broja romske i egipćasnke djece osnovno obrazovanje završava nešto oko 68% u odnosu na ukupan broj djece tog uzrasta.
U martu ove godine Vlada Crne Gore je usvojila Strategiju za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana 2016-2020. godine, kojom je definisano da će Ministarstvo prosvjete u četvrtom kvartalu zaključiti stalni radni odnos sa dva medijatora tzv. saradnika u socijalnoj inkluziji Roma u oblasti obrazovanja.
„Do sada nije završena obuka ovih saradnika koja je trebala biti u trećem kvartalu, te stoga sumnjam da će do kraja godine biti angažovana dva medijatora kako je to predviđeno Strategijom”, kaže uz razočarenje Beriša.
Djeca ispaštaju.
Enis EMINOVIĆ