tcom
Lijep dan za sahranu
Država je nastala na određenom stupnju drušvenog razvoja i nestaće na određenom stupnju društvenog razvoja, to je opšte mjesto nauke o društvu.To važi i za našu vječnu. No, sve je više onih koji smatraju da je već nestala, samo još nije sahranjena…
,,…I bez nje se muče Crnogorci
i nikako ne mogu da pomru.
Pomrijeće, no će prije toga
Sebe i nju mrtvu obrukti”.
…kao uostalom i autor ovih proročanskih stihova, koje navodim po sjecanju. No, to i nije važno pošto „u svakom našem izdajniku ima nečeg herojskog i u svakom heroju nečeg izdajničkog”. A kako imaju zajednički imenitelj, uprošćena logika upućuje na zaključak da su svi isti – a nijesu.
Stav da je nastanak države rezultat viška vrijednosti neće izazvati sporove među sociolozima, ali postavljanje pitanja odumiranja započelo bi ideološki, politički i naučni armagedon. Naravno, sve države neće odumirati odjednom i na isti, način, nijesu tako ni nastajale. Moguće je da je globalizacija faza kroz koju će proći ili kojom započinje odumiranje. No, teško se oteti utisku da Crna Gora neće biti među prvima, s obzirom na njeno iskustvo u nestajanju.
Priča o crnogorskom nestajanju je jednostavna. „Naročita republika”, atipična društvena zajednica neposredne demokratije, socijalne solidarnosti i stanovite otpornosti imperijalnim apetitima susjeda, za više stoljeća stekla je ugled kakav nije nijedna mala zajednica. To je bila osnova da se uredi država po evropskim standardima onoga vremena- sa suverenom, nekontrolisanom autokratijom, dvorskom kamarilom, dvorcima, ljetnjikovcima i zimovnicima, sa infantilnim rasipništvom dvora, ogoljenom tajkunizacijom i pauperizacijom… Sve to, uz privid da država funkcioniše u okvirima epskog moralnog arhetipa.
Sumnje koje su se začinjale u samom društvu i revolucionarne ideje iz spoljnjeg svijeta, suočene sa terorom „toljagaša”, nijesu davale energiju za drugačije društvene promjene. Dominantno seljaštvo nije imalo tumača svojih interesa. Kakva- takva inteligencija metanisala je dvoru, koji je one druge obilježavao kao izdajnike. Crnogorskim picima je jedino nadahnuće bio Car junaka i Balkanska carica. Crna Gora je nezadrživo srljala u propast, što su zapažali rijetki strani posmatrači, svjedoči Potapov.
Sa prvim velikim iskušenjem (rat 1914) biće očigledno da je Kraljevina Crna Gora više operetska predstava nego ona zemlja koju su uvažavali i prijatelji i neprijatelji. Prvi put pojedine jedinice, njihovi djelovi ili pojedinci napuštaju frontove. Jedna veća formacija, koja je došla sa hercegovačkog bojišta u Danilovgrad, pucala je na suverena kad je ovaj došao da ih izgrdi, podsjeti na zavjet Obilića i vrati da ginu za Crnu Goru. Ubili su njegovog ađutanta Rista Lekića, a Car junaka se brzo automobilom udaljio u svoj dvorac u Podgorici. Ovo su bili izrazi ozbiljnog antidržavnog raspoloženja. Uprkos tome, Crnogorska vojska pokazala je neviđenu spremnost žrtvovanja za savezničku „bratsku” vojsku.
Sve što se Crnoj Gori tada i kasnije događalo bilo je rezultat inkubacije društvenih bolesti kojima je zaražena krajem XIX i početkom XX vijeka. A istorija ne prašta i sudi po zakonima koje arogantna kraljevina nije razumjela. Ni nesrećni Crnogorci. Zato je kraj bio krvav.
U spletu istorijskih okolnosti , Crna Gora je i vaskrsla četvrt vijeka kasnije. A vaskrsi su, kao i rađanja, krvavi.
No, crnogorski arhetipski damari danas su ugašeni, te možemo poručiti citiranom pjesniku proroku sa početka priče da onih Crnogoraca više nema. (Osim nekog u dubokoj ilegali…) Đekna još nije umrla, ali je dvorimo. I molimo se da bude lijep dan za sahranu. Toliko zaslužuje!
Momir M. MARKOVIĆ
Komentari
tcom
Ako za tako dugu ljubav život ne bude kratak
Stih iz soneta Luisa De Camoesa uzeo sam kao naslov kratke natuknice o pjesnicima, kulturama i narodima. (više…)
Komentari
tcom
Izbori u BiH: za koga (ne)ću glasati?
Ključno pitanje, u Bosni i Hercegovini, u izborno predvečerje glasi: šta su izbori? Ono određuje životni, ljudski i politički smisao odgovora na drugo, mučno pitanje ovog bh. trenutka: Za koga (ne)ću glasati? (više…)
Komentari
tcom
Da li obrazovni sistem ima dobrobiti od reformi obrazovanja?
Današnjem sistemu obrazovanja nametnuta je potreba za približavanjem Evropskoj Uniji kako bi se naš sistem aktivnije uključio u evropske tokove obrazovanja i znanja. Obrazovanjem direktno oblikujemo uslove našeg kulturnog, društvenog i ekonomskog rasta. Upravo zbog toga, neophodno je unutar države usaglasiti temeljne ciljeve i vrijednosti koje bi bile dio obrazovnog sistema. Obrazovni sistem bi morao motivisati mlade ljude da svojim angažovanjem doprinesu kvalitetnijem kulturnom, društvenom i ekonomskom rastu. (više…)
Komentari
-
FOKUS4 sedmice
MINIMALNA PENZIJA = MINIMALNA PLATA: Đe iscijediti suvu drenovinu
-
FOKUS3 sedmice
UZVRAĆANJE UDARCA U AFERI DO KVON: Spajić optužio srpske vlasti za montiranje
-
FOKUS2 sedmice
MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi
-
DRUŠTVO4 sedmice
PLJEVLJA, BUDVA, ZETA…: Na tragu saoizacije ?
-
DRUŠTVO3 sedmice
ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi
-
INTERVJU3 sedmice
MILOŠ VUKOVIĆ, IZVRŠNI DIREKTOR FIDELITY CONSULTINGA: Ne postoji program Evropa sad 2
-
Izdvojeno1 sedmica
VESNA MEDENICA VRHOVNA PRESUDITELJKA IZVAN SUDNICE: SMS pravosuđe
-
DRUŠTVO4 sedmice
NAPADI NA ALEKSANDRU VUKOVIĆ-KUČ: Društvo u kojem se najlakše i najčešće vrijeđaju žene