Prema zvaničnim brojkama, turistička sezona koja je na izmaku, na sjeveru zemlje nije manje uspješna od prethodnih. Nadležni za turizam tvrde da će slabu posjetu tokom juna i jula, nadomjestiti rezultati pred i postsezone. Vlasnici smještajnih kapaciteta, pak, tvrde da je ljeto propalo.
Na Eko katunu Vranjak na Bjelasici od minule turističke sezone, tvrde, nijesu imali nikave koristi. Loše vrijeme otjeralo je goste iz tog autentičnog turističkog kompleksa. Jedan od vlasnika Milorad Bulatović kaže da su tokom cijelog juna i jula rezervacije masovno otkazivane. Osim 10-ak dana avgusta, gotovo da nije bilo perioda kada su smještajni kapaciteti u jednom od najstarijih eko katuna na sjeveru Crne Gore bili popunjeni.
„Ne može se računati ni da smo imali ljetnju sezonu. Previše kišnih dana i niske temeprature uslovile su masovno otkazivanje rezervacija. Naši objekti su na 1.800 metara nadmorske visine, pa je kišno ljeto više ličilo na jesen. U tim uslovima niko ne želi da je na planini. Naši gosti su, zbog lošeg vremena, često i skraćivali boravak”, kaže Bulatović.
On objašnjava da je očekivanu posjetu osujetila i „prilično neprecizna meteorološka prognoza”. Često se, kaže Bulatović, dešavalo da na osnovu prognoza gostima „obeća” lijepo vrijeme, a tih dana kiša ne prestaje. Naročito su, kaže on, bile neprecizne prognoze iz regona, koje su se odnosile na područje sjevera Crne Gore.
„Maj, jun i jul su potpuno podbacili. Jedino tokom desetak dana avgusta imali smo grupne posjete, međutim, i grupe su bile, upravo, zbog nestabilnog vremena, manje brojne. Teško da će ostatak avgusta ili, septembar, nadomjestiti loš bilans ostatka ljeta. Na planini su noći, bez obzira na to koliko je preko dana toplo, vrlo hladne i ne očekujemo da će se neko odlučiti da ostaje u planini”, objašnjava Bulatović.
Slično kažu i u još nekoliko manjih hotela u planinskim turističkim centrima. Potpuno su nezadovoljni brojem gostiju tokom juna i jula. I u tim objektima rezervacije su zbog kiše masovno otkazivane.
„Šta god da kaže statistika, ja znam kako je bilo u mojem i sličnim objektima tokom prva dva ljetnja mjeseca. Bilo je dana kad su u hotelu bili samo zaposleni. Moguće da će seminari i slični događaji, koji su održavani u velikim hotelima popraviti prosjek, ali ovo je propala sezona i nema tog vlasnika smještajnih kapaciteta na sjeveru, koji može biti zadovoljan posjetom”, kaže vlasnik jednog malog hotela u Kolašinu.
S druge strane, nadležni za turizam u tom, ali i u drugim gradovima na sjeveru države, tvrde da je sezona slična prošlogodišnjoj.
„Od početka juna do danas, Žabljak je posjetilo oko 90.000 turista. Oko 80 odsto bilo je stranih gostiju. Najviše iz Srbije, Rusije, Izraela, Italije, Francuske, Belgije, Španije.Vidan je porast turista iz Njemačke i Velike Britanije. Sama sezona je negdje na nivou prošlogodišnje, nedostatke i pad posjeta koje smo imali u julu mjesecu, zbog izuzetno loših vremenskih uslova, nadomjestila je činjenica da je ova ljetnja sezona počela već krajem aprila. U periodu aprila i maja imamo čak porast posjeta za oko 15 odsto u odnosu na prošlu godinu”- kaže direktorica Turističke organizacije (TO) u tom gradu Vanja Krgović Šarović.
Porast gostiju iz Finske, Danske, Ujedinjenih Arapskih Emirata bilježe u Kolašinu. U tom gradu boravilo je, u odnosu na prošlu godinu, više Belgijanaca i Austrijanaca. U lokalnoj TO priznaju da je tokom juna i jula sezona bila lošija nego lani. Predsezona je i u Kolašinu bila uspješna, kažu, pa je tokom aprila i maja bilo preko 5.000 gostiju, što je za 50 odsto više nego prošle godine. Oni očekuju dosta i od postsezone, no dosadašnje iskustvo ne ide u prilog tim nadama. Naime, do sada se nije pokazalo da turisti baš hrle u Kolašin nakon 1. septembra.
Kišno vrijeme, definitivno, nije osujetilo brojnost posjetilaca u Nacionalnom parku (NP) Biogradska gora, tvrde u tom preduzeću. Kažu da će sezona koja je pri kraju biti biti rekordna, iako je 2017. bila najbolja u posljednjih 20 godina. To zaštićeno područje, prema dosadašnjim podacima, posjetilo je 8.000 turista više nego lani.
„Možemo očekivati da će ova godina premašiti broj od 50.000 turista. Naš cilj nije povećanje broja turista u ovom zaštićenom području, već da turisti koji posjećuju nacionalni park budu zadovoljni. Uz povećanje broja turista, zalažemo se i za unapređivanje kvaliteta turističke usluge. Cjenovna politika se nije mijenjala u posljednjih pet godina”, ističe direktor NP Saša Jeknić.
Prema zavničnim podacima, Nikšić je za šest mjeseci posjetilo oko 3.780 gostiju, koji su ostvarili oko devet hiljada noćenja ili osam odsto više nego u istom periodu prošle godine. Statistika kaže da je broj gostiju u junu bio je na približno istom nivou kao u uporednom periodu, ali je broj noćenja povećan.
U taj grad se, kažu turistički poslenici, najviše dolazi u julu i avgustu i to zbog tradicionalnih muzičkih manifestacija. U tom periodu, navodno, posjeta je bila za trećinu veća nego prethodnih mjeseci.
Jedno je sigurno: da je po statistici, živjeli bi kao u Danskoj.
Pozitivni primjeri
Koliko god da je zvanična statistika, kako kažu pojedini vlasnici smještajnih kapaciteta na sjeveru, neprimjenjiva na turističku stvarnost ovog ljeta, neosporno je da se, bar u nekim planinskim centrima, ipak, otišlo korak dalje u kvalitetu i raznovrsnosti vanpansionske ponude.
Kolašinci su samo tokom avgusta oraganizovali nekoliko kulturno-zabavnih događaja sa raznovrsnim sadržajima i respektabilnim gostima. Tako je, u okviru Međunarodnog festivala alternativnog teatra Korifej, taj grad posjetilo na desetine pozorišnih trupa iz regiona i evropskih zemalja. Blizu 700 tangerosa iz 30-ak zemalja svijeta plesalo je na gradskim trgovima i ulicama, a gosti Nort fest-a bila su značajna imena ex-YU muzičke scene.
Zbog svog jedinstvenog sadržaja, velikog broja internacionalnih umjetnika i gostiju, kao i zbog velikog značaja za razvoj turizma u Crnoj Gori, Tango kamp je dobio i prestižno priznanje od Nacionalne turističke organizacije.
Vrijednost kolašinskog kampa, objašnjava organizator Darko Dožić, vidi se i u tome što već godinama privlači veliki broj stalnih internacionalnih gostiju, koji, bez obzira na udaljenost i nepristupačnost sjevera naše države, odlučuju da ljetnji odmor provedu u Kolašinu. Ljeto je obilovalo i književnim večerima, izložbama, promocijama nacionalne kuhinje i domaće radinosti, a u toj varoši održan je i festival karikature. Time je ispravljena dugogodišnja turistička kolašinska falinka, pa su turisti imali dovoljno razloga da se zadrže i u gradu.
Na Žabljaku se nije radilo puno na kulturi, ali su skoro potpuno riješili problem vodosnabdijevanja, na što je ranijih godina bilo dosta primjedbi.
„Ove godine je problem vodosnabdijevanja 90 odsto riješen. Međutim, turisti imaju najviše primjedbi na nedostatak više zabavnih sadržaja, kada su djeca i porodične posjete u pitanju i više organizovanih aktivnosti kada su loše vremenske prilike”, priznaju u TO.
Iako za sada ne mogu da se pohvale značajnijim brojem turista, da gostima i sugrađanima ljeto učine zanimljivijim, potrudili su se i u Mojkovcu i još nekoliko varoši na sjeveru. Pored tradicionalnih, dodali su još poneki kulturni sadržaj, koji, kažu, ipak tek treba da zaživi i privuče goste.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ