DRUŠTVO
LJETNJA TURISTIČKA SEZONA NA SJEVERU: Statistika i stvarnost u raskoraku

Prema zvaničnim brojkama, turistička sezona koja je na izmaku, na sjeveru zemlje nije manje uspješna od prethodnih. Nadležni za turizam tvrde da će slabu posjetu tokom juna i jula, nadomjestiti rezultati pred i postsezone. Vlasnici smještajnih kapaciteta, pak, tvrde da je ljeto propalo.
Na Eko katunu Vranjak na Bjelasici od minule turističke sezone, tvrde, nijesu imali nikave koristi. Loše vrijeme otjeralo je goste iz tog autentičnog turističkog kompleksa. Jedan od vlasnika Milorad Bulatović kaže da su tokom cijelog juna i jula rezervacije masovno otkazivane. Osim 10-ak dana avgusta, gotovo da nije bilo perioda kada su smještajni kapaciteti u jednom od najstarijih eko katuna na sjeveru Crne Gore bili popunjeni.
„Ne može se računati ni da smo imali ljetnju sezonu. Previše kišnih dana i niske temeprature uslovile su masovno otkazivanje rezervacija. Naši objekti su na 1.800 metara nadmorske visine, pa je kišno ljeto više ličilo na jesen. U tim uslovima niko ne želi da je na planini. Naši gosti su, zbog lošeg vremena, često i skraćivali boravak”, kaže Bulatović.
On objašnjava da je očekivanu posjetu osujetila i „prilično neprecizna meteorološka prognoza”. Često se, kaže Bulatović, dešavalo da na osnovu prognoza gostima „obeća” lijepo vrijeme, a tih dana kiša ne prestaje. Naročito su, kaže on, bile neprecizne prognoze iz regona, koje su se odnosile na područje sjevera Crne Gore.
„Maj, jun i jul su potpuno podbacili. Jedino tokom desetak dana avgusta imali smo grupne posjete, međutim, i grupe su bile, upravo, zbog nestabilnog vremena, manje brojne. Teško da će ostatak avgusta ili, septembar, nadomjestiti loš bilans ostatka ljeta. Na planini su noći, bez obzira na to koliko je preko dana toplo, vrlo hladne i ne očekujemo da će se neko odlučiti da ostaje u planini”, objašnjava Bulatović.
Slično kažu i u još nekoliko manjih hotela u planinskim turističkim centrima. Potpuno su nezadovoljni brojem gostiju tokom juna i jula. I u tim objektima rezervacije su zbog kiše masovno otkazivane.
„Šta god da kaže statistika, ja znam kako je bilo u mojem i sličnim objektima tokom prva dva ljetnja mjeseca. Bilo je dana kad su u hotelu bili samo zaposleni. Moguće da će seminari i slični događaji, koji su održavani u velikim hotelima popraviti prosjek, ali ovo je propala sezona i nema tog vlasnika smještajnih kapaciteta na sjeveru, koji može biti zadovoljan posjetom”, kaže vlasnik jednog malog hotela u Kolašinu.
S druge strane, nadležni za turizam u tom, ali i u drugim gradovima na sjeveru države, tvrde da je sezona slična prošlogodišnjoj.
„Od početka juna do danas, Žabljak je posjetilo oko 90.000 turista. Oko 80 odsto bilo je stranih gostiju. Najviše iz Srbije, Rusije, Izraela, Italije, Francuske, Belgije, Španije.Vidan je porast turista iz Njemačke i Velike Britanije. Sama sezona je negdje na nivou prošlogodišnje, nedostatke i pad posjeta koje smo imali u julu mjesecu, zbog izuzetno loših vremenskih uslova, nadomjestila je činjenica da je ova ljetnja sezona počela već krajem aprila. U periodu aprila i maja imamo čak porast posjeta za oko 15 odsto u odnosu na prošlu godinu”- kaže direktorica Turističke organizacije (TO) u tom gradu Vanja Krgović Šarović.
Porast gostiju iz Finske, Danske, Ujedinjenih Arapskih Emirata bilježe u Kolašinu. U tom gradu boravilo je, u odnosu na prošlu godinu, više Belgijanaca i Austrijanaca. U lokalnoj TO priznaju da je tokom juna i jula sezona bila lošija nego lani. Predsezona je i u Kolašinu bila uspješna, kažu, pa je tokom aprila i maja bilo preko 5.000 gostiju, što je za 50 odsto više nego prošle godine. Oni očekuju dosta i od postsezone, no dosadašnje iskustvo ne ide u prilog tim nadama. Naime, do sada se nije pokazalo da turisti baš hrle u Kolašin nakon 1. septembra.
Kišno vrijeme, definitivno, nije osujetilo brojnost posjetilaca u Nacionalnom parku (NP) Biogradska gora, tvrde u tom preduzeću. Kažu da će sezona koja je pri kraju biti biti rekordna, iako je 2017. bila najbolja u posljednjih 20 godina. To zaštićeno područje, prema dosadašnjim podacima, posjetilo je 8.000 turista više nego lani.
„Možemo očekivati da će ova godina premašiti broj od 50.000 turista. Naš cilj nije povećanje broja turista u ovom zaštićenom području, već da turisti koji posjećuju nacionalni park budu zadovoljni. Uz povećanje broja turista, zalažemo se i za unapređivanje kvaliteta turističke usluge. Cjenovna politika se nije mijenjala u posljednjih pet godina”, ističe direktor NP Saša Jeknić.
Prema zavničnim podacima, Nikšić je za šest mjeseci posjetilo oko 3.780 gostiju, koji su ostvarili oko devet hiljada noćenja ili osam odsto više nego u istom periodu prošle godine. Statistika kaže da je broj gostiju u junu bio je na približno istom nivou kao u uporednom periodu, ali je broj noćenja povećan.
U taj grad se, kažu turistički poslenici, najviše dolazi u julu i avgustu i to zbog tradicionalnih muzičkih manifestacija. U tom periodu, navodno, posjeta je bila za trećinu veća nego prethodnih mjeseci.
Jedno je sigurno: da je po statistici, živjeli bi kao u Danskoj.
Pozitivni primjeri
Koliko god da je zvanična statistika, kako kažu pojedini vlasnici smještajnih kapaciteta na sjeveru, neprimjenjiva na turističku stvarnost ovog ljeta, neosporno je da se, bar u nekim planinskim centrima, ipak, otišlo korak dalje u kvalitetu i raznovrsnosti vanpansionske ponude.
Kolašinci su samo tokom avgusta oraganizovali nekoliko kulturno-zabavnih događaja sa raznovrsnim sadržajima i respektabilnim gostima. Tako je, u okviru Međunarodnog festivala alternativnog teatra Korifej, taj grad posjetilo na desetine pozorišnih trupa iz regiona i evropskih zemalja. Blizu 700 tangerosa iz 30-ak zemalja svijeta plesalo je na gradskim trgovima i ulicama, a gosti Nort fest-a bila su značajna imena ex-YU muzičke scene.
Zbog svog jedinstvenog sadržaja, velikog broja internacionalnih umjetnika i gostiju, kao i zbog velikog značaja za razvoj turizma u Crnoj Gori, Tango kamp je dobio i prestižno priznanje od Nacionalne turističke organizacije.
Vrijednost kolašinskog kampa, objašnjava organizator Darko Dožić, vidi se i u tome što već godinama privlači veliki broj stalnih internacionalnih gostiju, koji, bez obzira na udaljenost i nepristupačnost sjevera naše države, odlučuju da ljetnji odmor provedu u Kolašinu. Ljeto je obilovalo i književnim večerima, izložbama, promocijama nacionalne kuhinje i domaće radinosti, a u toj varoši održan je i festival karikature. Time je ispravljena dugogodišnja turistička kolašinska falinka, pa su turisti imali dovoljno razloga da se zadrže i u gradu.
Na Žabljaku se nije radilo puno na kulturi, ali su skoro potpuno riješili problem vodosnabdijevanja, na što je ranijih godina bilo dosta primjedbi.
„Ove godine je problem vodosnabdijevanja 90 odsto riješen. Međutim, turisti imaju najviše primjedbi na nedostatak više zabavnih sadržaja, kada su djeca i porodične posjete u pitanju i više organizovanih aktivnosti kada su loše vremenske prilike”, priznaju u TO.
Iako za sada ne mogu da se pohvale značajnijim brojem turista, da gostima i sugrađanima ljeto učine zanimljivijim, potrudili su se i u Mojkovcu i još nekoliko varoši na sjeveru. Pored tradicionalnih, dodali su još poneki kulturni sadržaj, koji, kažu, ipak tek treba da zaživi i privuče goste.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
DRUŠTVO
ZA I PROTIV GRAĐEVINSKOG MORATORIJUMA U KOLAŠINU: Preča kasa od zaštite prostora

U Kolašinu nema većinske političke volje da se uvede polugodišnji moratorijum na gradnju. Zbog toga gradski centar ostaje na milost ambicijama investitora, omogućenih DUP-om za koji je više puta ocijenjeno da ne garatuje očuvanje najvrednijeg prostora u Kolašinu
U najužem dijelu Kolašina biće moguća gradnja još najmanje 11 mjeseci, prema važećem, starom, Detaljnom urbanističkom planu (DUP) Centar za koji je sa više adresa, uključujući i Vladu i lokalnu samoupravu, ocijenjeno da je loš. Vladajuća većina (Demokrate, Evropa sad, DF, SNP i URA) nije, sredinom marta, prihvatila predlog opozocionog Pokreta Zajedno gradimo Kolašin da se od Vlade zatraži polugodišnja zabrana gradnje u centralnoj zoni grada.
Vlada je, prije nekoliko sedmica, donijela odluku o izmjenama i dopunama DUP-a Centar, ali nije stavila van snage taj dokument. Ocijenjeno je da važeći DUP, koji je na snazi već deceniju I po, nije do sada donio mnogo koristi Kolašinu. Potom je Vlada posao izrade izmjene i dopuna važećeg DUP-a oročila na 11 mjeseci.
,,U narednom planskom dokumentu, sugerisano je, akcenat treba staviti na rekonstrukciju arhitektonski vrijednih objekata i izgradnju objekata od javnog interesa. Posebna pažnja izmjenama i dopunama DUP-a Centar, između ostalog, trebalo bi da bude posvećana uređenju javnih površina, glavnoj ulici, gradskim parkovima.
Da je 11 mjeseci za revidovanje aktuelnog DUP-a previše smatra odbornik Pokreta Zajedno gradimo Kolašin Bojan Zeković. Njegov prijedlog o polugodišnjem moratorijumu na gradnju, izuzimajući radove na javnoj infrastrukturi, podržale su i iz nedavno osnovane Incijative Zeleni Kolašina. DUP Centar, kaže Zeković, ,,direktno je suprotstavljen ciljevima i načelima planiranja i izgradnje definisanim Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata”. Prema njegovim riječima, umjesto da štiti prostor, taj dokument ,,daje smjernice za njegovo uništenje i presudno je važno da se do donošenja izmjena i dopuna postojeće odredbe stave van snage”. Iz Inicijative Zeleni Kolašina, objašnjavaju da brinu, ,,na koji će način osjetljivi prostor u centru grada biti tretiran tokom perioda izrade izmjena i dopuna važećeg DUP-a”.
,,Sve i kada bi novi plan bio usvojen kroz 11 mjeseci, to je jako dug period u toku kog ambijent Kolašina, ukoliko se nastavi sa ovakvom izgradnjom, može biti nepovratno narušen i uništen. Tokom tog perioda ovaj prostor će nastaviti da se ubrzano mijenja. Ukratko, ne dobijamo ni vremena ni prostora za razmišljanje i strateško planiranje budućeg razvoja Kolašina”, ocjenjuju iz Incijative.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
ZNACI: Stop inflaciji – do daljnjeg

Istinsko poboljšanje možemo očekivati tek kada se posvetimo neophodnim privrednim i društvenim reformama. Pošto, koliko god da smanjite trgovačku maržu, ručak treba zaraditi
Makar smo u nečemu saglasni: lakše se diše otkako se šest trgovinskih lanaca (Aroma, Franca, Voli, HDL Laković, Mega promet i IDEA), na inicijativu Vlade, uključilo u akciju Stop inflaciji. Sada se u njihovim prodavnicama može trgovati barem po jedan artikal iz palete 25 proizvoda (uglavnom je riječ o osnovnim životnim namirnicama) uz ograničenu trgovačku maržu od pet odsto. Zvanično, akcija traje do kraja aprila mada se već najavljuje da će ona biti produžena do juna.
U medijima se pojavila računica da prosječno domaćinstvo, trgujući proizvode sa sniženom cijenom, mjesečno može uštedjeti od 15 do 40 eura.
Iz Vlade su iskoristili priliku da se pohvale. ,,Moglo je ranije, a moglo je da uopšte ne bude… Vlada je uradila sve što je mogla u datom momentu i ova akcija se samo nadovezuje na prethodne odluke”, kazao je ministar Goran Đurović. Osvrnuo se i na prve primjedbe o broju i odabiru proizvoda uključenih u akciju. „Da smo stavili 35 bilo bi pitanje zašto nije 36. Ovo je za početak dobar potez, a u narednom periodu ćemo vidjeti kako će se kretati akcija, a možda ćemo u maju izmijeniti listu proizvoda”.
Vlasnici trgovinskih lanaca pohvalili su vlastitu kooperativnost i spremnost da pomognu borbu za kvalitetnije i jeftinije snabdijevanje građana. Još su ustvrdili da su cijene u njihovim radnjama niže nego bilo gdje u regionu te da ponegdje minimalna sniženja nakon ograničene marže ukazuju da ni do sada nijesu zloupotrebljavali pozicije ostvarujući ekstraprofit. Opet, cijene nekih proizvoda (uvozni sirevi, suhomesnati proizvodi) ukazuju da ranije zaračunate marže i nijesu bile tako male, pošto su neki od tih proizvoda od sredine nedjelje u radnjama jeftiniji i za 2-3 eura po kilogramu.
Očekivano, sindikati su pohvalili sniženja. „Pozdravljamo akciju Stop inflaciji za koju se nadamo da će biti prva ali ne i posljednja akcija nadležnih institucija na planu zaustavljanja i smanjenja negativnih efekata inflatornog trenda”, saopšteno je iz USSCG, uz podsjećanje da je Vlada mogla dati veći doprinos akciji obuzdavanja posljedica galopirajuće inflacije (oko 17 odsto na godišnjem nivou). „Pozivamo Vladu da se pridruži antiinflacionoj kampanji tako što će obnoviti Odluku o privremenom umanjenju akciza za promet bezolovnog benzina i gasnih ulja“, predložili su sindikalci.
Čula se i poneka primjedba. Od one da su se na sniženju našli manje kvalitetni i rjeđe traženi artikli, pa do odabira proizvoda među kojima su se našli i neki (čokolada, gazirani sokovi) za koje nas je Vlada, krajem prošle godine, povećavajući akcize ubjeđivala da nijesu zdravi pa većom cijenom želi uticati na njihovu potrošnju.
Postoje i sistemske zamjerke. Među ponuđenim proizvodima sa ograničenom maržom jedva da se može pronaći neki proizveden u Crnoj Gori (jaja, bijeli sir…?). Smanjujući marže, trgovci smanjuju buduću zaradu a izdaci ostaju veliki. Ili su sve veći. Država, istovremeno, ne olakšava njihovo poslovanje. Prije će biti da će zahvat iz tzv. realnog sektora u skoroj budućnosti postati veći. Pošto, prema nekim podacima, već danas jedan od svaka tri zapošljena u Crnoj Gori radi u javnoj administraciji. Ministar finansija Aleksandar Damjanović kaže kako ne vidi problem u tome što su plate u državnoj administraciji jednake ili veće od onih u privatnom sektoru. Iako država odavno boluje od manjka para i viška zaposlenih, dok se realni sektor suočava sa ozbiljnim problemom manjka radne snage.
Otud sumnja da je i akcija Stop inflaciji, zapravo, dio promotivne i predizborne kampanje ograničenog dometa. Koji dan prije ili kasnije vratićemo se na staro. Pravo poboljšanje možemo očekivati tek kada se istinski posvetimo neophodnim privrednim i društvenim reformama. Koliko god da smanjite trgovačku maržu – ručak treba zaraditi.
Z. RADULOVIĆ
Komentari
DRUŠTVO
VRŠNJAČKO NASILJE U CRNOJ GORI U PORASTU: Djetinjstvo u strahu

Prema podacima UNICEF-a iz 2022. godine, mladih uzrasta od 13 do 15 godina koji su bili maltretirani bar jednom u posljednjih nekoliko mjeseci u Bosni i Hercegovini i Sloveniji ima oko 25 odsto, u Srbiji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji po 18 odsto, a u Hrvatskoj 22 odsto. Sličnih podataka za Crnu Goru – nema. Samo u toku 15 dana marta zabilježeno je čak pet slučajeva vršnjačkog nasilja
Samo od početka do sredine ovog marta zabilježeno je čak pet slučajeva vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori, u kojima je učestovalo preko 20 tinejdžera. To su alarmantne brojke. Koliko se nasilja zapravo dešava, teško je znati – mnoge žrtve ne prijavljuju teror koji doživljavaju, u školama ili u onlajn prostoru, gdje se nasilje često prenosi.
Učenik osmog razreda podgoričke OŠ „21. maj” bio je žrtva napada koji se prije dvadesetak dana dogodio u blizini te škole. Brutalno ga je pretukla grupa đaka devetog razreda OŠ „Savo Pejanović”. Užasni snimak napada širio se društvenim mrežama. Dječak leži na travi, dok ga gomila šutira nogama.
Pokrenut je krivični postupak protiv četvorice četrnaestogodišnjaka zbog sumnje da su počinili djelo nasilničko ponašanje. Škola koja pohađaju namijenila im je vaspitnu mjeru – smanjenje ocjene iz vladanja.
Ovaj je dječak bio duže vremena izložen nasilju.
Početkom marta nikšićka policija podnijela je krivičnu prijavu protiv četiri osobe koje se sumnjiče za nasilničko ponašanje nad mladićem u holu Gimnazije „Stojan Cerović” u Nikšiću.
Zabilježen je i slučaj nasilja u OŠ „Lovćenski partizanski odred” na Cetinju
Prema podacima UNICEF-a iz 2022. godine, mladih uzrasta od 13 do 15 godina, koji su bili maltretirani bar jednom u posljednjih nekoliko mjeseci, u Bosni i Hercegovini i Sloveniji ima oko 25 odsto, u Srbiji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji po 18 odsto, a u Hrvatskoj 22 odsto.
U zemljama Evrope, po broju žrtava vršnjačkog nasilja prednjače Litvanija, Latvija, Rumunija, Moldavija, Bugarska…
Sličnih podataka za Crnu Goru – nema. Međutim, prema ranijim analizama, ova vrsta nasilja je u porastu.
Istraživanje NVO Juventas, sprovedeno 2018, pokazuje da je tada svako peto dijete doživjelo nasilje od vršnjaka. Prema tom istraživanju, koje je obuhvatilo 41 srednju i 75 osnovnih škola u 18 opština, gotovo polovina nastavnika srednjih škola te je školske godine potvrdila da su im se učenik ili učenica požalili da su žrtva nasilnog ponašanja.
UNICEF-ovo istraživanje iz 2021. godine pokazalo je da je gotovo svako treće dijete, odnosno, 28 odsto mladih uzrasta od 12 do 17 godina, u našoj zemlji bilo žrtva vršnjačkog nasilja.
„Ovo je zabrinjavajuće. Zahtijeva organizovanje hitne akcije, na čelu sa Vladom koja bi trebalo da preduzme odgovarajuće mjere zaštite djece od nasilja. Treba raditi na jačanju zakona koji imaju za cilj zaštitu djece. Važno je podizati svijest o ovom problemu”, kaže za Monitor psihološkinja Ivana Jokić.
Prema njenim riječima, brojni su razlozi zašto je nasilje u porastu. „Neki od njih su socio-ekonomske okolnosti porodice: siromaštvo, narušeno mentalno zdravlje, frustracije, nasilje u porodici… Djeca, žrtve nasilja u porodici ili vršnjačkoj grupi, često i sama postaju nasilnici. Nije dovoljno raditi samo sa djecom koja su pretrpjela nasilje, nego i sa onima koji pokazuju agresivno i nasilno ponašanje”, ističe Jokić.
Važno je znati i šta se sve podrazumijeva pod nasiljem. Ono može imati oblik prijetnji, tjelesnih povreda, ogovaranja, uzimanja ili uništavanja stvari. Može uključivati i neugodne komentare o djetetovoj porodici ili rodbini.
Jedan od nasilnika ponovio je krivično djelo u roku od samo nekoliko nedjelja. Prvo je sredinom februara ove godine pretukao petnaestogodišnjaka na prostoru nekadašnje kasarne Morača u Podgorici, a početkom marta, uz podršku nekoliko drugova nasilnika, još jednog tinejdžera, takođe u užem centru grada. Zasmetala im je majica sa obilježjima fudbalskog kluba Crvena zvezda. Tražili su mu da je skine, a nakon što je odbio – pretukli su ga palicama. Otac pretučenog dječaka saopštio je da neće odustati dok svi nasilnici ne dobiju zasluženu kaznu.
Zbog sve učestalijih slučajeva nasilja među djecom, članovi Udruženja Roditelji nedavno su organizovali protest na Trgu nezavisnosti u Podgorici. Zatražili su od nadležnih da zaštite djecu u Crnoj Gori od nasilja, pod parolom: Nećemo da živimo u strahu.
Iz Kriminalističke policije za suzbijanje nasilja u porodici i maloljetničke delinkvencije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica najavili su da će biti pojačano prisustvo policije u dvorištima škola.
Krivični zakonik Crne Gore predviđa kazne zatvora od šest mjeseci do pet godina za one koji grubim vrijeđanjem, zlostavljanjem, vršenjem nasilja, izazivanjem tuče ili drskim ili bezobzirnim ponašanjem remete javni red i mir ili ugroze druge. Maloljetniku starijem od 14 godina se za učinjeno krivično djelo mogu izreći vaspitne mjere, kazna maloljetničkog zatvora ili druge mjere bezbjednosti. Ukoliko nasilnici imaju manje od 14 godina, slučajevi se obično prosljeđuju nadležnim socijalnim službama, koje treba da pruže podršku žrtvama, pružaju savjetovanja počiniocima nasilja i njihovim roditeljima, obavljaju nadzor njihovog ponašanja i ostale zaštitne mjere.
Škole, prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, mogu da, pored smanjenja vladanja, odrede i vaspitne mjere, poput pismenih opomena, ukora ili premještaja u drugo odjeljenje ili školu.
U istraživanju NVO Juventas iz 2018. kao jednu od najčešćih prepreka sa kojima se suočavaju prilikom rješavanja problema vršnjačkog nasilja, roditelji su naveli generalnu nezainteresovanost cjelokupnog sistema za ovaj problem. Najmanje vjeruju drugim roditeljim i centrima za socijalni rad. Niske ocjene socijalnim službama tada je dalo i nastavno osoblje.
U Lokalnom akcionom planu za prevenciju i borbu protiv vršnjačkog nasilja Opštine Herceg Novi za period od 2020. do 2022. godine konstatuju se problemi nedovoljne angažovanosti postojećih resursa na prevenciji nasilja, nizak stepen informisanosti djece, roditelja i ostalih aktera o prepoznavanju vršnjačkog nasilja i reagovanju u slučajevima nasilja, nedovoljna saradnja…
UNICEF-ovo istraživanje Global Kids Online iz 2021. pokazalo je da se trećina mladih u dobi od 12 do 17 godina (32 odsto) lako naljuti i da često gubi živce.
Ivana Jokić upozorava da kazna sama po sebi nekada ne daje rezultat. „Sa djecom treba raditi od malena. Rješenje vidim u edukaciji, što djece, što roditelja, što nastavnika. Ne smijemo zatvarati oči pred problemom, a to je čest slučaj u našem društvu”.
Nastavnici bi, ističe ova psihološkinja, trebalo da upute dijete da dobije psihološku pomoć ukoliko primijete da mu nijesu dovoljno razvijene socijalne vještine.
Istraživanje NVO Juventas iz 2018. pokazalo je da se oko 10 odsto đaka osnovnih škola u Crnoj Gori osjećalo povrijeđeno, uplašeno ili postiđeno zbog sadržaja koji je njegov vršnjak podijelio na društvenim mrežama.
Aleksa Janković 10. maja 2011. godine oduzeo je sebi život skokom sa zgrade u Nišu u kojoj je živio. Tada je imao 14 godina. Osam mjeseci trpio je fizičko i psihičko zlostavljanje u školi. Vršnjaci su ga mučili, tukli, hvatali za vrat, udarali mu glavom u drvo. Proživio je potres mozga, nosio je gips, a dobio je i posttraumatski sindrom.
Njegovi roditelji su nadležnim službama i direktorki škole prijavljivali nasilje. Niko nije reagovao.
Slučaj je, u sudskom postupku, završen – kažnjena je škola i direktorka.
Troje od sedam nasilnika koji su maltretirali Aleksu presudom Višeg suda za maloljetnike u Nišu pravosnažno su osuđeni na vaspitne mjere. U dnevniku su im, međutim, ostale petice iz vladanja.
Da se ovakva tragedija ne bi ponovila, osmišljen je Aleksin zakon, kojim se predviđa pooštravanje kaznenih mjera ne samo za nasilnike, već i nastavnike i roditelje. Na ovaj zakon, ili neki sličan, i dalje se čeka u Srbiji.
U Crnoj Gori ne postoji Strategija za prevenciju neprimjerenog ponašanja djece i mladih i maloljetničke delinkvencije. Nema dovoljno policijskih službenika edukovanih za rad sa maloljetnicima.
Andrea JELIĆ
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način