Povežite se sa nama

OKO NAS

MASAKR DIVOKOZA KOD KAPETANOVOG JEZERA: Lekcija o sistemu zaštite 

Objavljeno prije

na

Članovi lovačkog društva Manastir Morača, u čijem je lovištu, 11. septembra,  ubijeno pet divokoza, danima, prije nego što su obavijestili policiju, samostalno su  prikupljali dokaze i pretraživali teren u potrazi za krivolovcima. To je, kažu u tužilaštvu i policiji,  neubičajena praksa, koja značajno može štetiti istrazi

 

Policija i tužilaštvo još nikog nijesu osumnjičili za masakriranje pet divokoza 11. septembra u blizini Kapetanovog  jezera. Iznad  Jagnjećeg katuna, tog dana, ubijene su, a potom i djelimično raskomadane tri ženke i dvoje mladunčadi divlje koze. Prema riječima iskusnih lovaca, sve je učinjeno na način, po surovosti i neetičnosti, rijetko viđen u crnogorskim lovištima.  Taj najnoviji primjer krivolova ponovo je otvorio mnoga pitanja o načinu na koji se gazduje lovištima, moći lovačkih društava da zaštite plemenitu divljač, ali i problematičnoj  saradnji sa policijom.

Kako su Monitoru nezvanično kazali u kolašinskom Odjeljenju bezbjednosti (OB) i Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT),  posao otkrivanja počinilaca  zlodjela u lovištu, kojim gazduje lovačko društvo (LD) Manastir Morača značajno otežava to što su lovci sve do 18. septembra samostalno  pokušavli  da uđu u trag   krivolovcima.

Neobavještavajući tužilaštvo i policiju, ali ni javnost,  iz LD su od 14. septembra, kada su  konačno otkrili leševe životinja, bili na terenu i samostalno pokušavali da naiđu na tragove koji bi ih odveli do počinilaca. Takođe, sami su i prikupili dokaze, koje su kasnije odnijeli, uz krivičnu prijavu, u policiju.   Mjestom na kojem su odstrijeljene divokoze, tokom tih dana, prošlo je nekoliko timova LD. Tek nakon  toga stigli su  i  kriminalistički tehničari, tužilac, veterinar …

Javnost je o masakru pet plementih životinja saznala 19. septembra, zahvaljujući vajber poruci, koju je upravnik lovišta   poslao članovima LD.  On taj događaj naziva incidentom i traži pomoć od kolega u razotkrivanju vinovnika. Svih dana tokom kojih su lovci, a kasnije i policija pokušali da otkriju krivolovce, izostalo je saopštenje sa bilo koje zvanične adrese.

“Želim da Vas sve obavijestim o nemilom incidentu koji se desio prošle sedmice,  a koji je mogao na naše LD kao i sve lovce baciti veliku ljagu. Da smo ostali indolentni i da je slučajno neko od planinara- šetača  zatekao tu  nemilu scenu u prirodi, to je moglo uniziti naše upravljanje lovištem, koje smo dobili i na narednih 10 godina.  Moramo da svi sada damo doprinos, kako bi otkrili vinovnike ovog incideta, jer sam ubijeđen da ovo nije uradio niko iz našeg LD, kao ni iz bilo kojeg drugog LD u Crnoj Gori. Kad vidite fotografije  i video zapise, biće vam jasno zbog čega ovo tvrdim”, napisao je Medenica u poruci članovima LD Manastir Morača.

Upravnik lovišta je otkrio i da su za pucnjavu u svom lovištu čuli “od NN osobe”, te da su, kako, tvrdi, odmah potom izašli na teren. Navodno, istog dana,  obaviješteno je i LD iz Nikšića, koje upravlja susjednim lovištem, ali i policija u tom gradu. Međutim, kako se vidi iz Medeničine poruke,  nikšićka policija pomogla je samo oko “blokiranja određenih prilaza mjestu gdje su životinje ubijene”. Nakon toga, ekipe LD Manastir Morača same su pretraživale teren i  organizovale, kako upravnik kaže, “danonoćne straže na mjestu incidenta”.  Prikupljale čaure i “druge materijalne dokaze”.

“Glavni kontrolor lova našeg LD Ivo Baosić i šef za bezbjednost Mirko Medenica odlučuju da se  još dva  dana obezbijedi mjesto čuvanje  i,  nakon toga, 17.septembra  donose  odluka da se već iscrpljeno ljudstvo povuče sa terena i izvrši uviđaj  od strane LD. Takođe, napravljen je foto i video elaborat kao i zapisnik , a zatim smo obavijestili i predsjednika Lovačkog saveza  (LS) Crne Gore Nikolicu  Markovića,  kao i i lovnu inspekciju. U ponedeljak, 18. septembra sam, kao upravnik lovišta,  podnio  krivičnu prijavu protiv NN lica u OB u Kolašinu i predao sve dokaze koje smo sakupili”, obavijestio je Medenica kolege lovce o aktivnostima uprave LD.

Prema riječima sagovornika Monitora iz policije, sve što su lovci učinili značajno je osujetilo istragu. Navodno, tim kolašinske policije, zajedno sa veterinarskim vještakom,  bio je ubrzo po prijavi na licu mjesta, no, objašnjava on, treba uzeti u obzir činjencu da je to bilo sedmog dana nakon odstrjela divokoza.

“Svi dokazi koje su sami sakupili nijesu relevantni za tužilaštvo, mogu samo pružiti neke indicije nama i lovcima. Policija je jedina koja može da sakupi takve dokaze.  Dakle, LD je vodilo privatnu istragu. Zbog toga je velika šteta što je slučaj prijavljen kasno. Nije praksa i nije posao lovočuvarske službe da prikuplja dokaze. Možemo samo da se nadamo da su u tom poslu pokazali bar minimalo pažnje. U suprotnom, biće veliki problem.  Pored toga, riječ je o vrlo nepristupačnom terenu, što dodatno otežava istragu. No, i pored toga, ulažemo sve napore da otkrijemo počinioce”, kažu u policiji.

Pojašnjavaju da je  foto eleborat koji su lovci sačinili dok su danima  samostalno pretreživali teren rađen za potrebe LD.

Sposobnost LD da štite divljač od krivolova limitirana je količinom novca i izvorima finasiranja, tvrde kolašinski lovci.  Kako objašnjavaju, jedini izvori finasiranja su članarina i, eventualne, donacije.   Prema Pravilniku, službu čuvanja lovišta obavljaju lovočuvari, odnosno upravnik lovišta i druga stručna lica koja za to ovlasti korisnik lovišta. Propisima je precizirano i da korisnik lovišta treba da obezbijedi najmanje jednog lovočuvara za lovište ukupne površine do 10.000 hektara. Broj lovočuvara se povećava srazmjerno površini lovišta.

“Prihod LD je od članarine i donacija. Od toga treba obezbijediti pare za lovočuvare, upravnika, zakup lovišta… Za lične dohotke je potrebno najmanje 20.000 eura godišnje, bez troškova goriva i svega ostalog što podrazumijeva odlazak na teren. Pored toga, mnoga lovišta su dijelom na jako nepristupačnom terenu, do kojeg krivolovci stižu ne birajući sredstva. Uz velike napore, predan rad, volonterizam i poneku donaciju, obezbjeđujemo gazdovanje svojim lovištem. Računam da je to slučaj i kod drugih kolega”, kaže u LD Rovca.

Iz više lovačkih društva, potaknuti najnovijim primjerom krivolova, ističu neophodnost da imaju obezbijeđene dronove ili video nadzor na dijelu lovišta gdje je to moguće.  Podsjećaju na nepristupačnost terena i  mogućnost da se do nekih lokacija  dolazi samo pješke ili terenskim vozilima. Nerijetko, kako tvrde, krivolovci imaju nekoliko puta kvaliteniju  opremu i prevozna sredstva.  Iako su iz LD Manstir Morača u izjavama novinarima zahvalili kolašinskoj policiji i ODT na profesionalnom, pravovremenom angažmanu, u drugom kolašinskom LD ocjenjuju da saradnja sa  OB nije uvijek bila besprekorna.

“Često se dešavalo da policija kasno odreaguje kad prijavimo krivolov. Mnogo puta nijesmo bili zadovoljni  njihovom  rekacijom i onim  što su radili nakon prijave.  Između ostalog i zbog toga, uzdamo se najviše  u sebe i lovočuvarske službe”, kažu u LD Rovca.

Iz policije, međutim, podsjećaju da su uspješno riješili slučaj ubistava jelena u NP Biogradska Gora  od prije dvije godine. Takođe podsjećaju i na ranjavanje srne u kanjonu Morače, prošle godine.  Tada su, objašnjavaju, od prvog dana bili uključeni, a ta prvovremenost, navodno, najviše je doprinijela uspješnom otkrivanju i procesuiranju krivolovaca.

Masakr divokoza kod Kapetanovog jezera bio je povod i da ekološki aktivisti ponovo potenciraju neophodnost moratorijuma na lov. U februaru 2021. godine 27 nevladinih organizacija iniciralo je i podržalo peticiju za uvođenje petogodišnjeg moratorijuma na lov u Crnoj Gori, nakon nekoliko slučajeva odstrjela zaštićenih vrsta divljači. Incijativu su obrazložili alarmantnim stanjem u lovstvu, kao i široko rasprostranjenim krivolovom…

                                                                                                                    Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

NASTAVAK MOBINGA NA FAKULTETU LIKOVNIH UMJETNOSTI: Docentkinja Radovanović prijavila uznemiravanje policiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ivana Radovanović, docentkinja na Fakultetu likovnih umjetnosti (FLU), prijavila je policiji prošle sedmice svog kolegu Nenada Šoškića za uznemiravanje i prijetnje na radnom mjestu. Pred osnovnim sudom u Podgorici u toku je proces povodom ranije prijave Radovanović za utvrđivanje mobinga

 

 

Ivana Radovanović, docentkinja na Fakultetu likovnih umjetnosti (FLU), prijavila je policiji prošle sedmice svog kolegu Nenada Šoškića za uznemiravanje i prijetnje na radnom mjestu.

Radovanović u prijavi navodi da joj je uz povišeni ton i prijetnje rukama, između ostalog, saopštio da prekida sa njom svaki vid komunikacije i saradnje, što direktno ugrožava njen angažman na predmetima koje su zajedno predavali.

Radovanović je o ovome upoznala Rektora Univeziteta Crne Gore (UCG) i Upravu FLU-a.

,,Dotični mi je kazao da on stoji iza hajke koja se godinama vodi protiv mene, da će sa mnom završiti komunikaciju i da njemu ne treba saradnik. Upravo, zbog njegove raspodjele predmeta i raznih vrsta zloupotrebe pozicija, ja svoju normu gotovo svu ostvarujem na vježbama”, navela je Radovanović u pismu rektoru Vladimiru Božoviću.

,,Interes Fakulteta je da se ovakva pitanja rješavaju u skladu sa propisima i da se poštovanjem zakona potvrdi ambijent za koji vjerujemo da je produktivan i podsticajan za rad svih kolega’’, kazali su Monitoru iz uprave FLU i dodali da ,,u sitacijama gdje zaposleni osjeća da su njegova prava i slobode ugrožene, Fakultet pozdravlja mogućnost žalbe. Takođe, kako bi se obezbijedilo nasmetano funkcionisanje svih procesa Fakultet će pokušati da nađe adekvatno rješenje na nastalu problematiku poštujući sve zakonske norme koje su mu na raspolaganju’’.

Monitoru su iz UCG odgovorili da ,,policija, kao nadležan organ, već vodi istragu po ovoj prijavi, a Univerzitet će kontinuirano sarađivati i postupati u skladu sa uputstvima i nalazima koji budu dostavljeni od strane policije, a na osnovu utvrđenih činjenica”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VEZE BEMAKSA I VLADIMIRA EDINBURGA: Tajna dobro skrivena

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vladimir Edinburg je bio član odbora direktora podgoričke firme National Real Estate Agency dok je Veselin Kovačević vodio kao izvršni direktor i ovlašćeni  zastupnik  firme.  Kovačević je  bio i formalni vlasnik crnogorske kompanije Bemaks, iza koje je stojala takozvana ekipa iz Granda

 

 

Do danas nije poznato kakve su bile veze podgoričke kompanije National Real Estate Agency i Veselina Kovačevića koji je zajedno sa tadašnjim poslanikom u ruskoj Dumi ispred Putinove partije Jedinstvena Rusija, Vladimirom Edinburgom, bio osnivač i vlasnik.

Veselin Kovačević je u to vrijeme bio i formalni vlasnik crnogorske kompanije Bemaks, iza koje je stojala takozvana ekipa iz Granda .

Poreska uprava Crne Gore je 2017. godine blokirala račune kompanije jer je uvidom u registar predatih finansijskih iskaza utvrđeno da poreski obveznik National Real Estate Agency Podgorica nije predao finansijski iskaz za 2017. Poreska uprava im je tada u postupku inspekcijskog nadzora izrekla mjeru zabrane raspolaganja sredstvima na žiro računu u cilju obezbjeđivanja nedostajućih dokumenata.

Poslednji finansijski izvještaj koji je firma National Real Estate Agency dostavila Poreskoj upravi vodi se za 2015. godinu, a tada je prijavljen „osnovni kapital“ u iznosu od 59.880 eura, isto kao i godinu ranije.  A 2016. godine prijavili su Poreskoj upravi da je tokom godina ostvaren gubitak od ukupno 106.586 eura.

Za 2015. godinu evidentiran je i dugoročni kredit od 29.940 eura, koji je National Real Estate Agency morala da vrati, ali nije poznato da li je to učinjeno jer kasnije nije bilo fiansijskih izvještaja.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ANDRIJEVICA I MALE HIDROELEKTRANE: Preko suda do stvarnog prihoda

Objavljeno prije

na

Objavio:

U krivičnoj prijavi Opštine navodi se da je Hidroenergija Andrijevica  za oporezivanje prijavila samo vrijednost objekta mašinskih kućica, a ne i vrijednost opreme dvije male HE.  Kazali su da se tako za dvije godine došlo do 47.950 eura neprikazanog poreskog duga

 

 

Opština Andrijevica podnijela je krivičnu prijavu ODT Berane protiv kompanije Hidroenergija Andrijevica doo radi utaje poreza, čime je, kako je rečeno, budžet ove sjeverne opštine  u 2022. i 2023. godini oštećen za 47.950 eura. Sve to se dogodilo prije uvođenja privremenih mjera, odnosno prinudne uprave, pa je pitanje da li će Odbor povjerilaca podržati naum da se u ovom postupku ide do kraja i stvari istjeraju na čistac.

Prema pregledu u Centralnom registru privrednih subjekata stopostotni vlasnik Hidroenergije je Miloš Bojović. Kompanija je registrovana 2015. godine, a promjena statuta je izvršena u oktobru 2020. godine, neposredno poslije političkih promjena na državnom i na lokalnom nivou u ovom gradu.

U prijavi se navodi da odgovorni u doo Hidroenergija Andrijevica , u poreskoj prijavi koju su dostavili nadležnom opštinskom poreskom organu, nijesu prikazali stvarnu vrijednost malih hidroelektrana Štitska rijeka i Umski potok i da su na taj način, umanjujući osnov za plaćanje poreza na nepokretnosti, pričinili krivično djelo.

Iz  doo Hidroenergija Andrijevica su 4. aprila 2022. godine podnijeli nadležnom opštinskom organu poresku prijavu za građevinske objekte malih hidroelektrana Štitska rijeka i Umski potok prikazujući da njihova knjigovodstvena vrijednost iznosi 131.750 eura. Nakon toga je nadležni opštinski organ donio rješenje i preduzeću po ovom osnovu utvrdio porez na ove objekte u iznosu od 1.317 eura na godišnjem nivou (jedan odsto knjigovodstvene vrijednosti).

Iste godine, međutim, iz doo Hidroenergija Andrijevica su nadležnom državnom organu za prihode dostavili iskaz o finansijskoj poziciji bilans stanja, i u njemu iskazali (realnu) vrijedost mini-hidroelektrana u iznosu od 2.582.350 eura. “Tu vrijednost su bili dužni da prijave i opštinskom poreskom organu, jer se radi o stvarnoj knjigovodstvenoj vrijednosti objekata”, smatraju u Opštini Andrijevica.

U krivičnoj prijavi se navodi da je Hidroenergija Andrijevica  za oporezivanje prijavila samo vrijednost objekta mašinskih kućica, a ne i vrijednost opreme. “Okrivljeni je znao, ili je morao znati, da je bio obavezan da u poreskim prijavama iskazuje stvarnu knjigovodstvenu vrijednost objekata kao funkcionalne cjeline po računovodstvenim standardima i kontnim okvirima, jer je odredbama Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekta definisan objekat kao prostorna, funkcionalna, konstruktivna, arhitektonska, estetska, tehničko-tehnološka cjelina, sa ili bez instalacija, postrojenja i opreme koji se u njega ugrađuje na koju upućuje odredba Zakona o svojinsko-pravnim odnosima. Stoga je jasno da mašinska kućica jedne mini-elektrane ne predstavlja čitav infrastrukturni objekat, niti može vrijednost mašinske kućice predstavljati potpunu poresku osnovicu, kako je to okrivljeni iskazao u poreskoj prijavi”, navedeno je u krivičnoj prijavi.

Dodali su da su odgovorni iz prijavljene kompanije na taj način u 2022. godini budžet Opštine Andrijevica oštetili za 24.405 eura.

“Taj iznos predstavlja razliku između stvarne knjigovodstvene vrijednosti pomenutih mini-hidroelektrana i njihove iskazane vrijednosti u poreskoj prijavi i to za iznos od 2.582.350 eura, za koji je iznos trebalo utvrditi poresku obavezu po stopi od jedan odsto, koja na osnovu skupštinske odluke važi za pravna lica za poslovne objekte”, objasnili su u Opštini. Na sličan način, kako su dodali, odgovorni iz kompanije  postupili su i u 2023. godini. Tako su, po istom osnovu, budžet Opštine prošle godine oštetili za 23.551 euro. Kazali su da se tako za dvije godine došlo do 47.950 eura neprikazanog poreskog duga Hidroenergije prema Opštini Andrijevica.

Dok su iz doo Hidroenergija Andrijevica nezvanično izjavili da su postupali u skladu sa zakonom, iz Opštine Andrijevica objašnjavaju da je prekršen član 19. stav 5 na osnovu kojeg se može protumačiti da su pokretne stvari, u ovom slučaju turbine, dio nepokretnosti. “Jednostavno pojašnjeno, ako bi makli turbine iz mašinskih kućica, to više ne bi bili poslovni objekti, nego kokošari”, kazali su Monitoru u Opštini Andrijevica.

Na području opštine Andrijevica ima deset malih elektrana, a Opština od koncesija na vode od toga zaradi oko 300 hiljada eura, dok je njihova ukupna dobit oko četiri miliona eura. Oni su objasnili da osim poreza od koncesija, postoji i porez na nepokretnosti, i da je to značajna stavka za budžet Opštine. “Reći čemo samo podatak da smo za prošlu godinu naplatili porez na nepokretnosti kada se radi o malim hidroelektranama od 150 hiljada eura, a da je godinu ranije taj porez iznosio 22 hiljade”, kazao je Monitoru sagovornik iz Opštine Andrijevica.

Lako je izračunati da bi, kada bi svih deset malih hidroelektrana na teritoriji opštine Andrijevica koje su u privatnom vlasništvu bile opštinske, Andrijevica bila jedna od najbogatijih opština sa prihodom  i budžetom koji bi godišnje iznosio oko četiri miliona eura, i ne bi im trebalo ništa preko toga, pa ni sredstva iz egalizacionog fonda.

Sekretar za finansije Opštine Andrijevica, Stojan Mitrović, objašnjava da postoji i prihod od poreza na nepokretnosti, koji takođe nije beznačajan. „Kada planiram budžet računam sa oko 300 hiljada eura koje će pripasti Opštini, odnosno 6 odsto od koncesija na vode za male hidroelektrane. Mi smo se izborili za taj procenat za koji smatramao da nije loš. Naravno, najbolje bi bilo da su sve te centrale državne ili opštinske, ali sada, šta je tu je, i to treba maksimalno naplatiti i iskoristiti u korist građana“, kazao je Mitrović.

Prema njegovim riječima, mjesečni prihod od koncesija na hidrocentrale kreće se u zavisnosti od vodostaja, pa u ljetnjim mjesecima iznosi negdje oko šest hiljada eura, dok u mjesecima većih vodostaja taj prihod je na teritoriji opštine Andrijevica oko 35 hiljada eura.

Sekretar za finansije dodaje da se koncesije naplaćuju preko ministarstva finansija, i da 70 odsto pripada lokalnim saoupravama, 30 odsto ide u državni budžet. „Tu je mnogo značajna stavka porez na nepokretnosti, gdje se uzima jedan odsto od vrijednosti male hidrocentrale. Vlasnici su do sada prikazivali samo vrijednost objekta, a ne i mašina, a mi smo vidjeli jednu presudu u korist opštine Berane gdje je presuđeno da se taj procenat računa u ukupnoj vrijednosti sa opremom“, rekao je Mitrović.

On je kazao da to znači da ako jedna centrala vrijedi milion eura, a neke vrijede i više, jedan posto iznosi 10 hiljada eura. Za deset malih elektrana to je minimum dodatnih stotinu hiljada eura. Deset hidrocentrala ne teritoriji ove sjeverne opštine su u privatnom vlasništvu sa koncesijama koje su im izdate u vrijeme državne vlasti DPS-a na 30 godina. U tom periodu projekcija njihove zarade je oko 120 miliona eura, od čega bi svega 9 miliona ostalo u budžetu Opštine Andrijevica.

U Opštini ocjenjuju da je procenat od šest odsto na koncesije na vode za male hidrocentrale za koji su se oni izborili dosta dobar, što nije slučaj u svim sjevernim opštinama, jer se u nekima kreće svega 0,5 odsto. Iz Andrijevice najavljuju „neke nove momente“, ako ih u tome ne spriječi uvođenje prinudne uprave. „Ovdje nećemo stati, idemo dalje u istraživanje kako su građene hidroelektrane u Andrijevici. Biće tu vrlo zanimljivih podataka”, tvrde. Krivična prijava, a još više ova najava, unijela je pometnju među privatnim vlasnicima malih elektrana u Andrijevici. Nezvanično se može čuti da je bilo i skrivenih ili otvorenih prijetnji. Ali, počelo je da se odmotava. Na nizbrdici za tajkune, klupko samo do sebe ide sve brže.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo