Sramne poruke iz Petrovca nijesu incident. „Incident“ je bila nedavno demonstrirana pristojnost i međusobno poštovanje navijača Crne Gore i BiH. Od kada stadionima komanduju šovinisiti i kriminalci, mržnja prema drugima i drugačijima postala je pravilo
Uz „prigodne“ pjesme o srpskim kosovskim junacima, puštane sa razglasa, u Petrovcu su u subotu dočekani fudbaleri FK Jezera iz Plava. To je bilo samo zagrijavanje za ovu prvoligašku utakmicu pa se sa tribina mogao čuti glas koji uzvikuje „Ajmo, Srbi, je… Turke“. „Uaa Turci, majku vam j…“.
Da je sve moglo da se završi i mnogo gore od šovinističkih ispada, za koje je javnost saznala putem društvenih mreža, posvjedočio je ljekar FK Jezera Bejto Šahmanović. „Tri dana čekam da neko reaguje na dešavanja prije i tokom utakmice FK Petrovac – FK Jezero, na kojoj sam bio ljekar Jezera. Ovo je samo djelić atmosfere, glavni dio se desio kada su nam udarili trenera. Prvo je dobio udarac od strane lica koje je ‘predstavnik’ Petrovca a onda i od strane navijača. Sudija je dao našem treneru crveni karton“, napisao je Šahmanović na svom Fejsbuk profilu.
„Sudije, delegat, FSCG, kamere – niko to nije vidio. Hvala Bogu što smo izgubili, inače ne znam kako bismo se vratili. Sve je bilo pripremljeno, od toga s kojom muzikom da nas dočekaju, do toga ko da nas bije. Na kraju prolazi 25–30 momaka onako ‘mangupski’ pored naše svlačionice, đe ne smiju biti, čekaju da nešto progovorimo da dovrše zadatak. Koliko je bilo neprijatno najbolje govori rečenica jednog od prisutnih: ‘Brate, ja sam Srbin cijelog života i cijela moja porodica, ali ovo nije normalno, kao da smo u ratu′“, napisao je Šahmanović.
Adekvatne reakcije nadležnih nije bilo. Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru je u ponedjeljak ocijenilo da u ponašanju dijela navijača FK Petrovca, koji su na utakmici sa FK Jezerom neprimjereno skandirali vrijeđajući igrače plavskog kluba na vjerskoj i nacionalnoj osnovi, nema elemenata krivičnog djela. Policija je sa ovim događajem upoznala i tužioce u Višem državnom tužilaštvu, pa su iz ovog tužilaštva saopštili da prikupljaju podatke.
Bivši glavni imam Islamske zajednice u Pljevljima Samir Kadribašić objavio je Tvit u kojem je ministre Gorana Đurovića i Filipa Adžića pitao za komentar dešavanja u Petrovcu i šta će da urade tim povodom. „Samire, to je bruka i sramota šta drugo da ti kažem. Delegat utakmice je trebalo odmah da reaguje. Na sreću Samire u Crnoj Gori je puno više lijepih primjera suživota što bi trebalo takođe isticati“, odgovorio je ministar ekonomskog razvoja. Prvi čovjek MUP-a nije se oglašavao.
U ponedjeljak je uprava FK Petrovac uputila izvinjenje fudbalerima i stručnom štabu Jezera zbog „nedoličnog ponašanja pojedinaca na tribinama“. Izvinjenje, međutim, ima i dodatak kojim upoznaju javnost da su na utakmici u Beranama protiv FK Jezera „izvrijeđani na vjerskoj osnovi (psovali nam srpske majke) i da su naša uprava i navijači fizički napadnuti na toj utakmici“.
Dalje u saopštenju piše: „Po završetku te utakmice, interventna policija Berane, što je lako provjeriti, ispratila nas je do izlaska iz grada i tako spriječila teži incident koji su spremali navijači FK Jezero“. O tome su, kažu, do sada ćutali „zbog kompleksne situacije u Crnoj Gori“.
Iz uprava FK Petrovac zaključuju: „Ne želimo da opravdamo ponašanje pojedinaca na posljednjoj utakmici u Petrovcu, ali crnogorska javnost definitivno treba da bude upoznata sa činjenicama“.
Isprovocirani, kako su rekli, nekorektnim saopštenjem kolega iz Petrovca, iz FK Jezero demantuju tvrdnje o „prvom poluvremenu“ nacionalističke orgije: „Odnosi između klubova se ne grade tako što se umjesto ograđivanja od šovinističkog ponašanje članova njihove uprave i dijela navijača, iznose netačne tvrdnje i pokušava pravdati sramotno ponašanje“, navodi se u saopštenju kluba iz Plava.
Disciplinska komisija FSCG je pokrenula postupak protiv Petrovca i tom klubu zabranila igranje mečeva na domaćem terenu do donošenja konačne odluke. Zvaničniku Petrovca Mladenu Kažanegri izrečena je disciplinska mjera zabrane obavljanja funkcije od četiri mjeseca zbog fizičkog napada na zvaničnika Jezera Radosava Bulića. Obrazlaže se da je Kažanegra Bulića uhvatio rukom za vilicu i odgurnuo. I Buliću je izrečena disciplinska mjera Upozorenje zbog nesportskog ponašanja prema gledaocima.
Saga je nastavljena kada je ekipa Gradske TV pokušala da dobije izjavu od zvaničnika FK Petrovac. Tada je član uprave Tomo Đonović zabranio da iko daje izjavu za taj medij nazivajući ih „ustaškom televizijom Zorana Lazovića“, saopštili su iz Gradske TV.
M portal je, pozivajući se na navijače koji su prisustvovali utakmici, kao osobu koja je uzivikivala nacionalističke parole i predvodila šikaniranje igrača i uprave plavskog kluba označilo Marka Ljubišu Kana.
„Kan je na svakoj utakmici Petrovca, to je njegov klub. Možda ne formalno, ali čim je Mladen Kažanegra u upravi, to ti je to, ko zna što se tu sve čini. Svašta je bilo i ranije, prijetili su igračima, trenerima, navijačima, neke tukli, ali je u subotu bilo baš neprijatno, žao mi je što se ni fudbal više ne može s mirom gledati, žao mi je te igrače. Neće ti o tome niko pričat, jer se svi boje od Kana i njegovih“, kazao je za M portal jedan od gledalaca sa petrovačkog stadiona.
Portal piše da je Marko Ljubiša vođa organizovane kriminalne grupe Budvanska, koja je ogranak većeg Škaljarskog kana. Sa podebelim policijskim dosijeom i nekoliko pokušaja ubistva, Kan važi za jednog od najmoćnijih regionalnih kriminalaca, sa kojim posluju i neuporedivo veći klanovi poput Zemunskog Luke Bojovića, piše M portal.
Navodi se i da je Mladen Kažanegra, koji je imenovan da ispred Opštine Budva bude član uprave fudbalskog kluba Petrovac, takođe u spisima bezbjednosnih službi označen kao pripadnik Budvanske grupe.
Veze kriminala i sporta nijesu ništa novo. Nedavno je bivši direktor Uprave prihoda i carina Rade Milošević saopštio kako je Đorđije Đoko Pavićević, čelnik košarkaškog kluba Mornar, jedan od glavnih organizatora šverca cigareta u Luci Bar. Prisjetimo se da je pljevljaski fudbalski klub Rudar osvajao državnu titulu i kup dok je na njegovom čelu bio Duško Šarić, brat narkobosa Darka Šarića. Baš kao što je fudbalski klub Zeta svoje zvjezdane trenutke doživio pod vođstvom Radojice Raja Božovića, pukovnika crvenih beretki. Koji je znao da metode sa ratišta praktikuje na sudijama, protivničkim, pa i svojim igračima. Zbog čega je, 2009. „trajno isključen iz fudbalske organizacije Crne Gore“. Ranku Raduloviću, nekadašnjem „gazdi“ nikšićkog Čelika u Podgorici se sudi zbog osnivanja OKG i priprema likvidacija, a u BiH za ratne zločine.
Moglo bi se toga naći još. Tek da pretpostavimo da usklici mržnje sa ovdašnjih tribina nijesu slučajnost i gest „neodgovornog pojedinca“.
Dešavanja na sportskim terenima znaju biti znakovita. Sukob navijača, fudbalera i policije na utakmici Dinamo–Crvena zvezda u Zagrebu 1990. simbolično je označio kraj Jugoslavije. „Rat je počeo na Maksimiru“, kaže naslov jednog dokumentarnog filma. Nakon toga, sprega tajne policije, kriminala i huligana u sportu postala je uobičajena za ostvarivanje političkih ciljeva.
„Vidjećemo, to određuju okolnosti – političke okolnosti, a vidite i sami kako sve ide“, izjavio je nedavno predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore Dejan Savićević u intervjuu za BBC na pitanje do kada će biti prvi čovjek crnogorskog fudbala. Na tu funkciju je ponovo izabran prošle godine i mandat mu traje četiri godine. Dešavanja i u Fudbalskom savezu biće dobar pokazatelj političkih strujanja.
Da sve može da bude i drugačije pokazuju dešavanja tokom i nakon fudbalskih utakmica reprezentacije Crne Gore sa Bosnom i Hercegovinom. Druženje i međusobno uvažavanja navijača nije, nažalost, uobičajeno, već je više „incident“.
Predrag NIKOLIĆ