Povežite se sa nama

OKO NAS

MUKE SA SJEVERA: Dojč skuplji od bale sijena

Objavljeno prije

na

Sagovornici Monitora smatraju da je ovakva situacija posljedica manjka stočnog fonda, ali ne razumiju da država nije našla računicu ni ove ni prošle godine da otkupi balirano sijeno i da ga, ako za njim nema potrebe u Crnoj Gori, izveze temo gdje se na tržištu traži

 

 

Trave je ove godine u Limskoj dolini i selima oko Berana i Andrijevice bilo toliko, da je trenutna cijena pokošenog i baliranog sijena dostigla najmanju moguću vrijednost do sada. Svega jedan euro za balu od petnaest kilograma. Uprkos tome, prodaje skoro da uopšte nema.

Istovjetna situacija je, kažu upućeni sagovonici Monitora, na čitavom sjeveru Crne Gore, ali i u drugim djelovima države gdje postoje livadska prostranstva, posebno na planinama bliže centralnom dijelu.

Predsjednik beranske Mjesne zajednice Lubnice, Miloš Raković, kaže da je situacija gora nego  prošle godine, kada su mještani palili sijeno i suvu nepokošenu travu, samo da im ne zauzima prostor. „Prije samo nekoliko godina bala sijena dostizala je cijenu i do pet eura, a ove godine niko neće ni da ga džabe uzme. Sve je to posljedica manjka stočnog fonda i nezainteresovanosti omladine da se bavi stočarstvom i poljoprivredom“, priča Raković.

On je napomenuo da pri tome misli samo na travu sa užih površina seoskih domaćinstava, dok su visočija imanja i livade na Bjelasici i Jelovici, u planini, ostale nepokošene, čime je propalo ko zna koliko najvrijednijeg i najkvalitetnijeg sijena, kao čiste ogranske hrane za domaće životinje. „Onda je naišla suša i sve je propalo, osušio se. Početkom avgusta je već kasno za košenje na planinama. Ostale su suve nepokošene planine, i postoji realna opasnost da buknu požari koje je na tim visinama teško gasiti“.

Predsjednik ove beranske mjesne zajednice naglašava da uprkos niskoj cijeni, neće niko da kupuje sijeno. „Komšija prvom komšiji besplatno daje, samo da ne propada, on neće da uzme, a ne neko da dođe i da ga kupi. Može biti da je ovo takva godina, ali se ja pribojavam da su ovo ozbiljne posljedice loše politike u oblasti poljoprivrede i stočarstva koja se dugo vodila i sada dolazi na naplatu. Omladina se dohvatila invalida i socijalnih primanja i jednostavno neće da radi“, priča Raković.

Kao dobar, iako rijedak primjer, Raković ističe selo Glavaca na području ove mjesne zajednice, gdje postoji nekoliko velikih stočara. „Oni su primjer da od poljoprivrede može da se lijepo živi. Ali oni su organizovani u okviru svojih domaćinstava. Imaju po stotinu ovaca, veći broj grla krupne stoke. Imaju dosta sijena na svojim imanjima i  mehanizaciju da sami za sebe pripreme sve što im treba za prehranu stoke preko zime, i nemaju potrebu da kupuju.“

Uzalud su, čini se, i oglašavanja prodaje sijena u balama, što se nudi na internetu, o čemu o je lako nači potvrdu na društvenim mrežama. Interesovanja za kupovinu skoro da uopšte nema.

„Neka neko bude pametan pa neka izvede računicu, kako neko ima interesa da prodaje balu sijena po euro ili euro i po, a samo cijena baliranja je osamdeset centi. Gdje je košenje koje košta oko 50 centi, sušenje, odnosno plašćenje i priprema za baliranje. Tu jednostavno nešto nije u redu“, kaže naš sagovornik. Raković priča kako je svoj višak sijena i prošle i ove godine dao besplatnu jednom farmeru u selu Dapsići.

Mjesna zajednica Lubnice nekada je predstavljala najveći mjesni centar na teritoriji opštine Berane.   „Ovdje danas imamo svega 52 domaćinstva koja su tu i ljeti i zimi. Ostali kuće zatvorili, dođu ljeti da ih proluftiraju, i sve kraće ostaju. Ranije bi ostajali po čitav mjesec, sada ni deset dana. Poljoprivredom i stočarstvom neće niko više da se bavi“, objašnjava Raković.

Slična priča može se čuti i u drugim mjesnim centrima, na različitim krajevima opštine Berane, kao i susjedne opštine Andrijevica. Mještanin Mjesne zajednice Šekular Vesko Davidović ukazuje da je od planine Mokre pa sve do Čakora i plavskih planina, sve nepokošeno. „Ne mogu da vjerujem da niko ne vidi ovaj problem. Uskoro će jesen, za košenje je već kasno“, kaže Davidović.

On priča da pored tolikog prirodnog bogatsva i resursa, niko ne želi da drži stoku, a za mlijeko u tretrapaku se silazi u grad. „Nikli su neki takozvani eko katuni, a naši seoski katuni i mjesta gdje se tradicionlano izidizalo sa stokom su sve prazniji ili potpuno prazni. I kome onda trebaju trava i sijeno“, pita se naš sagovornik.

Da im sijeno trune pokošeno ispred kuća, žale se i mještani andrijevičkih sela. Uložili su trud, a sada ne mogu prodati balu ni za euro. Oglasa na internetu koliko hoćete, ali kupcima ni traga. „Ne treba ići visoko u planinu. Treba pogledati samo sela koja nisu čak ni daleko od urbanog jezgra Andrijevice. Mnogo zatvorenih kuća koje ljetos niko nije obišao, i mnogo nepokošenih livada u svim selima, bez razlike“, kaže jedan poljoprivrednik iz sela Košutići.

Sagovornici Monitora bez razlike smatraju da je ovakva situacija posljedica manjka stočnog fonda, ali isto tako ne razumiju da država nije našla računicu ni ove ni prošle godine da otkupi balirano sijeno i da ga, ako za njim nema potrebe u Crnoj Gori, izveze tamo gdje se na tržištu traži.

„Prije nekoliko godina Slovenija je imala manjak sijena i otkupljivala je sve što im se nudilo. Ovo je ozbiljan resurs Crne Gore koji, sada je već izvjesno, iz godine u godinu propada i ne koristi se. Ako država tu ne pronalazi svoj interes, onda nešto nije u redu. Šta bi koštalo državu da je otkupila sve viškove i prodala na berzi za malo veću cijenu, samo da ne propadne. I svi srećni, svi zadovoljni“, kaže Miloš Raković.

Jedan naizgled banalan problem, otkrio je svu neuređenost države u svim oblastima, pa i u oblasti stočarstva, odnosno proizvodnje i prodaje tržnih viškova sijena. Možda će već sljedeća godina biti drugačija, možda neće biti ovoliko sijena kao ove i prošle godine.  A Crna Gora će, ako se desi da „zaškripi“, uvoziti skupu stočnu hranu, dok livade po sjeveru ostaju nepokošene, i sijeno kod nekih domaćina u magacinima propada.

Ukazuju naši sagovornici i na problem depopulacije sela, kao i na prostu i surovu realnost – još jedna starija generacija, kažu, koja je na selu, da biološki nestane, i sela će sasvim sigurno ostati potpuno pusta, dok besposlena omladina po gradovima ispija dojč. Koji košta više nego bala sijena. I tu nevjerovatnu činjenicu nabolje opisije komentar – propalo se.

                                        Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo