Povežite se sa nama

MONITORING

NAŠA STATISTIKA: Može, a ne mora

Objavljeno prije

na

Prošle godine Zavod za statistiku je objavio da podatke o potrošačkoj korpi za 2016. neće objavljivati. Još ih ne objavljuje. Nedavno se saznalo da će Monstat svakog mjeseca brojati i turiste u kolektivnom, ali da će podaci o onima iz privatnog smještaja biti dostupni tek na kraju svake godine. Na primjer – 2018. ćemo saznati koliko je turista ove godine konačilo privatno. Magična riječ kojim Zavod objašnjava sve manju dostupnost podataka je „metodologija”. Ako neko baš zapne da pita, tu je druga omiljena formulacija „usklađivanje sa evropskim propisima”.

U izvještajima Evropske komisije o napretku Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji, statistika ne prolazi slavno. Ko god je zavirivao u Monstatove podatke bez dileme zna zašto. Recimo, statistički godišnjak za 2016, odjeljak „Društveno i političko uređenje” daje podatke o izbornim listama prema broju dobijenih glasova i mandata. Samo je riječ o izborima održanim četiri godine ranije – 14. oktobra 2012. Pola oktobra, novembar i decembar nijesu bili dovoljni da Monstatovi uposlenici uoče i upišu u zvaničnu statistiku za 2016-tu rezultate sa lanjskih oktobarskih izbora. Biće u godišnjaku dogodine. Valjda.

U vrijeme popisa 2013, Zavod za statistiku je dugo zamajavao javnost oko pitanja hoće li ili neće prikupljati podatke o nacionalnosti, vjeroispovijesti i maternjem jeziku. Sve opet kljukajuću „evropske standarde”. Naravno da ne postoji evropski propis koji reguliše tu oblast. Jednostavno, takva pitanja svaka zemlja uređuje prema svojim potrebama. Usput, Crna Gora je vjerovatno jedina zemlja na planeti koja je odvojeno objavila podatke o onima koji su kazali da im je vjeroispovijest „muslimanska” i onima koji su kazali da je „islamska”. Nikad nijesu objavili za koliko ljudi je popisivanje prestalo jer borave u inostranstvu. Državni interes je da se ta brojka ne zna i da se njome manipuliše.

U najnovijem slučaju, oko broja turista, otišli su korak dalje. Rječnik je smrtno dosadan, ali se mora pažljivo pročitati jer nije mala stvar kad kuća na čijim podacima treba da počivaju važni državni poslovi, moglo bi se reći – krivotvori.

U „metodološkom objašnjenju” Monstat piše: „Shodno EU Regulativi 692/2011, Zavod za statistiku Crne Gore će od 28.02.2017. godine na mjesečnom nivou objavljivati saopštenja o dolascima i noćenjima turista za kolektivni smještaj.”

Sporni dio glasi: „Prema EU Regulativi 692/2011 o evropskoj statistici turizma, države članice koje imaju manje od 1% ukupnog godišnjeg broja noćenja u turističkim smještajnim objektima u Evropskoj uniji, definisano je da mogu obrađivati podatke o broju dolazaka i noćenja turista samo u hotelima i drugom kolektivnom smještaju.

U hrvatskom prevodu Uredbe 692/2011 Evropskog parlamenta i Vijeća o evropskim statistikama o turizmu piše: Države članice koje imaju manje od 1 odsto ukupnoga godišnjeg broja noćenja u turističkim smještajnim objektima u Europskoj uniji, mogu dodatno smanjiti opseg promatranja tako da uključe najmanje sve turističke smještajne objekte koji imaju 20 ili više ležajeva (najmanje 20 mjesta za kampiranje).

„Mogu”, dakle, da smanje opseg posmatranja, ne, „mogu da obrađuju samo”.

I bez detaljnog pregleda evropskih propisa jasno je nema nikakve logike da bilo koju državu Evropska unija sprječava da skuplja statističke podatke koji su joj potrebni. Naprotiv, Evropsku komisiju zanimaju „mikropodaci” zbog „ispitivanja glavnih pitanja privrednih i socijalnih interesa u sektoru turizma, posebno novih pitanja koja zahtijevaju specifično istraživanje”. To što su naši podaci na nivou Evrope manji od „mikro”, ne znači da za nas ne bi morali da budu važni.

O kvalitetu naše zvanične statistike jedan od kolega novinara koji godinama prati ekonomiju u i radio je u više crnogorskih medija za Monitor kaže: „Na podatke Monstata se novinar istraživač može osloniti kao na koru od banane. Koristim ih samo kad baš moram, jer mislim da podaci nacionalnog statističkog zavoda prvenstveno služe u propagandne svrhe za potrebe vladajuće koalicije, a da ćemo objektivno imati veliki problem kad ova institucija bude morala da se metodološki i sadržajno uskladi sa Eurostatom. Mislim da ćemo, kao Malta, za zvaničnike Eurostata biti statistički nepouzdana država i da će podatke koje dobijaju uzimati s velikom rezervom”.

On podsjeća i na problem sa Grčkom i lažiranjem podataka o javnom dugu i ocjenjuje da su u vezi sa Monstatom posebno problematični i nepouzdani podaci o potrošačkoj korpi, prosječnim zaradama… ,,Brisel godinama posebno kritikuje nedostatak pomaka u oblasti biznis statistike, što su inače podaci koji bi novinarima bili najkorisniji u smislu poređenja i uočavanja trendova u određenim oblastima”.

Na pitanje novinara koliko košta potrošačka korpa u februaru uposlenik Monstata je kazao da može da kaže šta se uračunava u korpu, ali ne i koliko to košta.

Početkom marta 2016. Monstat je obavijestio javnost da neće objavljivati podatke o minimalnoj potrošačkoj korpi. Posljednje objavljene brojke glasile su: prosječna plata 489, potrošačka korpa 806 eura. Godina im, kazao je Zavod za statistiku, treba da utvrde je li došlo do promjene u strukturi onoga što troši prosječno domaćinstvo. Mart izmiče, godina je prošla, novosti nema.

U oktobru prošle godine predstavljena je „probna” potrošačka korpu u kojoj je broj artikala smanjen sa 139 na 92.

Kad je u novembru 2016, kako bi razmotrila Nacrt izmijenjene metodologije minimalne potrošačke korpe, zakazana sjednica Socijalnog savjeta, direktorica Monstata je kazala kako se ,,stiče utisak” da se želi izvršiti politički pritisak na tu instituciju. „Minimalna potrošačka korpa je u nadležnosti Monstata. Ne može biti direktno vezana za socijalnu politiku vezano za naše građane, jer ne služi nijednom određivanju primanja naših građana, niti je osnova za određivanje socijlanih nadoknada, ni penzija, niti bilo koje druge nadoknade građana, ni obaveza građana po bilo kojoj osnovi”, precizirala je direktortka Monstat Gordana Radojević. Promaklo joj je da primijeti kako je posao institucije na čijem je čelu da taj podatak objavi, ne da mozga kako će on biti upotrijebljen.

Izborna je bila godina, nije dobro zvučalo da su artikli i cijene u ,,probnoj” potrošačkoj korpi metodološki skockani tako da mjesečni trošak za hranu za četvoročlano domaćinstvo bude 253 eura, odnosno 2,08 eura po članu porodice. Pašteta, mlijeko i parče hljeba, otprilike.

U Izvještaju Evropske komisije za Crnu Goru za 2016. godinu

piše da je Crna Gora postigla određeni nivo spremnosti u oblasti statistike. Ocjenjuju da Crna Gora treba naročito da: značajno ojača ljudske i finansijske resurse Zavoda za statistiku Crne Gore i dalje uskladi svoje statističke podatke, uključujući i statističke podatke o vladinim finansijama. Potrebni su, kažu, veći napori za razvoj prikupljanja statističkih podataka o vladinim finansijama i finansijskim računima.

Među nedostacima ,,u kratkim crtama” piše da je administrativni kapacitet Monstata i dalje ograničen zbog nedovoljnih resursa: samo 105 od predviđenih 200 radnih mjesta, pominje se i da su prostorije Zavoda neadekvatne.

Zajednički činilac kod gotovo svih djelova statistike koji se pominju u izvještaju je to da je ponešto urađeno, a da se ostalo čeka. Na primjer: ,,U oblasti socijalne statistike sprovedena je anketa o prihodima i uslovima života od 2013. godine, ali potrebno je dalje usaglašavanje. Preduzeti su početni koraci na implementaciji Evropskog sistema integrisanih statističkih podataka u oblasti socijalne zaštite. Statistički podaci o tržištu rada uglavnom su usklađeni sa pravnom tekovinom EU, počeo je 61 rad na proizvodnji podataka o strukturi zarada, ali i dalje treba uraditi indeks troškova radne snage”.

Eurostat dobija podatke o migracijskim tokovima bez metapodataka i još nije dobio podatke o azilu i sticanju ili gubitku državljanstva.

U oblasti statističkih podataka o životnoj sredini, primjećuje EK, dijelom su usklađeni statistički podaci o otpadu. Eruostat još nije dobio statističke podatke u oblasti životne sredine, koji između ostalog uključuju izvještaje o izdacima za zaštitu i izvještaje o materijalnim tokovima.

Pravila EU obavezuju države članice da su u mogućnosti da proizvode statističke podatke na osnovu profesionalne nezavisnosti, nepristrasnosti, pouzdanosti, transparentnosti i povjerljivosti. Profesionalna nezavisnost Zavoda za statistiku pohranjena je u zakonu, uočavaju evropske institucije. Ponešto se, ipak bolje vidi izbliza – prije nego što povećaju broj zaposlenih za stotinu, ne bi bilo loše da ova prva stotina počne ozbiljno da radi.

Miloš BAKIĆ

Komentari

Izdvojeno

33 GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Sram prećutanog zločina

Objavljeno prije

na

Objavio:

A šta tebe čeka, Gospodine Grade,
u ovoj noći bratske krvomutnje,
dok krvnici mirno svoj posao rade?…
Ne daj, Bože, da se steknu moje slutnje!

Vitomir Vito Nikolić (decembar 1991. godine)

 

Prećutali smo, društvo i država, još jednu godišnjicu Rata za mir. Tako su, prema ideji Svetozara Marovića, tadašnje DPS vlasti, njihovi politički saveznici iz Podgorice i Beograda i njima lojalni ratnohuškački mediji tepali  rušilačkom  pohudu na Konavle i Dubrovnik koji je započeo 1. oktobra 1991.

U agresiji na  jug Hrvatske učestvovalo je oko sedam hiljada crnogorskih rezervista, pripadnika MUP-a i dobrovoljačkih paravojnih formacija. Operacija oslobađanja Dubrovnika trajala je do maja 1992. Skoro 240 dana građani Dubrovnika živjeli su pod opsadom iz vazduha, sa mora i kopna, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca proveli su u skloništima.

Tokom napada na Konavle i Dubrovnik poginula su 92 civila, više od 430 branitelja tog grada, a ranjeno je više od 1.500 osoba. U logore, od kojih je jedan bio u Morinju, odvedene su 423 osobe, a bilo je više od 33.000 prognanih i izbjeglih. U napadima su uništeni brojni spomenici kulture u gradu koji je dio svjetske baštine UNESCO-a zbog čega je, uz ostalo, od sedamdesetih godina prošlog vijeka bio demilitarizovan (otvoreni grad). Pride, smatralo se da vojnicima i vojsci nije mjesto u jednom, svjetski poznatom turističkom centru.

Pod granatama tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA) razoreno je devet srednjovjekovnih palata unutar istorijskog jezgra Dubrovnika, dok je na području od Stona do Konavala spaljeno 2.127 kuća. Bez krova nad glavom ostalo je 7.771 stanovnik dubrovačkog područja. Šta nije spaljeno, to je opljačkano. U privatnom ili državnom aranžmanu.

Tokom agresije, poginulo je i 166 građana Crne Gore, pripadnika vojnih, policijskih i dobrovoljačkih (paravojnih) formacija.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SKUPOĆA NE JENJAVA: Čekajući Lidl

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok građani  i političari koji nijesu spremni da ruše monopole čekaju Lidl kao spas od skupoće, rast cijena koristi se za političke obračune. Ozbiljnih mjera protiv skupoće – ni na vidiku

 

Sindikalna potrošačka korpa (SKP) za treći kvartal (jul-avgust-septembar) 2024. godine iznosi 2.000 eura.

,,U poređenju sa prethodnim kvartalom, odnosno drugim kvartalom 2024. godine, sindikalna potrošačka korpa bilježi rast u iznosu od 130 eura, odnosno 6,95 odsto”, saopštila je Unija slobodnih sindikata Crne Gore.

Od ukupno deset kategorija troškova zabilježen je rast u čak pet kategorija, i to trošak prehrambenih proizvoda 3,42 odsto; troškovi imputirane rente 11,43 odsto; troškovi stanovanja i komunalija 6,67 odsto; troškovi obrazovanja i kulture 30 odsto i troškovi ljetovanja 25 odsto.

Navode da je više relevantnih institucija i udruženja sprovodilo istraživanja u Crnoj Gori koja su pokazala da se renta povećala i do 60 odsto u posljednje 2-3 godine.

Kako su istakli, prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u trećem kvartalu iznosi 605 eura. ,,Iznos ove kategorije troškova u porastu je za 20 eura u odnosu na drugi kvartal kada su isti iznosili 585 eura, čime bilježimo rast od 3,42 odsto”, ističe USSCG.

Povećali su se i izdaci za kulturu, ali zbog povećanja cijene udžbenika za srednje škole. Zabilježen je i rast troškova za ljetovanje, za one koji imaju mogućnosti da ga priušte, pa je izračunato da četvoročlanu porodicu sedam dana na moru košta 1.500 eura. I to  polupansion u hotelu od dvije ili tri zvjezdice.

No, kako još nijesmo dostigli taj nivo da ne možemo bez kulture i ljetovanja, sve oči su uprte u stalni skok cijena hrane. Akcija Limitirane cijene koja je u Crnoj Gori počela 6. septembra podrazumijeva ograničavanje marži na proizvode od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i sadrži listu od 71 proizvoda.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

CANU NAJAVIO PRVU ENCIKLOPEDIJU CRNE GORE DO KRAJA 2028.: Pola vijeka čekanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

I 54 godine od početka rada na enciklopediji, političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i konstatacija da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani

 

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) spremna je za finalizaciju najznačajnijeg projekta u novijoj istoriji crnogorske kulture. Prvu enciklopediju Crne Gore dobićemo do kraja 2028. godine, najavio je za RTCG potpredsjednik crnogorske akademije nauka i umjetnosti Žarko Mirković.

,,Posao je krenuo od početka. U CANU je formirana radna grupa koja je radila punu godinu dana na poslovima pripreme za izradu enciklopedije, pripreme u pravnom, organizacijom i svakom drugom smislu”, kazao je Mirković. Objasnio je da je nedavno održana prva sljednica redakcije enciklopedije Crne Gore koja broji 18 članova i čiji je glavni odgovorni urednik predsjednik CANU Dragan Vukčević.

U junu ove godine Vlada je uslovno odobrila da se iz budžetske rezerve za CANU obezbijedi dodatnih 195.000 eura za nastavak realizacije programa Enciklopedija Crne Gore.

CANU je od Vlade zahtijevala dodatna sredstva, objašnjavajući da sredstva koja su im opredijeljena budžetom za 2024. godinu nijesu dovoljna za sprovođenje planiranih aktivnosti na tom programu. ,,Naime, u 2024. godini planirano je formiranje organa programa Enciklopedije Crne Gore: Redakcija, koja će brojiti oko 20 članova, kolegijum, novi Savjet Leksikografskog centra CANU… Prema planiranoj strukturi i organizacionoj strukturi Enciklopedije Crne Gore, u skladu sa predviđenim aktivnostima, povećan obim posla podrazumijeva mjesečne honorare za: glavnog i odgovornog urednika, sekretara redakcije, tri urednika oblasti, 13 urednika tema, urednike struka, članove organa Enciklopedije Crne Gore”, navodi se u zahtjevu CANU.

Navode još i da je potrebno angažovanje stručnih konsultanata iz pojedinih tematskih oblasti i struka, razvoj softverskog programa za rad na Enciklopediji, organizovanje stručnih skupova i edukativnih radionica u oblasti enciklopedistike,organizovanje službenih posjeta srodnim institucijama u regionu i šire…

Budžetom za 2024. godinu Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti je opredijeljeno 2,87 miliona eura, a od toga je 1,6 miliona predviđeno za podršku naučnom i umjetničkom stvaralaštvu, gotovo milion za primanja, a oko 600.000 za usluge. CANU ima 66 članova i članica redovnih, vanrednih i inostranih u četiri odjeljenja.

Izrada ,,knjige znanja” Crne Gore nikako da se privede kraju. U proteklih 50 godina brojni crnogorski intelektualci okupljeni oko nekadašnjeg Leksikografskog zavoda Crne Gore, CANU i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU) radili su na enciklopediji. Nakon referenduma 2006. potencirano je da nema države bez enciklopedije, ali i pored mnogo uloženog truda i novca Enciklopedija Crne Gore nije štampana.

Ideja o pisanju Enciklopedije datira još od 1969. godine sa glavnim motivom da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u tadašnjim enciklopedijama, istorijama i udžbenicima bili nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani. Prema zamisli Incijativnog odbora Enciklopedija je trebalo da bude napisana bez romantičarskih predrasuda i na temelju savremene naučne misli. Odbor je procijenio da bi Enicklopedija mogla da se završi za šest godina.

Rok je i tada probijen, pa je početak njene izrade CANU najavio tek 1978. Sljedeće godine, Predsjedništvo Crne Gore, inicira osnivanje Leksikografskog zavoda Crne Gore s ciljem da on uradi Enciklopediju. Zavod je počeo rad 1982. godine. Direktor mu je bio Ratko Đurović. Redakcija Enciklopedije od 22 člana formirana je krajem 1983. godine. Đurović tada odlazi u penziju, a za direktora Leksikografskog zavoda imenovan je književnik Sreten Perović.

Orijentaciono je predviđeno da Enciklopedija ima sedam tomova i oko hiljadu autorskih tabaka, da jezik bude srpsko-hrvatski ijekavskog izgovora, pismo ćirilica i latinica, a tiraž oko 20.000 primjeraka. Do kraja 1987. na Enciklopediji su obavljeni uglavnom pripremni radovi. Najavljeno je tada da će prvi tom biti publikovan 1992. a posljednji 1999. godine.

Krajem 1988. godine predloženo je da se Leksikografski zavod pripoji CANU. Planove je poremetila smjena crnogorske vlasti u januaru 1989. godine.

Tokom 1989. i 1990. godine književnici Ilija Lakušić, Gojko Čelebić, Novak Kilibarda, Miodrag Ćupić, Želidrag Nikčević i Radomir Uljarević u nekoliko medijskih nastupa označili su Leksikografski zavod kao bastion stare vlasti i separatizma i tražili smjenu Sretena Perovića. Dopisnik beogradske Politike iz Crne Gore Goran Sito Rakočević pozivao je tih godina na ukidanje Leksikografskog zavoda. I bi tako. U junu 1991. ugašen je Leksikografski zavod, a prikupljena građa i alfgabetar enciklopedije predati su CANU.

Rad na enciklopediji su nakon 2000-ih nastavili CANU i DANU. Vlada je 2012. formirala komisiju da ispita dokle se došlo i šta se desilo sa materijalom za Enciklopediju koji su pripremale dvije Akademije. Što su utvrdili nije poznato.

Finansiranje Enciklopedije Vlada je obustavila 2005. godine. Iz CANU su tada tvrdili da je prvi tom bio u završnoj fazi i da je malo falilo da ga štampaju. Umjesto toga objavljena je knjiga Priređivanje enciklopedije Crne Gore.

Krajem 2014. tadašnji predsjednik CANU Momir Đurović kazao je da Vlada neće da opredijeli sredstva za izradu nacionalne enciklopedije, iako je zakonom iz 2012. godine obavezala tu instituciju da završi taj projekat. ,,Enciklopedija Crne Gore se radila 13 i po godina, od toga 10 godina u Leksikografskom zavodu, a oko tri godine u CANU. Akademija je bila odgovorna da to radi, okupila je preko 400 domaćih stvaralaca, ali nijesmo imali sredstava za nastavak. Bili smo blizu završetka prvog toma, a onda se desio politički pritisak i razni napadi protiv dalje izrade enciklopedije i Akademije, zbog čega je prekinuto finansiranje. Tadašnja vlada je obustavila sve. Mi smo uložili 60 odsto novca i stali na urađenom“,  istakao je Đurović. On je tada napomenuo da zakon predviđa da CANU enciklopediju mora da završi, iako im opet ne daju sredstva.

CANU je ponovo najavila realizaciju starog-novog projekta. A i nakon 54 godine od početka rada na enciklopediji političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i glavni motiv da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima, kako u Crnoj Gori tako i u regionu, nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani.

 

Iskustvo Rječnika

Početkom aprila 2016, CANU je objavila prvu knjigu Rječnika crnogorskog narodnog i književnog jezika, kao poklon narodu uoči deset godina nezavisnosti. Rječnik sadrži više od 12.000 riječi koje počinju slovima A, B i V, zajedno sa informacijama o njihovom izgovoru, značenju i primjerima upotrebe u narodnom i književnom jeziku.

Iz CANU je najavljeno da će Rječnik u cjelosti biti objavljen za deset godina, tako što će se svake druge godine objavljivati po tom. Uz napomenu da se radi o „kapitalanom projektu koji, osim naučnog, ima veliki kulturni i identitetski značaj“.

Uslijedila je oštra reakcija javnosti na prvi tom Rječnika. U otvorenom pismu više od 100 intelektualaca zahtijevalo je od CANU da se izvini građanima Crne Gore, posebno nacionalnim Bošnjacima, Albancima i pripadnicima islamske vjeroispovijesti, i povuče cijeli tiraž Rječnika.

Poslanik Albanske alternative Nik Đeljošaj je zbog Rječnika bojkotovao rad Skupštine i najavio da će podnijeti krivičnu prijavu protiv autora. Funkcioner BS Suljo Mustafić kazao je da se radi o nasrtaju na tradiciju manjinskih naroda u Crnoj Gori. Budimir Aleksić, predsjednik Političkog savjeta Nove, zaključio je da je CANU pokrao srpsko intelektualno i istorijsko nasljeđe. Crnogorski pokret ocijenio je da je Rječnik necrnogorski: ,,i lingvistički, i etički, i činjenično”….

Iz CANU su poručili da nije bilo zlih namjera prema bilo kome, a posebno prema bilo kojoj nacionalnoj manjini. Umjesto ispravljanja tada evidentiranih grešaka od ovog kapitalnog posla se odustalo.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo