Povežite se sa nama

INTERVJU

NADA ŠARGIN, GLUMICA: Toplina, drama i humor

Objavljeno prije

na

Gledaoci Prvog programa TVCG1 moći će u subotu, 27. oktobra u 20.05 sati ekskluzivno da pogledaju dugo očekivanu prvu od četiri epizode serije “Grudi” u režiji Marije Perović, koju je u koprodukciji sa RTCG realizovala producentska kuća Meander film pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Crne Gore i uz učešće Open Box Studija.

Radnja serije smještena je u Nikšiću, a prvi put grad će biti slikan iz ženskog ugla i kroz vizuru junakinja i autorki iza kamere. Svaka epizoda “Grudi” posvećena je jednom od glavnih junaka, a to su tri žene i jedan muškarac. Serija je nastala po ideji i scenariju Marije Perović i Vladislave Vojnović. Glavne uloge tumače Nada Šargin , Dubravka Drakić, Marija Škaričić i Vojin Ćetković. Osim njih igraju još i Mira Banjac, Peđa Bjelac, Jelena Đukić, Danilo Lončarević, Branimir Popović… Direktor fotografije je Dušan Grubin, scenografkinja Dragana Baćović, a kostimografkinja Tijana Todorović.

Nada Šargin u seriji “Grudi” tumači Zorku, jednu od tri glavna ženska lika. Prvakinja je Narodnog pozorišta u Beogradu, završila je glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a danas je jedna od najnagrađivanijih i najvoljenijih pozorišnih i filmskih glumicа svoje generacije u Srbiji. Osim na sceni matičnog teatra, igra na scenama Ateljea 212, Centrа zа kulturnu dekontаminаciju, Budva Grad teatra, Kotorart-a… Uporedo sa pozorišnom gradi i uspješnu filmsku i televizijsku karijeru, gdje je imala veći broj zapaženih uloga, a dobitnica je većine najvažnijih pozorišnih i filmskih nagrada.

MONITOR: Tumačite jednu od glavnih uloga u seriji “Grudi”. I ranije ste radili u Crnoj Gori i naša publika dobro poznaje Vaš rad .Volio bih da mi kažete kakvo iskustvo nosite sa snimanja jer mnogi koji su dio ekipe ističu da ste se otpočetka svi spontano i bez napora razumjeli?
ŠARGIN: Lepo i toplo iskustvo. Sam scenario, pored dramske linije i dosta humora, ima i toplinu koja me privukla. A to je u malom i ličnost rediteljke Marije Perović. Toplina – drama – humor…Sa njom je uzbudljivo raditi i prolaziti kroz ozbiljan proces protkan mnogim anegdotama koje mi izazivaju osmeh na licu. Mnogi ljudi u ekipi bili su zabavni. Logično je da je bilo puno crnogorskog humora, a u sam Nikšić jedva čekam opet da idem.

MONITOR: Kakva je bila saradnja sa ostalim glumcima, jer glume kako poznati i afirmisani glumci, tako i mladi i talentovani?
ŠARGIN: Svi glumci mi se dopadaju, podela je odlična. Iako se tek uče – mladi su super. Marija Škaričić i ja smo bliske već godinama i iako se retko viđamo zbog relacije Beograd – Zagreb, naš odnos ne trpi. Jako je volim i poštujem njen rad. Ona mi je omiljena hrvatska glumica i moram da se pohvalim da sam je predložila rediteljki za tu ulogu. Dubravka je velika glumica i veliki čovek. Takav duh se retko sreće. Ugostila nas je jednom i napravila ručak pa smo posle Mare i ja spavale u njenoj spavaćoj sobi kao neke umorne studentkinje kojima treba baš da ih tako neko poneguje… Vojin je junački ostao za stolom i ispoštovao domaćine. Sa Vojinom rado i lepo i radim i komuniciram.

MONITOR: Malo je projekata o srednjoj generaciji, a naroćito o ženama – koje su glavni likovi. Priča prati tri prijateljice koje se sastaju u rodnom gradu pred proslavu dvadeset godina mature. Kakav je lik koji tumačite?
ŠARGIN: Zorka je usmerena dosta na sebe i “svoje potrebe”. Međutim vremenom shvata da su njene potrebe većinom spoljašnje, a da vapi za unutrašnjim. Odbacuje one stare. Ona sazreva kroz scenario i kao čovek i kao žena. Jako je zanimljiva i višeslojna.

MONITOR: Serija osim umjetničkog ima i edukativni značaj. Projekat je vrlo aktuelan jer skreće pažnju na vrline i mane savremenog društva, a u pozadini priče tretira temu borbe protiv kancera dojke.
ŠARGIN: To je u velikoj meri dužnost umetnosti da skreće pažnju na te stvari i na prevencije. Umetnici treba da zabave narod, a isto toliko i da se društveno angažuju, ali ne zbog svojih interesa nego interesa svih.

MONITOR: U seriji “Grudi” tumačite Zorku, takođe u već kultnoj predstavi “Bela kafa” junakinja je Zorka, a na početku karijere ste, takođe, imali jednu Zorku – sestru Mileve Ajnštajn? Volio bih da mi kažete šta je presudno kod biranja uloge?
ŠARGIN: Najlepše je kada odmah kažete da jer je tekst ili scenario odličan, dobar reditelj i cela ekipa u koju imate poverenja to jest cenite njihov rad. Dešava se da zbog novca radite nešto, a sumnjate u kvalitet. Tako da ponekad motivi nisu samo umetnički nažalost. Dešava mi se da odbijem ulogu u nekom dobrom projektu jer mi se nudi uloga koja me ne intrigira jer sam sličnu odigrala puno puta i osećam da nemam više kroz nju šta da kažem. A opet u nekom slabijem projektu prihvatim ulogu jer me privuče karakter koji do tada nisam igrala.

MONITOR: U svakoj ulozi koju tumačite pokazujete o kakvoj se glumici radi. Možemo reći da su I dokaz i prestižne esnafske nagrade, a imate ih mnogo – među njima su i nagrada “Ružica Sokić”, “Miloš Žutić”, “Raša Plaović”… Na koju ulogu ste najponosniji i koja Vam je najviše značila?
ŠARGIN: Ne znam iskreno… Valjda će ta tek da se desi… One za koje su me kolege, publika i kritika hvalili i za koje sam dobijala nagrade su Zorka u Milevi Ajnštajn, Roza u Nevinosti, Uloge u Metamorfozama, Zorka u Beloj kafi, Kraljica Elizabeta u Mariji Stjuart, Ana Petrovna u Ivanovu, Sale u Sutra ujutru, Marina u Vratiće se rode….

MONITOR: Kad znate da će neki projekat u kome učestvujete – predstava, film, serija biti uspješan? Koji su to pokazatelji?
ŠARGIN: Možda intuicija… Ali ni dobar tekst ni reditelj ni dobra ekipa ne garantuju uspeh. Ako ne prorade neke stvari između….u međuprostoru… hemija kako to mi kažemo, onda može da se desi i da sve propadne. Eto i nevidljive stvari puno utiču. Na nas u ovoj seriju su uticale dobro!

Miroslav MINIĆ

Komentari

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CGO: Živimo život za 2+

Objavljeno prije

na

Objavio:

Istraživanja pokazuju da nam je opšte povjerenje u institucije i organizacije prije avgusta 2020. bilo jače nego danas kada najviše rangirani jedva prebacuju 2,5 na skali od 1 do 4. I mnogo je važnih segmenta koji su nam na ocjeni 2+.  Život koji se kreće oko ocjene 2+ nije onaj koji ukazuje na poboljšanje

Za očekivati je da na ovim izborima imamo manju izlaznost nego u avgustu 2020. godine, jer nema više mobilizacijskog potencijala koji bi mogao da se aktivira kao tada, niti su na isti način spoljni akteri zainteresovani za Crnu Goru, kaže Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) u razgovoru za Monitor. „Nema ni onog DPS-a koji je bio homogenizirajući kako za svoje birače, tako i za one koji su izlazili samo da glasaju protiv. To predstavlja izazov mnogima koji su svoju politiku gradili samo na oponiranju DPS-u i sistemu koji je ona oblikovao.

Takođe, dio građana i građanki je poslije ove tri godine razočaran i onim akterima za koje su glasali na prethodnim izborima jer su vidjeli da im je na prvom, a često i jedinom, mjestu lični interes”.

MONITOR: Čeka nas Parlament, a moguće i Vlada, sa mnogo novih lica. Treba li to da nas raduje ili plaši?

ULJAREVIĆ: Problem Crne Gore danas je što ona od obnove nezavisnosti nije uspjela da stvori jaku, prozapadnu alternativu Đukanoviću i DPS-u. Umjesto toga, svjedočimo rastu desno-populističkih snaga, uz dio onih koji su nepouzdani i neotporni na štetne uticaje ili retrogradne strukture. Zato mi sa novim licima, nažalost, najmanje dobijamo kvaliteta u pristupu politici, rukovođenju, pa i u onom što se odnosi na struku kad je riječ o specifičnim oblastima.

Vrijedi podsjetiti da smo mi već imali tu političku fazu u kojoj su samo mladost, neiskustvo, i puka kritika prema prethodnicima bili protežirani kao prednosti – a to nijesu prednosti u politici demokratskih društava. Izgleda da lekciju naučenu 90-ih godina prošlog vijeka moramo da obnavljamo, a vidjećemo i koliko će nas to koštati.

MONITOR: A kakva bi mogla biti nova Vlada?

ULJAREVIĆ: Sada se u dijelu javnosti pozicionira pretpostavljena većina koja bi trebalo da je formira, a koji bi činili Evropa sad sa koalicijom Demokrate-URA i manjinskim partijama. Imajući u vidu sve razlike koje postoje među njima, ali i lične animozitete koji se kao u talasima javljaju i ukrivaju, za očekivati je da to bude mučan proces.

Nema tu kohezivnog faktora koji bi se zasnivao na principima i vrijednostima, uz činjenicu da za neke i ne znamo koje su to magistralne vrijednosti na kojima stoje.

Dodatno, imamo još nekoliko nepoznatih: da li je DF i dalje neprihvatpjiv kao dio vlasti, jer smo svjedoci da se on već duže od aktera sadašnje Vlade i njima bliskih saveznika iz različitih sfera „umiva”; kako će se odvijati stvari u PES-u s obzirom na vidno postojanje različitih struja; da li će koalicija Demokrate – URA biti raskinuta nakon izbora; Kakav će biti odnos Spajića prema Abazoviću i njegovoj partiji koja je bila ključna u obaranju Vlade čiji je on faktički bio drugi čovjek i protiv kojeg je Abazovićeva Vlada prije samo nekoliko sedmica podnijela prijavu zbog zaduženja iz 2020…

Konačno, uz očekivani uspjeh PES-a i činjenicu da su oni otvorili Pandorinu kutiju primarno ekonomskog populizma, bila bi neka kosmička pravda i da dođu u poziciju da pokušaju sprovesti svoja obećanja.

MONITOR: Kako, u odsustvu stabilnih institucija, nadomjestiti očekivani nedostatak iskustva kod budućih nosilaca ključnih političkih funkcija?

ULJAREVIĆ: Nije samo neiskustvo ono što karakteriše novu političku strukturu, već i nedostatak odgovornosti i nevjerovatno brza i jaka opijenost onim što nosi funkcija, a takvima odgovaraju erodirane institucije.

Pored izostanka kvaliteta političkih struktura, treba ukazati i na hronično nedostajanje zdrave kritičke misli u dovoljnom obimu. Naglašavam ovo zdrava kod kritičke misli, da bi pravili razliku između kritike i krikova, a mi, na žalost, prečesto čujemo samo te neartikulisane i prizemne krikove sa raznih strana.

Upravo nedostatak zdrave i principijelne kritike, stalno kalkulisanje niza aktera sa novim ili prolaznim donosiocima odluka, predstavlja opasnost u društvu koje prolazi kroz turbulentne procese u pokušaju da dođe do nove paradigme političkog djelovanja. To bi uključilo fokus na institucijama a ne na ličnostima, realnim javnim politikama a ne promotivnoj kampanji, osluškivanje pulsa građanstva čak i kad nije u skladu sa onim što su preferencije, kao i donošenje odluka koje vode emancipaciji društva, a ne njegovom nazadovanju da bi se lakše vladalo.

Zoran RADULOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR MAIDA BURDŽOVIĆ, SPECIJALISTA PSIHIJATRIJE: Nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako znama da je porijeklo svakog nasilja rezultanta straha kao jedne od tri osnovne emocije, uz bijes i gnijev, onda moramo znati da obezbjeđivanjem osjećaja sigurnosti kod svakog pojedinca, najbolje možemo spriječiti pojavu nasilnog ponašanja

 

MONITOR: Upozorili ste tokom pandemije na pogoršanje psihičkog zdravlja ljudi. Koliko je povećana agresija i nasilje rezultat pandemije, a koliko drugih faktora?

BURDŽOVIĆ: Posljednjih dana, dešavanja kojima svijedočima kod nas, u regionu, a reklo bi se i u čitavom svijetu, nesumnjivo ukazuju da je nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu. Pritiak na mentalno zdravlje svakog pojedinca  nakon zvaničnog kraja pandemije produbio se pogoršanjem socioekonomske situacije, rata u Ukrajini, te raznih političkih previranja. Kada imamo takve prilike u drštvu, a odgovorni ne čine potrebne intervencije da to ublaže, pojačan stepen svih oblika agresije je neminovan.

MONITOR: Kako preduprijediti nasilje?

BURDŽOVIĆ:  Ako znama da je porijeklo svakog nasilja rezultanta straha kao jedne od tri osnovne emocije, uz bijes i gnijev, onda moramo znati da obezbijeđivanjem osjećaja sigurnosti kod svakog pojedinca, najbolje možemo spriječiti pojavu nasilnog ponašanja. Veliki problem kod nas predstavlja porast vršnjačkog nasilja o kome se dosta govorilo u posljednje vrijeme, a moramo znati da sigurnost dijece isključivo zavisi od  odraslih koji brinu o njima. Kad kažem „odrasli”, mislim na njihove roditelje, blisko okruženje, prosvjetne radnike i sve one koji kreiraju ambijent u kome ta djeca rastu. Jasnim strategijama zdravstvenih vlasti, brigom o mentalnom zdravlju, intervencijama prosvjetnih radnika,  možemo učiniti mnoga za nas i naše najmlađe.

Predrag NIKOLIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR SRĐAN PUHALO, SOCIJALNI PSIHOLOG IZ BANJA LUKE: Naš je problem što nas, najčešće, ujedinjuju tragedije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Koliko god nas svađali, plašili i djelili, to nije toliko uspješno koliko se na prvi pogled čini. Najviše putujemo unutar regiona. Rodbinski i prijateljski smo povezani. Govorimo isti jezik, imamo isto porijeklo, mentalitet nam je sličan, jedemo istu hranu, slušamo istu muziku i protiv toga su nemoćni svi naši nacionalizmi

 

MONITOR: Kako vidite posljedice dva masovna ubistva u Beogradu koja su imala reperkusije i u regionu, pa i u Republici Srpskoj gdje je policiji prijavljeno više incidentnih situacija, naročito u školama?

PUHALO: Ako izuzmemo Sloveniju i donekle Hrvatsku, za ostale zemlje koje su nastale raspadom Jugoslavije, možemo reći da su zapuštana društva u svakom smislu. I to traje već 30 godina. Siromašni smo, PTSP-om se niko nikada nije bavio, permanetno smo pod stresom, politička nestabilnost je svakodnevica, nezadovoljni smo, naoružani smo… Antidepresivi, alkohol i lake droge su nam najbolji prijatelji, besperspektivnost dominira, ljudi odlaze, roditelji nemaju kada da se bave poslom roditelja od trke da zarade za pristojan život, djeca odrastaju u takvom društvu i smatraju ga normalnim, a niko ništa ne preduzima da se to zaustavi.

Što se tiče sistema vrijednosti koji dominira, čini mi se da imamo ozbiljne razlike između onoga što se govori u školama i realnosti.

Imamo sve predispozicije da budemo agresivni, ljuti i samo je pitanje kako će se to ispoljiti prema sebi, porodici, slabijim od sebe, pederima, ljudima druge nacionalnosti ili protivničkim navijačima.

Kao što vidite, namjerno ne spominjem rijalitije, video igrice, jutjubere, Tik-Tok i ostale „kvaritelje omladine“ jer mislim da oni nisu mnogo važni u čitavoj ovoj tragediji.

Naravno, ne smijemo na osnovu jednog ili dva slučaja donositi generalizacije, ali je sasvim jasno da od ovakvih incidenata nijedno društvo nije zaštićeno. Sada treba sjesti i prepustiti stručnjacima da predlože plan kako sanirati štetu i šta raditi na prevenciji da nam se ovakve tragedije ne bi ponavljale.

MONITOR: Ove tragedije su dovele i do nove solidarnosti sa žrtvama i građanstvom u Srbiji. U BiH i Crnoj Gori je proglašen, povodom njih, i dan žalosti. Kako bi to trebalo da razumijemo?

PUHALO: Prije svega naš problem je što nas tragedije najčešće ujedinjuju, sjetimo se poplava ili zemljotresa u Hrvatskoj. Koliko god nas svađali, plašili i djelili, to nije toliko uspješno koliko se na prvi pogled čini. Najviše putujemo unutar regiona. Rodbinski i prijateljski smo povezani. Mi govorimo isti jezik, imamo isto porijeklo, mentalitet nam je sličan, jedemo istu hranu, slušamo istu muziku i protiv toga su nemoćni svi naši nacionalizmi. Na kraju, kada nastradaju djeca, svaki roditelj, kao i odrasli čovjek, ne može da ne saosjeća sa roditeljima žrtava. Empatija je biološki uslovljena i to ne može zaustaviti nijedna granica, niti ideologija ili politika.

Nastasja RADOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo