Prije nego što je primitivni guslar i nadmeni vozač – đilkoš Vučurović postao gradonačelnik Trebinja, makete malog Dubrovnika, prije nego što je vlasnica tamošnje, za vrijeme socijalizma, jedne od ubjedljivo najljepših galerija u BiH, one imenom Veritas, povela srpstvujušče žene ne u Kolo srpskih sestara, već u četničku žensku organizaciju, prije nego što su crnorisci – mantijaši postali ideološki učitelji u cijeloj Hercegovini, ovaj grad bio je mjesto na koje se dolazilo iz razloga ugode, one vizualne, one historijske, one gastro ugode…
Dolazio sam u taj grad sa osjećanjem imperijalne čežnje da gledam najbolje jugoslovenske amaterske pozorišne ansamble, da svjedočim odličnim trebinjskim (ne Dučićevim!!!) večerima poezije. Dolazio sam, a ne samo prolazio, kao što to činim danas, uvjek sa neskrivenom nadom da ću naći neku od čarolija hercegovačke noći, jutra, večeri ili podneva potpoljenog u čelopek. I tako sve dok nije krenuo krvavi kovitlac četničkog pokoravanja svijesti i uništavanja svake vrste savjesti među dotad plemenitim ljudima Trebinja. Izvršeno je etničko čišćenje, počeo je progon jedne kulturne boje u Trebinju, koju je u ove krajeve stare Hercegovine donio Orijent…
Trijumf SDS-a na početku agresije na Bosnu i Hercegovinu bio je toliko militantan da se ni danas, mnogo godina poslije dolaska varljivog mira bez stvarnog pomirenja, ne mogu prisjetiti ničeg lijepog vezanog za trebinjske predjele. I tako sve do ključnog događaja, koji je promijenio tok rata u Hercegovini, a sve sam sigurniji i formirao novi tok svijesti u Trebinju.
Jedini otpor četništvu dao je mladić časnog srpskog imena i prezimena: Srđan Aleksić. On je spriječio da i dan danas o Trebinju govorimo samo kao o jednom od mjesta fašističke logike SDS-a. Braneći čast svoje porodice, svoga naroda, braneći čast etike kao takve, ili ljudskosti u najširem mogućem smislu, Srđan Aleksić je žrtvovao život da bi se ukazala iskra mogućnosti drukčijeg življenja na ovim prostorima.
Njegova žrtva ima antičku dimenziju, jer je žrtvovanje stavio na oltar prijateljstva, ljubavi, zaštite slabijeg. U cijeloj priči o podvižništvu Srđana Aleksića nedostajao je, i danas nedostaje, jedan ovovremeni Sofoklo, koji bi adekvatnim stihovima upisao planetarnu građansku hrabrost u ono što se zove trajna pobjeda ljudstva nad neljudstvom…
Žrtva Srđana Aleksića predstavljala je prvu i najveću pobjedu nad četnicima, nad logikom zatiranja drugog i drugačijeg, nad logikom fašizma.
Zato se, kada danas posmatram ovaj antejski gest trebinjskog mladića, ne mogu načuditi što cijela njegova država, a ne tek samo Trebinje, ne prave učilišta ljudskosti na mjestu jedne lične tragedije. Današnje ponašanje svih nas jadno je, bijedno…. Jer, iz najvećeg poraza četništva, koji je svojom žrtvom ostvario Srđan Aleksić, većina nas nije naučila pravu lekciju.
Jedini fakultet koji danas nedostaje u moru visokoškolskih nerijetkih besmislica u Bosni i Hercegovini je onaj na kojem se izučava ljudska i građanska hrabrost! Za njega bi bilo teško pronaći boljeg predavača od Radeta Aleksića, časne sjedine koja potkrepljuje vijek trajanja ljudskosti, strpljenjem i otvorenim pogledom na užas koji, nažalost, nije zgasnuo na prostoru koji i sami naseljavamo.
Gradimir GOJER