Inspektori kriminalističke policije otvorili su prije petnaestak dana istragu o namještanju pet fudbalskih utakmica u Crnoj Gori, odigranih tokom jesenjeg prvenstva. Mediji su objavili da je, između ostalih, predmet njihovog interesovanja meč Petrovac–Zeta, odigran 26. oktobra, u kojem je pobijedio gostujući tim sa 5:3. Inspektori provjeravaju i jedan meč Kupa Crne Gore, a, kako je objavio Dan, pod lupom je utakmica Dečić–Rudar, završena rezultatom 2:2, u kojoj su domaći igrači golove postigli u 89. i 90. minutu.
U martu ove godine crnogorska policija je uhapsila petoricu fudbalera osumnjičenih za kriminalno udruživanje i namještanje utakmica. Milovan Pavićević, šef Sektora kriminalističke policije, izjavio je da su uhapšeni namještanjem utakmica ,,sebi ili drugima” nezakonito pribavili 75 hiljada eura. Sportski novinari pretpostavljaju da je riječ o mečevima Berane – Sutjeska, Berane – Mogren i Mogren – Berane, igranim prošle godine.
Javna je tajna da se u crnogorskom fudbalu namještaju utakmice, izjavio je trener Branislav Milačić nakon hapšenja petorice fudbalera: ,,Kladioničari, koji su našli način preko pojedinaca, igrača, klubova… prave takve stvari, kriminalne naravno, i na taj način zarađuju pare”.
I sportski novinar Televizije Crne Gore Nebojša Šofranac nedavno je kazao da se namještaju rezultati u crnogorskoj fudbalskoj ligi i da su mu igrači i članovi uprave pojedinih klubova navodili konkretne mečeve.
Tako je još jednom aktuelizovano pitanje koliko je fudbal u Crnoj Gori ušao u zonu kriminala čime pojedinci zarađuju velike sume novca.
U decembru prošle godine, po nalogu inspektora UEFA, državno tužilaštvo otvorilo je istragu protiv Čelika i Zete, zbog sumnje da su učestvovali u namještanju utakmica i tako ostvarili nelegalnu dobit od preko milion eura.
Čelik je u posljednje tri godine odigrao šest mečeva u evropskim takmičenjima za koje se sumnja da su bili neregularni. Nikšićki fudbaleri su 2012. godine u dvomeču sa ukrajinskim Metalurgom poraženi ukupnim rezultatom 11: 2. Mediji su objavili da su fudbaleri Čelika na meč u Ukrajinu išli autobusom iz kojeg su bukvalno istrčali na teren. Prethodno su, tvrde upućeni, svratili u nekoliko usputnih kladionica.
Naredne godine, nakon dvomeča u kvalifikacijama za Ligu šampiona sa Honvedom (ukupno 13:1 za Mađare), Čelik se našao na tapetu Federbeta, organizacije koja okuplja evropske bukmejkere ujedinjene u borbi protiv namještanja utakmica.
Konačno, prošlog ljeta Čelik je dva meča protiv slovenačkog Kopra izgubio ukupnim rezultatom 9:0. Posebno iznenađenje bio je prvi meč koji su Nikšićani, kao domaćini, izgubili sa 5:0. ,,Najsmješnije namješteni meč ikada”, pisalo je na sajtu slovenačkog Dela, uz priloženi video sa golovima. Makedonski Sport je objavio: ,,Opet namještaljka Čelika – prvo Honved, sada Koper”.
Prva crnogorska fudbalska ekipa na koju je pala sumnja da namjerno gubi međunarodne utakmice – za račun fudbalske mafije – bio je budvanski Mogren.
Njemački Špigl pisao je da su njihovi istražitelji uvjereni da su dvije utakmice u drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona u ljeto 2009. godine, između FN Kopenhagen i FK Mogren Budva, bile namještene. U oba susreta Danci su pobijedili sa 6: 0.
Ivo Đurišić, ljekar i bivši sportski radnik, kaže, u razgovoru za Monitor, da je još sedamdesetih godina prošlog vijeka u tadašnjoj Jugoslaviji bilo namještanja fudbalskih utakmica.
,,Sjećam se da je 1969. godine utakmica u Čapljini Borac – Budućnost završena rezultatom 0:2. Radilo se o kvalifikacijama za ulazak u Prvu ligu. Bili su potplaćeni centarhalf i lijevi half Borca. U finalnom dvomeču za ulazak u Prvu ligu Budućnost je u Tuzli sa Slobodom igrala 1:1, a u Titogradu utakmica je završena sa 3:0 za Slobodu. Do danas je ostala sumnja da je ta utakmica bila namještena”, kaže Đurišić.
U Beogradu je 1958. godine odigrana utakmica Zvezda – Budućnost. Rezultat 1:4 u posljednjem kolu.
,,Rezultat je namješten da bi se iz lige izbacio Split. Međutim, utakmica u Splitu između Splita i Hajduka počinje deset minuta poslije one u Beogradu i golovima u 85. i 90. minutu Split pobjeđuje sa 2:0. No, ispostavlja se da i Budućnost i Split imaju istu gol razliku pa su naknadno odigrane dvije utakmice između Splita i Budućnosti, u kojima je pobijedila Budućnost i ostala u ligi”, kaže Đurišić.
Najveće namještanje fudbalskih utkamica u bivšoj SFRJ desilo se sredinom osamdesetih. Tada je predsjednik Fudbalskog saveza Jugoslavije bio Slavko Šajber. U posljednjem kolu prvenstva u Prvoj ligi Sutjeska – Budućnost igrali su 5:5, i Budućnost je ostala u ligi. Sarajevo je izgubilo od Zvezde 0:4, a Partizan je pobijedio Željezničara sa 4:0.
,,Sve je bilo namješteno. Zvezdi je trebao gol više nego Partizanu, ali kad bi ona u Sarajevu dala gol dao bi ga i Partizan. I Partizan postaje prvak. Ali, Šajber shvata da su rezultati namješteni, pa poništava cijelo kolo, koje se ponovo igra kroz sedam dana, i kažnjava klubove oduzimanjem bodova. U ponovljenom kolu Partizan odbija da igra sa Željezničarom, a Zvezda gubi u Sarajevu sa 1:2, ali sad Zvezda ima gol prednosti i postaje prvak i igra u Kupu šampiona. Devet mjeseci kasnije Opštinski sud u Beogradu poništava Šajberovu odluku i proglašava Partizana prvakom. Tako je Partizan osvojio prvo mjesto u sudnici umjesto na terenu. Onda reaguje FIFA i donosi odluku da samo fudbalski organi mogu odlučivati o fudbalu, a ne sudovi”, podsjeća Đurišić.
Upućeni tvrde da u novije vrijeme, kada postoje brojne kladionice u kojima se vrti velika para, ima ko zna koliko namještanja rezultata i da se to najčešće radi na utamicama na kojima se igra za opstanak klubova u ligi.
Đurišić kaže da ga je, uoči prve međunarodne utakmice koju je igrala reprezentacija suverene Crne Gore, a bila je to prijateljska utakmica sa reprezentacijom Mađarske, nazvao visoki mađarski diplomata, njegov porodični prijatelj, i rekao da će Mađarska pokloniti pobjedu Crnoj Gori. Crna Gora je slavila rezultatom 2:1.
,,Kvota u kladionicama bila je 4,00. Mnogi moji prijatelji uplatili su po 100 eura i dobili po 400 eura. U petak je kvota pala na 2,00, jer sam obavijestio kladionicu Šansa da je meč namješten, ali su mnogi, vjerujući mi na riječ, već uplatili novac na kvotu 4,00″, kaže Đurišić.
Prema njegovim riječima gotovo je nemoguće dokazati ,,korupciju u zdravstvu i namještanja rezultata u sportu”. Zato je uzaludno otvarati Pandorinu kutiju, poručuje Đurišić.
Veseljko KOPRIVICA