Nedavni koncert održan u Narodnom pozorištu Sarajevo na kojem su izvođena djela Đela Jusića, Amara Jažića i sintetski rad Munira Mušanovića signalizirao je elemente nastanka ovog teksta. Glazbena raskoš tema i motiva bosanskohercegovačke duhovne korjenike kod Đela Jusića ne potvrđuje samo njegovu duboko usađenu zavičajnu žicu u svaki skladataljski naum i ostvarenje ovog stvaraoca, pa sam tako ponovo uživao u glazbi skladanoj za balet Omer i Merima. Da ne govorim o Jusićevim glazbenim opijanjima Bosnom i Hercegovinom kroz jedinstven i internacionalno potvrđen balet o posljednjoj bosanskoj kraljici Katarini Kosači i kroz oratorij Srebrenički inferno, pa o gitaristički virtuoznoj obradi teme Šantićeve Emine…
Mladi skladatelj Amar Jažić svoje inspiracije za Simfoniju Islamicu pronalazi u milozvučju bosanskohercegovačkog življenja ovdašnjih muslimana i stoljetnog prisustva Islama na ovim prostorima, a takođe mladi stvaralac Munir Mešanović kroz svoj sintetski rad, svojevrsnu glazbenu leguru, kolaž Svjetlo, imponira sposobnošću glazbenog sklapanja i finog pretapanja citatnosti bh. glazbenog sloga…
Svojim prisustvom ponudu europske glazbe upotpunjuju i suvremenici ali i pripadnici starijih generacija skladatelja. Sve je to ponuda i doprinos bh. glazbene kulture svjetskoj riznici glazbe.
Van programa koncerta koji me je potakao da pišem o ovoj prevažnoj temi europske glazbe stoji skoro potpuna ignorancija bosanskohercegovačkih vlasti u kulturi za ovaj način umjetničkog izražavanja…
Razumjevanje za ovakvo ponašanje vlasti u kulturi države Bosne i Hercegovine jednostavno teško je naći u bilo kojem obliku.
Bh. vlast, kad bi se tek malo i na trenutak uozbiljila, trebala bi se suočiti bar sa golemim uspjehom koji je oratorij Srebrenički inferno, skladatelja Jusića i pjesnika libretista Džemaludina Latića imala, čemu sam osobno svjedočio u dvorani Kemala Ataturka u Ankari…
Ali sve pobrojano kao ni uspjesi predšasnika naših suvremenih kompozitora Jeličanina, Komadine, Smailovića, uspjesi Rade Nuić, Mladena Miličevića malo koga zanimaju…
Pisati europsku glazbu danas u Bosni i Hercegovini je nemilosrdno prosipati biserje pred svinje, ostati marginaliziran u tajkuniziranoj atmosferi primitivizma dođoša koji zauzimaju najznačajnije poluge vlasti.
Zato ovaj tekst nema nikakvu svrhu osim da podsjeti da primjerci kvalitetne europske glazbe žive u BiH, iako ih ova država ponižava do negiranja, umjesto da joj oni čine stvarnu komparativnu prednost pred civiliziranim nacijama i sa istoka i sa zapada…
Gradimir GOJER