Redatelj i književnik Tomislav Tom Durbešić pripadao je intelektualnoj eliti koja je s jedne strane imala književno-filozofijski fundamentum u razlogovskoj književnoj generaciji, koja je svoje pozorničke snove ostvarivala na jedinstvenoj komornosti pozornice Teatra &td. Bila je to generacija vrhunskih pisaca i intelektualaca, čiji afinitet nije zadovoljavala niti prosto mimetska proza niti poezija klasičnih obličja. Sukladno odanosti recentnim trendovima u zapadnim književnim kretanjima nastaje i likovna podloga Teatra &TD unutar Studentskog kulturnog centra, zagrebačkog, kojoj je ton davao grafički dizajner Mihajlo Arsovski…
Tomislav Tom Durbešić imao je u sklopu tog kazališnog pokreta specifično mjesto i važnost. Uzornog obrazovanja, pjesničkog nadahnuća ujevićevskom, ali jednako i bodlerovskom tradicijom, Durbešić intenzivno piše, režira, učestvuje na tada iznimno propulzivnim tribinama, ali nadasve obrazuje generacije glumaca i redatelja na Kazališnoj akademiji, nikada ne skrivajući nego ponosno ističuči da pripada krugu postgavellijane!
Takav europski i europocentrično opredijeljen Tom Durbešić dolazi u Sarajevo, grad svoga djetinjstva, zahvaljujući tadašnjem umjetničkom direktoru Kamernog teatra 55 Josipu Lešiću da režira komad Dejvida Mersera Belčerova sreća. Fina sordinirana komornost i vrsni učinci u radu sa glumcima potvrđeni su i na velikoj sceni sarajevskog Narodnog pozorišta gdje Durbešić, inače jedan od najgorljivijih propagatora poetskog teatra, postavlja Kamenog spavača Maka Dizdara u likovno i mizanscenski rijetko poetičnoj režijskoj ekstatici. Zbog vrhunske profesionalnosti, nerijetko začinjene sjajnim anegdotama i vedrinom nemjerljivom u sarajevskim kazališnim prilikama, Durbešić postaje omiljen kod mnogo šireg kruga Sarajlija od onih što su vjernici i štovatelji hrama božice Talije… Njegove naredne režije posjećivali su i nosači sa Baščaršije, pekari i slastičari, osobito vlasnici sarajevskih kafeterija jer je Durbešić bio i strastan ispijač kava…
Velikom u teatarskom smislu držim Durbešićevu postavku Ibzenovog kultnog teksta Neprjatelj naroda u kojoj su briljantne kreacije ostvarili Uroš Kravljača i Vladimir Jokanović…
Neumorni Durbešić potom unutar baščaršijski ljetnih kulturnih svetkovina postavlja u atraktivnom prostoru kavane Aeroplan, inače vezane za sarajevska strastvovanja velikog Tina, Ujevićev recital Pobratimstvo lica u svemiru i Kristalnu kocku vedrine.
Sklon tragalaštvu i eksperimentu Tom Durbešić je u Pozorištu mladih postavio krajnje heretično Držićevu Novelu od stanca, a u tadašnjem Narodnom pozorištu Bosanske krajine u Banjaluci režirao je Agamemnona, u Zenici čak dva zanimljiva projekta Krležinog Kristofora Kolumba i Sušićev Teferič.
Konačno, posljednju režiju napravio je Durbešić u Narodnom pozorištu Sarajevo gde je režirao Krecov komad Strah i nada SR Njemačke…
Ni u agresiji na BiH Durbešić nije htio ostati po strani… Kroz famozni tunel ušao je u opkoljeni grad i za ratne uvjete napravio rijedak performativno solidarni događaj: istog dana i u isto vrijeme kada su na zagrebačkoj Akademiji Tomovi studenti igrali Trojanskog rata neće biti Žana Žirodua, u Kamernom teatru 55 igrali su je sarajevski glumci…
Obje predstave pripremljene su i izvođene u ratnim uvjetima.
Značaj rada Toma Durbešića u bh. teatru bio je na pedagoškom, redateljskom i književnom planu.
Gradimir GOJER