Kolaicija DPS-GB –SD u Kolašinu opstaje , uprkos tome, što je, gotovo svakodnevno, potresaju lični animoziteti, ozbiljne međusobne optužbe, uvrede …
Predsjednik Sklupštine opštine (SO) Kolašin Milan Đukić, početkom juna, saopštio je da je „dovedena u pitanje koalicija i lokalna vlast“ u tom gradu. Vladajuću kolašinsku koaliciju čine Đukićeva Grupa birača (GB), Demokratska partija socijalista (DPS) iz koje je predsjednik Opštine Milosav Bulatović i Socijaldemokrate (SD). Prije nego što je Đukić najavio mogućnost prijevremenih izbora, novinske stupce punile su međusobne ozbiljne opštužbe između njega i sekretarke za planiranje prostora Ljiljane Rakočević. Još ranije, predsjednik SO „prozivao“ je, ništa blažim riječima, potpredsjednika Opštine Danila Medenicu (SD). Istom mjerom Medenica je uzvratio. Tako je javnost, nedavno, mogla da čuje ko ništa ne radi, a prima platu, ko opstruira izgradnju sportske infrastrukture, a ko ucjenjuje i puca iz prazne puške. Kolašinci su tokom prošle godine bili u prilici da saznaju da je neko bez posljedica falsifikovao dokumenta u vezi sa osnivanjem lokalne RTV.
Đukić je „otkrio“ da su ga „sekretarka i predsjednik Opštine novcem građana blatili u partijskim novinama“. Takođe i da je novac građana, pred posljednje parlamentarne izbore, trošen za asfaltiranje partijski prioritetnih dionica lokalnih puteva. I još štošta… Rakočevićeva je kazala da je predsjednik SO pokušao da je netjera da prekši zakon.
Opstanak vladajuće koalicije Đukić je na kraju uslovio zamjenom „trulih dasaka u izvršnoj vlasti“. Međutim, sedmicama nakon toga, u izvršnoj vlasti nije bilo izmena. Neće skoro biti, čini se ni skraćenja mandata SO. Vjerovatno ni više detalja o „kršenju zakona i ucjenama“. Stanje u koaliciji je, objašnjava sada Đukić za Monitor, „složeno kao i u svakoj drugoj koaliciji“. Svoje oštre kritike na račun kadrova DPS-a on sada naziva konstruktivnom kritikom, koja ne može oslabiti koaliciju.
„Ja nemam obavezu kao moje starije kolege iz GB-a, koje su se previše ‘stopili’ sa DPS-om, da tolerišem i prihvatam baš sve što dolazi od strane te partije. Oni su još najveća partija u državi i partija koja je ostvarila istorijske rezultate u posljednjih 30 godina. Takođe, i partija koja je odgovorna i za neke loše odluke i političku i institucionalnu praksu o kojoj je i međunarodna zajednica u svojim izvještajima izrekla svoj sud. Teret tog dosadašnjeg kvaliteta najveće partije po meni je ipak bio na spoljno-političkom planu u odnosu na lokalne politike“, kaže predsjednik kolašinske Skupštine za Monitor.
On objašnjava da je njegova obaveza da od koalicionih partnera traži da rade više i bolje. Ne propušta da kaže i da je „prethodna Vlada Duška Markovića napravila istorijski iskorak projektima za Sjever“.
Đukić tvrdi da je prihvatio sva kvalitetna kadrovska rješenja DPS-a, kao i inicijative i predloge koji se tiču svih građana Kolašina.
„Jasno iskazujem neslaganje sa lošim rješenjima i pogubnim odlukama koje DPS ponekad forsira jer, kao i Demokrate i DF, robuje partitokratskom modelu upravljanja. Za razliku od njih, ja se zalažem uvijek za najbolje rješenje, a DPS, Demokrate i DF uvijek za partijsko rješenje“, tvrdi on.
Đukić objašnjava kako je „izazovno građanskim i lokalnim partijama da budu u koaliciji sa velikim koje sve više forsiraju populizam i nacionalizam“. Podsjeća: ,,Kada su DPS i SD izglasali neinkluzivni Zakon o slobodi vjeroispovijesti, značajan broj onih koji glasaju GB podržao je litije“.
„Do samog kraja smo se nadali da će bivši premijer Marković i počivši mitropolit Amfilohije doći do istorijskog dogovora. Međutim, sada je isto tako izazovan i Temeljni ugovor za koji i mi smatramo da Vlada treba da potpiše sa MCP. Nadam se da novi premijer Krivokapić neće popustiti pritiscima spolja i iznutra i ovaj proces učiniti protivustavnim i netransparetnim, čime bi se podstakle nove podjele“, kaže Đukić.
Kada je riječ o razlikama sa DPS-om „na lokalnom nivou“, kaže da GB nije opterećena partitokratskim modelom upravljanja, nema „centralu“, već direktno zastupaju interese građana.
„Ne želim da nosimo teret podjela i sukoba koje nameću političke partije i koalicije sa državnog nivoa. Oni populizmom odvlače pažnju građana, troše dragocjeno vrijeme i ne nude konkretna rešenja. Na primjer, mene više interesuje problemi deponije, kanalizacije i vode u Kolašinu od izmjena tužilačkih zakona. Više me interesuju sportisti i kulturni radnici Kolašina od političke sudbine populista i nacionalista“, kaže prvi čovjek kolašinske zakonodavne vlasti.
Za Monitor on se sjeća i kako kaže „istorijskih uspjeha aktuelne kolašinske vlasti“. U njih računa, povećanje podrške sportu, kulturi, poljopriovredi… Takođe i dobijanje domaćinstva MOSI, obezbjeđivanje novca od IPA fondova EU, popravka puteva…
I u DPS-u kažu da su odnosi „složeni, ali stabilni“. Ocjenjuju da je „sasvim prirodno da unutar koalicija postoje različiti pristupi i gledišta na teme i probleme“.
Iz Bulatovićevog kabineta su za Monitor saopštili i da je ,,koaliciona energija, energija dogovaranja, usaglašavanja, prihvatanja koalicionih argumenata“.
,,Zbog svega toga smo sigurni da ćemo nastaviti stabilno i odgovorno vršenje lokalne vlasti do kraja mandata, čime će se potvrditi naš odgovoran odnos prema građanima Kolašina“, poručuju iz kabineta predsjednika SO.
Tokom minule tri godine, vladajuća kaolicija ostala je bez tri odbornika. Koaliciju su prošle godine napustili Momčilo Vukčević (DPS), Jelena Bulatović (SD), a njen nekadašnji partijski kolega Slobodan Vlahović tvrdi da je ,,već odavno samostalni odbornik“. Na lokalnim izborima 2018. godine, DPS, GB i SD osvojili su 18, a Demokrate, DF, SDP i SNP 13 mandata.
I na činjenicu da su potencijalno ostali i bez sigurne većine u SO, čelnici vlasti u Kolašinu kažu „da nema razloga za brigu i da su ubijeđeni da će izdržati do kraja mandata“.
Stabilnost koalicione vlasti potvrđuje se prilikom donošenja važnih odluka, ocjenjuju iz Bulatovićevog kabineta. Podsjećaju da se to potvrdilo prilikom usvajanja budžeta, ali i većine programskih odluka.
I zaista , iako su na sjednicama SO padale teške riječi, odbornici vladajuće koalicije, čak i oni koji su je napustili, lako su dizali ruke za važnije odluke. Ono što je ličilo na ozbiljne nesuglasice, koje ugrožavaju lokalnu vlast, sve više postaju samo dnevno zanimljive predstave za javnost. Ozbiljne međusobne optužbe na relaciji Đukić – predstavnici izvršne vlasti, naravno, nijesu procesuirane, iako je bar polovina zahtijevala interesovanje tužilaštva. Kolašinska vladajuća koalicija je daleko od idile, ali i od razlaza. Razlog je jednostavan – mnogi bi mnogo izgubili, ako ne bi zajedno dočekali kraj mandata.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ