Povežite se sa nama

MONITORING

NOVA MILIONSKA AFERA U BUDVI: Rijaliti na pjeni od mora

Objavljeno prije

na

Lokalitet Vještice u naselju Bečići mjesto je radnje nove afere koja potresa Budvu, u kojoj je opštinska kasa oštećena za osam miliona eura. Nakon istrage po nalogu Državnog tužilaštva policijski inspektori Uprave policije podnijeli su, početkom ove sedmice, krivične prijave protiv sedam osoba i tri kompanije, zbog sumnji da su nezakonitim radnjama nanijeli štetu Opštini Budva.

Osam miliona štete, istrage i hapšenja u najavi, predstavljaju epilog najvećeg investicionog poduhvata u oblasti infrastrukture ,,ne samo u Budvi nego i u Crnoj Gori”, projekta izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i rekonstrukciju kanalizacione mreže u Opštini Budva. Afera Vještice dokazuje kako nijedna, manja ili veća investicija koju je izvela lokalna uprava u Budvi, nije prošla bez korupcije i ugrađivanja ekipe lokalnih funkcionera DPS-a, koja je osvojila vlast u Budvi 2005, koju je tužilaštvo u nekoliko postupaka označilo kao „organizovanu kriminalnu organizaciju”.

Krivična prijava podnijeta je protiv bivšeg predsjednika Opštine Lazara Rađenovića, koji je u vrijeme izvršenja ovog krivičnog djela obavljao funkciju potpredsjednika Opštine. Njemu se na teret stavlja zloupotreba službenog položaja na organizovan način. Ovo je peta afera u kojoj je umiješan Rađenović, koja ga je zatekla u pritvoru u Spužu, određenom tokom istrage u predmetima označenim kao TQ Plaza i Plato Jaz. Osumnjičen je i u aferi oko transakcije zemljišta na Jazu, dok je u međuvremenu nepravosnažno osuđen na šest godina zatvora u aferi Košljun.

Budva drži neslavan rekord u broju osumnjičenih i okrivljenih lica koja su koruptivnim poslovima oštetila grad za desetine miliona eura. Ovo je sedma kriminalna afera koju je Državno tužilaštvo otvorilo u Budvi od 2010. godine.

U aferama Zavala, Auto moto, Košljun, TQ Plaza, Plato Jaz, Prijevor i postrojenje za prečiščavanje vode, hapšeno je, pravosnažno i nepravosnažno osuđeno, oko 50 osoba. Uz nove krivične prijave i afere koje čekaju rasvetljavanje, budvanska ,,kriminalna organizacija” mogla bi brojati preko 70-ak članova.

Krivične prijave podnijete su protiv Dragana Vukadinovića, ovlašćenog zastupnika crnogorske filijale njemačke kompanije WTE Wassertechnik, inače odbornika DPS-a u budvanskom parlamentu. Zatim protiv Stjepana Skočajića iz Beograda, izvršnog direktora budvanske firme Biochem industries doo, čiji je osnivač istoimena firma u Škotskoj, te Gorana Bojanića i Mirka Latinovića, izvršnog direktora i vlasnika kompanije Trejdjunik iz Budve, Gojka Kapisode iz Beograda i na kraju protiv NN lica za kojim se traga, odnosno protiv misterioznog šefa ove nove budvanske kriminalne organizacije.

,,Policijsko-tužilačke aktivnosti, sprovedene u prethodnom periodu po nalogu tužilaštva, ukazuju na sumnju da su se osumnjičeni tokom 2010. godine u Budvi, udružili radi vršenja krivičnih djela i stvorili kriminalnu grupu, u cilju sticanja nezakonite dobiti ili moći, koristeći u tu svrhu poslovne strukture Opštine Budva, preduzeća Tradeunique CG doo Budva, Wte Wassertechnik GMBH – dio stranog društva u Podgorici i Biochem industries doo Budva, kojima su rukovodili. Oni su, kako se sumnja, svojim nezakonitim radnjama, koje su preduzeli u vezi sa izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Budvi, nanijeli štetu Opštini Budva u iznosu od oko 8.000.000 eura”, navodi se u prijavi policije.

NN lice je, pogađamo, Svetozar Marović, visoki funkcioner DPS-a, koga tužilaštvo pokušava locirati u svakoj aferi. Otvorena je sezona lova na validne dokaze o ulozi Marovića kao glavnog bosa, idejnog tvorca i organizatora moćne kriminalne grupe čiji su poslovi gradski budžet Budve oštetili za više desetina miliona eura. Raste broj svjedoka saradnika spremnih da krivicu svale na Marovića, koji redom tvrde kako su silom i zastrašivanjem bili primorani na vršenje nezakonitih radnji.

Kakvom je to silom raspolagao Marović koji u Budvi nema nijednu izvršnu funkciju niti mehanizme da nekoga natjera na krivično djelo, nije navedeno. Većina optuženih bili su u velikoj ljubavi, kumovskim i prijateljskim vezama sa njim. Bili su krajnje ponizni i snishodljivi prema uticajnom, drugom čovjeku vladajuće partije dok je dijelio položaje, tantijeme i unosne poslove. Bili su glasniji od njega svuda, u medijima, u Skupštini, u ubjeđivanju građana Budve u opravdanost i dobrobit pogubnih projekata, bjesomučne urbanizacije, špekulacije sa opštinskim zemljištem, veličanju spektakularnih koncerata na koje su otišli milioni zbog kojih sada odgovaraju… Dok su naprasno sticali velelepne vile i hotele, zgrade i stanove, jahte, bankovne račune, zimovanja po ekskluzivnim skijaškim centrima i šopinge po evropskim metropolama, nisu strahovali od Marovića.

Ulogu četrvrtog svjedoka saradnika, osumnjičenog u poslu izgradnje postrojenja u Vješticama, prihvatio je beogradski biznismen Mirko Latinović, vodeći građevinski operater u Budvi, angažovan na izgradnji hotela Splendid, naselja Rusko selo iznad Svetog Stefana, te spornog stambeno-poslovnog centra TQ Plaza u Budvi.

Prema navodima medija Latinović je u svom iskazu pred Specijalnim tužiocem kao glavnog organizatora višemilionskih malverzacija u Budvi označio Marovića koji ga je ,,uz ozbiljne prijetnje primorao da uđe u brojne sumnjive poslove”. Potvrdio je priču Rajka Kuljače po kojoj je Maroviću pripalo više stanova i poslovnih prostora u TQ Plaza koji su registrovani na treća lica. Latinović tvrdi kako ništa ne zna o spornim aneksima ugovora o zajedničkoj investiciji kojima je Opština oštećena za nekoliko miliona eura, o vrhunskoj korupciji kojom je umjesto Opštini, kvadrate luksuznog centra podijelio opštinskim funkcionerima. Kao glavne krivce za budvanske kriminalne operacije imenovao je Marovića, Rajka Kuljaču, Lazara Rađenovića i Aleksandra Tičića, tim koji je organizovao sve poslove, dok su ostali osumnjičeni samo parafirali.

Teško je zamisliti moćnog biznismena Latinovića kako prestravljen stiže iz Beograda, dovlači tešku mehanizaciju i nevoljno ulazi u posao u kome bez ijednog centa preuzima najatraktivniji plac u Budvi, na njemu izgradi stanove i lokale koje prodaje po enormnim cijenama, gradi par hiljada kvadrata na kvarno bez prijave nadležnim organima, Maroviću na ime reketa predaje trećinu zgrade, čitavih 7.000 kvadrata, prelazi potom na milionski posao u Bečićima bez javnog tendera, sve pod prijetnjom ,,bosovih” do zuba naoružanih gorila.

Izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda u Bečićima pratile su slične kontroverze. To je najskuplji poduhvat te vrste u Crnoj Gori zbog kojeg se Opština Budva kreditno zadužila oko 65 miliona eura.

Opština je u julu 2009. zaključila Ugovor o projektovanju, izgradnji, finansiranju i upravljanju zbrinjavanjem otpadnih voda u Budvi sa firmom WTE Wasertechnik Gmbh iz Njemačke, u vrijednosti od 60 miliona eura.

Vlada je odobrila Opštini državnu garanciju za kredit u iznosu od 29 miliona eura za realizaciju ovog projekta. Opština je bez saglasnosti Vlade izdala garancije na 66 miliona eura firmi WTE Essen koja je vodila izgradnju postrojenja, dok je kao podizvođač odabrana firma Trejdjunik.

Pomenuti ugovor dobio je prvi ankes pola godine kasnije, zatim su uslijedila dva dopunska sporazuma kojima je promijenjen obim i isporuka radova. Odustaje se od izgradnje postrojenja u Svetom Stefanu, smanjuje kapacitet PPOV u Buljarici i Petrovcu, sa novim iznosima za rekonstrukciju postojeće mreže. Vrijednost posla vrtoglavo raste, da bi na kraju dug Opštine Budva dogurao do 121 milion eura.

Premašili sto miliona

Prema izvještaju Državne revizorske institucije o reviziji završnog računa Opštine za 2014. godinu, ukupan dug Opštine na dan 31.12.2014. za PPOV iznosi 121.242.541 eura, od čega se 65 miliona odnosi na glavnicu a 32 miliona na kamate kredita kojeg će Opština vraćati do 2034. godine. Ostatak je treća tranša kredita. Poređenja radi, zajednički projekat izrade postrojenja za preradu otpadnih voda za opštine Tivat i Kotor iznosi 10,2 miliona eura, a za Herceg Novi 30 miliona. Ova investicija za cijelo Crnogorsko primorje planirana je na iznos od 150 miliona. Ispalo je da budvanski projekat košta toliko. Kako i ne bi kada je samo za izradu projektne dokumentacije za PPOV u Bečićima plaćeno fantastičnih 5,6 miliona eura.

Ogorčeni mještani Bečića

Ni toliki milioni nisu pomogli da se posao obavi valjano. Dok sa jedne strane čiste more, i to samo na jednom dijelu budvanske rivijere, sa druge je napravljena ekološka katastrofa. Preplaćeni projektanti i izvođači nisu predvidjeli gdje će sa otpadom, pa je napravljena privremena deponija na koju se odlaže kanalizacioni otpad na otvorenom, od kojeg se neprijatni mirisi šire Bečićima. Mještani su ogorčeni, u blizini postrojenja život je postao nesnošljiv, a rješenja nema na pomolu.

Najskuplja voda u regionu

Neko mora i da vraća pokradene milione, pa je korumpirana budvanska vlast našla spasonosno rješenje u enormnom poskupljenju vode. Budvani plaćaju najveću cijenu vode u regionu. Kubni metar utrošene vode staje 2,09 e ljeti ili 1,34 e u zimskom periodu, dok je cijena za pravna lica 4,19e za kubik tokom sezone i 2,69e zimi. Istovremeno je određena mjesečna taksa od osam eura na svaki ugrađeni vodomjer u Budvi, trošio vodu ili ne.

Branka PLAMENAC

Komentari

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NAKON TRAGEDIJE NA CETINJU: Mreža mržnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok policija i tužilaštvo najavljuju obračun sa sijačima mržnje nakon zločina na Cetinju, bez dovoljno informacija o konkretnim mjerama,  pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija i dalje pletu mrežu mržnje

 

 

Provala govora mržnje nakon tragedije na Cetinju ne jenjava, dodatno onespokojavajći i ulivajući strah.  Dok nadležni o tragediji daju dozirane(na početku i pogrešne) informacije, te još uvijek ne rasvjetljavaju bitne činjenice o ovom masovnom ubistvu, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija pletu mrežu mržnje.

Podstaknuti političarima i djelom ,,analitičara”, koji su se odmah nakon tragedije osjetili pozvanim da javno saopšte nešto ,,bitno”, na društvenim mrežama se otvoreno i nekažnjeno zloupotrebljava tragedija za obračun sa Cetinjem, sa crnogorskim ili srpskim ,,krivcima”.

Uprava policije i Tužilaštvo dodatno su doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o “preduzimanju mjera i radnji”, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima, saopštili su iz Centra za demokratsku tranzicju (CDT).

Policija i tužilaštvo uključili su se tek nakon više od deset dana, saopštenjem da će procesuirati govor mržnje. Iz Uprave policije su ove sedmice poručili da su tužioca obavijestili o neprimjerenim komentarima i tekstovima na jednom portalu. Kazali su da, uzimajući u obzir da su u posljednjih 10 dana izraženi negativni i neprimjereni komentari na društvenim mrežama i drugim otvorenim izvorima, koji su uzrokovani tragedijom na Cetinju, službenici Uprave policije sa svim pojedinačnim navodima blagovremeno upoznaju državno tužilaštvo po mjesnoj nadležnosti.

Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da to tužilaštvo, u okviru svoje nadležnosti, ali i sva druga tužilaštva, kao i policija,  prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje.

Prije nadležnih, reagovali su uznemireni građani. ,,Danima sam čitala otrovne komentare na društvenim mrežam. Nijesam mogla vjerovati da u pojedenim ljudima postoji tolika količina mržnje. U objavama i komentarima se pisalo: Cetinje ne treba razoružati, njega treba razoriti. Sjeme zla je tu posijano, Smrt Cetinju“, Nigdje krsta, nigdje Čirilice (ovo se odnosilo na smrtovnice djece). Dobro je da se izrodi pobiju između se, treba baciti atomsku bombu, tamo su  sve ludaci, potomci italijanske kopiladi, demonizovani izrodi…”, kaže za Monitor S. D. koja je prikupila 17 primjera govora mržnje povodom tragedije na Cetinju s namjerom da ih preda tužilaštvu.

,,To je trebao neko  pravno da uobliči, a pravo nije moj teren. Uputili su me na čovjeka koji je napisao preko 100 prijava. On je završio ostalo”, objašnjava sagovornica Monitora.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Pregovori DPS –a i Milatovićevog pokreta navodno su imali  jedan  tehnički problem. Miloš Krstović, jedan od četiri odbornika PzPg, nije htio u koaliciju sa višedecenijskom bivšom vladajućom partijom.  No, taj problem opozicija očito nije smatrala nepremostivim kada je početkom sedmice gotovo slavila buduću vlast sa PzPG.

U utorak su  stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu.  Osvanuo je tvit predsjednika  Milatovića da   budućnost Podgorice i Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES .  I dok javnost još pokušava da shvati kako se desio obrt i otkud  preko noći  jedinstveni PES i građanski centar,  blok vlasti i Milatovićev blok  sjeli su za pregovarački sto. To im, kažu, „ide u dobrom pravcu“.  Pregovori sa DPS-om i partnerima „odgođeni su“.

Pravac je prvi javno prepoznao bivši premijer Zdravko Krivokapić, među čijih su 12 apostola bili i Milatović i Spajić, kao ministri ekonomskog sektora u tadašnjoj vladi.  On je odmah tvitnuo da podržava predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića “koji je pružio ruku svom nekadašnjem PES-u za saradnju na obostrano korisnim osnovama, u funkciji svih građana Crne Gore”.

Nakon sastanka predstavnika PZPG sa blokom koji predvodi Spajićev PES, nosilac liste koalicije PES-Demokrate Saša Mujović saopštio je  da je stvorena “dobra osnova”, ali da tek treba da se vidi hoće li to biti pretočeno “u rezultat”.

“Pokazali smo da želimo kompromis i da smo spremni na ustupke, te da smo listi koju predvodi Milatović spremni da ponudimo saradnju, a u korist građana Podgorice i cijele Crne Gore”, rekao je Mujović. Odbornica PzPG-a Nađa Ljiljanić, saopštila je da je sastanak s vladajućim strankama prošao u najboljem redu, i da su razgovarali o principima na kojima treba konstituisati vlast.  Principi su, očigledno, relativna stvar. Poklope se sa političkim interesom.

Učinak  pregovarača se broji u funkcijama. Navodno je PZPG ponuđeno više od četvrtine: mjesto zamjenika gradonačelnika, potpredsjednik Skupštine Glavnog grada, Sekretarijat za finansije, Upravu lokalnih javnih prihoda, Sekretarijat za socijalno staranje, Sekretarijat za kulturu, KIC Budo Tomović, Muzeji i galerije, CIS, Parking servis ili Zelenilo, Sportski objekti.

Za razliku od eventualne koalicije PZPG sa DPS i partnerima, blok vlasti ima većinu sa partijom bliskom Milatoviću,  pa vlast u Podgorici može formirati bez URE Dritana Abazovića, koalicionog partnera Milatovićevih snaga.   Iz Abazovićeve URE su stigle optužbe na račun novog pravca PzPG, dok im Mujović, kaže, drži otvorena vrata ako žele da se vrate na “poznati teren”. URA svakako više nema nepoznati teren.

Nepoznati teren je još i sastanak Milatovića i Spajića koji se odigrao krajem prethodne sedmice. Spajić je saopštio prije sastanka da ide „da izbavi Milatovića iz zagrljaja DPS-a“.  Nakon sastanka, ni on ni Milatović nijesu saopštili ništa, a do danas je tajna o čemu su razgovarali i šta su dogovorili.  Ko je koga izbavio i od čega.  Zbunjujuće je svakako što je nakon sastanka Milatović par dana nastavio da kritikuje vlast, a potom okrenuo priču na građanski centar i jedinstveni PES.  Da li  je u međuvremenu bilo još nekih razgovora iza zatvorenih vrata, javnost ne zna.

Teško  da se ovako važne pretumbacije u CrnojGori mogu desiti mimo znanja  i uticaja međunarodnog faktora. Preciznije Kvinte. Kakav i koliki je to uticaj može se samo nagađati,  ali je primijetno da su strane adrese u Crnoj Gori ovih dana,  oko formiranja vlasti u Podgorici,  vrlo suzdržane. Nemaju primjedbi, možda bi se moglo reći .

Milatović je priču o građanskom centru aktuelizovao još ranije, tokom boravka u Briselu.   Krajem novembra saopštio je da će po povratku iz Brisela pozvati premijera Milojka Spajića na dijalog. „Okupljanje građanskog i evropskog centra, koji će diktirati tempo društvenih promena do ulaska Crne Gore u EU, ideja je koja je veća od svakog pojedinca ili partije“, poručio je. Kazao je da smatra da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice između snaga koje pripadaju građanskom centru i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine.

I Brisel  je potezima davao znak da želi „građanski centar“ u Crnoj Gori, koja je ove godine dobila IBAR, ali istovremeno zaradila blokiranje zatvaranja poglavlja 31 od strane susjedne Hrvatske.  Stigla je na naplatu politika podjela i tenzija, i Rezolucija o Jasenovcu izglasana glasovima parlamentarne većine,  pogurana od strane bloka Aleksandra Vučića u Crnoj Gori.

U narednom periodu, a nakon što je Spajić zvaničnim saopštenjem prihvatio ponudu Milatovića da se sastanu radi evropskog puta zemlje, premijer i Predsjednik su zaoštrili retoriku. Sastanak se desio tek krajem prošle sedmice, a njegov rezultat ostao tajna. Javnost je isključena iz procesa.

Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta u Podgorici,sve su prilike  da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo