MONITORING
NOVI DETALJI O VEZAMA ŠARIĆA I CRNOGORSKOG VRHA: Od Pljevalja do Košljuna

Prati trag novca, reći će svaki novinarski priručnik. Gotovo je neprimijećeno prošla informacija da je trag novca u aferi Košljun, koja se upravo raspliće pred Višim sudom a u kojoj se pominju brojna imena vladajuće partije, od lokala do vrha, doveo do of šor kompanije povezane sa narkobosom Darkom Šarićem. Neće to biti prvi put da putevi novca spoje državni vrh i uhapšenog bosa.
Vijesti su objavile dio dokumentacije tužilaštva, koja ukazuje da je na račun firme Durabilly LLC, koja se povezuje sa Šarićem, uplaćeno 1,3 miliona eura sa računa firme SP Luna Vida Rađenovića u Prvoj banci. Radi se o novcu od prodaje opštinske zemlje na Košljunu Palestincu Muhamedu Rašidu, poslovno tijesno uvezanom sa premijerom Milom Đukanoivćem. Antikorupcijska komisija palestinskih vlasti tereti Rašida da je pronevjerio preko 15 miliona eura iz palestinskih javnih fondova te da je taj novac prebacio van zemlje. Dok su Rašida procesuirale palestinske vlasti, Rašidove firme su poslovale po Crnoj Gori, kupovale nekretnine na primorju, od Skočiđevojke do Košljuna, i povukle 12,8 miliona eura iz Prve banke braće Đukanović uz visoke keš kolaterale. Te transakcije ovdašnje tužilaštvo nije provjeravalo.
Zbog sumnjive transkacije između opštine Budva, firme SP Luna i Muhameda Rašida, sada su pred Višim sudom gradonačelnik Budve Lazar Rađenović, Aleksandar Tičić, savjetnik Đukanovića i bivši budvanski funkcioner, i Jelica Petričević, bivša direktorica Prve banke. Oni se terete za zloupotrebu službenog položaja zbog milionskih kreditnih garancija koje je opština Budva 2007. godine izdala kompaniji SP Luna za kupovinu opštinskog zemljišta na lokaciji Košljun, koje je potom po višestruko većoj cijeni prodato Rašidu.
Tužilaštvo ih tereti da su omogućili Vidu Rađenoviću da pobijedi na licitaciji za opštinsku zemlju, da to zemljište plati kreditom iz Prve banke i potom ga proda po desetostruko većoj cijeni unaprijed poznatom kupcu – Rašidovoj firmi Pionir investments.
Prema dokumentaciji tužilaštva dio novca od prodaje zemljišta Rašidu, 1,3 miliona od ukupno 3,5 miliona eura, uplaćen je Šarićevoj kompaniji Durabilly LLC koju zvanično vodi Predrag Milosavljević. Milosavljević je u Srbiji gonjen zbog pranja novca kao saradnik Šarića. Kompanija Durabily LLC pominjala se i kao jedna od firmi preko kojih je Šarićev klan prao novac u podgoričkoj Hipo Alpe Adria banci, u vrijeme kada je bankom upravljao ministar poljoprivrede Petar Ivanović, inače Šarićev saputnik na bijegu za Ženevu. O tom letu i sumnjivim transakcijama preko Hipo Alpe Adria Banke Monitor je prvi detaljno pisao.
Novac od prodaje zemljišta na Košljunu je Šarićevoj kompaniji Durrabilly LLC uplaćen zbog navodnih konsultantskih usluga u preprodaji opštinske zemlje na brdu Košljun.
Na proljeće ove godine pred specijalnom tužiteljicom Vido Rađenović svjedočio je da je tu uplatu od 1,3 milona eura (tada se nije znalo da je novac uplaćen Šariću) nadzirala Jelica Petričević, bivša direktorica Prve banke braće Đukanović.
Rađenović je tvrdio da je novac odmah nakon što je legao na račun njegove kompanije, uplaćen dalje bez njegovog znanja. ,,Poslije malo više vremena, zvala me je Lela Petričević i rekla mi je da će u Budvu da dođu neka lica. Rekla mi je da s njima treba da potpišem ugovor o konsultantskim uslugama i rekla mi je da je to vezano za ovaj posao o prodaji ove zemlje u Podkošljunu. Došli su jedan čovjek i jedna žena i ja sam taj ugovor potpisao”, kazao je Rađenović pred specijalnom tužiteljicom.
Zašto je novac od prodaje opštinske zemlje završio na računu kompanija Darka Šarića? O kakvim se uslugama Šarića oko prodaje zemlje na Košljunu zaista radi? Da li je Šarićev novac korišćen tokom same transakcije, pa mu potom vraćen? Na ta pitanja nema odgovora, jer tužilaštvo istragu u aferi Košljun ne vodi dalje od budvanske lokalne vlasti. Iako je očito da je u posao oko Košljuna uključen sami vrh.
Isto se u sudnici zapitao optuženi gradonačelnik Budve Lazar Rađenović. On je kazao da mu ,,nije jasno zašto se tužilaštvo zaustavilo na istrazi koja se odnosi na dva miliona, a nije nastavilo dalje sa istragom”, misleći na ostatk novca od prodaje, koji je, očito završio na Šarićevom računu.
Čitav posao prodaje opštinskog zemljišta je, prema svjedočenju Vida Rađenovića, on dogovarao sa Svetozarom Marovićem, potpredsjednikom DPS, i njegovim saradnicima, budvanskim čelnicima, s jedne strane, i sa druge sa upravom Prve banke braće Đukanović. Ugovor o prodaji zemljišta Rašidu je prema tvrdnjama Lazara i Vida Rađenovića pred sudom donijet na potpisivanje iz advokatske kancelarije Ane Kolarević, sestre premijera Đukanovića, koja je navodno zastupala interese kupca Muhameda Rašida. Kredit za njegovu kupovinu obezbijeđen je iz Prve banke braće Đukanović.
Vidu Rađenoviću to nije bila prva transakcija sa Familijom. On je iste, 2007. prodao zemljišni kompleks od 6.200 kvadrata u Miločerskom parku firmi San investment, iza koje stoji drugi premijerov prijatelj sa međunarodnih potjernica – Stanko Subotić Cane. Rađenoviću je Subotić, simptomatično, platio kreditom banke braće Đukanović u iznosu 2,1 miliona eura. Pošto Cane nije vraćao kredit, zemljište je završilo na listu nepokretnosti Prve banke, koja ga je oglasila za prodaju.
Ista Subotićeva kompanija uzimala je millionske kredite iz Prve, a za jedan od tih plasmana garant je bila Šariećva kompanija. U knjizi o Šariću, beogradskog novinara Stevana Dojčinovića, podsjeća se da dokumentacija Pr¬ve ukazuje da je Ša-ri¬će¬va kom¬pa¬ni¬ja La¬fi¬no trejd iz De¬la¬ve¬ra, bi¬la ga¬rant za kre¬dit kom¬pa¬ni¬ji San in-vest¬ment Stan¬ka Su¬bo¬ti¬ća u Prvoj. Radilo se o depozitu od preko 4,5 miliona eura kojim je Šarićeva kom¬pa¬ni¬ja u oktobru 2008. go¬di¬ne garantovala Subotićev kredit. Novinarka OCCRP Miranda Patrucić svojevremeno je, a nakon što je OCCRP objavio detalje o drugim transkacijama Šarića i Subotića preko Prve, javno upitala Subotića – zašto ga strane službe tretiraju kao člana klana Šarić zaduženog za pranje novca. Nije bilo odgovora.
Jedno je očito. Šarićeve kompanije su tokom 2007, i 2008. godine preko Đukanovićeve banke i Hipo banke, kojom je rukovodio Đukanovićev najbliži sradnik Petar Ivanović, i kroz transakcije sa Đukanovićevim prijateljima, u novčane tokove ubacile desetine miliona. Sve se to odvijalo bez znanja vlasnika banke i premijera?
Pri sklapanju ovih poslova banke nijesu poštovale Zakon o sprečavanju pranja novca, vlastita pravila, niti slijedile dobru bankarsku praksu. Tužilaštvo o svemu tome do danas nije povelo sveobuhvatnu istragu, koja bi vodila do vrha lanca odgovornih. Tužilaštvo nije reagovalo ni kada je Šarićeva Mat kompani sa Prvom bankom, u jeku Balkanskog ratnika, povlačila kredit iz Prve i nakon što joj je Centralna banka zabranila nove kredite.
Nijesu to jedine povoljnosti koje je Šarić imao u Crnoj Gori.
Njegovi saradnici imali su privilegovane aranžmane sa bivšom gradonačelnicom Kotora Majom Ćatović, kumom Ane Kolarević. Preuzeli su Luku Risan dok je na čelu Vlade bio Filip Vujanović, potpredsjednik DPS. Imali su privilegovane aranžmane sa pljevaljskom opštinom kojom je rukovodio Filip Vuković iz DPS. Vuković se tereti da je bez odluke lokalnog parlamenta eksproprisao oko milion eura opštinskog kredita parcele u Otilovićima – gdje je bila planirana gradnja velike cementare. Vuković je u ime opštine kupovao parcele koje prethodno od mještana nije uspio da otkupi Josif Mićković, Šarićev advokat. Budvanski čelnik DPS Boro Lazović poklonio je milionsku imovinu fudbalskog kluba Mogren Šariću. Premijer Đukanović, predsjednik DPS, nije ništa znao o tome?
,,U Crnoj Gori, što se politike tiče, veze Šarića dosežu do Mila Đukanovića i njegovih ljudi. U pitanju su veze preko Prve banke, davanja garancije Šariću za državljanstvo i poslova oko fudbalskog kluba Mogren”, kazao je nedavno za Monitor Stevan Dojčinović, autor knjige o Šariću. ,,Znamo da se Šarić u Crnu Goru sklonio nakon zaplene kokaina na jahti Maui u Urugvaju, kada su svi mediji počeli o njemu da pišu kao o najvećem narko dileru na Balkanu. Tu je najčudnije zbog čega mu je Crna Gora garantovala za državljanstvo iako su, uprkos tome što još nije bio optužen, agencije ove države bile upoznate sa Šarićevim aktivnostima”, podsjeća.
Mnoštvo je veza između Šarića i crnogorskog vrha. Od Pljevalja do Košljuna. Tužilaštvo o tome ćuti. Istrage se vode samo do direktora banaka i gradskih administratora. Oni iznad njih, koji odlučuju, zaštićena su vrsta.
Milena PEROVIĆ KORAĆ
Komentari
Izdvojeno
JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima
Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.
Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.
Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom, uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.
Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.
Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.
Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.
Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe, smijenjen u martu 2021.
Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.
,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore
Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.
„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.
Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.
On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.
Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
MONITOROVA ANKETA: Stari teret i novi strahovi

Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?
ZARIJA PEJOVIĆ
Hoće to s padom DPS-a
„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“. Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani…
PAULA PETRIČEVIĆ
Valja obrađivati svoj vrt
Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom…
ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC
Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete
Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara…
VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT
Poruke i retorika kao 1997.
Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima…
STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR
Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a
Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati…
MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS
Kontinuitet ili ne
Ulazimo u još jedne izbore u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces…
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način