U današnjem globalizovanom svijetu, Havaji simbolizuju uživanje, odmor, bjekstvo od svakodnevnih briga i obaveza. Palme, plaže, upečatljive boje, ukusnu hranu. Milioni turista koji ih posjećuju svake godine uostalom i dolaze radi toga. A ljudi obično vide samo ono što žele da vide. Raj na zemlji, oazu spokojstva u sveopštem haosu, ljepotu zaštićenu od dekadencije.
Međutim, to je samo šarena laža koja skriva decenijske prakse mučnih političkih i društvenih nepravdi. Većina toga što jeste i što postoji na Havajima je proizvod brutalnog odnosa imperijalnih porobljivača prema domicilnom stanovništvu. Izbačeni sa sopstvene zemlje, ponižavani, zarobljavani i ubijani bez milosti – to je iskustvo neposrednih predaka lokalnih Havajaca. Lično sam se uvjerio da je ovo iskustvo snažan pokretač njihovih sadašnjih stremljenja i da je prisutno u tome kako koncipiraju ciljeve političkih zahtjeva i vide svoju budućnost. Kako se izrazio jedan od njih, “mi nismo Amerikanci”.
Nedavno sam na Havajima učestvovao na naučnom skupu o novim vidovima kolonijalizma u svijetu koji je organizovao Univerzitet Havaja u Hilou. I dok sam u tom obalskom gradiću od 40.000 stanovnika, u univerzitetskoj sali, izlagao o pogubnoj militarizaciji Balkana koja se sprovodi kroz proširenje NATO-a, nisam još uvijek znao da su se svega nekoliko mjeseci prije toga, sasvim nedaleko, odvijali veliki građanski protesti protiv udruženog projekta krupnog kapitala i američke države o izgradnji najvećeg teleskopa na svijetu. Taj teleskop, sa optičkim ogledalom od 30 metara, vrijedan milijardu i po dolara, je bio predviđen da se instalira na vrhu Mauna Kee, ugašenog vulkana i najviše planine na havajskom arhipelagu, koja u havajskoj mitologiji ima status ekvivalentan grčkom Olimpu, mjestu na kome prebivaju bogovi i boginje.
Da nepoštovanje havajske tradicije i vjerovanja bude još grublje i bolnije, na Mauna Kei već postoji 13 teleskopa koji, usljed prevarnih ugovora potpisanih prije četrdesetak godina, plaćaju godišnji zakup od 1 dolara, a takođe i baza američke vojske za vježbanje gađanja iz helikoptera koja, naravno, ne plaća ništa. Zbilja, prisustvo vojske i vojnika je toliko vidljivo (čak je i u civilnom avionu kojim sam letio od Hiloa do Honolulua, pola putnika bilo u vojnoj uniformi) da me nije začudilo kada je jedan od izlagača na skupu, profesor i kantautor Džon Osorio, rekao da su Havaji pod vojnom i političkom okupacijom.
Kasnije, u razgovoru, Osorio mi je obrazložio zašto smatra da Havaji treba da proglase nezavisnost od SAD-a. Mnogi njegovi argumenti su me podsjetili na argumente za nezavisnost Crne Gore, posebno činjenica nasilne aneksije Havaja od strane američke države 1898. godine. Aneksija je uslijedila kao posljedica državnog udara protiv havajske kraljice Liliuokelani koji je sprovela mala grupa američkih finansijera, vlasnika plantaža tropskog voća, 1893., uz vojnu podršku američkih marinaca.
Iako su Havaji inkorporirani kao američka savezna država 1959. godine, a američki Kongres se zvanično izvinio za aneksiju 1993., to je imalo malo uticaja na stavove većine lokalnih Havajaca. Mogao sam da primijetim da je pokret za autonomiju po pitanju obrazovnog sistema i upotrebe prirodnih i privrednih resursa u punom zamahu. Protesti za zaštitu Mauna Kee su samo jedan od mnogobrojnih primjera društvenog i političkog građanskog aktivizma na Havajima koji uvećava i ojačava podršku za samoopredjeljenje i eventualni referendum (koji se za sada malo pominje u javnosti). U ovom konkretnom slučaju, cilj protesta je ostvaren jer je Vrhovni sud Havaja poništio sve dozvole koje su ,,investitori” ranije dobili od havajske izvršne vlasti. Havajski bogovi i boginje sada mogu da odahnu jer je teška mehanizacija uklonjena sa ostrva. Nažalost, glomazni teleskop će biti izgrađen negdje drugo gdje građani nisu dovoljno dobro organizovani da se odupru mahinacijama krupnog kapitala i lokalne korumpirane birokratije. Stoga je jedino održivo rješenje globalno ujedinjavanje progresivnih snaga. Marks i Engels su bili u pravu.
Filip KOVAČEVIĆ