Povežite se sa nama

MONITORING

POLITIČKA BLOKADA KOTORA: Veliki apetiti male stranke

Objavljeno prije

na

Postizborna ponuda Socijalističke narodne partije u Kotoru pod motom – Svi za jednog – u kojoj se traži da se ostale opozicione partije i koalicije odreknu sopstvenog učešća u novoj vlasti i ovoj partiji daju podršku da u narednom četvorogodišnjem mandatu samostalno vlada u drevnom gradu, dovela je do blokade Opštine u kojoj ni tri mjeseca nakon izbora nije postignut nikakav dogovor. Nema ni nagovještaja da će se uskoro tako nešto dogoditi.

Neočekivano ucjenjivačko ponašanje ove opozicione stranke koja je 16. oktobra osvojila svega 977 glasova građana Kotora i tri od ukupno 33 mandata u lokalnom parlamentu, ne prestaje da šokira ovdašnju javnost. Na pitanje šta stoji u pozadini ove besmislene ponude koju su ostale opozicione stranke u startu odbile, teško se može dati racionalan odgovor.

Na oktobarskim lokalnim izborima u Kotoru stranke, Demokrate CG, Demokratski front, URA i SDP, osvojile su 14 odborničkih mandata, zajedno sa SNP-om imale su većinu da odmah nakon proglašenja izborne pobjede mogu formirati vlast i realizovati predizborna obećanja o razvlašćenju DPS-a koji upravlja Kotorom poslednjih 12 godina.

To se, međutim, nije dogodilo prije svega zahvaljujući nespremnosti SNP-a i njenog kotorskog lidera Branka Baća Ivanovića, da prihvate rezultate izbora koji su po ovu stranku najlošiji u posljednjoj deceniji. Kotorski SNP pod rukovodstvom Ivanovića bilježi konstantan pad podrške birača koja je sa šest odborničkih mjesta u lokalnoj skupštini, koliko je stranka osvojila na izborima 2004. godine, pala najprije na četiri mjesta, na izborima 2012, da bi na posljednjem izjašnjavanju građana stranka izgubila dodatne glasove Kotorana i osvojila ukupno tri odbornička mjesta.

Iako znatno oslabljen sa svega tri glasa u parlamentu, umjesto odgovornosti za loš izborni rezultat, Ivanović za sebe traži svu moć, podršku ostalih za naum da sam odlučuje o formiranju nove uprave i ključnim kadrovskim rješenjima u gradu koji grca u problemima naslijeđenim dugogodišnjom vladavinom DPS-a.

Ivanović traži da opozicija podrži izbor kandidata SNP-a na mjestu predsjednika Opštine kao i na funkciju predsjednika SO Kotor, dok bi ostale funkcije lokalne uprave bile popunjene kadrovima izabranim putem javnih konkursa.

Više od apetita jednog lokalnog političara malene političke snage čudi stav centrale Socijalističke partije i njenog lidera Srđana Milića u vidu apsolutne podrške nerealnoj i apsurdnoj politici Ivanovića, što je izazvalo i prve potrese u ovoj partiji.

Najprije je, krajem decembra, podrška Ivanoviću stigla od Izvršnog odbora SNP-a, čiji je i sam član, koji je podržao predlog o traženju manjinske podrške za samostalno vršenje vlasti u Kotoru.

Poslanik SNP-a Aleksandar Damjanović, javno je kritikovao kotorski odbor zbog insistiranja na manjinskoj podršci jer ne postoji raspoloženje opozicionih stranaka da je daju, i kazao da zbog važnosti formiranja lokalne vlasti SNP treba da promijeni ovakav stav.

Damjanovićev „glas razuma” u Izvršnom odboru stranke ocijenjen je kao istup neovlašćenog lica koji ne proizvodi nikakve obaveze po kotorski SNP. Zato je bilo vidno odsustvo Damjanovića sa sjednice Glavnog odbora SNP održanog u nedjelju, 15. januara, na kojoj se raspravljalo i o postizbornoj krizi u Kotoru.

Neslaganja u vrhu SNP-a oko načina formiranja opštinske uprave u Kotoru eskalirala su nakon izjave Srđana Milića kako je Glavni odbor na pomenutoj sjednici podržao, odnosno ,,afirmisao” zaključak SNP Kotor o principima i načinu formiranja vlasti u ovom gradu.

Milić je naglasio da je predlog o manjinskoj podršci dostavljen opozicionim strankama i koalicijama na izjašnjavanje u roku od sedam dana.

To što je kotorska opozicija već dala jasan odgovor na ponudu SNP-a, Milića mnogo ne brine. On, baš kao i Ivanović, na neki logično neobjašnjiv način, želi da se bez uporišta u izbornim rezultatima i protivno većinsko izraženoj volji građana, domogne apsolutne vlasti u Kotoru.

„Obavještavamo javnost i rukovodstvo SNP-a da na stolu postoji samo jedna ponuda, da zajedno, bez uslovljavanja, u punom kapacitetu, u mjeri izbornog rezultata formiramo upravu bez DPS-a. Sve drugo predstavljalo bi neozbiljni eksperiment i iznevjeravanje volje više od šest hiljada glasača u kojem nećemo učestvovati”, kazali su ranije u zajedničkom saopštenju Demokrate, DF, SDP i URA, šta misle o predlogu SNP-a.

Nakon iznošenja navodnog zvaničnog stava partije u vezi Kotora, Milić je optužen da je svojevoljno izmijenio zaključke Glavnog odbora koji nije tražio manjinsku podršku u Kotoru. Za iznošenje lažnih stavova u javnosti Milića je prozvao član Izvršnog i Glavnog odbora te stranke iz Berana Ivan Radević.

On je kazao da tvrdnje Milića i zvanično partijsko saopštenje nijesu u skladu sa zaključcima sa sjednice GO. Prema interpretaciji Radovića, na sjednici se glasalo samo o četiri opšta principa formiranja vlasti u Kotoru.

,,Ti principi su da se razvlasti DPS u Kotoru, da se formira nova vlast u tom gradu, da neće biti ponavljanja lokalnih izbora u Kotoru, kao i insistiranje na profesionalizaciji i depolitizaciji u lokalnoj samoupravi u Kotoru. Ovi principi su pretpostavka i osnov za funkcionisanje nove vlasti u Kotoru i na bazi tih principa treba da se otvore razgovori sa opozicijom. Inače da je bilo drugačije ne bi ove principe usvojili jednoglasno”, kazao je Radević medijima.

Milića sve češće prozivaju partijske kolege iz Berana. Predsjednik Opštine Berane i šef beranskog SNP-a Dragoslav Šćekić kritikovao je predlog kotorskog odbora oko formiranja vlasti, ocijenivši ga ucjenjivačkim.

Da SNP u Kotoru od početka sabotira dogovor opozicije oko preuzimanja vlasti bilo je jasno u izbornoj noći kada su se predstavnici stranaka okupili u kotorskom lokalu Tiha noć da proslave izbornu pobjedu. Svi su bili tu i slavili do zore, osim predstavnika SNP-a.

Ova stranka njegovala je izuzetno dobre odnose sa kotorskim DPS-om, pa mnogi njihove zahtjeve za samostalno vršenje vlasti vide kao otvaranje vrata za povratak kadrova DPS-a preko takozvane profesionalizacije lokalne uprave i instituta javnog konkursa.

Bivši odbornički saziv SNP-a pružao je bezrezervnu podršku projektima i planovima DPS-a, od glasanja za izbor dosadašnjeg prdsjednika Opštine, Aleksandra Stjepčevića, preko obezbjeđivanja kvoruma za rad sjednice parlamenta za usvajanje kontroverznog DUP-a Dobrota, preko usvajanja godišnjih izvještaja opštinskih preduzeća, u situacijama u kojima opozicija nije htjela učestvovati.

Rok do kojeg opozicija mora formirati vlast, prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, protegao se do 7. maja ove godine, šest mjeseci od dana konstituisanja lokalne skupštine. Mandati odbornika verifikovani su iako nije održana sjednica za izbor predsjednika Skupštine. Igranka oko formiranja opštinske vlasti, u kojoj kolo vodi SNP, tako može potrajati sve do proljeća, na štetu Opštine i građana Kotora.

U Kotoru nije donijet budžet za ovu godinu niti obevezujuća Odluka o privremenom finansiranju, čime je dovedeno u pitanje funkcionisanje organa lokalne samouprave, javnih službi, ustanova i preduzeća u ovom gradu.

Građani Kotora ogorčeni su ovakvim razvojem situacije u kojoj jedna partija iz svojih uskopartijskih i ličnih interesa blokira život cijelog grada. Nemogućnost dogovora opozicionih stranaka oko podjele vlasti nepovoljno utiče na raspoloženje građana prema opoziciji uopšte, posebno u svjetlu novih lokalnih izbora u Nikšiću, zakazanih za 12. mart. Neuspjeh opozicije u Kotoru imaće dalekosežne posljedice, ne samo po dalji rejting SNP-a u Kotoru i u drugim opštinama, već i na raspoloženje birača na nekim narednim izbornim izjašnjavanjima.

Pet funkcija, za pet partija

Rezultati izbora u Kotoru slični su onima u Budvi. Najviše glasova osvojile su Demokrate CG i dobile pet odborničkih mjesta. DF raspolaže sa istim brojem mandata i nešto manje glasova. U pregovorima bez uslovljavanja, u fotelji predsjednika Opštine „viđen” je kandidat Demokrata, nosilac izborne liste Vladimir Jokić. Dok bi funkciju predsjednika SO Kotor, prema neformalnim dogovorima, preuzeo DF. Tri potpredsjednička mjesta u kabinetu predsjednika Opštine podijeliće SNP, SDP i GP URA.

Branka PLAMENAC

Komentari

Izdvojeno

VLADA NE POŠTUJE ROKOVE VLASTITIH OBEĆANJA: Ludom radovanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građanima su obećani rast standarda i novi putevi, privredi jednostavnije procedure i finansijska rasterećenja, evropskim partnerima –reforme… I mnogo toga je „odloženo do daljnjeg“. Biće, nadaju se optimisti

 

 

Kada je Milojko Spajić, još zelen na funkciji predsjednika Vlade, najavio da će u septembru prošle godine početi gradnje dionice autoputa Mateševo – Andrijevica („paf-paf i 2024. u septembru želim da vidim ašov u zemlji“, M. Spajić, decembar 2023.) samo su najnaivniji povjerovali u izvodljivost datog obećanja. Još nerealnije zvučala je priča o tome kako će, „u narednih pet do sedam godina“ (otprilike do 2030.), Crna Gora dobiti „18 dionica autoputeva i brzih cesti“.

Kako sada stvari stoje, budu li za pet godina u funkciji tri, od obećanih 18 dionica autoputeva i brzih cesti, biće puna kapa. Ostalo – jednog dana.

Neka druga obećanja, lakša za realizaciju a neophodna za normalizaciju političkih, ekonomskih i društvenih odnosa u Crnoj Gori, zvučala su mnogo realnije. Za njihovo provođenje trebalo je samo dobre volje i, uglavnom, 41 glas u Skupštini Crne Gore. Opet, ni od njih, još uvijek, nema ništa.

Slijedeći premijerovo insistiranje da je ekonomija važnija od politike, krenimo sa tog kraja. Dijelom i zato što za ispunjenje tih obećanja vlast nije trebalo da podnese neku veliku žrtvu, u vidu smanjenja mogućnosti kadrovanja (političkog zapošljavanja po dubini) ili pojačane kontrole trošenja državnog novca preko Vlade, državnih i javnih preduzeća, lokalnih samouprava…

Od proljeća prošle godine slušamo priču o „skorom“ usvajanju zakona o stalnom sezoncu. Ipak, lako se može desiti da predstojeću turističku sezonu, uz narastajući problem sa plažama, dočekamo jednako nespremni kao i prošle godine. Ili sa zakonskim rješenjem koje će, prema dostupnim komentarima zainteresovanih, donijeti novih problema makar onoliko koliko i potencijalnih rješenja.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLICIJA PROTIV SLOBODNE RIJEČI: Disciplinovanje kritičara

Objavljeno prije

na

Objavio:

Međunarodna praksa, rezolucije, presude Suda u Strazburu su neumoljive i na strani su slobodne riječi. Sve suprotno u odnosu na domaću praksu koja se bila ukorijenila za vrijeme vladavine DPS-a, a koju, kao i u slučaju Brana Mandića, vlast, kada joj treba, baštini i danas

 

 

,,Sve vrijeme bio sam koncentrisan na to AX”, kazao je istoričar, profesor Univerziteta Crne Gore, Aleksandar Stamatović urednici i voditeljki Ireni Ivanović-Tatar, koja je nosila majicu sa tom oznakom.

,,Je li ova majica na meni. Armani. Što? Sviđa li vam se”, odgovorila je ona.

,,Pa sviđa mi se ono što je ispod nje i iznad nje”, rekao je profesor.

Ovako je tekao razgovor na kraju emisije Neki to vole vruće“ na TV Adria, 16. maja prošle godine. Javnost se uzbudila, reagovala, osudila.

Stamatović se decenijama bavi politikom, a bio je lider Otadžbinske srpske stranke. Preko deceniju je radio u više osnovnih i srednjih škola u Podgorici kao profesor istorije. U zvanje redovnog profesora na Filozofskom fakultetu na Palama izabran je u novembru 2017. Nakon raskida radnog odnosa sa Univerzitetom u Istočnom Sarajevu, u zvanju docenta radi od 1. aprila 2023. godine na Filozofskom fakultetu (Studijski program istorija) u Nikšiću.

Kako je Stamatović profesor državnog univerziteta, nakon pola godine reagovao je i Etički odbor UCG. Bolje da nije – Stamatović je aboliran uz ocjenu odbora, etičkog, da je ,,iskazao afinitet prema duhu novinarke Tatar“.
,,Profesori su zaključili da je neobuzdani profesor zapravo mislio na moje ‘duhovne atribute’, ljepotu, jer se ispod majičice, tj. grudi nalazi duša. Crni humor je sve u ovoj zemlji čuda”, izjavila je nedavno novinarka Tatar.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIKE I SRPSKI POLITIČARI U CRNOJ GORI: Srpski svet, Kremlj i Vučićeva drama 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Joanikije  Mićović je nakon izbora za mitroplita ostao vjeran ideji i srpskog i ruskog sveta. Od šestorice arhijereja potpisnika pisma, kojim su dali podršku studentima u Srbiji, Joanikijev potpis je izazvao najviše iznenađenja, kako kod javnosti, tako i kod beogradskih vlasti

 

 

Kako raste nervoza srbijanskog režima zbog studentskih protesta u zemlji i povećanja uloga i tenzija u Bosni, usljed protivustavnih mjera vlasti u Banja Luci, dio arhijereja Srpske crkve (SPC) je opet javno oponirao beogradsku centralu (i svjetovnu i duhovnu). Mitropoliti njemački Grigorije Durić, crnogorski Joanikije Mićović, žički Justin Stefanović, hercegovački Dimitrije Rađenović i episkopi zapadnoamerički Maksim Vasiljević i istočnoamerički Irinej Dobrijević uputili su krajem februara otvoreno pismo javnosti. Reakcija je uslijedila nakon “različitih optužbi na račun studenata” režimskih medija ali i “crkvenih velikodostojnika…i putem zvaničnih glasila SPC”. Šestorica su pozvala na “poštovanje studenata i njihove pravedne i dostojanstvene borbe, kao i na odgovorno izražavanje i izveštavanje”. Usprotivili su se njihovom “dehumanizovanju”, “ponižavanju”,  “stavljanju u kontekst ‘obojene revolucije’“ i “srpskih ustaša“. Studentima je epitet “ustaša” stigao nekoliko dana ranije sa portala Eparhije kruševačke u kojoj stoluje, režimu odani, David Perović. U svom tekstu mitropolit David je podržao tezu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je studentski protest zapravo „obojena revolucija“. U tvrdio je da studenti imaju mentore “koji ih obučavaju kako da postanu ‘srpske ustaše’ i novi zlodusi Lubjanke (sjedište zloglasnog KGB-a ispod koga je i zatvor)“.

Mitropolit David je slovio za nasljednika Amfilohija Radovića kao kandidat Vučića i Irineja Bulovića, moćnog episkopa bačkog i uzdanicu Kremlja. Vlada premijera Zdravka Krivokapića nije bila za to rješenje i, uz lobiranje pojedinih uticajnih zapadnih ambasadora kod Vučića, ishodovano je  da Joanikije preuzme Mitropoliju crnogorsko – primorsku (MCP).  Vučić i Patrijaršija su ukinuli Episkopski savjet Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, uklonili mitropolitu titulu arhiepiskopa cetinjskog i sve ostale oblike autonomije koje je Amfilohije posljednjih godina počeo omeđavati u odnosu na Beograd i Vučića. Vučićev odboj prema Joanikiju je dodatno pojačan njegovim odbijanjem da predsjedniku Srbije dozvoli održati govor na sahrani u Podgorici budući da je za života s Amfilohijem bio u lošim odnosima. Vučić je javno negirao da je tražio da govori. Monitor je tada pisao da je imao uvid u brojne tekstualne poruke savjetnika predsjednika poslatih Joanikijevom najbližem okruženju u kojima se, maltene prijeteći, insistiralo da se Vučiću da riječ.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. marta iil na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo