Povežite se sa nama

DRUŠTVO

POLJOPRIVREDA NAKON PETRA IVANOVIĆA: Ministar za marketing

Objavljeno prije

na

Odlazeći ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović je krajem protekle nedjelje obišao Golubovce u Zeti i tamo razgovarao sa poljoprivrednicima. Poručio im je da je ,,poljoprivreda suviše ozbiljna stvar da bi dopustili da pojedini neozbiljni ljudi, koji su iz različitih razloga, eto tako, završili u politici, upropaste njihov mukotrpan rad”.

Sreća da je protekle tri i po godine na čelu ministarstva bio baš Ivanović, pa se ,,poljoprivreda posljednjih godina, ipak, razvila u Crnoj Gori do mjere da sada ne smijemo da stanemo”.

Brojke kojima se Ivanović hvali su nevjerovatne: broj radno angažovanih u poljoprivredi u četvrtom kvartalu prošle godine bio je veći šest hiljada ili 52,2 odsto u odnosu na isti period 2014. godine, dok je u odnosu na 2013. godinu veći 10,1 hiljadu osoba ili 136,5 odsto! Oni silni hangari, stovarišta, magacini, saloni svega i svačega, što umjesto nekadašnjeg obradivog zemljišta vidite dok prolazite kroz Zetsku i Bjelopavlićku ravnicu, su optička varka, jer podaci govore o rekordima.

Rekordne su i zarade, pa poljoprivrednici zarađuju k'o da su u Vladi. ,,Prosječna bruto zarada u sektoru poljoprivrede u januaru iznosila je 914 eura i veća je 25,2 odsto, u odnosu na januar prošle godine, a neto zarada 623 eura i veća je 25,1 odsto u odnosu na uporedni mjesec”, izračunao je odlazeći ministar.

Ivanovićev učinak je po njegovoj statistici za mrvicu gori od onog tokom socijalističke poslijeratne izgradnje: za tri godine – stotine kilometara seoskih puteva i izgradilo 50 seoskih vodovoda. ,,I to smeta pojedinim opozicionim prvacima koji su ovakve radove označili kao ‘otvaranje slamčica i česmica’. Ali nigdje ih nije bilo kada su se kopali kilometri i kilometri kanala, polagale cijevi, ugrađivale pumpe…”, kritikuje ministar.

,,Na osnovu onoga što je odlazeći ministar saopštavao u svojim čestim medijskim nastupima, mogao bi se steći utisak da nam u poljoprivredi teku ‘med i mlijeko’ i da crnogorska sela ubrzano oživljavaju. Međutim, treba poći u seoske sredine i razgovarati s ljudima, pa se uvjeriti da su stvari potpuno drugačije – resursi se i dalje nedovoljno koriste, nastavlja se pražnjenje sela, a proizvođači se suočavaju sa sličnim poteškoćama kao i ranije”, kaže za Monitor profesor Biotehničkog fakulteta Milan Marković.

To što se poljoprivrednici stalno žale da nemaju razumijevanja od resornog ministarstva, te da se selektivno daje pomoć i krediti, uglavnom po partijskoj liniji, te da nemaju garancije da će za ono što proizvode imati otkup ili plasman na tržište, ministar ocjenjuje kao subverzivno djelovanje koje krnji sliku o uspjesima. I za to uglavnom optužuje privatne medije, koji nijesu pod kontrolom njegove partije.

Marković navodi da, gotovo komično djeluje samohvalisanje o impresivnim rezultatima koji su, mimo logike i prirodnih zakonitosti koje važe u poljoprivredi, ostvareni baš u prethodne tri godine. „Primjera je napretek. Uzmimo samo onaj o skoku izvoza mesa u 2014. i to za 36 miliona u odnosu na prethodnu godinu, pri činjenici da se ništa dramatično nije desilo u stočarskom sektoru i da imamo ogroman deficit u ovom proizvodu. Ponekad sam se pitao – kako li su se osjećali ministrovi prethodnici i visoko pozicionirani partijski drugovi dok su slušali izjave svog nasljednika”.

,,Ključni su mu saradnici bez dana iskustva u ovom sektoru, a pripravnici ispisuju strateške dokumente, tako da mu u ostvarivanju ovako ‘impresivnih rezultata’ poljoprivredna struka nije ni bila potrebna”, naglašava Marković.

Ipak, svojom vještom retorikom ministar je uspio, kaže Marković, da ubijedi dio javnosti da, opet mimo onog što poznaje svjetska praksa, možemo razvijati poljoprivredu i bez državne podrške. Uspio je i da smanji, za nekoliko hiljada, broj korisnika direktne podrške poljoprivrednicima.

Sredinom prošle godine usvojena je Strategija razvoja poljoprivrede i ruralnih područja 2015-2020. Željko Vidaković, vlasnik Ekoplanta, upozorio je tada da se njeni autori ne znaju, a da u izradi nijesu učestvovali predstavnici poljoprivrednih proizvođača i struke. Profesor Biotehničkog fakulteta u Podgorici, Zoran Jović, upozorio je tada da je, Strategija nejasna. „Ona nudi našminkane podatke, a to ničemu ne vodi”. Predsjednik Udruženja uzgajivača biljaka u zaštićenom prostoru, Ratko Vujošević, kazao je da je taj dokument, pisala jedna osoba, zbog čega bi trebalo raspustiti cijelo Ministarstvo poljoprivrede.

Višegodišnja upozorenja da nema zemlje na svijetu u kojoj je moguća održiva i isplativa poljoprivreda bez pomoći države, ministru ništa nijesu značila. On je poljoprivrednike više gledao kao glasače, pa je državna pomoć najizdašnije dijeljenja u izbornim godinama.

Za Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja je i u izbornoj 2016, prema podacima MANS-a, raspoređeno četiri miliona eura kreditnih sredstva za realizaciju projekata za koje se ranije pokazalo da se u predizbornim periodima u značajnoj mjeri koriste za „upumpavanje” novca radi ostvarivanja političke prednosti DPS-a na terenu.

Ivanović je već krenuo u kampanju, o čemu svjedoče naslovi prorežimskih medija u posljednjih 15 dana: Mještanima ruralnih područja Podgorice riješen problem vode; Otvorena nova pilana na Njegovuđi, prilika za 40 radnih mjesta; Ivanović: Uvijek će biti dobrih i loših novinara, oslobodite se kukolja; Ivanović u Golubovcima: Ratarstvo napreduje, površine dvostruko uvećane; Ivanović: Poljoprivreda ozbiljna stvar, nije za neozbiljne ljude…

Pored magle, Ivanović je prosipao i perje, a takvi kadrovi su za DPS neprocjenjivi. Premijer je Ivanovića unaprijedio za potpredsjednika Vlade. Kakvi li nas tek iskoraci i rekordi, u Ivanovićevoj interpretaciji, očekuju.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo