Povežite se sa nama

DRUŠTVO

PREBUKIRANOST ŠKOLA I VRTIĆA: Nova školska godina, problem – stari

Objavljeno prije

na

Prebukiranost škola i vrtića je problem sa kojim se djeca i njihovi roditelji već deceniju suočavaju svakog septembra u Podgorici i opšinama na primorju.

Osnovna škola Milan Vuković iz Herceg Novog najvjerovatnije neće raditi ove školske godine. Vlada je dva mjeseca prije početka školske godine utvrdila da nije bezbjedna za nastavu, zbog nestabilnosti terena i oštećenosti zgrade u kojoj je prethodne godine boravilo preko 700 učenika. Sada se traži način da se djeca raspodijele u ostalim ionako prebukiranim novskim školama.

U Podgorici se nastavlja sa starom praksom – škola Štampar Makarije u Bloku pet planirana za 800 učenika svake godine ima duplo veći broj đaka. Zahvaljujući prije svega neplanskoj gradnji novih naselja u okolini, poput Delta sitija, koji osim stanova i poslovnih prostora nemaju nikakvu infrastrukturu. Na Zlatici Osnovna škola dr Dragiša Ivanović, već godinama, izvodi nastavu u pet smjena. Koliko razborito promišljaju gradski i državni planeri govori i podatak o posljednjoj izgrađenoj školi u Podgorici 21. maj na Draču. Ovo savremeno zdanje je planirano za 1.200 učenika, a pohađa je tek nešto preko 600 učenika.

Prije nego što krenu u školu djeca tokom predškolskog vaspitanja imaju kad da se prilagode neuslovima ovdašnjeg obrazovnog sistema.

U Budvi kapacitet svih objekata javne predškolske ustanove Ljubica V. Jovanović – Maše je 500 mjesta, a upisuje se preko 1.000 djece. Vrtića i jaslica nedostaje u Baru, Pljevljima, Ulcinju, Herceg Novom i Kotoru.

U Podgorici svake godine neupisano ostaje preko 2000 mališana. Prosječan broj djece po vaspitnim grupama u podgoričkim vrtićima je 35,4, što je veće i od crnogorskog prosjeka koji je 28,8 djece u jednoj grupi.

Prije par mjeseci javnosti je predstavljen Izvještaj Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, Ministarstva prosvjete i Savjeta roditelja o stanju u podgoričkim vrtićima. U vrtiću Suncokrili u podgoričkom naselju Blok pet u mlađoj jaslenoj grupi upisano je 70 djece, a zakon kaže da je osam mališana maksimalan broj. U izvještaju je opisano i stanje u vrtiću Poletarac 1 na Zabjelu, gdje su pomoćne prostorije, hodnici i kancelarije prenamijenjeni u ,,učionice”. U njima se koriste zajednički toaleti i kupatila. A u nedostatku kreveta djeca spavaju na dušecima, koji se polažu na pod tek nakon što se dio namještaja iznese iz ,,učionice”. Namještaj se nakon odmora vraća nazad.

Nakon objavljivanja izvještaja ministar prosvjete Predrag Bošković obećao je da će u javnim predškolskim ustanovama u Podgorici djeca od septembra boraviti u manjim grupama i novim prostorijama. Najavio je da je prostore obezbijedio Glavni grad i da bi tokom ljeta trebalo da budu završeni radovi na osposobljavanju objekata za boravak djece u vrtićima javnih predškolskih ustanova Đina Vrbica i Ljubica Popović.

Što je, tokom ljeta, urađeno još nije prezentovano. ,,Očekujemo da ćemo kao javnost uskoro dobiti i informaciju o novim zakupljenim prostorijama koje će javne predškolske ustanove rentirati u nekoliko opština, a što je najavljivano iz Ministarstva prosvjete, opet u cilju smanjenja prebukiranosti”, kaže za Monitor Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelja.

Radovi na pojedinim podgoričkim školama su vidni, kao i bojazan da će skele dočekati đake na početku školske godine.

U Podgorici se pet osnovnih i srednjih škola obuhvaćeno Programom energetske efikasnosti u javnim zgradama: OŠ Milorad Musa Burzan, OŠ Božirad Vuković Podgoričanin, Srednja stručna škola Inž. Marko Radević, SSŠ Spasoje Raspopović i SEŠ Vaso Aligrudić. Pored navedenih, programom su obuhvaćene i JPU Irena Radović, Danilovgrad, Gimnazija Petar I Petrović Njegoš, Danilovgrad, O.Š.Njegoš, Cetinje, O.Š.Bedri Elezaga Vladimir, Ulcinj. Nosilac ovog projekta je Ministarstvo ekonomije, a vrijednost je preko pet i po miliona eura. Radovi su počeli u julu, a potrajaće – planirano je da budu završeni za pet mjeseci.

Svakako je dobro voditi računa i o energetskoj efikasnosti, ali je sprešnije graditi nove škole i vrtiće. A tu, za sada, nema efikasnosti.

Iz Ministarstva prosvjete tvrde da je novac za finansiranje izgradnje predškolskih ustanova već obezbijeđen. Radi se o kreditu od 10 miliona eura od Banke za razvoj Savjeta Evrope, dobijenom u januaru 2014. Kasni se, navodno, zbog tenderskih i ostalih zavrzlama.

Ipak, do kraja ove godine trebao bi da bude završen vrtić na Zlatici. U julu je raspisan konkurs za idejno rješenje vrtića i jaslica u Bloku VI. Pored ovih planirana je izgradnja vrtića u podgoričkim naseljima – Stari aerodrom, Zagorič i Tuzi, kao i u Baru, Pljevljima i Ulcinju.

Ministartsvo prosvjete u svojim izvještajima navodi i da škola nedostaje u naseljima Delta City kvart, Stari Aerodrom, Gornja Gorica, Blok V i VI, Zlatica, Tološi. Pa je Detaljnim urbanističkim planovima predviđena izgradnja čak 14 novih osnovnih škola u glavnom gradu, između ostalog dvije na Zabjelu, Koniku i Starom aerodromu, jedne u Zagoriču, Gornjoj Gorici, Zlatici… Najavljena je izgradnja gimnazije kod Delte, srednje stručne škole u Staroj varoši i na Starom aerodromu…

Kako su ovo sve još samo planovi, i početkom ove školske godine očekuju se uobičajene primjedbe roditelja zbog prebukiranosti. ,,I dalje, na žalost, o tom problemu mnogo više pričamo nego što se konkretno radi”, kaže Kristina Mihailović.

Ona navodi da nekih pomaka ipak ima: ,,Na primjer, od predstojeće školske godine u Podgorici će jedna javna predškolska ustanova početi da radi popodne, što je dobro. Osim što će se pomoći roditeljima koji rade u popodnevnim satima, smanjiće se broj djece u grupama u poslijepodnevnoj smjeni”. Naglašava da bi to mogao biti dobar model koji bi se mogao primijeniti i u ostalim predškolskim ustanovama.

,,Tako, nije da se ništa ne dešava, ali bi bilo dobro kada bismo bili još brži jer smo se kao zemlja opredijelili da ćemo povećati obuhvat djece predškolskim obrazovanjem do 2020. godine”, kaže ona. „Tu je i nova Strategija predškolskog obrazovanja i vaspitanja do 2020. godine, koja predviđa i neke nove modele na osnovu kojih će biti povećan broj djece koja će biti obuhvaćena ovom vrstom obrazovanja. Jedan od njih je i privatno-javno partnerstvo, što je bio i jedan od predloga koji nam je Vlada obećala da će realizovati, u odgovoru na peticiju koju smo im dostavili o hitnoj gradnji i dogradnji novih objekata. Tu, da mi znamo nije gotovo ništa urađeno, a najavljivano je još od 2013. godine kada je kao opcija pominjana mogućnost subvencionisanja cijene vrtića za djecu koja će boraviti u privatnim predškolskim ustanovama”, kaže Mihailovićeva.

Ministar prosvjete Predrag Bošković u sklopu kampanje Svi u vrtić ponavlja da je cilj da do 2020. godine 95 odsto djece pohađa predškolsko obrazovanje. Prema studiji UNICEF-a, sa kojim Ministarstvo prosvjete sprovodi ovu kampanju, od ukupno 22.000 djece u Crnoj Gori, uzrasta od tri do šest godina, vrtić upiše 53 odsto (preko 15.000 djece), a samo oko 40 odsto (9.000) pohađa predškolsku ustanovu. Istraživanje je pokazalo da 72 odsto mladih uzrasta do 18 godina nikada nije pohađalo ni vrtić ni jaslice. S druge strane, rezultati PISA testiranja pokazuju da petnaestogodišnjaci koji nijesu išli u vrtić zaostaju godinu za svojim vršnjacima iz matematike, čitanja i prirodnih nauka.

Problem je što se za realizaciju tog cilja nema ni osnovnih smještajnih kapaciteta. Ako se ispune planovi, što do sada nije bila praksa, u školskoj 2019/20. Podgorica će imati povećanje od oko 1000 mjesta u vrtićima. Opet će nedostajati najmanje još toliko.

I dok problem prebukiranosti muči Podgoricu i primorje, u drugim djelovima Crne Gore, posebno na sjeveru, je konstatan manjak učenika. Broj učenika u Pljevljima se prepolovio, ove godine na Žabljaku u prvi razred kreće tek oko 30 djece, zabrinjavajuća je statistika i za Cetinje – upisano je samo 135 prvaka.

Prema posljednjim podacima Monstata u čak 11 crnogorskih opština u prvih pet mjeseci ove godine zabilježen je negativan prirodni priraštaj. Najcrnje je u Pljevljima – u prvih pet mjeseci u Pljevljima se rodilo 79 djece, a u istom periodu umrlo je 190 Pljevljaka, što je prirodni priraštaj minus 111. Slijede: Nikšić sa priraštajem minus 70, Herceg Novi minus 34, Cetinje minus 28, Kolašin minus 25, Žabljak minus 19, Plužine minus 18, Mojkovac minus 16, Danilovgrad minus 15, Šavnik minus 14, Bijelo Polje minus 12.

Ako se ovome doda da je Crna Gora zemlja koja, prema analizama UNICEF-a, za predškolsko obrazovanje u odnosu na stopu BDP-a izdvaja 10 odsto manje od zemalja regiona, a čak 20 odsto od zemalja Evropske unije, nije teško zaključiti kuda stremimo i što nas čeka. Ili da se oslonimo na planove i ministarska obećanja da će biti bolje u narednom periodu.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo