Povežite se sa nama

Izdvojeno

PREDMET ABU DABI FOND KOD NOVOG TUŽIOCA: Petar Ivanović i dalje čeka

Objavljeno prije

na

Istražni postupak o zloupotrebama kredita Abu Dabi fonda za razvoj prešao je u ruke specijalnog tužioca Vukasa Radonjića, što će dodatno odložiti eventualno podizanje (ili odbacivanje) optužnice

 

Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović najavio je za kraj decembra okončanje istrage u predmetu moguće zloupotrebe kredita Abu Dabi fonda za razvoj poljoprivrede na sjeveru Crne Gore. Iz kredita Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) uzeto je 50 miliona američkih dolara, a istraga je pokrenuta zbog spornih 23 miliona, koliko je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja 2015. i 2016. godine usmjerilo u  devet crnogorskih kompanija.

U tužilaštvu su već dali izjave osumnjičeni za nesavjestan rad u službi – bivši ministar poljoprivrede i poslanik Demokratske partije socijalista Petar Ivanović, kojem je Skupština, u međuvremenu, skinula imunitet, njegov nasljednik na ministarskoj funkciji Budmir Mugoša i nekadašnji direktor Investiciono razvojnog fonda Zoran Vukčević.

Tužilaštvo sumnjiči i procjenitelja Milana Adžića, čiji se izvještaj o zalozima firmi našao u nekoliko spornih predmeta. U SDT-u su saslušani i biznismeni  Dragan Brković, Ljubo Perišić, Krsto Knežević, Džemal Škrijelj i Vladimir Kujundžić.

Međutim, završio se i mart, a još nijesmo dobili konačnu odluku postupajuće tužiteljke Marije Raspopović o (ne)podizanju optužnice. Umjesto njene odluke, prije nekoliko dana stiglo je saopštenje Specijalnog državnog tužilaštva da su Raspopovićevoj oduzeti svi predmeti, a da je postupak oko Abu Dabi fonda dodijeljen specijalnom tužiocu Vukasu Radonjiću.

„Glavni specijalni tužilac je, rješenjem od 22. marta, specijalnoj tužiteljki Mariji Raspopović, u skladu sa zakonom, oduzeo sve krivične predmete, pa i krivični predmet istrage formiran protiv okrivljenih Petra Ivanovića i Budimira Mugoše, bivših ministara poljoprivrede i ruralnog razvoja, bivšeg direktora Investiciono-razvojnog fonda, Zorana Vukčevića i još šest pojedinaca i pet preduzeća, za krivična djela zloupotreba službenog položaja, neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i druge pogodnosti i zloupotreba procjene, a u vezi korišćenja sredstava kredita Abu Dabi fonda”, navodi se u saopštenju.

Kasnije su iz SDT-a pojasnili da tužiteljki nijesu oduzeti predmeti zbog lošeg rada ili neefikasnosti, već zbog „ozbiljno narušenog zdravlja“. Sva je prilika da ćemo još čekati na odluku tužilaštva u ovom predmetu.

Prema nezvaničnim podacima Monitora, Radonjić se tek upoznao sa predmetima tužiteljke Raspopović i trebaće vremena da se izvedu preostale istražne radnje. Navodno se još čekaju određena vještačenja i pojašnjenja.

Radonjić je iz podgoričkog Osnovnog tužilaštva pozajmljen Novoviću na ispomoć. U Specijalnom državnom tužilaštvu stekao je veće iskustvo u ekonomsko-finansijskim predmetima. Nedavno je u podigao optužnicu u predmetu protiv bivših direktora državne kompanije Plantaže, za koje se sumnja da su oštetili državni budžet za skoro pet miliona eura. Ta optužnica još nije pravosnažna pošto  čeka potvrdu Višeg suda. Pored toga, vodi istragu zloupotrebe službenog položaja u aferi oko dodjele stanova državnim funkcionerima u vrijeme vlade Duška Markovića.

Specijalno tužilaštvo četiri godine ispituje da li je bilo nezakonitih radnji prilikom dodjele i realizacije kredita u iznosu od 50 miliona američkih dolara, koji je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja uzelo iz Abu Dabi fonda kako bi podstakli razvoj poljoprivrede na sjeveru zemlje.

Izviđaj u predmetu formiranom zbog raspodjele i trošenja 23 miliona dolara pokrenut je 2019. godine. U to vrijeme glavni specijalni tužilac još je bio Milivoje Katnić. Tada su službenici Specijalnog policijskog tima uzeli kompletnu dokumentaciju o tom poslu, a navodno zbog nenamjenskog trošenja novca i neurednog vraćanja rata odobrenog kredita. Nakon pokrenute istrage, ali i promjene vlasti na državnom novou – Skupština Crne Gore u novembru 2021. godine, skinula je imunitet poslaniku Petru Ivanoviću. To je učinjeno na zahtjev SDT-a.

Tužilaštvo sumnjiči Ivanovića da je kao bivši ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, od 2015. do aprila 2016. godine, nezakonito stekao imovinsku korist tokom podjele sredstava iz Abu Dabi fonda. Njegovog nasljednika Budimira Mugošu tužilaštvo tereti zbog kredita za firmu IM Gradina iz Rožaja, jer je on u vrijeme tzv. prelazne vlade stavio zaključni potpis na taj ugovor.

Aleksandar Stijović, ministar poljoprivrede u ekspertskoj vladi Zdravka Krivokapića, po dolasku u taj resor dokumentovao je da je novac u državu ušao mimo računa državnog trezora. Tada je saopšteno da nema državne garancije za kredit koji je država dala u okviru Zakona o budžetu za 2015. godinu.

Javnost je obaviještena da je novac prošao preko posebnog računa koji je nazvan „specijalnim” i koji je u Prvoj banci otvorio Ivanović. Originalni ugovor o kreditu i Ugovor o zajmu, koji je na engleskom jeziku, u ime države Crne Gore potpisao je bivši direktor Investiciono-razvojnog fonda (IRF) Zoran Vukčević.

Svi osumnjičeni su negirali krivična djela koja im se stavljaju na teret.

U optužnici SDT-a bi se mogle naći odgovorne osobe u firmama Milekraft, Gradina, Vektra Jakić… za koje se sumnja da su više nego povoljne kredite potrošili mimo prijavljenih biznis projekata, da nijesu vraćali dospjele rate, te da nijesu dostavili ni adekvatne mjenice i kolaterale, zbog čega su aktivirane garancije koje je dala država. U tužilaštvu sumnjaju da su ove firme, suprotno ugovoru, veliki dio novca iskoristile za neke druge namjene, a ne za podsticaj poljoprivrede i stočarstva na sjeveru. Vjeruje se da nijesu dostavili ni adekvatne zaloge da bi dobili milionske kredite, zbog čega je teret vraćanja sada na državi, koja je garantovala posao.

O zloupotrebama Abu Dabi fonda mediji i nevladine organizacije pisale su mnogo prije nego je tužilaštvo odlučilo da reaguje. Jedna od njih je i Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu. Ona se nada da će tužilaštvo konačno donijeti odluku u predmetu u kom su, smatra, stvari prilično jasne.

Podsjetila je za Monitor da je pljevaljska firma Vektra Jakić (u stečaju) za kredit od tri miliona dolara garantovala knjigovodstvenom vrijednošću opreme peletare u Pljevljima, a ne njenom tržišnom vrijednošću. Dok hipoteka nad samom fabrikom kojoj je odobren kredit nije upisana.

„To otvara pitanje zašto se država, odnosno tadašnje Ministarstvo poljoprivrede, kojim je rukovodio Ivanović, nije obezbijedila kvalitetnim kolateralom da se država ima iz čega naplatiti u slučaju kašnjenja otplate kredita ili njegovog nevraćanja. Uobičajeno je da se za veće kredite traže upisi hipoteka na nekretninama. Ta firma jedna je od šest koje ne vraćaju uzeti kredit iz Abu Dabi Fonda za razvoj, nego je njegova otplata sada pala na teret poreskih obveznika“, kazala je ona.

Skoro dvije godine Petar Ivanović šeta slobodan, sjedi u Skupštini i učestvuje u raspravama, dijeli moralne pridike vladajućim partijama putem društvenih mreža i savjetuje odlazećeg predsjednika Mila Đukanovića, dok mu optužnica za finansijske zloupotrebe visi nad glavom. Davno je prošao decembar. A mi još ne znamo da li smo odgovorne državne funkcije povjerili kriminalcu ili, pak, odgovornom političaru koji je ovoj državi za obezbijedio 50 miliona dolara prijeko potrebnih za razvoj poljoprivrede.

 

Od dvije do 12 godina zatvora

Od dvije do 12 godina zatvora prijeti Ivanoviću i ostalim osumnjičenim u tom predmetu, ukoliko se dokaže njihova krivica. On je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja.

Krivični zakonik propisuje da će se zatvorom do pet godina kazniti službeno lice koje „protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja ili ovlašćenja, prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja ili nevršenjem svoje službene dužnosti pribavi sebi ili drugom korist, drugom nanese štetu ili teže povrijedi prava drugog“. Ako je pričinio štetu preko 3.000 eura kazniće se zatvorom od jedne do 8 godina, a ako vrijednost pribavljene imovinske koristi prelazi iznos od 30.000 eura, počinilac će se kazniti zatvorom od dvije do 12 godina.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo