Pozadina smjene direktora UP Zorana Brđanina nije baš do kraja razjašnjena. Prije ravno godinu dana mediji su pisali o navodnom prijateljstvu Brđanina i Ljuba Milovića, ali niko iz Vlade, i vrha Ministarstva unutrašnjih poslova, tada nije reagovao. Sada, kažu, ne žele da licitiraju
To što su svi ministri tehničke Vlade znali da će dizanjem ruke za smjenu direktora policije Zorana Brđanina, prekršiti zakon, nije ih omelo to i da urade.
Smjena je izglasana, a ubrzo je stiglo i obrazloženje predsjednika Vlade u tehničkom mandatu Dritana Abazovića – da ne želi da licitira da li je Brđanin odgovoran ili ne što su njegov pomoćnik Dejan Knežević i još najmanje dvadesetak bivših i aktivnih službenika policije, usko sarađivali sa pripadnicima kavačkog kriminalnog klana.
„Ne želim da licitiram da li je on odgovoran ili ne. Međutim, ne želimo da kalkulišemo da li je neko u krugu Ljuba Milovića i da li će on da uređuje stanje i kadrira unutar policije. Ne optužujem nikoga. Mislim da je odluka na mjestu“, kazao je. Abazović je dodao i da je „ponosan na rezultate Brđanina“, i da smijenjeni direktor UP nije ,,nešto posebno kriv, osim funkcionalno“.
„Zajedno sa njim smo prošli nekoliko veoma složenih faza, od dešavanja na Cetinju do drugih situacija koje se tiču drugih očuvanja reda i mira, pitanja šverca droge, čuvanja granica“, kazao je premijer.
Pozadina smjene Brđanina nije baš do kraja razjašnjena. Prije ravno godinu dana mediji su pisali o navodnom prijateljstvu Brđanina i Milovića, ali niko iz Vlade i vrha Ministarstva unutrašnjih poslova, tim povodom nije reagovao.
Podsjećanja radi, još u maju prošle godine Libertass je objavio dio dokumenta EUROPOL-a, u kojem se navodi da je, navodno, „Ljubo Milović u to vrijeme morao biti u jakim privatnim i poslovnim vezama sa direktorom crnogorske policije Zoranom Brđaninom i direktorom kriminalističkog odsjeka Dejanom Kneževićem”.
„Obavještajne službe, takođe, ukazuju da je posebno Ljubo Milović, možda u bliskoj vezi sa sadašnjim direktorom policije Zoranom Brđaninom i sadašnjim šefom kriminalističke policije Dejanom Kneževićem. Nema dokaza da su Brđanin i Knežević bili umiješani u bilo kakve kriminalne aktivnosti. Obavještajni podaci ukazuju da je Radoje Zvicer imao ogroman uticaj na aktivnosti crnogorske policije, objavljeno je prije deset mjeseci.
Upravo zato kao logično nameće se pitanje zbog čega Abazović, pitanje povjerenja Brđaninu i provjere njegovog rada nije pokrenuo odmah po objavi prvih razgovora koji su objavili mediji. Tada bi njegovo pojašnjenje da ne može da licitira da li je Brđanin odgovoran ili ne, možda i bilo na mjestu.
Abazović to ipak nije uradio, već je nasuprot tome mjesecima, sa ili bez razloga, veličao postupanja Brđanina, da bi ga na kraju smijenio kako ne bi licitirao.
Iz Uprave policije tada su istakli da je njeno rukovodstvo pouzdan partner u međunarodnoj policijskoj saradnji, što povrđuju uspješne akcije koje apostrofiraju i relevantni izvještaji, ali i brojni drugi oblici svakodnevne komunikacije i saradnje.
Abazović je, za razliku, poštovao prezumpciju nevinosti u slučaju Rada Miloševića, funkcionera URA-e. U ostalim slučajevima je uglavnom presuđivao bez prava žalbe. Licitiranjem.
Milan Knežević, predsjednik Obora za bezbjednost saopštio je da ,,istovremeno sa smjenom Zorana Brđanina ostavke treba da podnesu Dritan Abazović i Filip Adžić, jer imaju najmanje objektivnu odgovornost za njegov izbor”.
Brđanin je najavio da će zbog nezakonite smjene u zakonom predviđenom roku, podnijeti tužbu.
,,Ovo nije prejudiciranje bilo kakve sudske odluke, notorna je činjenica da će se utvrditi da je moje razrješenje bilo nezakonito. Iskoristiću sva pravna sredstva za zaštitu mojih prava”, poručio je on.
,,Moja odluka o predlozima za nove pomoćnike bila je zasnovana na mojoj tadašnjoj procjeni, i na uvjerenju da ti ljudi mogu odgovoriti izazovu”, rekao je Brđanin. On je naveo i da je vršioce dužnosti pomoćnika direktora Uprave policije imenovala Vlada: ,,Nijedno od tih postavnjenja ne bi moglo biti usvojeno na Vladi da prethodno nije u potpusnosti usaglašeno sa Vladom”.
Status Zorana Brđanina, za sada je nedefinisan. Za razliku od, u ranijem periodu smijenjenih pomoćnika, pod znakom je pitanja da li će on poput njih biti neraspoređen pa će primati platu u narednih 12 mjeseci, ili će mu biti ponuđeno neko drugo radno mjesto.
Brđanin je za v.d. direktora UP imenovan 23. februara 2021. godine kada je na konkursu ocijenjen kao najbolji kandidat. Krajem avgusta te godine imenovan je za direktora UP, a mandat je trebalo da mu traje do ljeta 2026. godine.
Brđaninovo mjesto, u međuvremenu pripalo je Nikoli Terziću, i to na prijedlog ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića.
Komentarišući to što je Terzić bio hapšen u aferi Dokaz 2016. godine, pod sumnjom da je bio odgovoran za nestanak pisama i dokumenata izuzetih iz kuće Veselina Mujovića, Abazović je rekao da je teško pronaći adekvatnu osobu.
Terzić je uhapšen krajem februara 2016. godine kao inspektor Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala zajedno sa tadašnjim v.d. šefom tog Odsjeka Daliborom Medojevićem, zbog sumnje da su navodno bili odgovorni za nestanak 13 pisama i dva dokumenta zaplijenjenih tokom pretresa kuće Mujovića. Terzić je oslobođen tih optužbi. Istragom nestanka pisama bavila se 2016. godine i Unutrašnja kontrola MUP-a, koja je konstatovala da postoji osnovana sumnja da su policijski službenici Simo Lukačević i Nikola Terzić prilikom preuzimanja pisama ,,počinili teže povrede službene dužnosti, odnosno da su nemarno obavili taj zadatak”.
Ministar Adžić je kazao da je utvrđeno da u tom slučaju nema njegove krivice i da zbog toga nije ni disciplinski odgovarao.
„Mislim da će odgovoriti zadatku, predložio ga je ministar unutrašnjih poslova… Terzića mi je predložio Adžić… Ta provjera je završena prije nego što je on bio imenovan u CB Budva. To je završeno bez ikakvih posljedica po Terzića“, kazao je premijer Abazović.
Valjda nije – licitacija.
Svetlana ĐOKIĆ