Nestrpljenje kupaca vrijednih apartmana, stanova i ekskluzivnih poslovnih prostora dostiglo je vrhunac, nakon što se priča o gradnji velelepnog zdanja u centru grada, započetoj 2016. godine, pretvorila u aferu sa elementima pronevjere novca, izbjegavanja plaćanja poreza državi, obustave radova i krivičnih prijava nadležnim organima
Jedan od većih apartmansko-poslovnih kompleksa u Budvi, smješten u blizini Starog grada, pod pretencioznim nazivom Porto Budva, kasni sa završetkom gradnje duže od pet godina. Nestrpljenje kupaca vrijednih apartmana, stanova i ekskluzivnih poslovnih prostora dostiglo je vrhunac, jer se priča o gradnji velelepnog zdanja u centru grada, započetoj 2016. godine, pretvorila u aferu sa elementima pronevjere novca, izbjegavanja plaćanja poreza državi, obustave radova, tužbi i krivičnih prijava nadležnim organima.
Investitor projekta Porto Budva je privredno društvo Alart centar Budva CG, doo., čiji su suvlasnici u jednakim djelovima, biznismen Naser Ramaj državljanin Kosova i Crne Gore i Alen Sijarić iz Bijelog Polja. Alart centar zaključio je ugovor o zajedničkoj izgradnji sa Budvanima Borom i Jovom Lazovićem, vlasnicima zemljišta na kome se gradi.
Crnogorski pasoš Ramaj je dobio po osnovu programa ekonomskog državljanstva, u vrijeme premijerskog mandata Dritana Abazovića, sa potpisom ministra Filipa Adžića. Inače program takozvanog investicionog državljanstva po osnovu ulaganja kapitala, ukinut je na insistiranje EU, 31. decembra 2022 godine.
Izgradnju ogromne zgrade u glavnoj ulici u Budvi, od početka su pratili mnogi problemi, od osporavanja megalomanskih gabarita odobrenih po osnovu kontroverznog DUP-a Budva centar, propadanja Mediteranske ulice tokom gradnje podzemnih garaža, do obustave radova na objektu koji je doveden gotovo do kraja.
Svemu je prethodio kontroverzan i u javnosti burno propraćen način prisvajanja zemljišta u vlasništvu Opštine Budva u korist Bora Lazovića, tokom njegovog mandata na čelu opštinskog odbora DPS-a i predsjednika SO Budva.
Kupci stotina apartmana, brojnih poslovnih prostora i garažnih mjesta uglavnom su bogati ljudi, sa raznih međunarodnih adresa – Ukrajine, Rusije, Turske, Izraela, Srbije, Bosne, Albanije, Makedonije.., koji su kvadrat stana u Portu u izgradnji plaćali po 3.000 eura, da bi pri kraju gradnje ta cifra skočila i na 5 000 eura.
Mnogi od njih sada investitorima prijete tužbama i krivičnim prijavama zbog kašnjenja predaje ključeva, tražeći između ostalog i nadoknadu izgubljene dobiti. Kupci su dodatno uznemireni da im unosna ulaganja u Budvi ne propadnu, jer do njih stižu informacije da su žrtve prevare i da je uzrok usporene gradnje pronevjera njihovog novca. Učesnici u projektu izgradnje i prodaje nekretnina u kompleksu Porto Budva međusobno su posvađani i optužuju jedni druge za teška krivična djela. Prodaja nekretnina vršena je uglavnom preko firme Investment Montenegro doo, registrovane u Budvi, u vlasništvu Ane Ramaj, direktorice prodaje i sada bivše supruge Nasera Ramaja.
Na svjetlo dana iznose se podaci o navodnim prenosima uplata kupaca, koje su sa računa kompanije Alart, prebacivane na privatne račune njenih vlasnika, Ramaja i Sijarića, ali i na račun firmi izvršne direktorice Alart centra, Valentine Grubović iz Budve.
U pitanju su, navodno, milioni eura. Do sada je u Porto Budvi prodato nekretnina u vrijednosti od 60 miliona. Projekat je inače procijenjen na vrijednost od 50 miliona, što znači da su sredstva postojala da se objekat u potpunosti završi. Porto Budva sa svojih 11 spratova raspolaže sa 300 stambenih jedinica, 50 poslovnih prostora raznih kvadratura i oko 400 garažnih mjesta. Ukupna bruto korisna površina kompleksa iznosi 44.000 kvadrata.
O kakvom se građevinskom poduhvatu radi, najbolje pokazuje usporedba za Starim gradom Budva, koji se nalazi u neposrednoj blizini. Čitav Stari grad, opasan drevnim bedemima, ima 44. hiljade kvadrata stambene površine i oko 1.000 kvadrata u prizemljima kuća, odnosno poslovnih prostora.
U Portu je projektom predviđeno 140 stanova, ali su oni dijeljeni na dvije apartmanske jedinice. Za sada je svoj kutak u kompleksu kupilo oko 130 klijenata, čiji je jedini interes da se objekat što prije završi.
Međutim, direktorica prodaje sa kojom je Alart raskinuo ugovor o saradnji, iznosi podatke kako je do sada oko 16 miliona eura od uplata kupaca, otišlo u privatne ruke. Novac navodno nije uplaćivan na račun Alart Centra , već su novac prisvajali i međusobno dijelili vlasnici kompanije.
Samo za jedan poslovni prostor izvjesna beogradska firma uplatila je više od 3.3 miliona eura na račun Alarta. Takođe, izraelska kompanija YZ Holdings Montenegro pazarila je Cazino u Portu, koji zauzima čitav jedan sprat, po cijeni od 16.4 miliona eura.
U svrhu informisanja ili dezinformisanja kupaca, formirane su grupe na mobilnoj aplikaciji WhatsApp, na kojoj se razmjenjuju podaci oko aktuelne situacije u Portu. Jednu od njih pod nazivom Porto Budva owners, vodi Ana Ramaj, koja objavljuje podatke i dokumentaciju o navodnim malverzacijama i prisvajanju novca od kupaca stanova od strane vlasnika Alart Centra.
Na osnovu njene prijave iz juna ove godine, po nalogu osnovnog tužioca iz Kotora, Službenici Sektora za borbu protiv korupcije uhapsili su početkom avgusta Nasera Ramaja pod sumnjom da je počinio krivično djelo utaja poreza i doprinosa kao jedan od vlasnika privrednog društva d.o.o ‘Alart Centar Budva – CG’, čime je pričinjena materijalna šteta budžetu Crne Gore u ukupnom iznosu od 2.044.008,64 eura.
Ramaju je tim povodom u Osnovnom sudu u Kotoru određena mjera nadzora i kućnog pritvora na rok od šest mjeseci, koji je istekao. Ranije je po istom osnovu uhapšena i izvršna direktorica Grubović, kojoj je naloženo da do okončanja postupka ne napušta Budvu. Prijavom je bila obuhvaćena i firma Alart centar Budva- CG, zbog utaje poreza i doprinosa i od tada joj je po nalogu Poreske upave račun blokiran.
Blokirana je i sva imovina kompanije. Po tužbama grupe kupaca, javni izvršitelj iz Budve Darko Rajković unio je zabilježbu zabrane raspolaganja nepokretnosti Porto Budva, koje nisu prodate.
Na aplikaciji WhtasApp prije dva dana objavljeno je – Pismo vlasnika stanova i poslovnih prostora u objektu Porto Budva- Glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću, u kom se SDT poziva da sprovede istragu u slučaju pronevjere novca kupaca nepokretnosti u stambenom kompleksu Porto u Budvi.
Pismo je putem mejla, kako se navodi, u ime svih kupaca poslala Ana Ramaj. Specijalnom tužiocu poslato je 17 kupoprodajnih ugovora u ukupnoj vrijednosti od 2,7 miliona eura. Novac po njenoj tvrdnji nije uplaćen na račun Alart centra, na koji nije plaćen porez. Tu su i ugovori o cesijama, koje su inače Zakonom o sprečavanju nelegalnog poslovanja zabranjene sa privrednim društvima čiji je račun blokiran. Priloženi su ugovori sa advokatskom kancelarijom Ane Đukanović i kancelarijom advokata Miroslava Adžića, koji su pravni zastupnici Alart centra.
Suvlasnik Alart centra Naser Ramaj negirao je sve optužbe koje na njegov račun u javnost iznosi bivša direktorica prodaje. On je kazao za Monitor da nije tačno da su prisvajali novac od uplata, da su u pitanju lažne informacije i manipulisanje oštećenim kupcima, kako bi se prikrili sopstveni propusti. On takođe tvrdi da nema istine u glasinama da vlasnici Alarta žele da kompaniju uvedu u stečaj kako bi izbjegli plaćanje poreza i dugova prema državi, niti je logično napustiti milionsku investiciju, kada se vidi da je zgrada gotovo privedena kraju.
Ramaj je reagovao na navedeno obraćanje SDT Vladimiru Novoviću iza kojeg stoje potpisi jednog broja kupaca, na način što im je putem WhatsApp poslao poruku, uvjeravajući ih da će radove tokom 2025. godine privesti kraju i da ih niko neće ostaviti bez onoga što su platili.
Najavio je jači tempo radova svih izvođača u januaru, nakon praznika i moguće useljenje stanara, možda i narednog ljeta. Cilj nije da se gradnja zaustavi nego da se račun odblokira i da svi dobiju ono što su platili, naveo je Ramaj u poruci kupcima.
Branka PLAMENAC