MONITORING
PRIVOĐENJE VUKA RAJKOVIĆA I ZORANA ĆOĆA BEĆIROVIĆA: Kad kumovi ne slušaju Kuma

Nije da nismo navikli da se crnogorskim ulicama uzvikuje protiv režima. Pa i da se pjeva Milo lopove u parlamentu. Ali da kumovi bivšeg premijera , dvojica zaslužnih biznismena, sočno psuju sistem svoga Kuma, koji je baš po njihovom ukusu kreirao, e to je novina. Bar za javnost.
Mediji su objavili da je policija još u aprilu privela Zorana Ćoća Bećirovića i Vuka Rajkovića, prijatelje i kumove bivšeg premijera Mila Đukanovića, kada je intervenisala zbog lažne dojave da je u diskoteci Beagle u Podgorici podmetnuta bomba. Prema zabilješkama policije, koje su objavile Vijesti, Bećirović i Rajković nijesu htjeli da napuste objekat iako je policija to od njih zahtijevala.
,,Pose… se ja na ovaj sistem i na ovu državu. Vi ste Milovi plaćenici. Jeb.. vam ovaj sistem države i one koji su vas poslali”, uzvikivao je policajcima , navodno, Rajković. Ni Bećirović im nije ostao dužan. On je prema policijskim zabilješkama policajce nazvao ,,pič….” , ,,izrodima” i govorio im da nemaju ,,mu..”.
Zbog svega, Rajković i Bećirović uhapšeni su te noći, a sutkinja Suda za prekršaje Mirjana Đurović trebalo je krajem ove sedmice da presudi da li su se Bećirović i Rajković ogriješili o zakon. Njihov advokat Bojan Korać, kazao je juče Vijestima da ništa od navedenog u prijavi koju je policija podnijela protiv njegovih klijenata nije istina i da je to bio nesporazum.
Šta se dešava na dvoru, što je pomutilo kumovsku sreću, ne zna se.
„Milo pregovara za imunitet. Sa Amerikancima. To izaziva haos kod njegovog okruženja”, tvrde dobro obaviješteni izvori Monitora. „Uz sve Đukanović provodi vrijeme u Dubajiu, pa se ovdje prijatelji i okruženje slobodnije osjećaju”.
Da li su i zajednički poslovi pokvarili kumovske odnose, nije sasvim jasno. Ipak zanimljivo je da u evidenciji Prirednog registra stoji zabilješka da se Rajkovićev dio kompanije Global Montenegro, u kojoj je skupa vlasnik sa Milom Đukanovićem, prodaje zbog rešenja javnog izvršitelja Aleksandra Boškovića i izvršiteljke Aleksandre Tomković-Vukoslavčević.
Global Montenegro uz sve to godinama ne plaća porez Opštini Budva. Kompanija je već tri godine zbog toga u blokadi. To su podaci o blokiranim kompanijama koje je objavila Centralna banka (CBCG). Dug Globala prema Opštini Budva iznosi 63 hiljade eura, bez kamata. Đukanović je obećao da će taj dug, koji se nagomilao dok je on bio premijer, isplatiti, ali nije sigurno da li je to učinio. U svakom slučaju na njegovom dijelu kompanije nema nikakvih zabilješki u Privrednom registru. Možda se Rajkoviću učinilo da je to neki selektivni pristup ovdašnjih organa, pa je odlučio da protestuje protiv sistema u diskoteci Beagle.
Global Montenegro je vlasnik zemljišnog kompleksa od 20 hiljada kvadrata na brdu Košljun na ulazu u Budvu, gdje je predviđena gradnja naselja luksuznih vila. Na toj zemlji, prema elektronskoj evidenciji Uprave za nekretnine, još je upisana hipoteka zbog poreskog duga kompanije Rajkovića i Đukanovića. Premijer je 11. februara ove godine obećao da će taj dug izmiriti. U katastru je još upisana i hipoteka zbog kredita od pet miliona eura koje su Đukanović i Rajković uzeli u Hipo Alpe Adria banci još 2008. godine. Godinu kasnije aneksom ugovora, kredit je ,,premješten” u nadležnost Hypo Alpe Adria Bank Developmenta. Đukanovićeva firma je uzela još jedan kredit u iznosu od 625.410,71 eura, kod iste banke i to je kao teret upisano u katastru. Višemilionski kredit Global Montenegra našao se na listi rizičnih kredita 2013. godine, ali na Đukanovićevom dijelu firme, prema evidenciji CRPS, nema nikakve zabilješke. Kao ni u katastru.
Možda im u zajedničkom biznisu ne ide jednako, ali je Rajkoviću za vrijeme kumove vladavine dobro išlo. Od poslova sa naftom, preko Sunčanih skala, do biznisa s automobilima, cigaretama, medijima. Rajković je list Pubilka koji je kontrolisao od 2001. do 2004. godine za jedan euro prodao drugom akteru ove priče – Zoranu Ćoću Bećiroviću.
Bećirović je u medijima monogo puta označavan kao čuvar gazdinog blaga. Bio je vlasnik komopanije Beppler & Jacobson Montenegro koja je gazdovala hotelom Avala u Budvi. Pod Bećirovićevom kontrolom bili su i hoteli Lipka i Bjanka u Kolašinu, te tamošnji Ski centar.
Više puta je objavljeno, o čemu je i Monitor pisao, da je Beppler privatizovao budvanski hotel iako nije posjedovao potrebne reference, a da je toj odluci pomogla sudska presuda u čijem je vijeću sjedjela Ana Đukanović, tada Kolarević, premijerova sestra. Ona je nakon presude, poznato je, prešla u advokate, postala i zastupnica Bepplera. Više izvora je tvrdilo da je Bećirović navodno front za kapital porodice Đukanović. Bećirović je međutim izašao iz te kompanije, koju su preuzeli ruski partneri. Nakon izlaska Bećirovića, Rusi su imali niz probema sa državnim organima ovdje.
Medji su objavili da je specijalni tužilac za organizovani kriminal Milivoje Katnić naložio da se ispitaju sumnje da je prilikom privatizacije dva crnogorska hotela, Avale i Bjanke, investiran novac sumnjivog porijekla preko firmi iz Paname. Objavljeno je da Katnić provjerava sumnje da je ,,novac opran preko švajcarskih banaka i to u višemilionskim iznosima, legao na račun Beppler & Jacobson Montenegro u jednoj od crnogorskih komercijalnih banaka”. Za sada nema glasa o toj istrazi iz Specijalnog tužilaštva.
Bećirović inače ima sreće sa organima reda i pravosuđem. Tokom izgradnje hotela Avala, on je radnike na građevini stimulisao šamarima. Slučaj je završio pred tužilaštvom, koje je tri godine kasnije odustalo od krivičnog gonjenja protiv njega.
Osnovno tužilaštva u Kotoru obrazložilo je da se odustalo od krivičnog gonjenja zbog nasilničkog ponašanja, iz prefinjenih razloga. Tadašnji tamošnji Osnovni tužilac Boris Savić pojasnio je medijima: „Nakon nalaza vještaka, koji se izjašnjavao o medicinskoj dokumentaciji, utvrđeno je da nema elemenata krivičnog djela za koje se teretio Bećirović. Vještačenje je pokazalo da nema tjelesnih povreda, već samo crvenilo”. Dakle, samo crvenilo.
Gdje je Bećirović, tu su šamari. On je bio u društvu Veselina Pejovića, vlasnika KAP-a kada je ovaj fizički napao na beogradskom aerodromu lidera PzP Nebojšu Medojevića. Bećirovića je sud odlučio da ne saslušava tim povodom dok je Pejović uslovno kažnjen.
Ništa ni od prijave koju je 2011. godine ruski državljanin Vladimir Andrejev podnio budvanskoj policiju i Osnovnom sud na Cetinju protiv Bećirovića i grupe njegovih saradnika iz firme Operantio treding Montenegro. Andrejev je tvrdio da su mu prodali nepostojeći stan na brdu Prijevor iznad plaže Jaz u Budvi za koji je dao milion dolara koje potražuje.
Nakon svega ispada logično što je smatrao kako je red da ga ne uznemiravaju dok sjedi u dioskoteci i sa kumom Rajkovićem ispija piće.
„Od sjutra napuštam ovu državu i uzeću azil u Gruziju’, kazao je navodno policajcima Rajković. Prema pisanju Vijesti Kum svega postojećeg je upoznat sa slučajem. Kazao je navodno da ga to ne zanima i da policajci treba da rade svoj posao. I to nešto govori, ali ne nužno o Đukanovićevoj volji da podrži funcionisanje reda i zakona.
Koliko je poznato, Rajković nije otišao u Gruziju. I Bećirović je još tu. U Crnoj Gori im je najljepše. Čudo je domoljublje.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ
Komentari
Izdvojeno
EKONOMSKE PORUKE TOKOM KAMPANJE: Ne možete potrošiti koliko mi možemo obećati

Političari znaju kome se obraćaju kada obećavaju brda i doline nakon ovonedjeljnih izbora. Onima koji neće pitati gdje će ovdašnji poslodavci naći još oko milijardu eura godišnje (1.000.000.000) da bi isplaćivali prosječne plate koje ovih dana oni najavljuju
Ili mi nijesmo svikli na ovakve predizborne kampanje, ili su ključni politički akteri malo pretjerali tek, teško se nositi sa svim prosperitetom i blagostanjem koje nam obećavaju, a ostati vezan za zemlju.
Minimalna zarada porašće sa 450 na 700 eura (preko 50 odsto). Minimalna penzija sa 250 na 450 (80 odsto). Radni dan biće kraći (sedam sati). To u ime Evrope sad obećava njen lider i kandidat za premijera Milojko Spajić.
Ne zaostaje mnogo ni DPS pod komandom Danijela Živkovića. Budu li se oni pitali, nakon što započnu investicioni ciklus težak milijardu eura (odakle, kako, zašto baš milijardu…?) bruto zarade biće uvećane za 50 odsto. Penzije sljedstveno tome (minimalna penzija 350 eura) pa još dvocifren postotak preko.
Može li ljepše? Kad pročitate predizborni program PzP-a vidite da može. Tamo Nebojša Medojević i njegovi „garantuju“ da će „učiniti da Crna Gora bude uspješna zemlja Evropske unije, sa prosječnom platom iznad 1.000 eura, prosječnim penzijama iznad 700 eura, punim angažovanjem radno sposobnih građana i iskorijenjenim siromaštvom”.
Vozićemo se novim i dobrim putevima. Dva autoputa i dvije brze ceste obećava Evropa sad, do 2030. Sa juga na sjever Bar-Boljare. Sa zapada na istok Jadransko jonski autoput. Duž primorja brza cesta od Ulcinja do Herceg Novog i granice sa Hrvatskom. Duž sjevera brza cesta od granice Bosne i Hercegovine, preko Pljevalja do Bijelog Polja. Stare ideje za nova obećanja. Stare su i cijene prema kojima realizacija ova četiri projekta koštaju blizu četiri milijarde. Skoro pa četiri petine prošlogodišnjeg BDP-a, umalo pa dva ovogodišnja budžeta ili onoliko koliko Crna Gora danas duguje domaćim i stranim zajmodavcima. Ne računajući dugove opština i državnih preduzeća.
Po novim cestama vozićemo nove automobile – električne. Njihovu nabavku, obećavaju, subvencioniraće budući predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti iz koalicije Demokrate-URA Alekse Bečića i Dritana Abazovića. Pomagaće i nabavku solarnih panela za proizvodnju električne energije. A njih će, makar najsrećniji među nama (ili vlastima najbliži), ugrađivati na krovove novih stanova, kupljenih od države po cijeni troškova izgradnje na besplatnom (državnom) placu. Toliko od URA. Uz najavu da će uvećane plate u javnom sektoru i dalje rasti. Ima se, može se. Baš kao i penzije, socijalna davanja, jednokratne pomoći za socijalno ugrožene…
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 9. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
PORUKA MINISTARSTVA PROSVJETE MATURANTIMA I OSTALIMA: Varanje se isplati

Sistem je opet pokazao da pravda i podržava varanje i prepisivanje. Po onoj staroj, ko je vama kriv što se nište snašli
Lopovi, lopovi orilo se u petak ispred zgrade Ministarsva prosvjete u kojoj je smješten i ispitni centar iz grla nezadovoljnih maturanata i roditelja. Oni su protestovali nakon što je Komisija za ocjenjivanje utvrdila da je njih 553 prepisivalo na maturskom izpitu iz CSBH jezika.
,,Mi smo tog dana ni krivi ni dužni bili kao taoci. Skandirali su, ulazili, lupali. Došla je i policija, a jedna je majka rekla – Sram vas bilo, uzimate budućnost mog djeteta”, priča za Monitor jedan od članova Komisije za ocjenjivanje. Kaže da su se osjećali užasno, da su se nakon drame oko maturskog ispita, koja još traje, mnogi članovi komisije razboljeli. ,,Radiš posao kako valja i kako pravila nalažu i doživiš sve ovo. Da te osuđuju, skandiraju, da smo kao taoci zatvoreni u sali, da se bojimo za bezbjednost… Duže od mjesec dana niko nam iz Ministarstva prosvjete nije odgovarao, a na kraju su svi bili spremni da svale krivicu na nas. Niko nije stao iza nas, niko nam se nije obratio”.
Ono što niko ne osporava je nedvosmislen nalaz komisije da je preko 500 maturanata prepisivalo. Što i nije neka novina, s obzirom da maturske ispite godinama unazad prati ta priča. ,,Imamo slučajeve da su direktori tokom testiranja šetali učionicama i govorili nastavnicima da pomažu učenicima kako bi škola imala što bolje rezultate. Mi jednom moramo da kažemo stop prepisivanju. Uvijek ga je bilo, ali sada moramo da ga svedemo na najmanju moguću mjeru”, izjavio je nedavno predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović.
Novo je što se taj način ,,polaganja” mature omasovio – tužilaštvo je formiralo predmet zbog „curenja“ testova na eksternom ispitu za polumaturante u aprilu. A ispit je ponovljen 26. maja. Tokom aprila javnost se upoznala i sa prepisivanjem testova iz maternjeg jezika putem vajber grupe Druženje.
Komisija je ocjenjivala maturske radove od 15. aprila do 23. maja 2023, a da nema mjesta ljutnji na njih obrazložili su i time da su testove ocjenjivali pod šiframa, ne znajući ni školu, ni opštinu, kao ni ime učenika.
Da su učenici, koji su prepisivali, ocjenjeni nulom i članovi Komisije su saznali u petak 2. juna kada je bio dan za prigovore. ,,Ko je ocijenio djecu sa nulom? Znam koje smo ocjene mi dali. Mi nule nismo upisali”, rekla je Milica Stanković, članica Komisije, gostujući na TV Vijesti. I u Ministarstvu prosvjete tvrde da su zaprepašteni tom odlukom.
U opštem rasulu oko maturskog ispita, desio se eksces jer su članovi Komisije stali iza svog rada. Punudili su đacima, da bi mogli da se upišu na fakultete, da vanredno polažu 13. juna.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović je nakon razgovora sa đacima i roditeljima zanemario stav struke i zatražio da se testovi ponovo pregledaju. Iz Komisije su odgovorili da to nije u skladu sa zakonom i ostali ka stavu da đaci treba vanredno da polažu.
Uslijedila je čistka – Vlada je ovlastila ministra prosvjete da smijeni direktoricu Ispitnog centra Crne Gore Draganu Dmitrović. Na telefonskoj sjednici smijenjen je i Upravni odbor Ispitnog centra, koji čine predsjednica Valentina Radulović Šćepanović i članovi Momir Radulović, Ana Savićević, Dragana Nenadović i Milica Lekić. Dragana Nenadović je razriješena i sa dužnosti glavnog ocjenjivača.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 9. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
FUNKCIONERSKA KAMPANJA: Iskočili iz DPS šinjela

Sva ona presjecanja vrpci, predizborna obećanja, zapošljavanja, lažna obećanja, koje su ismijavali i kritikovali za vrijeme vladavine DPS-a, tokom ove kampanje, vlasti su prihvatile kao obilježje svoje politike
Posljednji dan maja, premijer Dritan Abazović sa podgoričkim i rukovodstvom Opštine Tuzi, otvara dio bulevara Podgorica -Tuzi. Sve liči na scene kada su dio istog bulevara 2019. otvarali tadašnji predsjednik države Milo Đukanović i gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković.
Na optužbe da je otvaranje već viđena predstava i dio predizborne kampanje, Abazović odgovara da Vlada ima agendu, da nije mogla da zna kada će se raspisati izbori… Potrefilo se tako, baš kao što se i DPS- godinama namještalo, otvaranje u predizborni vakat.
,,Funkcionerska kampanja koju DPS toliko vodi je zapravo pokazala sav njihov očaj”, poručivali su iz Abazovićeve stranke u avgustu 2020. Sada su sve to zaboravili, pa potpredsjednik URE i ministar Goran Đurović, par dana prije izbora, kao Vladin predstavlja ukradeni program Stan za sve. Da se nema granica jasno je bilo kada su novi trajekt krstili predizbornim imenom Ruka pravde.
Sva ona presjecanja vrpci, predizborna obećanja, zapošljavanja, lažna obećanja, koje su ismijavali i kritikovali za vrijeme vladavine DPS-a, tokom ove kampanje prihvatili su kao obilježje svoje politike.
I ostali koalicioni partneri u vlasti nalaze svoje načine predizborne promocije na istom tragu. Tako je krajem maja ministar pravde Marko Kovač sa rukovodstvom Opštine Nikšić usaglasio da Vlada donira Eparhiji budimljansko-nikšićkoj 220.000 eura za rekonstrukciju Saborne crkve Sv.Vasilija Ostroškog u Nikšiću. SPC-u kao nedostaje novca pa svako malo mora država da je pripomogne, a posebno u predizbornom vremenu.
Kad od DPS politike ne prezaju oni koji su se borili protiv nje, što je ne bi baštinili i oni koji su bivšoj vlasti godinama bili saradnici. Tako su za potrebe Ministarstva kapitalnih investicija, na čijem čelu je Ervin Ibrahimović, krajem maja, raspisani oglasi za čak šest direktora direktorata. Oglas se raspisuje dvije sedmice prije vanrednih parlamentarnih izbora, a rukovodioci se biraju na mandat od pet godina. Usput su raspisani i konkursi za pomoćnika direktora Uprave policije (Sektor za finansijsko-obavještajne poslove) i 16 oglasa za Upravu za gazdovanje šumama (za čuvare šuma, referente i portire)… Iz Vlade i od premijera opet objašnjenja koja vrijeđaju inteligenciju da to sa izborima nema baš nikakve veze.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 9. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
INTERVJU2 sedmice
DR MAIDA BURDŽOVIĆ, SPECIJALISTA PSIHIJATRIJE: Nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu
-
HORIZONTI4 sedmice
NJUJORK TAJMS – MRAČNE VEZE VUČIĆA I BELIVUKA: Europol pokvario poslove države i podzemlja
-
INTERVJU2 sedmice
DR SRĐAN PUHALO, SOCIJALNI PSIHOLOG IZ BANJA LUKE: Naš je problem što nas, najčešće, ujedinjuju tragedije
-
Izdvojeno2 sedmice
BEZ VOLJE ZA OBRAČUN SA FALSIFIKATORIMA: Lažnim diplomama do državnog posla
-
INTERVJU3 sedmice
MILOŠ BEŠIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR: Ništa neće biti kao prije
-
Izdvojeno4 sedmice
SDT ISPITUJE ŽIVOTNI STIL CRNOGORSKIH FUNKCIONERA: Luksuz pod lupom
-
DRUŠTVO2 sedmice
IZBOR DIREKTORA UPRAVE PRIHODA I CARINA NA UPRAVNOM SUDU: Sporan „namješteni“ konkurs
-
FOKUS4 sedmice
POLA DRŽAVE NA BUDŽETU: Proizvodnja zavisnika od vlasti