Kompanija Štrabag je rekonstrukciju 20 kilometara puta od Rožaja prema graničnom prelazu Dračenovac započela u julu 2020. godine, a rok od dvije godine je više puta probijan. Građani ukazuju da ne mogu ni za hitne slučajeve stići do bolnice u Rožajama
Predsjednik opštine Rožaje Raman Husović nedavno je apelovao da se ubrzaju radovi na magistralnom putu od tog grada do graničnog prelaza Dračenovac, koji već duže vrijeme otežavaju saobraćaj i zbog čega trpe i turistička privreda Rožaja i obični građani.
Da li će biti efekta od molbi da se radovi na dvadeset kilometara dugoj dionici privedu kraju, znaće se za nekoliko mjeseci, za kada je, poslije više probijanja rokova, najavljen njihov konačni završetak.
Husović za Monitor kaže da nije pretjerani optimista, ali da je učinio što je do njega. Ukazuje i da je sa ministrom kapitalnih investicija tim povodom imao više sastanaka sa izvođačima, kompanijom „Štrabag“.
„Mi smo zaista oštro reagovali, i oni su u poslednje vrijeme nešto intenzivirali radove, ali ja prosto sumnjam da mogu završiti do kraja godine kako je obećano“ – kaže Husović.
Predsjednik opštine Rožaje objašnjava da najviše trpe turistički kapaciteti, jer je izgubljena praksa da se turisti koji dolaze ovim magistralnim putem iz pravca Srbije, zadržavaju u tom sjevernom gradu.
„Kolike su samo štete turističkih radnika i turističkih kapaciteta koji su odmah pored puta, da ne govorimo o drugim turističkim resursima opštine Rožaje koji su zbog toga prazni“ – kaže Husović.
On je dodao da inače obični građani koji imaju rodbinske veze sa stanovnicima u Srbiji, Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru, trpe kako zbog loših saobraćajnih veza, tako i zbog graničnih prelaza.
„Sve to je dovelo do situacije da smo i mi kao rukovodstvo grada, i obični građani veoma revoltirani. Ne samo ovaj put do Špiljana, već i drugi putevi koji vode prema susjednim gradovima u Srbiji, moraju se hitno popravljati i završavati, a granični prelasci makar za stanovnike pograničnih mjesta, maksimalno liberalizovati“ – smatra Husović.
Nezadovoljni su i svi turistički radnici, kako u Rožajama, tako i u drugim gradovima u ovom regionu. Oni objašnjavaju da će ovo biti treća, odnosno četvrta sezona koja trpi zbog radova na magistralnom putu.
Kompanija ,,Štrabag,, je rekonstrukciju 20 kilometara puta od Rožaja prema graničnom prelazu Dračenovac započela 29. jula 2020. godine, a rok od dvije godine je više puta probijan.
Građani koji žive u mjestima duž trase tog puta više puta su ukazivali da su dovedeni u situaciju da ne mogu ni za hitne slučajeve stići do bolnice u Rožajama.
„Ovo je postalo neizdrživo. Niti možemo prema Rožajama za bilo kakve potrebe, niti prema Novom Pazaru. Ima li ko u ovoj državi da objasni zašto je probijen rok, zašto se radi ovako sporo“ – pitaju stanovnici sela Bać.
U tom velikom selu, odmah duž magistralnog puta, sve je stalo zbog radova. Neke kafane su zatvorene. Ko bi tu pravio pauzu i pio kafu u oblacima prašine.
Trpe i putnici, jer redovni autobusi koji i dalje voze tom dionicom iz pravca Srbije ili iz Crne Gore za Srbiju, kasne i po nekoliko sati, pa je teško predvijedjeti vrijeme njihovih dolazaka na stanice u gradovima kroz koje prolaze.
Vozači malih automobila koji iz Srbije idu za Crnu Goru odavno pribjegavaju putovanju preko Zlatibora i graničnog prelaza Dobrakovo kod Bijelog Polja, zbog čega se osjeća manja frekvencija turista u gradovima na sjeveroistoku.
Direktor Turističke organizacije Berane, Ivan Radević, ističe da trpi i turistička privreda ovog grada, jer veliki broj putnika i turista koji se na putovanju zadržavao u Beranama, sada nastavljaju zaobilazeći ovaj grad.
„Mi smo generalno zadovoljni ljetnjom turističkom sezonom, ali sasvim sigurno možemo konstatovati da bi ona bila još bolja da turisti ne izbjegavaju Ibarsku magistralu zbog radova na dvadeset kilometara dugoj dionici od Rožaja do Špiljana“ – kazao je Radević za Monitor.
Na graničnom prelazu Dračenovac ovog ljeta smanjen je promet putnika i nema većih zadržavanja, potvrdio je i vršilac dužnosti komandira Stanice granične policije Rožaje, Seid Erović.
On je pojasnio da su razlog tome radovi na putu Rožaje – Špiljani, jer putnici biraju alternativne granične prelaze. Međutim, rekonstrukcija tog puta dovodi i do problema u radu policije na graničnom prelazu Dračenovac.
“Izvođač radova često kida naponske kablove za električnu energiju, kablove kojim se uspostavlja internet veza, što otežava i usložnjava rad na ovom prelazu državne granice”,kaže Erović.
On pojašnjava i da je na graničnom prelazu Dračenovac i dalje najviše putnika iz regiona, Srbije i Makedonije, ali ih ima i iz Njemačke, Švajcarske, Luksemburga i drugih država Zapadne Evrope.To su uglavnom oni kojima je ovaj put najbliži do destinacija, i koji ga ne mogu zaobići kao što to čini većina turista i običnih putnika.
Projekat rekonstrukcije magistrale na dionici Rožeje – Špiljani finansira Vlada Crne Gore preko Uprave za saobraćaj iz sredstava obezbijeđenih iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Ugovorena vrijednost radova sa „Štrabagom“ je oko 19 miliona eura, što bi značilo milion eura po svakom kilometru.
Ovi radovi su ugovoreni i započeti u vrijeme bivše vlasti, ali je narezumljivo da ni nove državne vlasti ne mogu privoljeti „Štrabag“ da radove privede kraju.
U međuvremenu je na sva zvona objavljeno da je počeo veliki projekat dionice istog magistralnog puta, od Berana do Bijelog Polja, odnosno do Lepenca. Tu je „Bemaks“ već zakopao mašine, i samo na trasi od Berana do Ribarevina, na trideset kilometara, ima pet mjesta gdje se kolovoz odvija jednom trakom, što putovanje između ova dva veća grada na sjeveru čini napornim.
Sve da se radovi od Rožaja do Špiljana završe na jesen, putnike u naredne dvije godine, koliko je rok, čekaju rupe, prašina, i zastoji koji počinju odmah na izlazu iz Berana, u kanjonu Tivran. A pri tome još nisu završeni ni radovi na pristupnom putu od Kolašina do Mateševa i autoputa.
Tufik SOFTIĆ