MONITORING
Ranko se češlja

Za petak, kad ovaj broj Monitora bude u prodaji, Milo Đukanović, premijer, zakazao je susret sa novinarima. Teško je pretpostaviti šta bi, u smislu sređivanja državne kase, mogao da obznani. Možda smo pronašli naftu.
Za rebalans budžeta kakav je predložila Vlada, Đukanović i njegova Demokratska partija socijalista i dalje u parlamentu nemaju većinu. Socijaldemokratska partija i dalje je protiv. Vijesti su, pozivajući se na pouzdane izvore, objavile da je balansiranje budžeta ušlo u pijačnu fazu. Navodno je DPS nudio SDP-u da država preuzme 30, a ne 61 milion KAP-ovih dugova Elektroprivredi. Dogovor, kažu, nije pao. Bilo je najavljeno da će Skupština Crne Gore o rebalansu budžeta raspravljati 17. jula, ali su stigle vijesti da će ta sjednica biti odgođena – za kraj jula ili čak za septembar.
U međuvremenu je predsjednik SDP-a i parlamenta Ranko Krivokapić u intervjuu TV Atlas još jednom pokazao kako sasvim precizno zna šta sve u državi ne valja. ,,Mijenjaju se prirodne opasnosti po nezavisnost Crne Gore. Nemanjem vladavine prava, dobre ekonomske politike, doći ćete u poziciju kralja Nikole – da su glavari trošili novac sirotinje, da su važile zelenaške kamate, da su vladale nepravda i socijalno raslojavanje i da je sve to omogućilo da se desi Podgorička skupština. Nije bila upitna njegova posvećenost državi, već njegov način vođenja države i pravde u toj državi”.
Krivokapić je kazao da DPS svojom ekonomskom politikom dovodi državu u stanje bankrota. Nije isključio mogućnost da Vlada padne. ,,U situaciji kada ste uveli tri poreza: euro po euro u vrijeme prethodne vlade, pa krizni porez, pa povećali PDV, pa smanjili plate, to jeste pitanje za nove izbore. Sa istrajavanjem te politike ne možemo dalje”. Vrag je htio da se onako važno, kao presudni, zasija Krivokapićev glas kod glasanja o povećanju PDV-a.
Osokoljen novom funkcijom predsjednika Parlamentarne skupštine OEBS-a, šta li, Krivokapić je ovoga puta djelovao vrlo odrešito. Krajnju obazrivost, međutim, kod ocjenjivanja važnosti njegovih izjava nalaže fakat da mu, godinama već, ne fale riječi, nego djela.
S proljeća 2011. objašnjavao je kako Crna Gora nije dobila dobre strateške partnere tamo gdje je najvažnije: u Kombinatu aluminijuma i Željezari. Precizirao je da je Vlada Željezaru, kad je prvi put privatizovana, oslobodila 74 miliona eura duga, a da ta firma sada duguje 132 miliona. ,,Znači, državna Željezara je bila bolja nego ova sad”. SDP je i tada znao da to nije pravi put, pa sad ima ,,moralno pravo” da to i kaže.
Kako tada, tako danas. SDP stalno ima moralno pravo da nešto kaže jer je na vrijeme ukazivao da odluke DPS-a nijesu dobre. U nekom sopstvenom specijalnom ogledalu Krivokapić očigledno sebe i svoje ministre i doglavnike ne vidi kao ,,glavare koji su trošili novac sirotinje”.
,,Ko drugom sa umišljajem pomogne u izvršenju krivičnog djela, kazniće se kao da ga je sam izvršio, a može se i blaže kazniti”, propisuje Krivični zakonik. Kao saučesnici definisani su: saizvršioci, podstrekači i pomagači. Svi oni, ako dobrovoljno spriječe izvršenje krivičnog djela, mogu biti oslobođeni od kazne. Saizvršilac je krivično odgovoran u granicama svog umišljaja ili nehata. Teško se kao olakšavajuća okolnost može uzeti, na primjer, fakat da je, dok su pljačkali prodavnicu, niži po rangu pljačkaš šefu govorio kako to nije lijepo.
Ipak, namjesti se to tako ponekad, SDP i dalje ima priliku da sa svojih leđa skine breme saučesništva u produženom trajanju. Sami kažu da pad vlade ne bi bio ništa strašno. Samo ne znaju, ako bi pitanje povjerenja bilo postavljeno, kako bi glasali. ,,Da vidimo kako će biti formulisano i šta sadrži i onda ćemo se odrediti”, kazao je Krivokapić. Nije lako odlučiti, šta ako bi pitanje glasilo: mislite li da je premijer lijep i častan.
Na pitanje da li je, nakon narednih izbora, moguće partnerstvo njegove partije sa Demokratskim frontom ili SNP-om Krivokapić je kazao: ,,Ko nije za NATO, ne može sa nama sarađivati”. Drugačije rečeno, ako bi Demokratski front bio ljubazan da se razbije i raskrsti sa Novom koja nije za NATO, Ranko Krivokapić bi bio vrlo zadovoljan i možda bi razmislio da sa ostalima sarađuje.
Kada je riječ o odgovornosti koju donosi 15 godina vladanja sa DPS-om, SDP-u se očigledno sviđaju scene iz američkih filmova: jedan od osumnjičenih pogodi se sa tužiocem i, u zamjenu za priznanje, bude oslobođen kazne. Nikad, međutim, nije prikazano ni čuveno da osumnjičeni postane sudija.
Rasplet u kojem bi, idući na izbore odvojeno, DPS i SDP ponovo osvojili vlast, samo bi SDP postao glavniji, pa bi popravljeni SDP popravljao DPS – socijaldemokrate imaju pravo da sanjaju. Teško će to biti san koji se ostvaruje.
,,Ranko Krivokapić zna da nema drugog puta za njegovu partiju osim naglog zaokreta i snažnog distanciranja od DPS-a. Vrtlog koji će nastati potunućem DPS-a sa sobom će neminovno na dno povući i one koji se nalaze u njegovoj neposrednoj blizini”, kazao je lider Nove Andrija Mandić.
Pema ocjeni profesora Filipa Kovačevića Krivokapić sada pokušava da stvori novi imidž SDP-a kako bi „ispod tepiha” sakrio činjenice da je ta partija šikaniranjem i otvorenom diskriminacijom političkih neistomišljenika urušila kredibilitet nekoliko državnih institucija koje su njihovi kadrovi vodili posljednjih desetak godina, kao što su, na primjer, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Univerzitet Crne Gore. Kovačević smatra da prema iznenada probuđenom „demokratskom” uzletu SDP-a treba biti posebno oprezan, te da treba sačekati odnos te partije prema zaključcima Anketnog odbora povodom afere Snimak kao i prema predlozima zakona vezanim za izborni proces.
Čitav Snimak, inače, SDP je, uz nekoliko fraza o tome kako državni organi treba da urade svoj posao, uglavnom odćutao. Liše Džavida Šabovića koji je rekao da je ono što se čulo na Snimku – bruka, u SDP-u su bili gluvi.
U izjavi za Dan profesor Kovačević je kazao ,,da su oktobarski parlamentarni izbori pokazali da opozicione partije, kada budu postojali fer i demokratski izborni uslovi, mogu da formiraju vlast i bez učešća i DPS-a i SDP-a. ” Treba raditi na tome, odnosno treba formirati jednu vrstu zajedničke platforme opozicije i ostalih demokratskih, nerežimskih političkih faktora. Takvu platformu treba kandidovati za naredne izbore kada god oni bili, a sigurno je da se na njih neće dugo čekati”. Potrebna je, kaže Kovačević, i unutrašnja rekonstrukcija opozicionih subjekata , uključivanje novih, građanski orijentisanih snaga. ,,Uvjeren sam da Miodrag Lekić može predvoditi kvalitetnu pobjedničku opozicionu alternativu vladajućoj režimskoj oligarhiji i suočiti Đukanovića i Krivokapića sa gubitkom vlasti i licem pravde”.
Lider demokratskog fronta Miodrag Lekić kazao je da ukoliko se Krivokapić istinski i do kraja bude opredijelio za formiranje pravne države ,,ovoga puta stvarno distancira od nosilaca ekonomske propasti Crne Gore i ekonomskog kriminala, i time doprinese padu vlade, onda to postaje politička činjenica koju treba objektivno vrednovati”.
U DPS-u smatraju da će nesuglasice sa koalicionim partnerom prevazići. ,,Prije svega moramo da nastavimo sa evropskim i evroatlantskim integracijama. Značajni su projekti koji su na vidiku i koji su već u fazi realizacije kao što su autoput, projekti vezani za oblast turizma i termoelektrana u Pljevljima”, rekao je funkcioner te partije Tarzan Milošević.
U jeku priče o tome kako bi SDP mogao srušiti Vladu, ministri iz te partije revnosno ispunjavaju obaveze pokazujući građanima Crne Gore šargarepe. Svašta se ovih dana u Crnoj Gori gradi. Samo što nijesmo poletjeli.
U opštoj gužvi oko SDP-a svi zaboravljaju manjinske partije koje su, nakon oktobarskih izbora, koaliciji Evropska Crna Gora omogućili da formira vlast. Bošnjačka stranka, Forca i Hrvatska građanska inicijativa saopštile su da će o rebalansu budžeta imati zajednički stav. Kakav, nije teško pretpostaviti. Ispostavilo se da su njihovi birači, ne znajući, glasali za DPS. I blagouhljebije vrhova manjinskih stranaka.
Suviše se jada i miliona sručilo na glavu građana Crne Gore, šanse da ova Vlada izgura svoj mandat su više teorijske. Nimalo, međutim, nije svejedno kad će Vlada da padne. Od toga kad će da padne zavisi i kako će da padne. SDP u tome može igrati važnu ulogu. Na njima je odgovornost za izbor – hoće li biti pripremljeni slobodni izbori, ili će DPS da ode kao što je došao. Kad bi SDP napustio DPS, stvorili bi se uslovi da se formira prelazna vlada koja bi mogla stvoriti elementarne uslove za prelazak Crne Gore, od postkomunističke diktature u zemlju smjenjive vlasti.
Odgovornost vođstva SDP utoliko je veća što postoje ozbiljne indicije da članstvo i glasači te partije žele promjenu politike svoje stranke. Nije Džavidu Šaboviću, tek onako, palo na um da kaže sve ono što je rekao o patnerstvu sa DPS –om.
Naravno, SDP može nastaviti da služi kao sredstvo za konsolidovanje haosa. To ne može trajati vječno. Bojkot institucija i različlite forme građanske neposlušnosti postaće jedino djelotvorno sredstvo suprotstavljanja nasilju vlasti.
Ne može biti da Krivokapić i društvo ne vide – vlast Crnu Goru vodi u eksploziju bijesa. Antibirokratska revolucija vodila je u rat sa susjedima. Sada bismo mogli napraviti haos samo sebi. Ne računa valjda Ranko Krivokapić da bi poslije svega njegova frizura ostala netkanuta.
Miloš BAKIĆ
Komentari
Izdvojeno
VESNA MEDENICA VRHOVNA PRESUDITELJKA IZVAN SUDNICE: SMS pravosuđe

U medijima objavljeni sadržaji preuzeti iz telefona Vesne Medenice potvrdili su ono što je odavno javna tajna – državno pravosuđe bilo je pod vladarskom kućom Đukanović, podređeno ličnim interesima uskog kruga ljudi na vrhu
Javnost je ovih dana iznenadio dodatak na već ustaljenu praksu objavljivanja SKY ECC kriptovanih prepiski između kriminalnih grupa i visokih operativaca policije koji su zajednički švercovali drogu i borili se protiv neprijatelja “države”, “Šefa” režima, i “poslovne” konkurencije. Prilikom hapšenja bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice na podgoričkom aerodromu u aprilu 2022. godine, oduzet joj je i mobilni telefon. Nakon godinu i po mediji su počeli objavljivati sadržaje sa Whatsapp aplikacije koji su pronađeni na telefonu.
Treba imati u vidu da ti sadržaji nisu bili predmet optužnice koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podignulo sredinom oktobra prošle godine protiv bivše šefice pravosuđa, njenog sina Miloša kao organizatora kriminalne grupe i ostalih članova. Gro optužnice se bazira na SKY prepiskama koje su crnogorskim istražiteljima dostavili Europol francuski Apelacioni sud putem međunarodne pravne pomoći.
Sadržaji koji su objavljeni, pod uslovom da su vjerodostojni i tačni, svakako su zavrjeđivali pažnju javnosti u interesu javnosti. Potvrdili su ono što je odavno javna tajna – državno pravosuđe pod vladarskom kućom Đukanović bilo je podređeno ličnim interesima uskog kruga ljudi na vrhu.
U ispovijesti portalu Press Ana Pešukić (koja je radila u kući Aca Đukanovića, brata bivšeg predsjednika države) je u detalje opisala kako je predsjednica Vrhovnog suda Medenica dolazila na kafenisanje i raporte kod Prvog brata koji ju je dočekivao u pidžami u preuređenom podrumu njegove zgrade. Osim Medenice raportirali su i mnogi drugi uključujući i tadašnjeg direktora crnogorske policije Veselina Veljovića koji je u pritvoru zbog zloupotrebe službenog položaja.
Procurjele Whatsapp prepiske, na kojima su se do sada pojavile Jelena Perović, direktorica Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) i ranija šefica cetinjskog osnovnog suda, i sudija Suzana Mugoša, najpoznatija po javno prenošenoj telenoveli Afera Državni udar i presudi liderima tada opozicionog Demokratskog fronta (DF), su pokazale hijerarhiju tadašnjeg sistema. Kako se Medenica ponašala prema vladaru zemlje i njegovom bratu (i sestri) tako su se i njoj podređeni u pravosuđu ponašali prema njoj – podnosili raporte i tražili mišljenja uz teferič na koji bi ih ona pozivala. Potčinjeni su predlagali i nove poslušnike i podobne za radna mjesta.
Jelena Perović je u poruci od 15. juna 2020, pomenula svoju savjetnicu J.J. koja je između ostalog i “Crnogorka…Sva je na svom mjestu”. Medenici je godilo da ima osobu kojoj je jedan od pluseva u karijeri trebalo biti i nacionalna pripadnost – što se kosi sa svakim mogućim zakonom. Isti Medeničin kurs vidio se i u njenoj poruci nakon presude Apelacionog suda kojom je ukinuta prvostepena osuđujuća presuda u Državnom udaru. Da li sudijama apelacionog vijeća ili optuženima ili svima, opsovana je “majka četnička” od šefice pravosuđa koja je početkom 90-tih podržavala ratnike koji su vodili borbu za stvaranje Velika Srbije. U istom poslu je zdušno učestvovao i Šef, tadašnji premijer Milo Đukanović.
Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od prvog decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
JEMSTVO U CRNOJ GORI: Odbijeni milioni

Iznos ponuđenog jemstva samo u posljednje četiri odbijene ponude prelazi 10 miliona, što u novcu što u nekretninama
Samo tokom ove godine Viši sud u Podgorici odbio je kao neosnovane najmanje četiri ponude advokata odbrane da njihovi klijenti budu pušteni da se u daljem postupku brane sa slobode. Iznos ponuđenog jemstva u cjelokupnim slučajevima prelazio je 10 miliona, što u novcu što u nekretninama.
Tako je nedavno Viši sud u Podgorici, odbio je kao neosnovano jemstvo od 1,3 miliona eura za ukidanje pritvora predsjedniku Opštine Budva Milu Božoviću, koji je prema navodima optužnog akta, učestvovao u švercu tri pošiljke kokaina ukupne težine oko tonu i po.
Odbrana je, za slobodu okrivljenog Božovića nudila 1.185.110 eura u nekretninama koje su za njega ponudile porodice dvije sestre njegovog pokojnog oca kao i 120.000 eura u gotovini koji je položila firma ,,Zlatar“ iz Nikšića u vlasništvu njegovih prijatelja.
Svoju odluku iz Višeg suda obrazlažu odluku time da se jemstvo kao mjera za obezbjeđenje prisustva okrivljenog i za nesmetano vođenje krivičnog postupka može odrediti samo ako je pritvor određen po pritvorskim osnovima iz člana 175 stava 1 tačka 1 i 5 ZKP.
Uz to pojašnjenje stiglo je još jedno – pritvor okrivljenom Božoviću je određen, a zatim i produžavan rješenjima Višeg suda u Podgorici zbog postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva i nesmetanog vođenja postupka, s obzirom na to da je u pitanju krivično djelo za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od deset godina ili teža kazna i koje je posebno teško zbog načina izvršenja ili posljedica.
Nešto manji iznos jemstva ponudila je porodica bivšeg direktora Veselina Veljovića. Riječ je o iznosu od 928.000 eura u nekretninama i gotovini kako bi se Veljović branio sa slobode optužbi Specijalnog tužilaštva da je zloupotrijebio službeni položaj.
Na tu odluku se još čeka, ali valja podsjetiti da je Viši sud krajem oktobra odbio prethodni prijedlog, kada je za njegovu slobodu ponuđeno jemstvo u nekretninama u vrijednosti od 585.000 eura.
Veljović je uhapšen 24. jula na Žabljaku zbog sumnje da je osumnjičenom vođi kriminalne grupe Aleksandru Mrkiću, koji se tereti za krijumčarenje cigareta, odavao službene informacije o tome kada su planirani pretresi.
I nekoliko bliskih prijatelja uhapšenog Dejana Kneževića založili su svoju imovinu u vrijednosti od oko 770.000 eura, kao garanciju da taj bivši pomoćnik direktora Uprave policije neće pobjeći ako mu sud ukine pritvor. U tom slučaju na odluku Višeg suda i dalje se čeka, ali se čeka i stav Višeg suda nakon što je Apelacioni ukinuo rješenje kojem je Kneževiću produžen pritvor.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od prvog decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
BIVŠI DIREKTOR UP U PRITVORU, KORUPCIJA U JAVNOJ UPRAVI, SUMNJE U TRGOVINU PRESUDAMA: Šinjel DPS-a

Iz ormara ponovo ispadaju kosturi kriminala i korupcije bivših DPS vlasti.. Javnost, istovremeno, dobija dodatne razloge za sumnju da su nove vlasti zadržale obrasce ponašanja prethodnika
Ponovo ispadaju orasi iz šinjela bivših vlasti.
Bivšem direktoru Uprave policije Slavku Stojanoviću određen je pritvor od 30 dana, nakon što su ga u subotu, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), uhapsili službenici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO). Stojanović se sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa švercom cigareta u proljeće 2018. Pritvor mu je određen zbog opasnosti da bi, sa slobode, mogao uticati na svjedoke.
Stojanović bi se u Spužu mogao sresti sa još jednim bivšim direktorom UP, Veselinom Veljovićem. I on je u pritvoru zbog sumnji da je pomagao švercerima cigareta. Kao da im je to bilo u opisu posla. Čudni su duvanski putevi.
Prema dostupnim informacijama, SDT Stojanovića sumnjiči da je, u poslednjim danima svog mandata na mjestu direktora UP, podređenima naredio da puste zaustavljeni kamion natovaren švercovanim cigaretama. Javnosti nije predočeno kako je sve to i preko koga išlo. Monitor saznaje od ljudi koji su u ovu priču uključeni praktično od prvog trenutka (otkrivanje neprijavljenog tovara u kamionu Company Baćović) da je sa njima komunicirao jedan od tadašnjih pomoćnika direktora UP, koji im je kazao da su otkrićem nelegalnog tereta upropastili veliku međunarodnu akciju na sazbijanju šverca. I naredio da se povuku.
Navodno su neki od prisutnih policajaca o svemu tome ostavili i pisane službene zabilješke pa se, možda, može postaviti pitanje zašto se na procesuiranje tog slučaja čekalo pet godina. Odnosno, da li su dosadašnjom istragom obuhvaćeni svi akteri ove zanimljive priče.
Uglavnom, slučaj propušteni šleper je, tih dana, ostao ispod radara šire javnosti koja je bila zaokupljena krvavim ratom kotorskih narkoklanova, u kome su stradale i osobe koje su, prethodno, policiju obavijestile da im je ugrožen život. (Muša Osmanagić, Goran Đuričković, Dalibor Đurić).
Serija obračuna u Podgorici gdje su, za samo desetak dana, ubijene četiri osobe, među kojima makar jedna od žrtava nije imala dodira sa kriminalnim poslovima bila je, uostalom, i razlog da Slavko Stojanović podnese ostavku na mjesto direktora UP. I ako je do tada na rat kotorskih klanova gledao kao na tuđu brigu.
„Cijenim da bezbjednost Crne Gore nije dovedena u pitanje, te da su građani i njihova imovina bezbjedni“, tvrdio je Stojanović. U pomoć mu je, kada zatreba, priskakao i tadašnji potpredsjednik, odnosno, predsjednik Vlade Duško Marković. „Policija ne može da bude štit između kriminalnih grupa i pojedinaca. Da ih štiti jedne od drugih. Policija mora da razotrkiva njihovu kriminalnu djelatnost zato obezbjeđuje dokaze i privodi ih pravdi”.
Stojanovićeva policija nije radila ni jedno ni drugo. Nego treće – bespogovorno čuvala DPS vlast: „Vrlo smo ozbiljno shvatili prijetnje Fronta (DF – prim. Monitora) i njegovih pristalica da neće priznati izborni rezultat osim onaj koji njima ide u korist”, obavijestio je javnost Stojanović neposredno uoči parlamentarnih izbora 2016. Pa je najavio: „Prema svakom pokušaju izazivanja nemira tokom izbornog dana i u noći proglašenja rezultata, odnosićemo se kao prema pokušaju rušenja države…”.
Nije to bila prazna prijetnja. Još su tada bila svježa sjećanja na brutalnost i svirepost koju su maskirani pripadnici Stojanovićeve UP pokazali u oktobru 2015, tokom razbijanja opozicionog protesta pred zgradom parlamenta. I kasnijeg, višesatnog, progona i prebijanja po gradskim ulicama svih koji su pali šaka maskiranim policajcima. Do danas neidentifikovani pripadnici policije (sumnja se da je među njima bilo i volontera iz kriminalnog miljea) pretukli su: Mija Martinovića, Marka Rakočevića, Andriju Račića, Branimira Vukčevića, Darka Šćepanovića, Momčila Baranina… I još ko zna koliko građana/građanki koje je bio strah ili sramota da to prijave. Ili su mislili da je besmisleno žaliti se onima koji su sve to i organizovali. Stojanović je sve prećutao.
Zato je na dan izbora 2016. pružio tadašnjem glavnom SDT-u Milivoju Katniću neophodnu logističku podršku za vizuelizaciju priče o državnom udaru. Pamtimo: policija je na Stari aerodrom donijela i rasporedila automatsko oružje iz svojih magacina, pa ga snimila i javnosti prikazala kao dio arsenala navodnih zavjerenika. Napravljen je i fotoelaborat „zaplijenjenog“ oružja, bez i jedne naznake da je isto uzeto na revers iz policijske oružarnice.
Kako je Slavko Stojanović znao da odvoji bitno od nebitnog svjedoči i slučaj inspektora Predraga Šukovića. Njega su Stojanovićevi policajci, bez saradnje sa tužilaštvom, uhapsili nakon što je Markovića i Veljovića optužio za učešće u duvanskom švercu. Kada je isti policajac ranjen, na ulici, tadašnji direktor UP nije našao za shodno ni da ga obiđe.
Onda je prste umiješao gospodin slučaj: Stojanovića su uhapsili (priveli) pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja kojim rukovodi – Predrag Šuković. Čekamo nastavak.
Pogodilo se, pa je i tzv. državni udar nanovo aktuelizovan ovih dana. Na način koji bi, valjda svuda osim u Crnoj Gori, bio povod za (ne)formalno vanredno stanje u svim institucijama sistema.
Vijesti su objavile sky prepisku iz januara 2021. u kojoj tadašnji policajci Petar Lazović i Ljubo Milović (prvi je u pritvoru a drugi u bjekstvu, nakon optužbi za kriminalne aktivnosti) iskazuju spremnost da potkupe sudije Apelacionog suda kako bi potvrdili prvostepenu, osuđujuću, presudu u slučaju državni udar. „Nema limita za pare“, navodno piše Lazović Miloviću.
Iz konteksta se razumije da je njihova meta sutkinja Seka Piletić, jedna od članica tročlanog vijeća Apelacionog suda. I da su obojica razočarani nakon što kupovina presude nije uspjela. Nego je slučaj vraćen na ponovno suđenje. „Rekao muž da nijesu imuni na pare, ali da ne može to da uradi”, navodno piše Milović Lazoviću.
Taman je neko mogao pomisliti i kako stvari nijesu toliko loše koliko su mogle biti, kad je izronila privatna prepiska sutkinja Suzane Mugoše, Milenke Žižić i nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, koja je nakon odlaska u penziju uhapšena i optužena za kriminalno udruživanje i zloupotrebu položaja. Tako smo u prilici da čitamo kako Medenica kolegama iz Apelacionog suda psuje majku četničku nakon ukidanja presude u slučaju državni udar, pa ona i sutkinja Žižić žale zbog promjene vlasti 2020. godine, pomalo ogovaraju kolege i razmjenjuju informacije i mišljenja o predmetima koji čekaju presudu u njihovim sudovima.
Dovoljno da ponovo proključaju strasti. Jedni su ponuđenu prepisku tri sutkinje iščitali kao novi dokaz urota i zloupotreba u pravosuđu. Pošto je njihova prepiska stavljena u kontekst činjenice da su, od proljeća prošle godine, zbog nezakonitih radnji i zloupotreba, uz Medenicu, privođeni pa osumnjičeni/optuženi i bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić i nekadašnji specijalni tužilac Saša Čađenović (Jovanić je ove nedjelje pušten da se brani sa slobode, Čađenović je još u pritvoru). I zatražili čistku. Odnosno, veting.
Drugi su problematizovali to što je na svjetlost dana izašla privatna prepiska Vesne Medenice koja, koliko se iz priloženog da zaključiti, nema nikakve veze sa onim zbog čega je ona procesuirana. Nešto slično postupku Milivoja Katnića kada se, na osnovu optužbi koje su kasnije pale na sudu, dokopao telefona advokata Gorana Rodića. I objelodanio njegovu prepisku sa klijentom sa kojim je pripremao odbranu. Osveta novih vlasti, čitamo u medijima bliskim DPS-u. Uz tekstove kojima se pokušava kompromitovati sutkinja Piletić.
Mnogo je simptoma koji ukazuju da je crnogorsko pravosuđe ozbiljno oboljelo. Samo mu ne treba pridodavati. Objavljena sky prepiska ukazuje da sutkinja Piletić nije kupljena. Suzana Mugoša je potpisala rješenje kojim je Vesni Medenici određeno prvih 30 dana pritvora. To što su dio sistema koji, očigledno, ne funkcioniše ne smije biti samo njihov problem.
Ovim nijesu iscrpljeni ovonedjeljni događaji u kojima su se sadašnji i bivši funkcioneri izvršnih i sudskih vlasti selili na stranice crne hronike. I u pritvorsku jedinicu zatvora u Spužu.
Jednomjesečni pritvor određen je glavnoj inspektorki za poljoprivredu, vino i ribarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragani Kandić Perović. Ona se osumnjiči za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita. U istoj akciji, po nalogu Osnovnog tužilaštva u Podgorici, privedeni su još jedan poljoprivredni inspektor i suvlasnici privatne kompanije koji su, navodno, dali mito. Pet hiljada koje su pronađene pretresom stana uhapšene glavne inspektorke.
Kandić Perović je pažnju ovdašnje javnosti zavrijedila ljetos, kada su se na društvenim mrežama, a potom i u medijima, pojavili snimci njenog razgovora sa nadzornikom (čuvarem) sa Skadarskog jezera. Inspektorka od njega traži da pusti uhvaćene ribokradice i vrati im oduzeti čamac i opremu. Obećala je, kaže.
Umjesto kazne (suspenzije), uhapšena inspektorka je nastavila da radi da bi, sa imenovanjem nove vlade, bila i unaprijeđena (resorni ministar Vladimir Joković je zadržao funkciju iz prethodne vlade). Tako joj je data prilika da proširi „posao“ i saradničku mrežu. Javnost je, istovremeno, dobila dodatne razloge za sumnju da su nove vlasti zadržale obrasce DPS ponašanja. I to baš one najgore, koji se tiču visokog stepena tolerancije prema „mangupima u našim redovima“.
Zoran RADULOVIĆ
Komentari
-
FOKUS3 sedmice
MINIMALNA PENZIJA = MINIMALNA PLATA: Đe iscijediti suvu drenovinu
-
FOKUS2 sedmice
UZVRAĆANJE UDARCA U AFERI DO KVON: Spajić optužio srpske vlasti za montiranje
-
FOKUS1 sedmica
MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi
-
DRUŠTVO3 sedmice
PLJEVLJA, BUDVA, ZETA…: Na tragu saoizacije ?
-
INTERVJU2 sedmice
MILOŠ VUKOVIĆ, IZVRŠNI DIREKTOR FIDELITY CONSULTINGA: Ne postoji program Evropa sad 2
-
DRUŠTVO2 sedmice
ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi
-
DRUŠTVO3 sedmice
NAPADI NA ALEKSANDRU VUKOVIĆ-KUČ: Društvo u kojem se najlakše i najčešće vrijeđaju žene
-
INTERVJU3 sedmice
MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Bojim se da smo zaigrali isuviše rizično