Povežite se sa nama

Izdvojeno

RASPISANA POTJERNICA ZA LJUBOM MILOVIĆEM I RADOJEM ZVICEROM: Prljavi policajci i čist kokain

Objavljeno prije

na

Uprava policije saopštila je ranije da na osnovu podataka iz evidencije o prelascima državne granice nije registrovan izlazak iz zemlje Milovića, a više izvora tvrdi da istražni organi sumnjaju kako je ilegalno napustio zemlju. Potjernica je raspisana i za Radojem Zvicerom, koji važi za jednog od šefova takozvanog „kavačkog klana”, i članovima te kriminalne grupe – Radojem Živkovićem, Nikolom Spasojevićem, Milanom Vujotićem i Duškom Roganovićem

 

Nakon hapšenja i zatvaranja službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost Petra Lazovića, sina dugogodišnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazaovića, podgorički Viši sud raspisao je potjernicu  za njegovim kolegom Ljubom Milovićem. Prepiska sa SKY aplikacije, koju je crnogorskim organima dostavio Europol, a prije dva i po mjeseca objavio istraživački portal Libertas, pokazuje umiješanost policajaca u krijumčarenje kokaina i cigareta.

Potjernica je raspisana i za Radojem Zvicerom, koji vazi za jednog od šefova takozvanog „kavačkog klana”, i članovima te kriminalne grupe – Radojem Živkovićem, Nikolom Spasojevićem, Milanom Vujotićem i Duškom Roganovićem. Milović i Lazović su radili za Zvicera i njegova kriminalnu grupu, navodi se u spisima Specijalnog državnog tužilaštva, kojim rukovodi Vladimir Novović. Sa njim su bili u redovnoj komunikaciji posredstvom SKY aplikacije, koju su zajedničkim snagama krajem prošle godine razbili Europol i Eurojust.

Tužilaštvo Milovića i Lazovića tereti za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, krijumčarenje, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Na saslušanju Lazović je negirao krivicu. Sudija Višeg suda Boris Savić odredio pritvor do 30 dana. Tužilaštvo sumnja da je sa službenikom Uprave policije Ljubom Milovićem bio ključna karika mafijaškog ogranka u službama bezbjednosti.

U komunikaciji, koju je ranije objavio Libertas Press, Lazović se pod imenom Junior i Komandos dopisivao sa Bornom (Zvicerom), ali i Milovićem, koji je koristio nekoliko nikova, među kojima su Zli poručnik i Oficir. On je navodno imao nekoliko kriptovanih telefona sa kojih je razmijenio skoro 100.000 poruka. Uprava policije saopštila je ranije da na osnovu podataka iz evidencije o prelascima državne granice nije registrovan izlazak iz zemlje Milovića, ali više izvora tvrdi da istražni organi sumnjaju kako je ilegalno napustio zemlju.

Lazović i Milović su između druge polovine novembra 2020. i kraja februara 2021. godine, preko SKY aplikacije, ugovarali krijumčarenje velikih količina cigareta marke mančester (plavi i crni), fm slims, merlin i trokadero. Njih dvojica su, prema istoj dokumentaciji, ugovarali preprodaju cigareta na teritoriji Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Repulike Hrvatske. Dogovarali su način podjele ostvarene zarade.

Osumnjičeni su i da su za potrebe kriminalne grupe nabavljali oružje. Za ove tvrdnje osim komunikacije, kao dokaz su pribavljene fotografije. Na jednoj, koju je Milović navodno poslao Zviceru, članovi kriminalne grupe poziraju sa oružjem.

Milović i Lazović su početkom prošle godine dočekali u Crnoj Gori vođe beogradskog ogranka Zvicerove kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Tada je nastala fotografija u jednom restoranu na Grahovu, na kojoj se nalaze Belivuk, Miljković, Zvicer, Lazović, Milović i policijski službenik Nebojša Bugarin, kojeg tužilaštvo i dalje ne potražuje. Prethodno je protivzakonito „skinuta” zabrana ulaska beogradskim kriminalcima, koji u Srbiji čekaju suđenje zbog ubistva više lica i prodaje droge. Specijalno državno tužilaštvo tada je uhapsilo više osoba zbog sumnje da su planirali ubistvo Belivuka i Miljkovića, i njihovih domaćina Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana, takođe vođe „kavačkog klana”. Zvicer je nakon toga napustio Crnu Goru i njegova lokacija je nepoznata. Time je izbjegao hapšenje, jer je nedugo nakon toga uhapšen Kašćelan i više osoba povezaih sa „kavačkim“ klanom zbog planiranja i izvršenja više krivičnih djela, koja su otkrivena „razbijanjem“ SKY aplikacije.

On se sumnjiči da je u Beogradu naredio ubistvo Milana Ljepoje, za kog je vjerovao da je učestvovao u pokušaju njegovog ubistva u Kijevu. Tada je vođa „kavčana“ izbjegao smrt jer je njegova supruga Tamara posegla za pištoljem i pucala na napadače. Kasnije su u glavnom gradu Ukrajine uhapšeni Barani Stefan Đukić i Emil Tuzović, umiješeni u više zločina i na teritoriji Crne Gore.

U tužilačkim spisima navodi se i da je Zvicer naredio da se 21. oktobra 2021. godine ispred zgrade kotorske policije likvidira Jovan Vukotić, koji prema operativnim podacima policije važi za vođu škaljarskog klana. Ubistvo je spriječeno hapšenjem Petra Mujovića. Zvicera tužilaštvo tereti i kao naredbodavca otmice i ubistva pripadnika suprotnog klana Mileta Radulovića, zvanog Kapetan, kao i Damira Hodžića i Adisa Spahića. Zvicer je sumnjao da je Radulović učestvovao u organizaciji njegovog ubistva u Kijevu.

Za otmicu Radulovića optuženi su i Zvicer, Radoje Živković, Milan Vujotić, Dragan Knežević, Duško Roganović i Vladimir Vučković. Živković je navodno ranije stupio u kontakt s Radulovićem, potom ga pozvao da dođe u njegovu kuću koja se nalazi u Spužu u Stanjevića Rupi, jer se radi o bezbjednom i sigurnom mjestu. Kasnije su Radulovića premjestili u Kotor, a stan je obezbijedio Duško Roganović, inače sin Nika Roganovića koji je ubijen u sačekuši. Roganović je i dalje u bjekstvu. Pored oca, Duško Roganović u kriminalnim obračunima izgubio je brata Šćepana i brata od strica Vladimira. On je preživio pokšaj ubistva, a u podmetnutoj eksploziji 25. aprila 2017. godine u Herceg Novom ostao je bez obje noge.

Zvicer je osumnjičen i da je zajedno sa Darkom Šarićem i Nikolom Spasojevićem, koji je u bjekstvu, naručilac ubistava pripadnika škaljarskog klana Igora Dedovića i Stevana Stamatovića u Atini, kao i Alana Kožara i Damira Hadžića na Krfu. Ubistva su, prema saznanjima srbijanskih medija, plaćene dva miliona eura, od kojih je milion platio Zvicer, 750.000 Šarić, i 250.000 Spasojević. Spasojević je dio krimalne grupe koju je formirao Pljevljak Darko Šarić, koji je nedavno ponovo uhapšen u Beogradu.

Bjegunac Radoje Zvicer je u spisima Specijalnog državnog tužilaštva označen kao šef kriminalne grupe zadužena za međunarodni šverc narkotika, oružja i cigareta. Kao pripadnici označeni su Lazović i Milović, ali i Kašćelan i Radovan Mujović, koji se nalaze u istražnom zatvoru. Kao pripadnik klana označen je i nedavno uhapšeni Radovan Pantović za kog se vjeruje da je jedan od ključnih „kavčana“. Za članove grupe označeni su i Živković, Spasojević, Vujotić i Roganović, koji su u bjekstvu.

 

Spasavanje „juniora“

Pojedinci iz bezbjednosnog sektora pokušavaju da spasu Petra Lazovića, objavile su Vijesti, pozivajući se na izvor iz Uprave policije. I dio medija bliskih režimu koji je postavio Lazoviće u bezbjednosni sektor pokušava da brani „juniora“ od „medijskih manipulacija“

Navodi se da postoje informacije da su neki službenici Uprave policije, koji su blisko sarađivali s uhapšenim Lazovićem i njegovim ocem, spremni da pred specijalnim tužiocima svjedoče da se njihov bivši kolega po zadatku dopisivao sa Zvicerom i dogovarao šverc velikih količina kokaina iz Latinske Amerike u Evropu i Australiju. Takva odbrana Lazovića počela je odmah nakon što je portal Libertas press objavio transkripte razgovora, iz kojih se vidi i da se on, dok sarađuje s kavčanima, pod nikom „Junior” sprda sa svojim kolegama. Nakon što je portal Libertas press početkom maja objavio transkripte, Milivoje Katnić je saopštio da se „nikada ne hapse vlastiti agenti”.

Petar Lazović nije bio u jedinici za prikrivene isljednike. Uprava policije zbog pravnih regulativa godinama – od 2018. do početka 2022. nije mogla u radu da koristi resurse organizacione jedinice za prikrivene isljednike i saradnike, kao ni mogućnosti za simuliranu kupovinu predmeta ili lica i simulirano davanje i primanje mita, pružanje simuliranih poslovnih usluga ili sklapanje simuliranih pravnih poslova…

On je par mjeseci prije svog hapšenja svim organima nadležnim za bezbjednost poslao pismo u kom optužuje istraživačku novinarku Oliveru Lakić da mu „crta metu” kako bi ga izbacili iz službe ili „obrisali sa lica zemlje”. Mediji, bliski bivšem režimu, ovih dana koriste to pismo kako bi napadali glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i istraživačke novinare.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

INFRASTRUKTURNO SIROMAŠTVO: Samo smeća ne fali

Objavljeno prije

na

Objavio:

Suve česme, fekalije teku rijekama, ulice zatrpane smećem uz zapaljene divlje deponije, opasan otpad krišom se prebacuje iz opštine u opštinu i zatrpava na tuđim imanjima… Kada govori o planiranim investicijama u infrastrukturu  vlast, uglavnom, nudi vizije budućih autoputeva i brzih cesta

 

Desetak dana Moračom, praktično od centra Podgorice pa do njenog ušća u Skadarskom jezeru, teče fekalna kanalizacija. Iz gradskog kolektora u rijeku se izliva prečišćena, poluprečišćena i neprečišćena kanalizacija. Novina je da smo, zbog kvara na gradskom kanalizacionom sistemu koji je u međuvremenu otklonjen (kažu), dobili još jedno izvoršite zagađenja kod Vezirovog mosta  – uzvodno od centra grada i pristojno posjećenih gradskih plaža. Uz boju vode uz desnu obalu rijeke, o zagađenju svjedoči i nesnosan smrad koji se širi ulicama i bulevarima  uz obalu, sve do kružnog toka gdje se račvaju magistrale za Nikšić i Cetinje. Visoke temperature i nizak vodostaj Morače samo su potpomogle  da se najnovije zagađenje bolje vidi i osjeti.

Stara je priča: gradski kolektor nije u stanju da prečisti otpadne vode koje u njega doprema postojeći sistem gradske kanalizacije. O gradnji novog, priča se godinama. „Prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji infrastrukturni projekat u istoriji grada, a samo postrojenje najvažniji segment budućeg sistema“, kazao je bivši gradonačelnik Ivan Vuković, sredinom 2022., prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Posao je trebalo da počne početkom prošle godine, a EU je do tada izdvojila skoro 33 miliona bespovratnog novca da bi pomogla projekat. Međutim, početak izgradnje (prema prvobitnom planu taj posao bi trebalo da traje 36 mjeseci) neprestano se odlaže zbog protivljenja mještana Botuna. Oni tvrde da će „po cijenu života“ spriječiti izgradnju kolektora u blizini svojih domova i imanja. Prema poslednjim, proljetošnjim, najavama posao je trebalo da počne ovog mjeseca. Izvjesno je da se to neće doseti. Makar do formiranja narednih gradskih vlasti.

„Realizacijom sistema za prečišćavanje otpadnih voda, u vrijednosti od 47,3 miliona eura, biće sačuvane podzemne vode Ćemovskog polja, zetske ravnice, rijeka Morača, a samim tim i vodoizvorište Bolje sestre i Skadarsko jezero“, objašnjavao je prije više od dvije godine tadašnji direktor podgoričkog Vodovoda Filip Makrid. U međuvremenu nije urađeno ništa. Podzemne i nadzemne vode i dalje se zagađuju a cijena budućeg kolektora raste. Od sve priče o novom kolektoru izvjesno je samo jedno: on mora biti napravljen nizvodno od Podgorice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

NOSIOCI IZBORNIH LISTA ZA PODGORIČKE IZBORE:  Dva lica kampanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ove političke jeseni, kada je u pitanju predizborna  promocija,  na cijeni su oni koji u svojim biografijama nemaju samo političke funkcije, već i stručne reference. Nosioci lista i potencijalni budući gradonačelnici/ce nerijetko su ljekari i profesori.  No, kampanju uglavnom vode iskusni političari i vlastodršci.  Reklama je jedno,  život drugo

 

 

Izbornoj komisiji Glavnog grada predato je 13 lista za učešće na lokalnim izborima, od kojih je do sada potvrđeno osam. To je saopštio predsjednik komisije Vladimir Filipović.  Dvije liste vraćene su na doradu – lista  Crnogorska evropska partija – Novak Adžić i Pokret podstanara Podgorica Naš grad – naš dom,. Posljednje tri  predate liste još su u obradi.To su liste Bošnjačke stranke na čijem je čelu Edin Tuzović, lista Evropa sad – Demokrate – Još jače – Profesor doktor Saša Mujović i lista koalicije Za Budućnost Podgorice, na čijem je čelu Jelena Bojović Borovinić.

Osam potvrđenih lista su: Demokratska partija socijalista koju predvodi Nermin Abdić, Podgorička lista Andreja Milovića, Stranka evropskog progresa Duška Markovića na čijem je čelu Ilija Mugoša,  Evropski savez na čijem je čelu Boris Mugoša, Pokret Preokret  Srđana Perića i Pokret Naprijed Vuka Kadića, lista  koalicije Za bolju Podgoricu Jakov Milatović koju predvodi Luka Rakčević, kao i Crnogorska građanska akcija  Stanka Đuričića.

Nosioci potvrđenih i predatih listi potencijalni su gradonačelnici/ce Podgorice. Centar za ženska prava primijetio je da su samo dvije žene na čelu izbornih listi, iako su partije mahom ispunile kvotu od 40 posto žena na listama. Dosadašnja gradonačelnica Olivera Injac prva je na listi čije je lice za javnost ministar energetke Saša Mujović, a koju su predali PES i Demokrate. Druga žena koja je prva na listi je Jelena Bojović Borovinić dosadašnja je predsjednica Skupštine Glavnog grada.  Listu koju Bojović Borovinić  vodi čini koalicija –  Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Radnička partija Maksima Vučinića, Slobodna Crna Gora Vladislava Dajkovića i Prava Crna Gora Marka Milačića.

Nakon dvije godine njihovog rukovođenja gradom, a nakon pregrupisanja i usitnjavanja političke scene, izglasano je skraćenje mandata lokalnoj Skupštini, što je dovelo do vanrednih izbora, koji će se održati 29. septembra ove godine. PES je potom odlučio da kao lice predizborne kampanje u Podgorici predstavi ministra energetike, iako je prva na listi Injac.

Među nosiocima lista, odnosno  potencijalnim budućim gradonačelnicima Podgorice ima i novih lica, koja međutim nastupaju u ime iskusnih i poznatih političkih lidera. Tako je, recimo, na čelu liste  nove partije Duška Markovića, bivšeg premijera i dugogodišnji šefa tajne policije, je  Ilija Mugoša,  magistar ekonomskih nauka i asistent na Univerzitetu Donja Gorica..

“Dokazaćemo da politika ne mora značiti svađe, podmetanja, nepotizam, partijska zapošljavanja. Ljudima je dosta toga. To koči razvoj našeg grada”,kazao je Mugoša na predstavljanju liste.  Možda je Mugoša zaboravio da je ljudima  toga bilo dosta i onda kada je na izborima 2020. izgubila Demokratska partija socijalista, čiji je Marković bio dvodecenijski visoki funkcioner. Kako god, obećao je drugačiju praksu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZMJENE ZAKONA O UNUTRAŠNJIM POSLOVIMA: MUP će viriti u džepove policajaca

Objavljeno prije

na

Objavio:

Skupština Crne Gore usvojila je zakon kojim se detaljnije utvrđuje postupak prijave i kontrole imovine službenika policije

 

Bivši policijski službenik Petar Lazović u aprilu je Višem sudu u Podgorici ponudio 9,3 miliona eura kao jemstvo da ga puste iz zatvora. To je najveća ponuđena suma u istoriji crnogorskog pravosuđa, pred kojim su gonjeni neki od najvećih svjetskih narko bosova.Ipak, najveću sumu ponudio je bivši pripadnik policije. Optužen da je dio kriminalne organizacije koja je krijumčarila drogu, švercovala cgarete, ubijala, prebijala i mučila druge ljude.

Sud je odbio jemstvo i u obrazloženju, između ostalog, naveo da je Lazović raspolagao računom od preko 40 miliona eura. Međutim, do danas nije poznato da li neko od nadležnih provjerava njegovu imovinu i povezanost sa firmama i licima koja su stala iza ovog jemstva.

O policijskim službenicima i njihovoj djeci sa zavidnom imovinom pisalo se decenijama. Mnoge nevladine organizacije, od kojih se najviše isticala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), godinama pišu o značajnoj disproporciji zvaničnih prihoda i imovine policijskih funkcionera i njihove djece, ali i najobičnijih policijskih službenika.

U posljednje četiri godine, od razbijanja kriptovane aplikacije za komunikaciju SKY ECC, u Crnoj Gori je uhapšeno više desetina pripadnika policije, aktuelnih i bivših, koji su bili na vezi sa kriminalcima i pomagali im u krivičnim djelima. Mnogi od njih su nudili velika jemstva za svoju slobodu.

Iako odavno postoji potreba da se ispita imovina policajaca i njihove aktivnosti, Vlada je tek nedavno ušla u taj postupak. Do sada je postojala obaveza funkcionera u Upravi policije da prijavljuju imovinu, ali u sklopu Zakona o sprječavanju korupcije koji se odnosi na sve državne funkcionere. Postojao je i mehanizam provjere u Zakonu o unutrašnjim poslovima, kroz Odjeljenje za antikorupciju, ali taj se mehanizam do sada nije primjenjivao. Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović pokrenuo je ovo pitanje, a pred Skupštinom je izložio izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, kojima se planira dodatno tretiranje ovog problema. Zakon je najprije predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje, a ponovo je usvojen na zasijedanju u srijedu.

„Postoje bivši, ali i neki sadašnji policijski službenici čija je imovina višestruko veća od one koju mogu opravdati i ako se to i potvrdi kroz provjere, za njih neće biti mjesta u službi“, kazao je Šaranović.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo