Povežite se sa nama

OKO NAS

Rat komentarima

Objavljeno prije

na

Dok se internet konstantno poboljšava, jedna stvar u okviru njega se ipak nije bitno promijenila – komentari. Od dnevnih vijesti i sporta do crne hronike, svaki tekst ima svoj komentar. Često trivijalan i zlonamjeran. Administratori veb portala su nemoćni da izađu na kraj sa uvijek spremnom internet gerilom, a u tome im ne pomaže ni crnogorski zakon.

Od 1. januara u susjednoj Hrvatskoj su uvrede na internetu postale kažnjivo djelo, a oni koji budu osuđeni će plaćati kazne i do 360 dnevnih dohodaka.

Iako je još 2010. godine naša zemlja ratifikovala protokol uz Konvenciju o računarskom kriminalu, kod nas se još čeka na ovakav akt. U izvještaju Govor mržnje na zapadnom Balkanu koji je te godine objavio Regionalni centar za manjine iz Beograda, a na kome je sarađivao YIHR iz Podgorice stoji: „Uprava policije Crne Gore i Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore ne prepoznaju govor mržnje na internetu kao specifičan problem”. Više od dvije godine nakon sačinjavanja ovog izvještaja stvari se nijesu promijenile.

Da je govor mržnje na internetu veliki problem prepoznali su i mladi s kojima radi Forum MNE. Oni će u februaru objaviti priručnik Suzbijanje govora mržnje na internetu koji će objediniti zaključke i preporuke sa radionice koju su održali u decembru prošle godine, ali dati i osvrt na stanje u Crnoj Gori. ,,Osim što u Crnoj Gori ne postoji zakonsko rješenje kad je u pitanju ova tema, tokom pripreme radionice nijesmo uspjeli da nađemo čak ni definiciju govora mržnje, tako da smo se služili definicijom Savjeta Evrope”, kaže za Monitor Tamara Čirgić, koordinatorka Foruma. Zaključci radionice su jasni. ,,Potrebno je zakonski regulisati ovo polje – pogotovo što su, bilo da su žrtve ili podstrekači govora mržnje na internetu, najčešće u pitanju mladi ljudi”. Suzbijanje ove pojave nije moguće bez zajedničkog nastupa svih zainteresovanih, uključujući i škole i roditelje zaključila je ona.

Da smo daleko od ove priče govori primjer Slovenije u kojoj dobro funkcioniše sistem za prijavljivanje govora mržnje Spletno oko osnovan pri Fakultetu društvenih nauka. Potpisnici koda za regulaciju govora mržnje su dužni uz sve komentare postaviti i dugme preko kojeg se onaj ko ga je postavio može prijaviti, popunjavanjem formulara.

Pravni stručnjaci koje smo kontaktirali su saglasni da i kada ovakav ili sličan zakon bude aktuelan i kod nas, teško da će se stvari bitno promijeniti. „Kod nas se takvi zakoni usvajaju tek kada nas Evropa natjera. Poslije toga se rijetko primjenjuju ili se uopšte ne primjenjuje. Sjetimo se samo Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda. A taj je zakon znatno lakše sprovoditi nego ovaj koji će važiti za virtuelni svijet”, rekao nam je jedan od kontaktiranih advokata.

Slično mišljenje ima i urednik portala Vijesti Srdan Kosović. „Ključno pitanje je način na koji će se primjenjivati taj zakon, ako i kad bude donesen, i njegova preciznost. Internet je prostor koji se dojmi kao posljednje utočište slobode i anonimnosti pa će mnogi tu regulativu shvatiti kao ograničavanje slobode govora. Često se zaboravlja da portali i društvene mreže predstavljaju javni prostor i da sloboda ima granice u tuđoj slobodi”, rekao je Kosović.

Matej Lončarić, producent za nove medije sa hrvatskog portala dnenvik.hr smatra da ni njegova zemlja neće lako proći kroz ovaj proces. Kada se radi o njegovom mediju on objašnjava: „Dnevnik.hr ima nadležnu službu koja se brine za komentare, imamo interni pravilnik, na sve dojave čitatelja i nadležnih službi postupamo prema procedurama”.

Pošto Hrvatska ovakav zakon ima tek nekoliko dana, bolji primjer je Albanija. Ona je prva od balkanskih zemalja koja je svoje krivično zakonodavstvo u potpunosti prilagodila zahtjevima Dodatnog protokola. Ostatak albanske priče je onakav kakav Crnoj Gori predviđaju naši sagovornici.

Da je u Crnoj Gori moguće govor mržnje na internetu procesuirati i po postojećem zakonu pokazao je decembarski slučaj Agrona Camaja. Njegovim Fejsbuk statusima bavi se Više državno tužilaštvo. Camaj se prilikom upućivanja riječi koje sadrže govor mržnje navijačima rukometne reprezentacije Srbije i poslaniku Ervinu Spahiću nije krio, već je to radio sa svog ličnog profila.

Komentarisanje onlajn sadržaja jedan je od načina kojima portali animiraju čitaoca, dajući mu priliku da iskaže svoj stav. Ujedno oni su i način za podizanje čitanosti medija. Ovdje se mogu naći najproblematičniji primjeri govora mržnje, ksenofobije, klevetanja.

Dragoljub Vuković, pokretač Prvih crnogorskih elektronskih novina, smatra da onlajn mediji ne mogu biti izuzetak kada je riječ o poštovanju ljudskih prava, pa se na njih treba odnositi ono što i na tradicionalne medije. ,,Problem je u tome što je takvih medija mnogo više i što će ih i bivati sve više, tako da se bojim da će trebati mnogo kontrolora i sudija. Mislim da je mnogo bolje da se i kod ovih medija razvija samosvijest o odgovornosti i obavezi čuvanja ljudskog dostojanstva. Uprkos neohrabrujućim rezultatima, ja sam uvijek skloniji samoregulaciji nego regulaciji”, kaže Vuković za naš nedjeljnik.

Urednik portala Vijesti smatra da prilikom donošenja regulative treba uvažiti činjenicu da na internetu važe druge konvencije ponašanja. ,,Sa dosta senzibiliteta treba prići toj materiji. U primjeni regulative nadležni moraju praviti razliku između uvrjedljivog komentara i satire, kako bi se našla mjera da se ograniči govor mržnje, uvrede i klevete, a ostavi dosta slobodnog prostora za iznošenje mišljenja”, kaže Kosović.

Naš sagovornik sa portala dnevnik.hr precizira: „Treba dovesti u red komentiranje na forumima, previše se osoba skriva iza ‘lažnih’ profila. Osobna mišljenja i stavove treba poticati od svih koje to rade vlastitim imenom, a da istovremeno ne vrijeđaju i ne kleveću druge osobe”.

Ponašanje komentatora u Crnoj Gori će do daljnjeg biti stvar osjećaja i dobrog ukusa.

Dragan LUČIĆ

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo