Povežite se sa nama

OKO NAS

Rat komentarima

Objavljeno prije

na

Dok se internet konstantno poboljšava, jedna stvar u okviru njega se ipak nije bitno promijenila – komentari. Od dnevnih vijesti i sporta do crne hronike, svaki tekst ima svoj komentar. Često trivijalan i zlonamjeran. Administratori veb portala su nemoćni da izađu na kraj sa uvijek spremnom internet gerilom, a u tome im ne pomaže ni crnogorski zakon.

Od 1. januara u susjednoj Hrvatskoj su uvrede na internetu postale kažnjivo djelo, a oni koji budu osuđeni će plaćati kazne i do 360 dnevnih dohodaka.

Iako je još 2010. godine naša zemlja ratifikovala protokol uz Konvenciju o računarskom kriminalu, kod nas se još čeka na ovakav akt. U izvještaju Govor mržnje na zapadnom Balkanu koji je te godine objavio Regionalni centar za manjine iz Beograda, a na kome je sarađivao YIHR iz Podgorice stoji: „Uprava policije Crne Gore i Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore ne prepoznaju govor mržnje na internetu kao specifičan problem”. Više od dvije godine nakon sačinjavanja ovog izvještaja stvari se nijesu promijenile.

Da je govor mržnje na internetu veliki problem prepoznali su i mladi s kojima radi Forum MNE. Oni će u februaru objaviti priručnik Suzbijanje govora mržnje na internetu koji će objediniti zaključke i preporuke sa radionice koju su održali u decembru prošle godine, ali dati i osvrt na stanje u Crnoj Gori. ,,Osim što u Crnoj Gori ne postoji zakonsko rješenje kad je u pitanju ova tema, tokom pripreme radionice nijesmo uspjeli da nađemo čak ni definiciju govora mržnje, tako da smo se služili definicijom Savjeta Evrope”, kaže za Monitor Tamara Čirgić, koordinatorka Foruma. Zaključci radionice su jasni. ,,Potrebno je zakonski regulisati ovo polje – pogotovo što su, bilo da su žrtve ili podstrekači govora mržnje na internetu, najčešće u pitanju mladi ljudi”. Suzbijanje ove pojave nije moguće bez zajedničkog nastupa svih zainteresovanih, uključujući i škole i roditelje zaključila je ona.

Da smo daleko od ove priče govori primjer Slovenije u kojoj dobro funkcioniše sistem za prijavljivanje govora mržnje Spletno oko osnovan pri Fakultetu društvenih nauka. Potpisnici koda za regulaciju govora mržnje su dužni uz sve komentare postaviti i dugme preko kojeg se onaj ko ga je postavio može prijaviti, popunjavanjem formulara.

Pravni stručnjaci koje smo kontaktirali su saglasni da i kada ovakav ili sličan zakon bude aktuelan i kod nas, teško da će se stvari bitno promijeniti. „Kod nas se takvi zakoni usvajaju tek kada nas Evropa natjera. Poslije toga se rijetko primjenjuju ili se uopšte ne primjenjuje. Sjetimo se samo Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda. A taj je zakon znatno lakše sprovoditi nego ovaj koji će važiti za virtuelni svijet”, rekao nam je jedan od kontaktiranih advokata.

Slično mišljenje ima i urednik portala Vijesti Srdan Kosović. „Ključno pitanje je način na koji će se primjenjivati taj zakon, ako i kad bude donesen, i njegova preciznost. Internet je prostor koji se dojmi kao posljednje utočište slobode i anonimnosti pa će mnogi tu regulativu shvatiti kao ograničavanje slobode govora. Često se zaboravlja da portali i društvene mreže predstavljaju javni prostor i da sloboda ima granice u tuđoj slobodi”, rekao je Kosović.

Matej Lončarić, producent za nove medije sa hrvatskog portala dnenvik.hr smatra da ni njegova zemlja neće lako proći kroz ovaj proces. Kada se radi o njegovom mediju on objašnjava: „Dnevnik.hr ima nadležnu službu koja se brine za komentare, imamo interni pravilnik, na sve dojave čitatelja i nadležnih službi postupamo prema procedurama”.

Pošto Hrvatska ovakav zakon ima tek nekoliko dana, bolji primjer je Albanija. Ona je prva od balkanskih zemalja koja je svoje krivično zakonodavstvo u potpunosti prilagodila zahtjevima Dodatnog protokola. Ostatak albanske priče je onakav kakav Crnoj Gori predviđaju naši sagovornici.

Da je u Crnoj Gori moguće govor mržnje na internetu procesuirati i po postojećem zakonu pokazao je decembarski slučaj Agrona Camaja. Njegovim Fejsbuk statusima bavi se Više državno tužilaštvo. Camaj se prilikom upućivanja riječi koje sadrže govor mržnje navijačima rukometne reprezentacije Srbije i poslaniku Ervinu Spahiću nije krio, već je to radio sa svog ličnog profila.

Komentarisanje onlajn sadržaja jedan je od načina kojima portali animiraju čitaoca, dajući mu priliku da iskaže svoj stav. Ujedno oni su i način za podizanje čitanosti medija. Ovdje se mogu naći najproblematičniji primjeri govora mržnje, ksenofobije, klevetanja.

Dragoljub Vuković, pokretač Prvih crnogorskih elektronskih novina, smatra da onlajn mediji ne mogu biti izuzetak kada je riječ o poštovanju ljudskih prava, pa se na njih treba odnositi ono što i na tradicionalne medije. ,,Problem je u tome što je takvih medija mnogo više i što će ih i bivati sve više, tako da se bojim da će trebati mnogo kontrolora i sudija. Mislim da je mnogo bolje da se i kod ovih medija razvija samosvijest o odgovornosti i obavezi čuvanja ljudskog dostojanstva. Uprkos neohrabrujućim rezultatima, ja sam uvijek skloniji samoregulaciji nego regulaciji”, kaže Vuković za naš nedjeljnik.

Urednik portala Vijesti smatra da prilikom donošenja regulative treba uvažiti činjenicu da na internetu važe druge konvencije ponašanja. ,,Sa dosta senzibiliteta treba prići toj materiji. U primjeni regulative nadležni moraju praviti razliku između uvrjedljivog komentara i satire, kako bi se našla mjera da se ograniči govor mržnje, uvrede i klevete, a ostavi dosta slobodnog prostora za iznošenje mišljenja”, kaže Kosović.

Naš sagovornik sa portala dnevnik.hr precizira: „Treba dovesti u red komentiranje na forumima, previše se osoba skriva iza ‘lažnih’ profila. Osobna mišljenja i stavove treba poticati od svih koje to rade vlastitim imenom, a da istovremeno ne vrijeđaju i ne kleveću druge osobe”.

Ponašanje komentatora u Crnoj Gori će do daljnjeg biti stvar osjećaja i dobrog ukusa.

Dragan LUČIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo