Ako kažete ,,kultura u Baru”, onda morate prvo pomisliti na Barski ljetopis, jer je to manifestacija po kojoj se grad prepoznaje, nekad manje, nekad više kvalitetna, ali – nesumnjivo neophodna ovom gradu.
Punih 26 godina konkretnom vizijom i čvrstom koncepcijom, od koje se rijetko odstupa, Barski ljetopis ključna je manifestacija ovog dijela Crne Gore. Sadrži književni, likovni, muzički, pozorišni i filmski program (ranijih godina i modnu reviju), uz atraktivne goste i nepretenciozan pristup umjetnosti. Što bi se reklo, više za publiku, manje za teoretičare.
Tako je bilo i ovoga ljeta, publika je valjano odgovorila. Za razliku od nekih drugih festivala u daljem ili bližem okruženju, na Ljetopisu svaki program ima svoju publiku, bez avetinjski praznih redova stolica i neadekvatnog odgovora ,,s one strane pozornice”.
,,Bez lažne skromnosti, i ove godine posebnu priču o Festivalu ispričala je publika, jer su svi programi bili dobro posjećeni. Od osnivanja 1988. godine do danas stekli smo prepoznatljiv imidž kvalitetnog multimedijalnog festivala, koji njeguje visoke umjetničke kriterijume, promoviše recentno crnogorsko i regionalno stvaralaštvo i na najbolji način prezentira svo bogatstvo kulturne različitosti. To je recept za uspjeh manifestacije”, rekao je za Monitor Ćazim Nikezić, direktor JP Kulturni centar Bar.
Stara maksima Ljetopisa da ,,možda postoje bogatiji, prestižniji i glamurozniji festivali u Crnoj Gori, ali ne i topliji”, ponovo se pokazala tačnom. ,,Mi stvaramo prijatelje festivala i grada. Stvaraju se mostovi i na taj je način naš grad prepoznatljiv u regionu. Mjesecima nakon odlaska umjetnici se javljaju, zahvaljuju na gostoprimstvu, preporučuju svoje prijatelje i kolege”, objašnjava Nikezić.
I zaista, dobro domaćinstvo otvara vrata našim umjetnicima gdje god da krenu, diljem bivše Jugoslavije. Kad bi neko pravio popis nastupa barskih umjetnika u zemljama bivše Jugoslavije, nastalih kao posljedica gostovanja izvanjaca na Ljetopisu, došlo bi se do začuđujuće velikog broja.
Za književni segment i ove je godine bila zadužena Mila Čordašević, i ovo je uvijek, ako ne najatraktivniji, ono sigurno najintrigantniji i najslobodoumniji dio Festivala. U proteklih nešto više od mjesec dana, ljubitelji pisane riječi u Baru mogli su pratiti autorske večeri sedam crnogorskih autora, te po jednog iz Beograda (Aleksandar Gatalica, laureat NIN-ove nagrade), Sarajeva (Zilhad Ključanin) i Skoplja (Zvonko Taneski). Od najavljenih, izostao je jedino jedan od najboljih savremenih hrvatskih pisaca Damir Karakaš, zbog posljedica fizičkog napada u centru Zagreba. Zadržan je oprobani koncept razgovora moderatora i pisca, iz kojeg su prisutni mogli saznati nešto o njegovom spisateljskom radu, ali i o ličnosti i afinitetima, što je nerijetko prelazilo u druženje publike i učesnika nakon oficijelnog dijela.
Pijanista Vladimir Domazetović, selektor muzičkog programa, odabrao je za Ljetopis šest koncerata. Svakako, najveće ime u ovom segmentu bio je violinista Mikhail Bereznicky, jedan od najboljih svirača ovog instrumenta u svijetu, a zbog virtuoznosti, moćnog temperamenta i prefinjene lirike, te revolucionarne avangardne ideje, stavljaju ga u red s najboljim muzičarima planete.
Mr Anastazija Miranović likovni je segment uglavnom bazirala na obilježavanju 200 godina od rođenja Njegoša i u sklopu toga bila je najzanimljivija postavka mladih crnogorskih umjetnika, a za mlade filmske stvaraoce iz naše države bio je rezervisan filmski dio Ljetopisa. Prikazano je šest filmova studenata FDU sa Cetinja.
Primat u kvalitetu ove je godine na Ljetopisu preuzeo pozorišni segment manifestacije. Brižljivim odabirom, selektor – glumac Dragiša Simović doveo je u Bar trupe iz Hrvatske, BiH, Makedonije, Srbije i Crne Gore, a potpuni pogodak i pravo osvježenje, koje je pokazalo da mali centri mogu iznjedriti dobre predstave, jeste ovogodišnja produkcija Festivala, predstava Taštinarije. Opšta je ocjena da je režiser Draško Đurović odradio odličan posao po tekstu Obrada Nenezića, a da je sama predstava – lišena programskih usmjeravanja i suštastvenih poruka, ideologiziranja i pretenzija da bude nacionalno angažovana – pravo osvježenje u crnogorskoj pozorišnoj ponudi.
Riječ je o komediji s momentima tragike, slici crnogorske tranzicione stvarnosti koja znalački balansira od socijalne drame do groteske s elementima vodvilja. Likovi su tipizirani, skoro stripski, a čitava predstava vrvi od poigravanja idiomima naše svakodnevice, sjevernjačko-južnjačkim, žensko-muškim, predrasudama prema LGBT populaciji i privrženošću novcu sumnjivog porijekla. Uz to, bila je ovo predstava koja je u sebi sadržala replike koje su se najdirektnije odnosile na ličnosti iz političkog života Crne Gore, puna srdžbe jednog od glavnih junaka prema situaciji koju simbolizira aktuelna vlast, a što se, uostalom, moglo i naslutiti ironičnom ravnodušnom reakcijom junaka prilikom intoniranja crnogorske himne koja se čula s televizora na početku.
Direktor KCB Ćazim Nikezić napominje da su selektori odradili odličan posao, ,,kao i svaki put do sada, uostalom”, a da su posebnu draž Festivalu dale novine u sadržajima, prvi put u gradu pod Rumijom.
,,Treba napomenuti da su, pored dva svečana programa kojima je obilježeno otvaranje i zatvaranje Festivala, veliko interesovanje izazvala i neka druga dešavanja: Etno Bazar u Starom Baru koji je posjetilo oko 1.000 ljudi, zatim trodnevna Izložba radova domaće radinosti ispred Dvorca kralja Nikole sa nekoliko hiljada gostiju, te drugi put održani Festival etno muzike ‘Bar – Etno luka’ u starobarskoj tvrđavi”, kaže Nikezić.
Barski ljetopis je živi festival, u punom smislu te riječi. Dobar dio turista i onih koji se ljeti sele u kuće u barskoj opštini, u kontinuitetu prati ponuđene programe, a ima i vjernih ,,konzumenata kulture” koji svoje ljetovanje ,,tempiraju” upravo po programima ove manifestacije. Da ovo nije prazna priča, pokazuje veliki broj pisama koji uoči sezone stigne do Kulturnog centra, ali i do uredništva barskih portala i veb-sajtova.
Uz to, nastup na Ljetopisu stvar je prestiža, vrlo korisna za stvaralački CV, pa nije čudo da su već u maju organizatori i bukvalno zatrpani pozivima za učešće, odnosno prijedlozima iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Učesnika je, kaže Nikezić, uvijek do 50, a broj zainteresovanih barem pet puta veći. O potencijalnim učesnicima Festivala više puta je raspravljao i lokalni parlament, što dovoljno govori o važnosti manifestacije. Ovogodišnje izdanje je to potvrdilo.
Željko MILOVIĆ