Povežite se sa nama

OKO NAS

REKLAMIRANJE ALKOHOLA: Raširena promocija

Objavljeno prije

na

Institucije planiraju zakonske izmjene kako bi se zaštitili maloljetnici

 

Alkohol je duboko inkorporiran u kulturu i tradiciju naroda na Balkanu. Moglo bi se reći da na ovim prostorima onda i nije potrebno posebno podsticati konzumiranje alkohola. No, promotivne kampanje su tu da usmjere potrošače na kupovinu i upotrebu tačno određenih alkoholnih brendova. A među potrošačima su i mladi koje dokumenti koje se bave reklamiranjem ovakvih proizvoda smatraju najranjivijima.

Pristupačnost, vrijeme i učestalost emitovanja reklama vezanih za alkoholne brendove u medijima, raširenost promocije alkohola po društvenim mrežama, a prije svega poruke koje šalju reklame različitih alkoholnih brendova upravo pospješuju sliku koju mladi imaju o alkoholnom piću. Konzumiranje alkohola u  marketinškim scenarijama potvrđuje stav mladih da su alkoholna pića ulaznica za dobru zabavu. I baš uvijek u njima neki nasmijan i srećan svijet.

Šta na to kaže država? Član 20 Zakona o zaštiti potrošača propisuje zabranu oglašavanja kojim se ugrožavaju zdravlje, psihički ili razvoj maloljetnih lica. Štaviše, u stavci tri istog člana navodi se: ,,Zabranjeno je korišćenje upoređujućih, prevarnih i neistinitih propagandnih i oglasnih poruka, koje na obmanjujući način vrše promociju proizvoda ili usluge, prenaglašavajući efekte koje imaju ili rezultate do kojih dovodi njihovo korišćenje. Zabranjena je upotreba sumnjivih tvrdnji u pogledu ishrane i uticaja koji proizvodi, posebno prehrambeni, mogu imati na čovjeka i njegovo zdravlje, stvarajući obmanu da pozitivno djeluju, što naučno nije potvrđeno”.

Postojeći pravilnik o oglašavanju i sponzorstvu u elektronskim medijima propisuje da je zabranjeno oglašavanje alkoholnih pića, osim piva i vina, uključujići svako isticanje robne marke ili druge oznake alkoholnih pića ili proizvođača tih pića.

Nedavno objavljeni Nacrt Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama u alkoholna pića ubraja piva i mješavine piva sa voćnim sokovima, voćnim nektarima, osvježavajućim bezalkoholnim pićima ili voćnim vinima.

Usvajanjem novog Zakona koji će zamijeniti Zakon o elektronskim medijima obezbijediće se usaglašavanje sa usvojenim izmjenama i dopunama Direktive o audio-vizuelnim medijskim uslugama.

Krajem 2018. godine, usvojene su izmjene i dopune Direktive (EU) 2018/1808 Evropskog parlamenta i Savjeta o izmjenama i dopunama Direktive 2010/13/EU o koordinaciji određenih zakonskih odredbi, regulaciji ili upravnim radnjama u državama članicama koje se tiču pružanja audio-vizuelnih medijskih usluga (Direktiva o audio-vizuelnim medijskim uslugama) sa aspekta promijenjenih realnosti na tržištu, a rok za njeno transponovanje u nacionalno zakonodavstvo je bio septembar 2021. godine.

Ova Direktiva sadrži odredbe koje se odnose na obavezu smanjivanja izloženosti djece komercijalnim audio-vizuelnim komunikacijama koje promovišu alkohol. ,,Agencija je planirala i unapređenje primjene zaštite maloljetnika u /od komercijalnih audio-vizuelnih komunikacija u audio-vizulenim medijskim uslugama tako što će biti propisano da je ovim uslugama zabranjeno direktno podsticanje maloljetnika na kupovinu ili korišćenje alkoholnih pića i podsticanje neumjerenog konzumiranja alkoholnih pića i AEM ima nadležnost da podstiče pružaoce AVM usluga da, kroz mehanizme koregulacije ili samoregulacije, usvajaju i primjenjuju kodekse ponašanja u cilju zaštite maloljetnika od neprimjerenih audio-vizuelnih komercijalnih komunikacija u vezi sa alkoholnim pićima, posebno vodeći računa o smanjenju izloženosti maloljetnika ovim sadržajima”, navodi se u Programu za prevenciju štetne upotrebe alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja u Crnoj Gori za period od 2022. do 2024. godine sa Akcionim planom za 2022-2023. U ovom dokumentu Ministarstva zadravlja objavljenom u novembru prošle godine navodi se da Zakon o jakim alkoholnim pićima koji uređuje pitanja proizvodnje i prometa alkoholnih pića ne sadrži odredbe kojim bi se ograničilo reklamiranje alkoholnih pića.

U pogledu ograničenja reklamiranja alkoholnih pića, Zakon o elektronskim medijima u članu 85 propisuje da komercijalne audio-vizuelne komunikacije koje promovišu alkoholna pića ne smiju biti usmjerene na maloljetnike i ne smiju podsticati konzumiranje takvih pića. Novi Nacrt Zakon predviđa i više kazne od onih u prethodnom pa će se novčanom kaznom u iznosu od 500 eura do 20.000 eura kazniti za prekršaj pravno lice „ako emituje ili objavljuje komercijalne audio-vizuelne komunikacije u vezi sa alkoholnim pićima koje: stvaraju utisak da se konzumiranjem alkohola može poboljšati fizičko stanje ili vožnja, stvaraju utisak da konzumiranje alkohola doprinosi socijalnom ili seksualnom uspjehu, tvrde da alkohol ima ljekovita svojstva ili da je stimulans, sedativ ili sredstvo za rješavanje ličnih problema, podstiču neumjereno konzumiranje alkohola, prikazuju uzdržavanje ili umjerenost u negativnom smislu ili ističu visok procenat alkohola kao pozitivno svojstvo pića“.

Činjenica je da korpus znanja, tj. stavova i društveno „prihvatljivog“ ponašanja, kada je riječ o alkoholnim pićima i pijenju, formiramo više na osnovu reklama i promocije alkohola koje možemo vidjeti u medijima, virtuelnom svijetu, štampi, muzičkoj i filmskoj industriji, nego iz zdravstvenih izvještaja o mjerama prevencije ekcesivnog konzumiranja, preporučenim dozama za muškarce i žene ili na osnovu iskaza o adolescentskoj konzumaciji. Obećanja iz strategija i planova lijepo zvuče. Realnost je druga priča.

 

Identitetski marker mladih

U zavisnosti od konteksta, različite socijalne i demografske strukture društva pripisuju određena značenja piću i onome što ga okružuje. Iako je jasno da je alkohol štetan, on je ujedno i društveno prihvatljiv, a vrlo često i neophodan. I sveprisutan. Od kućnih vitrina, preko bilborda do internetskih pretraživača.

O prisutnosti alkohola u našoj kulturi govori i podatak da su svi važniji obredi bili vezani za upotrebu alkohola. U većini obrednih radnji konzumacija alkohola je – obavezna. Cijenjeno mjesto je zauzimao u narodnoj medicini i magijskoj praksi. Vezan je i za poseban tip narodnog stvaralaštva, narodnu poeziju i specifičan vid narodnih zdravica. „Prva u dobri čas“! A nakon prve…

Medicina tek u 19. vijeku, definiše i uobličava štetne posljedice alkohola po pojedinca. Samim tim i po širu zajednicu. Osvjetljavanje ove teme je neminovno dovelo do veće uočljivosti i negativnih posljedica alkoholne industrije. Rizici pretjeranog konzumiranja doveli su u konačnici i do društvenih akcija zaštite i oblikovanja koncepta javnog zdravlja. U ovakvim akcijama mladi su prepoznati kao najranjivija grupa.

Ipak, i pored raznih upozorenja, oni se više vode značenjima koja se pridaju „kulturi“ konzumacije, nego posljedicama koje bi po njih imalo pretjerano konzumiranje.

Najčešći razlozi za konzumaciju alkohola kod mladih u Crnoj Gori su pozitivna socijalna očekivanja. Skoro svaki četvrti učenik (23%) smatra da su proslave i žurke bolje uz alkohol koji im pomaže da se bolje provedu, a druženja sa prijateljima čini zabavnijim, navodi se u Evropskom istraživanju o upotrebi psihoaktivnih supstanci i nehemijskih sredstava zavisnosti među mladima u Crnoj Gori (ESPAD) koje je među šesnaestogodišnjacima sproveo Institut za javno zdravlje Crne Gore 2019. godine.

Antropološkinja Nevena Milanović je zaključila slično. Mladi alkohol smatraju neizostavnim dijelom zabave, slavlja, izlazaka i druženja uopšte. Konzumiranje alkohola doživljaju kao obilježje pripadnosti grupi, što je važno za njihovu konstrukciju identiteta. Tačnije, za njih pijenje ne predstavlja u tolikoj mjeri društveni problem, koliko društveni čin koji je nezaobilizan u odrastanju i socijalizaciji. Za njih ono ne predstavlja društveni problem već identitetski marker.

Vesna DELIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo