Povežite se sa nama

OKO NAS

REKLAMIRANJE ALKOHOLA: Raširena promocija

Objavljeno prije

na

Institucije planiraju zakonske izmjene kako bi se zaštitili maloljetnici

 

Alkohol je duboko inkorporiran u kulturu i tradiciju naroda na Balkanu. Moglo bi se reći da na ovim prostorima onda i nije potrebno posebno podsticati konzumiranje alkohola. No, promotivne kampanje su tu da usmjere potrošače na kupovinu i upotrebu tačno određenih alkoholnih brendova. A među potrošačima su i mladi koje dokumenti koje se bave reklamiranjem ovakvih proizvoda smatraju najranjivijima.

Pristupačnost, vrijeme i učestalost emitovanja reklama vezanih za alkoholne brendove u medijima, raširenost promocije alkohola po društvenim mrežama, a prije svega poruke koje šalju reklame različitih alkoholnih brendova upravo pospješuju sliku koju mladi imaju o alkoholnom piću. Konzumiranje alkohola u  marketinškim scenarijama potvrđuje stav mladih da su alkoholna pića ulaznica za dobru zabavu. I baš uvijek u njima neki nasmijan i srećan svijet.

Šta na to kaže država? Član 20 Zakona o zaštiti potrošača propisuje zabranu oglašavanja kojim se ugrožavaju zdravlje, psihički ili razvoj maloljetnih lica. Štaviše, u stavci tri istog člana navodi se: ,,Zabranjeno je korišćenje upoređujućih, prevarnih i neistinitih propagandnih i oglasnih poruka, koje na obmanjujući način vrše promociju proizvoda ili usluge, prenaglašavajući efekte koje imaju ili rezultate do kojih dovodi njihovo korišćenje. Zabranjena je upotreba sumnjivih tvrdnji u pogledu ishrane i uticaja koji proizvodi, posebno prehrambeni, mogu imati na čovjeka i njegovo zdravlje, stvarajući obmanu da pozitivno djeluju, što naučno nije potvrđeno”.

Postojeći pravilnik o oglašavanju i sponzorstvu u elektronskim medijima propisuje da je zabranjeno oglašavanje alkoholnih pića, osim piva i vina, uključujići svako isticanje robne marke ili druge oznake alkoholnih pića ili proizvođača tih pića.

Nedavno objavljeni Nacrt Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama u alkoholna pića ubraja piva i mješavine piva sa voćnim sokovima, voćnim nektarima, osvježavajućim bezalkoholnim pićima ili voćnim vinima.

Usvajanjem novog Zakona koji će zamijeniti Zakon o elektronskim medijima obezbijediće se usaglašavanje sa usvojenim izmjenama i dopunama Direktive o audio-vizuelnim medijskim uslugama.

Krajem 2018. godine, usvojene su izmjene i dopune Direktive (EU) 2018/1808 Evropskog parlamenta i Savjeta o izmjenama i dopunama Direktive 2010/13/EU o koordinaciji određenih zakonskih odredbi, regulaciji ili upravnim radnjama u državama članicama koje se tiču pružanja audio-vizuelnih medijskih usluga (Direktiva o audio-vizuelnim medijskim uslugama) sa aspekta promijenjenih realnosti na tržištu, a rok za njeno transponovanje u nacionalno zakonodavstvo je bio septembar 2021. godine.

Ova Direktiva sadrži odredbe koje se odnose na obavezu smanjivanja izloženosti djece komercijalnim audio-vizuelnim komunikacijama koje promovišu alkohol. ,,Agencija je planirala i unapređenje primjene zaštite maloljetnika u /od komercijalnih audio-vizuelnih komunikacija u audio-vizulenim medijskim uslugama tako što će biti propisano da je ovim uslugama zabranjeno direktno podsticanje maloljetnika na kupovinu ili korišćenje alkoholnih pića i podsticanje neumjerenog konzumiranja alkoholnih pića i AEM ima nadležnost da podstiče pružaoce AVM usluga da, kroz mehanizme koregulacije ili samoregulacije, usvajaju i primjenjuju kodekse ponašanja u cilju zaštite maloljetnika od neprimjerenih audio-vizuelnih komercijalnih komunikacija u vezi sa alkoholnim pićima, posebno vodeći računa o smanjenju izloženosti maloljetnika ovim sadržajima”, navodi se u Programu za prevenciju štetne upotrebe alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja u Crnoj Gori za period od 2022. do 2024. godine sa Akcionim planom za 2022-2023. U ovom dokumentu Ministarstva zadravlja objavljenom u novembru prošle godine navodi se da Zakon o jakim alkoholnim pićima koji uređuje pitanja proizvodnje i prometa alkoholnih pića ne sadrži odredbe kojim bi se ograničilo reklamiranje alkoholnih pića.

U pogledu ograničenja reklamiranja alkoholnih pića, Zakon o elektronskim medijima u članu 85 propisuje da komercijalne audio-vizuelne komunikacije koje promovišu alkoholna pića ne smiju biti usmjerene na maloljetnike i ne smiju podsticati konzumiranje takvih pića. Novi Nacrt Zakon predviđa i više kazne od onih u prethodnom pa će se novčanom kaznom u iznosu od 500 eura do 20.000 eura kazniti za prekršaj pravno lice „ako emituje ili objavljuje komercijalne audio-vizuelne komunikacije u vezi sa alkoholnim pićima koje: stvaraju utisak da se konzumiranjem alkohola može poboljšati fizičko stanje ili vožnja, stvaraju utisak da konzumiranje alkohola doprinosi socijalnom ili seksualnom uspjehu, tvrde da alkohol ima ljekovita svojstva ili da je stimulans, sedativ ili sredstvo za rješavanje ličnih problema, podstiču neumjereno konzumiranje alkohola, prikazuju uzdržavanje ili umjerenost u negativnom smislu ili ističu visok procenat alkohola kao pozitivno svojstvo pića“.

Činjenica je da korpus znanja, tj. stavova i društveno „prihvatljivog“ ponašanja, kada je riječ o alkoholnim pićima i pijenju, formiramo više na osnovu reklama i promocije alkohola koje možemo vidjeti u medijima, virtuelnom svijetu, štampi, muzičkoj i filmskoj industriji, nego iz zdravstvenih izvještaja o mjerama prevencije ekcesivnog konzumiranja, preporučenim dozama za muškarce i žene ili na osnovu iskaza o adolescentskoj konzumaciji. Obećanja iz strategija i planova lijepo zvuče. Realnost je druga priča.

 

Identitetski marker mladih

U zavisnosti od konteksta, različite socijalne i demografske strukture društva pripisuju određena značenja piću i onome što ga okružuje. Iako je jasno da je alkohol štetan, on je ujedno i društveno prihvatljiv, a vrlo često i neophodan. I sveprisutan. Od kućnih vitrina, preko bilborda do internetskih pretraživača.

O prisutnosti alkohola u našoj kulturi govori i podatak da su svi važniji obredi bili vezani za upotrebu alkohola. U većini obrednih radnji konzumacija alkohola je – obavezna. Cijenjeno mjesto je zauzimao u narodnoj medicini i magijskoj praksi. Vezan je i za poseban tip narodnog stvaralaštva, narodnu poeziju i specifičan vid narodnih zdravica. „Prva u dobri čas“! A nakon prve…

Medicina tek u 19. vijeku, definiše i uobličava štetne posljedice alkohola po pojedinca. Samim tim i po širu zajednicu. Osvjetljavanje ove teme je neminovno dovelo do veće uočljivosti i negativnih posljedica alkoholne industrije. Rizici pretjeranog konzumiranja doveli su u konačnici i do društvenih akcija zaštite i oblikovanja koncepta javnog zdravlja. U ovakvim akcijama mladi su prepoznati kao najranjivija grupa.

Ipak, i pored raznih upozorenja, oni se više vode značenjima koja se pridaju „kulturi“ konzumacije, nego posljedicama koje bi po njih imalo pretjerano konzumiranje.

Najčešći razlozi za konzumaciju alkohola kod mladih u Crnoj Gori su pozitivna socijalna očekivanja. Skoro svaki četvrti učenik (23%) smatra da su proslave i žurke bolje uz alkohol koji im pomaže da se bolje provedu, a druženja sa prijateljima čini zabavnijim, navodi se u Evropskom istraživanju o upotrebi psihoaktivnih supstanci i nehemijskih sredstava zavisnosti među mladima u Crnoj Gori (ESPAD) koje je među šesnaestogodišnjacima sproveo Institut za javno zdravlje Crne Gore 2019. godine.

Antropološkinja Nevena Milanović je zaključila slično. Mladi alkohol smatraju neizostavnim dijelom zabave, slavlja, izlazaka i druženja uopšte. Konzumiranje alkohola doživljaju kao obilježje pripadnosti grupi, što je važno za njihovu konstrukciju identiteta. Tačnije, za njih pijenje ne predstavlja u tolikoj mjeri društveni problem, koliko društveni čin koji je nezaobilizan u odrastanju i socijalizaciji. Za njih ono ne predstavlja društveni problem već identitetski marker.

Vesna DELIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo