Povežite se sa nama

OKO NAS

SKI-CENTAR LOKVE KOD BERANA:  Svakoj vlasti na kraj srca

Objavljeno prije

na

Vlasnici beranskog skijališta od države i Vlade nisu tražili finansijsku pomoć. Tražili su samo da se riješe administrativne barijere, koje su za njih  nepremostive. ,,Ne želimo nikom ništa da oduzmemo, samo da se upiše službenost skijališta, što je zakonska obaveza”

 

Ski-centar Lokve kod Berana svakoj Vladi do sada bio je kao neželjeno pastorče i svaka se prema ovom resursu ponašala baš kao zla maćeha. Aktuelna je  bila široke ruke kod planiranja budžeta za sljedeću godinu, pa je Ski-centru Lokve predvidjela deset hiljada eura. Vlasnicima niko čak nije ni javio da im je, po prvi put, Vlada za narednu godinu predvidjela deset hiljada kroz sredstva koja se dodjeljuju preko Uprave za kapitalne projekte.

To je Monitoru potvrdio jedan od vlasnika preduzeća, Dejan Guberinić. ,,Nismo obaviješteni i ne znam ništa. Nijedna Vlada prije ove nije nam pomogla jedan jedini euro. Prošle godine je u medijima bila informacija sa sjednice parlamenta u kojoj se govorilo o tome kako je za naše preduzeće opredijeljeno 250 hiljada. Ni eura nismo vidjeli. Šta je sada sa ovom informacijom, ne znam”,  kazao je Guberinić. On je podsjetio da oni nikada nisu tražili pomoć u novcu od Vlade, već da su od svih u čijoj je to nadležnosti tražili da se riješi problem upisa ovog skijališta, ali da niko nije pokušao do sada ni da im, kako je kazao, okrene glavu.

,,Mi smo u situaciji, kao vlasnici preduzeća Ski-centar Lokve, da  ne možemo da organizujemo sezonu skijanja, zbog problema sa vlasnicima zemljišta na kojem se nalazi uspinjača i skijaške staze. Zbog tih problema vjerovatno nećemo raditi ni ove sezone, kao što nismo mogli raditi ni prošle, kada je bilo obilje snijega”, kaže Guberinić. Njemu i njegovom bratu, objašnjava, nije jasno kako je Ski-centar napravljen prije četrdeset godina i kako je žičara izgrađena i radila decenijama, a da sada nema dokumenata o tome, niti bilo kakvih arhivskih tragova. ,,Mi samo tražimo da se u katastar upiše službenost skijališta, što je obaveza po Zakonu o skijalištima. Mi ne želimo da oduzmemo zemljište bilo kome, samo da nam se omogući da radimo nesmetano u sezoni, a ne da nas vlasnici zemljišta ucjenjuju i podnose prijave protiv nas”, kaže naš sagovornik.

Braća Guberinić iz Berana, od kojih stariji ima privatnu firmu u Švajcarskoj za njegu starih osoba i lica koja se oporavljaju od bolesti, registrovali su u Crnoj Gori preduzeće pod nazivom Ski-centar Lokve prije sedam godina. Željeli su da naprave ne samo dobar ski-centar, već i da na ovom mjestu ožive ljetnji planinski turizam. Planirali su izgradnju nove žičare, od hotela pa sve do vrha Cmiljevice, na preko 1.800 metara nadmorske visine. Željeli su da dovedu stranu klijentelu, najviše goste iz Švajcarske. Stariji, Dragan, i ranije ih je dovodio i pravili su izlete po Cmiljevici. Stranci su bili oduševljeni netaknutom prirodom. Kod njih je, naravno, sve uređenije, ali im se neobično dopadao ovdašnji ambijent. Razmišljali su i o tome da se sa vrha Cmiljevice jedna žičara spusti i na drugi kraj, do sela Kaludra, nadomak Berana, i da se pomogne tom predivnom selu da postane turistički atraktivno. I sve to sopstvenim novcem.

Ski-centar Lokve, sa istoimenim hotelom nalazi se na nadmorskoj visini od 1350 do 1800 metara. Hotel je lociran odmah pored magistralnog puta koji od Berana vodi prema Rožajama. Otvoren je u prvoj polovini osamdesetih godina prošlog vijeka.  Tada je predstavljao tek otkriveni biser, posebno za turiste iz Vojvodine, koji su, skupa sa Berancima, podigli čitavo vikend naselje u njegovoj neposrednoj blizini.

Uspijevao je da radi i devedestih godina, u vremenima krize i inflacije, sve do rata na Kosovu, kada su u hotel smještene izbjeglice. Istina, od novca dobijenog izdavanjem hotela na Cmiljevici i u Andrijevici, u teškim i siromašnim godinama, preživljavalo je kompletno hotelsko-turističko preduzeće.

Zato je 2003. godine privatizacija ove kompanije dočekana sa velikim nadama, ali se ispostavilo da društvo okupljeno oko firme Euroturist GMBH nije bilo ozbiljno. Sve je vrlo brzo otišlo na doboš i pod bankarske zapljene. Tako je i Ski-centar Lokve prodat Rusu Alanu Alikovu 2006. godine. Nije ni Rus ispunio svoja obećanja.  Onda su ga kupili braća Guberinići.

Od države i Vlade nisu tražili finansijsku pomoć. Tražili su samo da se riješe administrativne barijere, koje su za njih bile nepremostive. ,,Prvih godina, kada smo počeli da radimo, dođe inspekcija i kazni nas zbog toga što je jedna smrča navodno previše blizu uspinjače. Znači, privatni vlasnici nam ne daju da diramo njihovu zemlju i podnose prijave zbog sječe njihovih stabala, a inspekcije nas kažnjavaju što ne siječemo stabla. To nema smisla”, kaže Guberinić.

Dejan priča da u međuvremenu, dok se neko ne sjeti da riješi ovaj problem, oni strpljivo i marljivo rade na potpunoj rekonstrukciji starog hotela, ne mijenjajući mu spoljni, prepoznatljivi izgled, ali prilagođavajući unutrašnjost savremenim hotelijerskim standardima.

Nemaju Guberinići, kaže Dejan, ništa priotiv toga da država ulaže milione u Cmiljaču kod Bijelog Polja, Žarski u Mojkovcu, Hajlu u Rožajama.  ,,Mi sami investiramo. Ne tražimo novac, ali ministri koji ovuda prolaze, mogli su makar jednom za ovoliko godina da se zaustave i da nas pitaju šta to radimo i zbog čega ide mnogo sporije nego što smo planirali. Ja ne mogu da vjerujem da ne postoji neko ko može da riješi ovu enigmu sa zemljištem. Ne interesuje nas ni da li je neko uništio papire namjerno i možda ponovo dograbio jednom plaćeno zemljište. Ne želimo nikom ništa da oduzmemo, samo da se upiše službenost skijališta, što je zakonska obaveza”, kaže naš sagovornik.

Mada su vremenske prilike takve da još nema snijega na vidiku, drugi ugostitelji, koji su otvorili objekte računajući da će ovaj ski-centar proraditi, mole Guberiniće da pripreme sezonu i da, kada padne snijeg, stave uspinjaču u funkciju.  ,,Mi njih razumijemo. Ako zimi mi ne radimo, ne rade ni oni. Ko će se zimi popeti do njih, ako ne radi uspinjača. Ja sam nekako i spremniji da to uradim na svoju štetu, ali brat iz Švajcarske je kategoričan da više ne radimo zimsku sezonu dok se problem ne riješi. Možda nekome odgovara da mi ne radimo”, kaže Dejan Guberinić.

Planine u okruženju Berana do sada nijesu valorizovane ni izbliza koliko zaslužuju i nude svojom ljepotom i atraktivnošću. I blizinom gradu, prije svega. Dok aktuelna Vlada pompezno najavljuje otvaranje žičare od Kotora prema Lovćenu,  ne pokušava makar da sa Bjelasice do Jelovice spusti jednu uspinjaču, od dvije-tri koje negdje propadaju.  Koga je onda tek briga za stari Ski-centar Lokve i za braću Guberinić. Sami pali, sami se ubili. Za Berane je uvijek pogrešan trenutak, pogrešno vrijeme. I standardno mećehinski odnos državnih vlasti.

                                                                Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo