Povežite se sa nama

DRUŠTVO

REKTORSKI DANI RADMILE VOJVODIĆ: Centralni komitet na univerzitetu

Objavljeno prije

na

Nova rektorka Radmila Vojvodić počela je da zavodi red na Univerzitetu Crne Gore (UCG). Tim za reorganizaciju i integraciju održao je ove nedjelje konstitutivnu sjednicu. Tim zvučnog imena, u kojem su glavni rektorka i predsjednik Upravnog odbora Duško Bjelica, sebi je zacrtao cilj da sistematizuje radna mjesta, da ,,se postojeća organizacija racionalizuje i smanje finansijski troškovi”, uz obećanje da bi se već od ,,naredne studijske godine mogle očekivati dobre novine u sistemu i funkcionisanju Univerziteta”.

Udarnički se počelo. Dekan Metalurško-tehnološkog fakulteta Darko Vuksanović podnio je ostavku, dok je dekan Arhitektonskog fakulteta Dušan Vuksanović smijenjen. Dekan Arhitektonskog fakulteta je kazao da je razlog za njegovu smjenu, kao i nezadovoljstvo drugih dekana, način na koji se tretiraju asistenti – jednima se daju otkazi dok se drugi favorizuju.

Prema Monitorovim saznanjima oko 50 saradnika na UCG je pred otkazom. Razlog ne znaju, čekaju sastanak sa rektorkom da saznaju na čemu su. Dio nezadovoljstva proističe i iz nove prakse da se odluke koje se tiču profesora i asistenata, koje su donijeli pojedini fakulteti, obaraju dopisima iz Rektorata sa potpisom Vojvodićeve.

Vuksanovića je smijenio Upravni odbor 5. septembra, uz optužbe da on i uprava nijesu pokazali sposobnost da obezbijede zakonit i normalan proces rada. Veći dio obrazloženja smjene govori o tome da dekan Vuksanović nije blagovremeno odgovarao na urgencije Upravnog odbora, što su iz UO tretirali kao ,,nepoštovanje” i rušenje ugleda UCG.

U autorskom članku u Vijestima, Vuksanović je optužio Upravni odbor da su vodili proces disciplinovanja u maniru centralnog komiteta. Napominje da je odluka o razrješenju donijeta na osnovu jednog pravilnika (Bilten UCG), kojim je UO dat mandat za uvođenje nezvaničnog vanrednog stanja na fakultetima, u svakoj prilici za koju oni tako procijene.

Ovo nije prvi slučaj da UO uvodi prinudnu upravu na jednoj od jedinica UCG. Zbog formalnih razloga i ,,ignorisanja odluka UO” uvedena je krajem 2012. prinudna uprava na Pravnom fakultetu i smijenjen dekan Drago Radulović.

Kao glavni krivac novih rješenja koja nalikuju na odluke CK tada je imenovan predsjednik UO Duško Bjelica. Komitet bi sada mogao da radi u punom kapacitetu nakon dolaska novog komesara. Vojvodić, pored toga što je prva žena na čelu UCG, prvi rektor sa umjetničkih fakulteta, prvi rektor bez magistrature i doktorata, ima prvenstvo među dosadašnjim rektorima po odličnim konekcijama u DPS-u, Vladi i Prvoj banci.

Vuksanović je istakao da ga ne iznenađuje što nema reakcija sa Univerziteta, jer ,,i dalje dominira dobro poznata ‘mudrost’: Pusti, ne pominji i ne pitaj, jer to ti je tako.”

Nije baš da se niko ne buni. Početkom mjeseca studenti psihologije nikšićkog Filozofskog fakulteta najavili su protest, jer se tada još nije znalo kada će se završiti ispiti i početi upis. Studijski program psihologije je indikativan kao primjer za ono čemu centrala UCG teži. Ovaj odsjek je jedan od rijetkih na UCG na kojem se nijedan student ne finansira iz budžeta. Studentskim školarinama isplaćuju se honorari i ostali troškovi profesora.

Zbog toga se Milorad Simunović povukao sa mjesta šefa odsjeka i predavača na Studijskom odsjeku za psihologiju. Odluku je obrazložio stavom da ,,nije u redu da se na bilo kom državnom fakultetu studije finansiraju isključivo od školarina, da profesorski honorari istovremeno budu i studentska globa”. Iako je svoju odluku najavio još u junu, iz uprave FF bili su iznenađeni ovim potezom.

Dekan FF Goran Barović za Monitor kaže da će sada morati da angažuju još jednog profesora sa strane, a to znači povećanje troškova koje fakultet ima zbog organizacije nastave. Objasnio je i da odluku koji će studijski program biti na budžetu a koji ne, donose organi UCG i Vlada.

Simunović je za Monitor ponovio svoju raniju izjavu da su rektori, dekani i profesori zaboravili da su se školovali o državnom trošku.

Kako država sve više diže ruke od obrazovanja, studiranje postaje komercijalna djelatnost – hiperprodukcija kadrova zbog školarina. Podaci govore da je finansiranje UCG od 2009. do 2014. smanjeno za 22 odsto. Novac koji se smanjuje iz budžeta za državni sve se više preliva u privatne univerzitete, prije svega u premijerov UDG.

Vojvodić je najavila da će vratiti budžet UCG na 17 miliona eura, ali i nova javno-privatna partnerstva. I dok jedni na UCG smatraju da će dolaskom Vojvodićeve stići i dodatni prihodi, jer se ona pokazala vješta za namicanje državnih i para iz privatnog sektora za svoje predstave i projekte, drugi strahuju da će to voditi daljoj komercijalizaciji i slabljenju državnog univerziteta.

Da je UCG počeo da se komercijalizuje, pa da su u sklopu toga i pojedini fakulteti žrtvovani u sveopštoj fetišizaciji tržišta, smatra prof. dr Šerbo Rastoder. On za Monitor kaže da je ,,po nečijoj procjeni Filozofski fakultet previše narastao, a uz to je imao imidž slabog uporišta režima, te je osmišljena strategija slabljenja i dislociranja po kojem taj fakultet treba da bude na kraju ono što je bio i na početku – Učiteljska škola”. On smatra da je posebno problematično što se gase perspektivni studijski programi, formiraju paralelni, devalviraju postojeći.

Jedan od prvih poteza nove rektorke bio je prisustvovanje svečanom otvaranju Fakulteta za crnogorski jezik na Cetinju. Fakultet je otvorila Vlada, inače sklona dupliranju svega i svačega. Nije jasno zašto je rektorka, koja bar formalno nije članica Vlade, prisustvovala i podržala otvaranje paralelnog studija crnogorskog jezika koji već postoji na Univerzitetu na čijem je ona čelu.

To isto pitanje postavili su i profesori Studijskog programa za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti sa Filozofskog fakulteta, u otvorenom pismu koje su uputili rektorki: ,,Da li ste Vi uopšte u stanju da zastupate i branite interese državnog Univerziteta? Imate li predstavu o značaju institucije na čijem ste se čelu našli silom partije?”

Najavila je Vojvodićeva da će UCG uskoro dobiti i nova znamenja – logo i znak. Profesori su pitali da li će taj posao biti povjeren Vojvodićkinoj agenciji MAPA? Rektorka nije odgovarala profesorima ni o MAPI, ni o Univerzitetu.

SMJENE ŠEFOVA KATEDRI NA FILOZOFSKOM FAKULTETU
Odmazda ili ,,dobri” običaj

Nakon što je postao dekan Filozofskog fakulteta u Nikšiću, doc. dr Goran Barović postavio je šest novih rukovodilaca studijskih programa. Po ovdašnjem nepisanom pravilu uglavnom su smijenjeni rukovodioci studijskih programa koji su podržali kandidaturu za dekana Barovićeve protivkandidtkinje prof. dr Tatjane Bečanović, a na njihovo mjesto postavljeni oni koji su podržali Barovića. Bečanović je javno iznijela stav da je riječ o odmazdi nad profesorima koji su nju podržali prilikom nedavnih izbora za dekana.

Barović o tome za Monitor kaže: ,,Kada su u pitanju moji saradnici, naravno da ću ih ja birati. Neprimjerene izjave prof. dr Tatjane Bečanović neću da komentarišem. Za rukovodioce studijskih programa sam imenovao kolege za koje mislim da mogu kvalitetno da obave taj posao. Naravno da mogu, ali ja kolege na fakultetu ne dijelim na moje i nečije drugo. Mi smo svi isti i trebalo bi da budemo na jednom zadatku, tj. da radimo na afirmaciji našeg fakulteta, naših studijskih programa i nas lično”.

Bez rukovodećih pozicija ostali su, između ostalih, i prof. dr Šerbo Rastoder i prof. dr Dragan Koprivica.

,,Nijedan šef nije biran na neodređeno vrijeme, a svaki novi dekan ima pravo da bira svoj novi, ili obnovljeni tim, na osnovu kojeg računa da će imati više uspjeha u radu. To je nepisano pravilo na svim nivoima funkcionisanja, tako da tu, u suštini, nema ničeg novog”, kaže za Monitor prof. dr Dragan Koprivica.

Prof. dr Šerbo Rastoder smatra da je problem u tome što dekanu pripada pravo koje nije imao dekan ni u komunizmu: ,,Imali smo slučajeve da dekan protivno volji članova studijskih programa postavlja sebi bliske ljude, što u upravljanju Univerzitetom znači uspostavljanje ideološko-politički podobne hijerarhije od vrhu do dna”. Rastoder objašnjava da je najznačajnije tijelo na fakultetu Nastavno-naučno vijeće i da se tu stvara poželjna većina, tako što se za šefove katedri postavljaju lojalni. ,,Tako se devalviraju akademske institucije, jer podobnost postaje značajnija od naučne i profesorske kompetentnosti. U komunizmu nije bilo ni u primisli narušavanja akademske hijerarhije, kakva je danas na djelu. Dugoročno je to pogubno za univerzitet, ali i za vlast koja ima potrebu da virtuelnim intelektualizmom, nadomjesti sterilni aktivizam”.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

TRAGIČNE POSLJEDICE POPLAVA: Razorna snaga stihije i ljudske neodgovornosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Poplave u BiH, Crnoj Gori, srednjoj Evropi i širom svijeta upozoravaju da klimatske promjene u kombinaciji sa ljudskom pohlepom i zatvaranjem očiju pred nastupajućim problemima,  predstavljaju prijetnju svijetu.  Crna Gora i Balkan spadaju u najranjivije evropske regione,  na  posljedice klimatskih promjena

 

Više rijeka je izliveno, pojedini putevi oštećeni, a neki poplavljeni usljed obilnih padavina koje su zadesile Crnu Goru u noći između 3. i 4. oktobra. Najdramatičnije je bilo u Šavniku, na teritoriji Parka prirode Komarnica, u kome je došlo do izlivanja dvije rijeke. Poplavljeni su drumovi, a bujica je odnijela dva mosta pa su sela oko Šavnika bila odsječena.

U Komarnici, jednom od sela, četrdesetak mještana i turista čekalo je pomoć. Tek nakon vikenda, 7. oktobra, poplavljeno područje je posjetio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i predstavnici Vojske.

Mještani, koji su u subotu bili bez vode i struje nijesu čekali Vladu i institucije, pa su se samoorganizovali i napravili improvizovani nasip preko kojeg su prenosili vodu i hranu u odsječene djelove sela. U pomoć su im pritekli i radnici jednog privatnog preduzeća. Zahvaljujući nasipu turisti su evakuisani.

Šavničke vlasti  su u petak obavijestilie Vladu i poslali fotografije na kojima su se vidjele užasne posljedice vodene stihije, uključujući snimke vikendica koje nosi rijeka. ,,Ključno je da se reaguje na vrijeme, u našem slučaju to je trebalo da bude u petak ujutru kada smo obavijestili Direktorat za vanredne situacije”, izjavio je predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.

Na vlasti u Šavniku je Demokratska partija socijalista (DPS), koja je opozicija na državnom nivou posljednje četiri godine. To je, smatraju u DPS-u ali i u ostatku opozicije, razlog što Vlada nije na vrijeme reagovala.

U isto vrijeme Bosnu i Hercegovinu pogodile su katastrofalne poplave koje su odnijele najmanje 20 života, a za nestalima i dalje traga. Najviše žrtava i najveća razaranja pogodila su Donju Jablanicu, koja je imala 440 stanovnika. Bosanski i regionalni mediji su puni naslova koji govore o tome da katastrofu nije izazvala samo prirodna stihija nego i ilegalni kamenolom koji se nalazio iznad ovog sela.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 11. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

APELACIONI SUD TREĆI PUT UVAŽIO ŽALBU BRANIOCA MILOŠA MEDENICE I VRATIO VIŠEM SUDU U PODGORICI NA ODLUČIVANJE PREDLOG ZA UKIDANJE PRITVORA: Ping pong između Apelacionog i Višeg suda

Objavljeno prije

na

Objavio:

Apelacioni sud po treći put uvažio je žalbu branioca Miloša Medenice i vratio Višem sudu u Podgorici na odlučivanje predlog za ukidanje pritvora uz davanje jemstva od preko 1.450.000 eura. Medenica je uhapšen 25. maja 2022. godine. I pored toga što je optužnica podignuta prije dvije godine, sudski postupak nije odmakao dalje od početka. Medenica je od tada u pritvoru

 

Apelacioni sud po treći put uvažio je žalbu branioca Miloša Medenice i vratio Višem sudu u Podgorici na odlučivanje predlog za ukidanje pritvora uz davanje jemstva od preko 1.450.000 eura. To piše u zvaničnom saopštenju Apelacionog suda Crne Gore.

U obrazloženju odluke, sudije Apelacionog suda navode da je odlučujući o žalbi branioca okrivljenog, utvrđeno da je prvostepeno rješenje zahvaćeno bitnom povredom odredaba krivičnog postupka.

“Nedostaju potpuni, jasni i dovoljni razlozi o odlučnim činjenicama, što pobijano rešenje i zaključak suda čine nejasnim, a prvostepeni sud nije u potpunosti postupio ni po razlozima iz prethodnog ukidnog rešenja Apelacionog suda Crne Gore”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je naloženo prvostepenom sudu da u ponovnom postupku otkloni navedenu bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, nakon čega će biti u mogućnosti da donese novu na zakonu zasnovanu odluku.

Ova odluka Apelacionog suda uslijedila je nakon što se odbrana Miloša Medenice žalila na rješenje sutkinje podgoričkog Višeg suda Nade Rabrenović, koju je donijela još sredinom jula ,kada je odlučila da i pored toga što je Apelacioni sud ukinuo njenu odluku opet odbije da pusti iz pritvora sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medence.

Branilac Medenice, advokat Stefan Jovanović ocijenio je da ovakvo ponašanje pokazuje da sudija Višeg suda jednostavno ne želi da usvoji jemstvo. On ukazuje da  Apelacioni sud u odlukama ukazuje šta su greške i mane rješenja sutkinje  Rabrenović, međutim, kako kaže, „ona uporno odbija da te mane odnosno greške ispravi“.

Advokat Jovanović podsjeća da je inicijalni prijedlog za jemstvo predat u februaru i, ukazuje, da već punih osam mjeseci nije pravosnažno okončan taj postupak, odnosno nije donijeta pravosnažna odluka kojom se jemstvo odbija ili usvaja.

„Tri puta je sutkinja Višeg suda Nada Rabrenović odbijala jemstvo, odnosno tri puta je odbila prijedlog odbrane za određivanje jemstva i tri puta je Apelacioni sud uvažavao žalbu odbrane u odnosu na ta rješenja i ukazivao šta su propusti. Sutkinja apsolutno niti jednom nije uvažila ukidne razloge odnosno navode odluke Apelacionog suda tačnije niti jednom nije nakon sto je žalba usvojena i narednoj odluci nije primijenila to na šta joj je ukazivao Apelacioni sud što pokazuje samo jedno a to je da sudija jednostavno ne želi da usvoji jemstvo i da ta negacija jednostavno nema osnova i temelja u zakonu“, kazao je Jovanović.

Branilac Medenice smatra da se radi o ličnoj odluci koja je, kako kaže, bazirana na motivima koji su utemeljeni u zakonu.

„Utemeljenje za takvo utvrđenje odbrana ima upravo u odlukama Apelacionog suda koji konstantno u tri odluke ukazuje šta su greške i šta su mane rješenja sudije Nade Rabrenović, ali ona uporno odbija da ih usvoji . Sumnjam da se radi o neznanju, ipak je u pitanju sudija Višeg suda u Podgorici. Očigledno je nedostatak hrabrosti uslijed pritiska javnosti i trenutne društvene klime koja vlada. Upravo zato će odbrana razmotriti i neke druge korake u odnosu na druge državne organe jer očigledno je da koliko god puta Apelacioni sud usvajao žalbu da sutkinja Nada Rabrenović jednostavno neće usvajati jemstvo već će isto odbijati iz istih onih razloga za koje je već par puta stavljeno do znanja da ne mogu biti zakonom propisani razlozi za odbijanje jemstva“, ističe advokat.

Jovanović ističe je i da je Ustavni sud Crne Gore više puta u odlukama ukazivao da pritvor, kada se radi o Medenici, nije neophodan već je dovoljno djelovati alternativnom mjerom, kao što je jemstvo.

„Takođe ne shvatam ni Apelacioni sud Crne Gore koji umjesto da preinači jednu takvu odluku uporno uvažava žalbu i vraća postupajućoj sutkinji  iako vidi da ona  jednostavno ne želi bez ikakvog zakonskog utemeljenja da udovolji predlogu odbrane odnosno da omogući usvajanje jemstva“, kaže on.

Prema njegovim riječima, ovakvo ponašanje Višeg i Apelacionog suda je „mrcvarenje“ pritvorenika. „Ovakvo stanje, ovakvo ponašanje, ova ping-pong partija između Višeg i Apelacionog suda je jedno klasično mrcvarenje pritvorenog lica i potvrda teze odbrane da se Miloš Medenica nalazi u pritvoru samo zato što je sin Vesne Medenice“, zaključuje  Jovanović.

Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Miloša i njegove majke Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i firme “Kopad Company” iz Nikšića…

Terete ih za krivična djela: stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.

Medenica je uhapšen 25. maja 2022. godine, na podgoričkom aerodromu, nakon što je u Crnu Goru ušao iz Srbije i od tada se nalazi u pritvoru.

I pored toga što je optužnica podignuta prije dvije godine, sudski postupak nije odmakao dalje od početka, jer pred sudom još nijesu svi optuženi iznijeli svoje odbrane.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PROJEKAT VELJE BRDO: Dobar, loš, pogrešan

Objavljeno prije

na

Objavio:

Do kraja godine biće napravljen sajt gdje će građani moći da se prijave za ovaj projekat, najavljuje Spajić. Mnogi se nadaju da je u pitanju samo predizborna priča

 


Crnogorski san.
Tako je premijer Milojko Spajić javnosti predstavio projekat novog grada u gradu na Veljem brdu, u kome treba da živi preko 40 hiljada ljudi. „Ovdje će živjeti privilegovani građani, a to su državljani Crne Gore. Imati crnogorski pasoš, biti državljanin ove zemlje – to će biti privilegija”, kazao je premijer.

Da pritvrdi kako priča o gradu na Veljem brdu nije šala, iako stiže iznebuha, pokraj premijera našao se ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Slaven Radunović. “Ako Bog da i sreća junačka, ovaj projekat bi trebalo da bude usvojen do Nove godine…“, kazao je Radunović predstavljajući vladin Plan za rješavanje stambenih potreba građana pod povoljnim uslovima. Na kome su u Vladi radili puna dva mjeseca.

Prezenteri projekta zaključili su da slike/animacije govore više od  riječi, pa su škrtarili sa konkretnim i provjerljivim podacima. Ipak, i to što su prezentovali bilo je dovoljno da njihovu ozbiljnost i dobre namjere stavi pod veliki znak pitanja. Ponuđene računice bili su netačne a slike budućeg naselja našle su se na pogrešnom mjestu.

Stanovi će se kupovati po cijeni od „oko hiljadu eura“ za kvadrat, predočio je premijer navodeći kako će kupovina biti moguća na kredit, bez učešća, i uz izvedenu kamatu od 1,2 odsto godišnje. Rata za stan od 100 kvadrata, na kredit od 30 godina, biće  390 eura mjesečno. Za manji, od 60 kvadrata, rata na isti rok otplate iznosiće 290 eura.

Sjutradan  je Miloš Vuković, osnivač i vlasnik Fidelity consultinga, argumnetovano osporio tu računicu. “Kada u bilo koji kreditni kalkulator unesete iznos glavnice od 100.000 eura (navodna cijena stana od 100 kvadrata, primjedba Monitora), rok otplate 360 mjeseci i kamatu od 1,2 odsto, dobijate da je mjesečna rata oko 330 a ne 390 eura. Razlika je cijelih 60 eura mjesečno. Još je gora situacija kada ukucate iznos za stan od 60 kvadrata (60.000 eura), rok otplate od 360 mjeseci i kamatu od 1,2 odsto. U tom slučaju mjesečna rata iznosi 199 eura ili 90 eura manje od predočenih 290 eura”, naveo je Vuković upozoravajući da ta razlika, iako nekome ne izgleda prevelika, pravi razliku od 21 do skoro 33 hiljade eura po stanu. A navodno ih je planirano 10.000.  To nas onda uvodi u priču o 200-300 miliona eura. „Ili je priča o cijeni sastavljena ofrlje i na brzinu, ili iza nje stoji planirana pljačka“, upozorava Vuković navodeći još jednu zanimljivost iz prezentacije premijera i resornog ministra: prema brojkama koje su prezentovali Spajić i Radunović, eventualni kupac plaća više novca na ime kamate ako kupi manji stan, odnosno, ako pozajmi manji iznos (60 umjesto 100 hiljada). Kako, ako je kamata ista? Taj odgovor dobićemo kad priča o gradu na Veljem brdu bude nstavljena. Ako nastavka bude.

Teško je, ali ipak moguće zamisliti da je tim predvođen premijerom,  nekadašnjim ministrom finansija i, još ranije, berzanskim trgovcem, napravio tako golemu računsku grešku. Ali, u prezentovanom projektu postoji jedna još ozbiljnija: pogrešna lokacija.

Na to je, preko svog fejsbuk profila, upozori biolog i ekološki aktivista Darko Saveljić. Stvari sa Veljim brdom, navodi on, stoje ovako:  “Dio Veljeg brda je zaštićeno područje Parka prirode Dolina rijeke Zete. Nalazi se iznad vodoizvorišta Mareza, kojim se napaja Glavni grad. U najzabitijim selima Crne Gore seljaci su branili da se gradi iznad izvora, zbog uticaja na sam izvor. Vladu Crne Gore briga što se ovaj prostor decenijama čuvao upravo zbog Mareze. Ista ta Vlada, imajući u vidu veliki potencijal za solarnu energiju i na ‘stvorene prostorno-planske preduslove’ planira tender za davanje u zakup zemljišta na Veljem brdu u državnoj svojini za izgradnju solarne elektrane instalisane snage od najmanje 50 MW. Ako neko misli da na Veljem brdu može biti zaštićeno područje, novi grad i solarna elektrana, a da je to sve u skladu sa zdravim razumom, zakonima, direktivama EU i Marezom, onda izvinite“, pobrojao je  Saveljić. Uz zaključak: „Đe ti puno obećaju, tu malu korpu ponesi, stara je narodna izreka”.

Vukovićeve primjedbe potvrđuje digitron, a Saveljićeve mape i propisi. Karta obuhvata Parka prirode na Veljem brdu dijelom se preklapa sa planom  naselja koji su predstavili zvaničnici Vlade. Gradnja u Parku prirode je  krivično djelo. Krivični zakonik propisuje: „Ko kršeći propise korišćenjem prirodnih bogatstava, izgradnjom objekata, izvođenjem kakvih radova ili na drugi način izazove oštećenje životne sredine u većoj mjeri ili na širem prostoru, kazniće se zatvorom do tri godine”.

Iz Vlade još nijesu ponudili objašnjenje za navedene finansijske i urbanističke manjkavosti plana. Osim što je ministar Radunović, na prezentaciji, „otkrio“ da  crnogorski san na Veljem brdu još nije uklopljen u važeće i buduće (pripremljene) urbanističke projekcije Crne Gore i Podgorice. „Javna rasprava o prostornom planu Podgorice, koja će biti dopunjena ovim projektom, trajaće 15 dana”, najavio je. To bi, valjda, trebalo biti to. O projektu pripremanom dva mjeseca, na površini od skoro 1.000 hektara i približne vrijednosti makar 800 miliona eura.

Ako računamo da će se graditi10.000 stanova (a može biti da ih je više) da je odnos malih i velikih (60 i 100 kvadrata) pola/pola i da su troškovi izgradnje neophodnih pratećih objekata (vrtići, škole, dom zdravlja, apoteke, trgovine…) uračunati u predočenu cijenu. Baš kao i neophodna infrastruktura (saobraćajnice, vodovodna i kanalizaciona mreža, trafostanice, distributivna elektro mreža, tekomunikacioni optički kabl… uz neizbježno proširenje postojećih kapaciteta). A, sve sluti da nijesu.

„Ovo nismo imali prilike da gledamo kod nas“, naveo je Radunović. Sa tom se konstatacijom nije teško složiti. Prvi su  čuđenje prezentovanim projektom, ukoliko on zaista postoji (ko ga je radio, koliko je plaćen, kako je izabran autor…), iskazali predstavnici Udruženja podstanara. Uz prilično neodobravanje, iako bi oni trebali biti adresa sa koje se podrška nekom sličnom projektu podrazumijeva. Ako je  dobro osmišljen i predstavljen.

Iz Udruženja podstanara navode da je projekat: previše fokusiran na Podgoricu uz zapostavljanje ostatka države, posebno sjevera; donosi dodatno opterećenje već problematične i nedovoljne infrastrukture; Da bi njegova realizacija, ali i sama najava, mogla destabilizovati postojeće tržište nekretnina i investitore i građevinske kompanije gurnuti u zonu gubitaka; ideja da se stanovi na Veljem brdu mogu prodavati samo državi, po unaprijed fiksiranim cijenama je netržišna, ali i potencijalno rizična za javne finansije; Trgovina stanova bez učešća mogla bi biti mamac za kupce koji, realno, nijesu u stanju da finansijski podnesu rizik koji taj posao nosi (ko je zaboravio, sličan posao i kriza hipotekarnog tržišta u SAD bile su uvod u svjetsku ekonomsku krizu 2008. godine)…

Konačno, iz Udruženja podstanara ukazuju kako realizacija ovakvog plana može dovesti do nepotrebne i društveno nepoželjne koncentracije ranjivih grupa. „Iako je cilj pomoći ranjivim grupama (mladi bračni parovi, samohrani roditelji, starije osobe i osobe sa invaliditetom), koncentracija ovih grupa u jednom stambenom naselju može dovesti do socijalne segregacije. U stvarnosti, često se dešava da ovakvi projekti, iako zamišljeni kao inkluzivni, rezultiraju stvaranjem „getoa“ ili izolovanih zajednica”, navedeno je u njihovom saopštenju.

Niz primjedbi mogao bi se nastaviti. Opet pod uslovom da cijelu priču shvatamo ozbiljno. Ko će kreditirati taj posao, ako ne može da računa da će rizike nevraćenih kredita pokriti pretpostavljenim rastom vrijednosti nekretnina? Ima li Crna Gora kompanije i radnike iz građevinskog sektora koji mogu, istovremeno, graditi naselje Velje brdo, dvije zaobilaznice oko Podgorice (zapadnu i istočnu), dionicu autoputa Mateševo-Andrijevica…? Ili će taj novac odnijeti stranci, ostavljajući nas bez jednog od najznačajnihi benefita (sticanje iskustva i jačanje sposobnosti) realizacije tih poslova. Šta ako ponuđeni stanovi ne nađu kupca (u Podgorici već ima 10.000 stanova više nego što je domaćinstava registrovanih prošlogodišnjim popisom)? A šta ako zakaže (zakasni) najavljena gradnja prateće infrastrukture?

“Projekat Velje brdo može privući pažnju građana zbog povoljnih stambenih uslova, ali nosi značajne rizike za malu Crnu Goru. Pitanje je koliko će ovaj projekat zaista pomoći u razvoju zemlje, a koliko će produbiti regionalne neravnoteže i destabilizovati tržište nekretnina. Dok država i ranjive grupe mogu imati koristi na kratki rok, dugoročno bi privatni investitori, građevinska industrija i građani sa manjim prihodima mogli biti na gubitku”, zaključuju u Udruženju podstanara.

Premijer i njegovi partijski i koalicioni saradnici ne mare za te primjedbe. Do kraja godine biće napravljen sajt gdje će građani moći da se prijave za ovaj projekat, najavljuje Spajić. Mnogi se nadaju da je u pitanju samo predizborna priča. Inače bi se Podgorica i Podgoričani mogli naći u ozbiljnim problemima.

Zoran RADULOVIĆ 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo