I u biznisu se može zaraditi treća lična greška. Čudno da je to previdio bivši košarkaški sudija, danas jedan od, kako kažu, najuspješnijih crnogorskih biznismena. Ili je Duško Knežević umislio da i na tuđem terenu može da radi to što radi po Crnoj Gori pod pokroviteljstvom svog prijatelja Mila Đukanovića.
No, pošto moć nije što i svemoć, nedavno je Centralna banka Ruske federacije (CBRF) oduzela licencu za rad Kneževićevoj Atlas banci u Moskvi. I to ne zbog bilo čega – nepoštovanje odredaba zakona te države o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, ali i sumnje da je tokom prošle godine bila uključena u nezakonite operacije prenošenja novčanih sredstava van granica Ruske Federacije. Iznos nije za bacanje – oko devet milijardi rubalja, odnosno oko 180 miliona eura.
Ruska agencija Itar-Tass javlja da je odluka CBRF uslijedila nakon ponovljenog kršenja zakona u roku od jedne godine. Po naredbi ruske banke u moskovskoj Atlas banci zavedena je privremena uprava do imenovanja privremenog upravnika ili – likvidatora.
Atlasmont banka Moskva otvorena je aprila 2008. godine. Bila je to prva banka iz regiona koja je dobila dozvolu ruskih monetarnih vlasti da posluje u Rusiji. Taj događaj uveličao je i premijer Crne Gore Milo Đukanović, Kneževićev prijatelj.
Đukanović se pohvalio da je otvaranje prve crnogorske banke u Moskvi važan doprinos unapređenju ekonomske saradnje Crne Gore i Rusije. ,,Ovo je i šansa da se, kroz saradnju poslovnih subjekata dvije države, obezbijedi izlazak biznismenima i investitorima na ostala tržišta”.
Sad, na šestu godišnjicu poslovanja banke, sve je to pod velikim upitnikom.
Je li iznenađenje ovo što se desilo sa Kneževićevom bankom? Ne bar za one koji su koliko toliko upućeni u njegove biznise.
Uostalom, u prošlom broju Monitora to smo i najavili. Kada su se prošlog mjeseca pojavile informacije da se Atlas banci u Moskvi ne piše dobro, Atlas grupa je tvrdila da se protiv nje vodi ,,zlonamjerna prljava medijska kampanja”.
U srijedu je Knežević izjavio da je odluka CBRF da suspenduje licencu Atlas banci u Moskvi suprotna bankarskoj praksi u cijelom svijetu i ne može biti objašnjena razlozima koji su navedeni. Po njegovim riječima odluka CBRF je veliko iznenađenje za Atlas grupu.
U međuvremenu su ruski mediji najavili da ,,Moskva sprema odgovor” na odluku Crne Gore da podrži sankcije EU prema Rusiji.
Imajući vjerovatno to u vidu, iz Atlas banke su saopštili da se opravdano plaše da je oduzimanje licence rezultat drugih razloga koji nisu u ,,direktnoj vezi sa pomenutom problematikom”.
Moguće da je odluci Ruske banke doprinijelo i pridruživanje Crne Gore sankcijama protiv Rusije, ali ne treba zaboraviti ni ovo: Atlas banka Moskva je ponovila kršenje propisa Centralne banke Rusije, zatim je iz te zemlje, kako se sumnja, nezakonito preko nje izneseno devet milijardi rubalja i treća stvar – licence su oduzete još jednom broju stranih banaka.
U ovom trenutku je, možda, i važnije: Kneževiću, prema našim izvorima, Đukanovićev režim ovog puta neće priskočiti u pomoć. Razlog – otrgao se kontroli. Jeste li primijetili da iz vlasti niko nije stao u Kneževićevu odbranu.
Knežević je stigao i do Amerike. Od aprila 2010. član je Globalne inicijative Bila Klintona, koja okuplja bivše državnike, biznismene i „filantrope” iz čitavog svijeta. Jednu od svojih estradnih sesija bivši američki predsjednik održao je prije tri godine u Budvi. Pokrovitelji su bili Vlada Crne Gore i Kneževićeva Atlas fondacija.
Klinton je prije četiri godine uručio Kneževiću „sertifikat” za projekat ,,privatno-javnog partnerstva u Meljinama”. Taj bivši Vojno-medicinski centar kupio je Kneževićev konzorcijum Atlas grupa na tenderu od Vlade Crne Gore. Tvrdili su da će u Meljine i izgradnju Atlas kapital centar u Podgorici uložiti oko 300 miliona eura.
U utorak je Vladina Komisija za ekonomska pitanja, na čijem je čelu Vujica Lazović, odbila zahtjev Kneževićeve Atlas grupe za izmjene Ugovora o kupoprodaji zdravstveno-turističkog centra u Meljinama i prolongiranje roka za investicije. Donedavno to se nije moglo desiti, ali očigledno je da Knežević više nije miljenik vlasti.
Koliko je poznato, ranije se samo jednom Knežević zamjerio crnogorskim vlastima. Početkom 2011. prodao je kupcu sa Kipra akcije iz plužinske Fabrike elektroda, na šta je tadašnji premijer Igor Lukšić zaprijetio da će predložiti Savjetu za privatizaciju da prekine pregovore o privatizaciji Monte Pranca, gdje je Atlas grupa vodeći član konzorcijuma sa Piterom Mankom, kanadskim milijarderom. Bio je to, izjavio je Lukšić, „prst u oko Vladi”. Knežević je hitro odgovorio da je „možda napravio grešku”, pa je akcije prodao jednom državnom fondu i tako izgladio odnose sa Lukšićem.
Stečaj u KAP-u ozbiljno je uzdrmao višegodišnje prijateljstvo političkih i ekonomskih moćnika dvije zemlje. I još će više ukoliko Oleg Deripaska uspije da naplati od Crne Gore 700 miliona eura na ime potraživanja i gubitaka iz partnerstva sa Đukanovićem.
A kad smo već kod Đukanovića, recimo da Kneževića odavno zovu ,,Milov tajkun”. On je tvrdio da je ,,prvi milion” zaradio uvozom robe široke potrošnje. ,,U Beograd sam iz Singapura i Bangkoka uvozio odjeću, a iz Italije obuću”. U Beogradu je još 1995. osnovana Atlas banka, a za njenog predsjednika je imenovan Knežević. Banka je 2005. prodata grčkoj Pireus banci, čija je filijala 2007. iz Londona odobrila kredit od 1,5 miliona eura Kapital investu Mila Đukanovića. Tim kreditom Đukanović je, prema medijskim napisima, postao i zakoniti akcionar bratovljeve Prve banke.
Knežević je u Beogradu vlasnik koječega. Na Kipru posluje od ranih devedesetih.
Od druge polovine 1990-ih Knežević je počeo da ubrzano razvija biznis u Crnoj Gori. Prvo je kupio Jadranski sajam u Budvi, potom u Podgorici osniva Atlas mont banku, pa Atlas Mont, Atlas centar…
Njegova Atlas grupa je jedan od većih zemljoposjednika u Budvi. Ukoliko uspije da u Budvi podigne sve planirane hotelske i druge objekte, očekuje ga profit od nekoliko stotina miliona eura.
No, sreća ga nije poslužila sa Atlas capital centrom u Podgorici. Zdanje od planiranih 90.000 metara kvadratnih trebalo je, prema Kneževićevoj tvrdnji, da bude završeno do kraja 2009. Radovi su u toku.
Kada je 10. septembra 2010. Đukanović, sa Kneževićem i Miomirom Mugošom, obišao gradilište Atlas kapital centra, u svojstvu premijera, obratio se novinarima: „Želio sam i da na ovaj način odam priznanje investitorima, i domaćim i njihovim partnerima iz Abu Dabija, na istrajnosti da ovu investiciju održe u životu”.
Da bi se Atlas kapital centar „održao u životu” dovođeni su glumica Pamela Anderson, pjevačica Severina Vučkovića i Bil Klinton. Ni to nije pomoglo da ta ogromna investicija bude završena, i što je važnije – Centar nije prodat.
Knežević je, kako je nedavno opširno pisao Monitor, upleten u aferu Telekom. Vidjećemo kako će se iz nje izvući.
Za sada običnim smrtnicima ostaje da se čude što se on čudi mjerama Ruske banke, a još više kako je uspio da stvori toliku imperiju, koja je, po svoj prilici, počela da se urušava.
Bez posljedica kroz aferu Nacional
Srećno se Knežević izvukao i kada ga je zagrebački Nacional 2001. godine optuživao za sumnjive finansijske transakcije: ,,Velik dio novca opran je putem Atlas banke u Podgorici, gdje kao nominalni vlasnik figurira Knežević, bivši prodavač palačinki na beogradskom sajmu. Istu takvu banku Knežević je pod pokroviteljstvom srpskog SDB-a oformio u Beogradu, a poslovnice te banke ima u Engleskoj i na Cipru…” I Srećko Kestner je tvrdio da se dio novca zarađen na švercu duvana pere ,,preko Atlas banke u Podgorici”.
Veseljko KOPRIVICA