Ništa novo. Još jedan crnogorski gradonačelnik dobio je svoj fajl u crnogorskom tužilaštvu. Samo dvije godine nakon što je stigao na vlast oštro kritikujući za zloupotrebe i korupciju svog prethodnika Gzima Hajdinagu, gradonačelnik Ulcinja Nazif Cungu optužen je za koruptivne poslove na lokaciji Šas.
,,Ne mogu se načuditi šta je sve u stanju da uradi jedna nesposobna i nestručna vlast”, govorio je 2011. Cungu o Hajdinagi. ,,Potpuna netransparentnost u oblasti urbanizma, masovne zloupotrebe. Potrebne su godine da se to ispravi”.
Dvije godine kasnije i Cungu je poput prethodnika dobio fasciklu u tužilaštvu. Hajdinagu je tužilaštvo teretilo zbog zloupotrebe položaja i nelegalne gradnje koju je u Ulcinju omogućio Naseru Keljmendiju, uhapšenom narko bosu.
Iz tužilaštva su saopštili da su početkom ove sedmice formirali predmet povodom slučaja Šas. Sve je počelo u subotu veče, kada su nenadano, tokom gostovanja u emisiji na lokalnoj televiziji Teuta gradski čelnici razmijenili optužbe. Gost emisije bio je i poslanik Pozitivne Dritan Abazović koji je potom javno pozvao tužilaštvo da ispita optužbe ulcinjskih čelnika. Cungua je potpredsjednik SO Ulcinja Selim Resulbegović optužio da je zloupotrijebio položaj i donošenjem urbanističkih planova za Šas, gdje posjeduje zemlju, sebi pribavio milionsku korist oštetivši gradsku kasu.
Uslijedili su demantiji, pojašnjenja, pravdanja, vađeni papiri. U priču o slučaju Šas, uključio se i bivši gradonačelnik Hajdinaga koji je potvrdio da je potpisao plansku dokumentaciju koja je njegovom tadašnjem ,,ljutom protivniku”, aktuelnom gradonačelniku Ulcinja, omogućila da 32 hiljade kvadrata državnog zemljišta pretvori u sostveni izlaz na more, odnosno obalu Šaskog jezera.
Cungu je, braneći se od optužbi, pojasnio da je prije nego je došao na vlast, 2007. godine kupio 51 hiljadu kvadrata na Šasu, te da je nakon toga u predviđenoj zakonskoj proceduri tražio izradu studije lokacije za svoju imovinu. Nije međutim znao da objasni zašto je njegov ljuti protivnik Hajdinaga toj imovini, odnosno studiji te lokacije, pridodao i državnih 32 hiljade kvadrata koji su Cunguovoj zemlji uvećali vrijednost, omogućivši mu izlaz na jezero Šas ali i izgradnju turističkih objekata većih gabarita.
Rasulbegović je optužio gradonačelnika da je tom studijom državna zemlja izgubila bilo kakvu vrijednost i da kao takva, s obzirom da na njoj nije predviđena gradnja, ne bi mogla biti ni prodata.
Rijetka stvar koja se gradonačelniku Ulcinja do sada nije zamjerala su upravo urbanistički planovi. Monitor je ljetos pisao da ni najveći pesimisti nijesu mogli predvidjeti da će za manje od dvije godine vladajuća koalicija u Ulcinju koju čine Cunguova FORCA, Demokratska partija Fatmira Đeke, SDP i Građanski pokret Perspektiva Amira Holaja osim donošenja detaljnih urbanističkih planova, na svim drugim poljima doživjeti potpuni debakl. Dugovi su rasli, zarade zaposlenima u opštini i javnim preduzećima kasnile i do 14 mjeseci, nije započeta gradnja nijednog novog hotela, čak nije usvojen ni strateški plan opštine. Konačno, praktično je proglašen bankrot a gradonačelnika će pamtiti i po potpisivanju dokumenta sa ministrom finansija Radojem Žugićem po kom je rukovođenje finansijama Ulcinja prešlo u nadležnost Ministarstva finansija. Neće se zaboraviti ni Cunguov marljivi rad na tome da njegova partija uđe u koaliciju sa Đukanovićem na državnom nivou.
,,Kao građanin ali i kao učesnik emisije u kojoj se nenadano počeo iznositi prljav veš iz Opštine Ulcinj, i to od njenih najviših funkcionera, gradonačelnika i potpredsjednika, jako sam razočaran. Žalosno je znati da je ovo vjerovatno samo djelić onoga što se u toj ustanovi dešavalo prethodnih godina. Teza gradonačelnika Cungua da je u opštini Ulcinj eliminisana korupcija potpunuo je pala u vodu”. Tužilaštvo je saopštilo da će ispitati i optužbe Cungua na račun Resulbegovića. Gradonačelnik tvrdi da je i Resulbegović zloupotrijebio položaj i izmjenama planske dokumentacije povećavao spratnost svojih objekata. Konflikt između Cungua i Resulbegovića počeo je mnogo ranije. Nedavno je Cungu otpustio čelnika SDP-a, nakon čega je Resulbegovića Upravni sud opštine vratio na posao.
Možda je manje teško djelo od zloupotrebe službenog položaja, ali je interesantno da Cungu Komisiji za utvrđivanje konflikta interesa nije prijavio da ima 50 hiljada kvadrata na Šasu. U imovinskom kartonu Cungua od prošle godine navodi se da on na toj lokaciji ima 35 hiljada kvadrata. Zašto je zaboravio da upiše i preostalih 15 hiljada koje tvrdi da je kupio, nije jasno.
Prema imovinskom kartonu sigurno je međutim da je Cungu jedan od najbogatijih gradonačelnika. Vrijednu imovinu stekao je baveći se privatnim biznisom prije nego je došao na čelo grada. Ta činjenica podgrijavala je nade nekima da novi gradonačelnik neće krenuti stopama mnogih svojih kolega.
Kompaniju Cungu&co osnovao je 1997. godine. Cungu se na sajtu gradonačelnika hvalio da je njegova kompanija proglašena za jednu od deset najboljih u Crnoj Gori. Za 2012. godinu prijavio je prihod od kompanije u iznosu od 286.393 eura. Ali i isto tolika kreditna zaduženja kod crnogorskih banaka. To nije jedina kompanija u vlasništvu gradonačelnika Ulcinja. On je, kako je naveo u imovinskom kartonu, i vlasnik firme Tenax koja se bavi trgovinom.
Kada je izabran na mjesto gradonačelnika, Cungu je trebao da prenese upravljačka prava nad kompanijama na drugu osobu. Komisiji je prijavio da je upravljačka prava u firmi Cungu&co prenio na svog partijskog kolegu Gazmenda Dervišija. To je međutim tek djelimično istina. Gradonačelnik je, sudeći po evidenciji Privrednog suda, ipak zadržao svoje direktorsko mjesto u toj kompaniji, pa Cungu&co sada ima dva direktora.
Optužbe za zloupotrebu položaja i korupciju, nepotpuni podaci u imovinskom kartonu, dugovi u gradskoj kasi, šurovanje s Đukanovićem kad treba – uobičajena su obilježja jednog crnogorskog gradonačelnika u aktuelnom vremenu. Iako je tvrdio da će biti drugačiji Nazif Cungu je sve od navedenog uspio da upiše u radnu biografiju za samo dvije godine.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ