Povežite se sa nama

OKO NAS

SLUČAJ BERANSKOG AGROPOLIMLJA KOD SDT: Tragovi pljačke    

Objavljeno prije

na

Kako saznaje Monitor, predmet o privatizaciji beranskog preduzeća AD Poljoprivreda i šumarstvo, koje je nekada bilo dio velikog poljoprivrednog preduzeća Agropolimlje, prešao je iz Osnovnog državnog tužilaštva u Specijalno državno tužilaštvo

 

Bilo jednom Agropolimlje. Tako bi po filmskom scenariju mogao da zvuči početak priče o najvećem poljoprivrednom preduzeću na sjeveru. Za film jeste i sve ono što se desilo tokom tranzicije, kada je to postala i najveća pljačka u oblasti poljoprivrede u ovom dijelu Crne Gore.

Sada je, kako saznaje Monitor, predmet o privatizaciji beranskog preduzeća AD Poljoprivreda i šumarstvo, koje je nekada bilo dio velikog poljoprivednog preduzeća Agropolimlje, prešao iz Osnovnog državnog tužilaštva u Specijalno državno tužilaštvo.

„Predmet je preuzelo Specijalno državno tužilaštvo, i za dalja pitanja bi morali njima da se obratite” – kazali su Monitoru nezvanično iz beranskog ODT, na pitanje u kojoj je fazi ovaj slučaj.

Slučaj Poljoprivreda i šumarsto AD Berane u Specijalnom državnom tužilaštvu je zaveden pod oznakom KTS 115/21, i u radu je kod specijalne državne tužiteljke Sanje Jovićević. Posljednji broj oznake govori da je predmet kod SDT od prošle godine. To opet znači da je SDT ovaj predmet preuzelo od ODT Berane tek nakon promjene državne vlasti.

Oštećeni manjinski akcionari i bivši radnici Specijalnom državnom tužiocu obratili su se još u decembru 2019. godine, navodeći imena novog vlasnika koji je, kako tvrde, pokrao i njih i državu Crnu Goru.

Oni su ranije dostavili i imena šesnaest građana Berana, na koja je, kako kažu, nezakonito, prenijeta imovina Poljoprivrede i šumarstva AD. Među tim imenima su: advokati, sudije, privatni preduzetnici i šumari iz Berana, koji su se, navodno, našli u sprezi s novim vlasnikom. Poštujući pretpostavku nevinosti, Monitor ta imena neće objaviti. Makar do trenutka dok SDT ne preduzme nešto konkretnije.

Monitoru se nedavno javio manjinski akcionar Refik Zujović koji je kazao da je prema njegovim saznanjima u SDT saslušano više bivših radnika i akcionara, ali da nije čuo da li je neko od njih dobio neku povratnu informaciju, odnosno do koje faze je slučaj došao.

„Rekli su da ispituju kako je prodato ili preprodato oko 700 hektara, od kojih se 500 vodilo kao državno zemljište. Manjinski akcionari su od toga vlasnici deset odsto poljoprivrednog zemljišta i šuma. To je sve na teritoriji opštine Berane. A to opet znači da je samo od toga manjinskim akcionarima pripadalo deset odsto od novca koji je uzet za prodaju” – rekao je Zujović.

Beranski agroindustrijski kompleks Agropolimlje nastao je kao dio nekadašnje kompanije Agrokombinat 13. jul. Tada, već daleke 1963. godine, upošljavao je preko 800 radnika.

Agropolimlje je u svom sastavu, između ostalog, imalo pekaru, mljekaru, klanicu, voćnjak od 47 hektara, brojne trgovinske i uslužne objekte, kao i preko i više stotina hektara šume i zemljište na kom se obavljala poljoprivredna proizvodnja.

Odlukom Skupštine akcionara DD Agropolimlja Berane od 24. 6. 1998. godine, to društvo je podijeljeno na 10 novih pravnih subjekata, a imovina tako usitnjenih preduzeća lako se našla na meti raznih tajkuna od Berana do Podgorice.

Sva nova akcionarska društva su formirala skupštine akcionara i upravne odbore i imenovala izvršne direktore.

Bivši radnici, kao i manjinski akcionari, tvrde da brojni dokazi ukazuju da se nakon tih transakcija pristupilo nezakonitim radnjama u preduzeću. Ističu da su privilegovani pojedinci posljednjih godina vrijednu nepokretnu imovinu, vlasništvo akcionara, bivših radnika DD Agropolimlja, na svoju ruku prodavali raznim kupcima.

Navode da su novac od prodatih nepokretnosti zadržavali isključivo za sebe i da je neophodno angažovati finansijske stručnjake spremne da saopšte o kakvim transakcijama je riječ.

Oni dodaju da je takođe potrebno da se preko vještaka finansijske struke utvrdi za koje novčane iznose su sve te nepokretnosti prodate, da li su vršene zakonite prodaje tih nepokretnosti, da li su procjene tih prodatih nepokretnosti vršene od strane vještaka poljoprivredne ili šumarske struke, te da li je novac od svih tih prodatih nepokretnosti samo posljednjih godina ulazio i u završne bilasne AD Poljoprivreda i šumarstvo.

„Neophodno je ispitati puteve toga novca i za šta je utrošen, jer AD Poljoprivreda i šumarstvo svih ovih godina formalno postoji samo na papiru” – kažu akcionari.

Tvrde i da je Uprava za nekretnine bez validnih dokaza upisivala imovinu bivšeg Agropolimlja na ime određenih lica i privatnih firmi, a da su oni ostali kratkih rukava.

Smatraju da je to klasičan primjer pljačkaškog privatizovanja i uništavanja nekadašnjih društvenih dobara.

Monitor je ranije pisao o tome kako se tako opljačkana preduzeća koja su nastala iz Agropolimlja i dalje vode u Centralnoj depozitarnoj agenciji – Hladnjača AD Berane, Maloprodaja AD Berane, Bepek AD Berane, Poljoprivreda i šumarstvo AD Berane, mada više ne postoje.

Na mjestu tih preduzeća danas su trgovinski centri, poslovni prostori pretvoreni u kafane, šume su posječene, voćnjaci su prošli kroz tri ruke, na mjestu AD Klanica gola ledina čeka nekog investitora, a na njivama nikli pogoni.

Manjinski akcionar Refik Zujović, koji već desetak godina vodi bitku za pravdu i rasvjetljavanje svega što se desilo sa Agropolimljem, kaže da je zadovoljan što se predmet konačno našao u radu Specijalnog državnog tužilaštva.

„Ovo je vrlo kompleksan predmet, ali mi smo u posjedu obimne dokumentacije koja može pomoći SDT-u. Mislimo da se, prateći tragove novca i upisa kroz katastarske knjige, može doći do pune istine o tome kako smo pokradeni i mi, ali i država Ctrna Gora“ – kaže ovaj manjinski akcionar.

                                                                  Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo