Povežite se sa nama

OKO NAS

CRNA GORA DOBILA DIREKTORAT ZA INTERKULTURALIZAM: Model za budućnost

Objavljeno prije

na

Direktorat za interkulturalizam pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava u Vladi Crne Gore je za sada prva državna institucija takvog tipa na svijetu. Od koncepta države multikulture prema društvu interkulturalnosti

 

,,Direktorat demonstrira ozbiljnu i svesrdnu posvećenost Crne Gore stvaranju mirne koegzistencije i jedinstva u raznolikosti zasnovanih na univerzalnim ljudskim pravima i vrijednostima. Mi želimo razvijati državnu strategiju za sistemsko angažovanje našeg kulturnog diverziteta za razvoj boljeg društva”, kaže za Monitor v.d. direktora ovog Direktorata dr Ljudmila-Mila Popović.

Ona se nedavno vratila u Crnu Goru nakon što je 25 godina živjela i radila u SAD-u uvjerena da su „današnja kompleksna i stresna vremena kod nas i u cijelom svijetu, uprkos svemu, najpogodniji trenutak da se izgradi novi kulturni kod za budućnost Crne Gore“.

„Upisujemo novi kulturni DNK koji uključuje nasljeđe generacija i etničkih zajednica koje su spletene na našem podneblju, kao i aspiracije novih generacija i vizije za našu bolju budućnost. Svjesni smo da i prije i sada neizbježno jedni drugima pripadamo. I sve više će nam biti potrebne solidarnost, empatija, nadahnutost, bliskost, jer samo ujedinjeni se možemo ponijeti sa globalnim izazovima. Pandemija nam je pokazala da za pravi oporavak treba da se vratimo jedni drugima. Vjerujemo da ćemo našom inicijativom doprinijeti većoj harmoniji i u svijetu“, uvjerena je Popovićeva.

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka ističe da ovaj resor djeluje proaktivno, odnosno da se od koncepta multikulture želi ići prema konceptu interkulture. ,,Za društvo, kao što je ovo naše koje je obilježeno kulturnim pluralizmom, ključno je da svi imaju otvoren pristup različitim kulturama. To je upravo ono što interkulturalizam zagovara jer polazi od pretpostavke da je kultura proces, te da se kroz suodnos među kulturama može postići razumijevanje i prihvatanje druge kulture. Svaka se manjinska kultura u takvom kontekstu shvata kao bogatstvo u društvu, a ne kao opterećenje ili prijetnja. Interkulturalizam teži tome da postoje susreti među kulturama, da se upoznaju, prepoznaju i prihvataju, da je komunikacija različitih, ali ravnopravnih blagoslov“, pojašnjava Đeka navodeći da je stoga osnovana nova organizaciona jedinica koja će principe i vrijednosti multikulturalne tolerancije, dijaloga i poštovanja različitosti unaprijediti u modele mirnog suživota, solidarnosti i jedinstva u raznolikosti.

,,Dakle, prepoznajemo da je Crna Gora zemlja ne samo svoje drevne multikulture, već i zemlja u kojoj se, sve više, rađaju i nastanjuju i novi identiteti. Crna Gora je postala zemlja u čijem se malom okviru sada ogleda i velika, savremena slika svijeta – država interkulture. Osnivanjem Direktorata za interkulturalizam, dodatno unapređujemo svoje primarne domene ljudskih i manjinskih prava, osnažujući njihovu uzajamnu povezanost i međuzavisnost, po kojoj samo onda kada su uvažena prava svakog tada svi mogu imati svoja prava zagarantovana i poštovana”, navodi ministar.

Prema njegovim riječima, Crna Gora je živi primjer interkulturalizma, koji se mora čuvati, te istovremeno kreirati i razvijati državne politike i programi za ostvarenje punog potencijala interkulturalizma. On je rekao da je u planu da se predmet interkulturalizam uvede u obrazovni sistem u Crnoj Gori.

Konstatujući da je interkulturalizam naš najveći društveni kapital, poznati turistički radnik iz Ulcinja, profesor Ismet Karamanaga, kaže da je osnivanje ovakvog direktorata hvale vrijedna inicijativa Ministarstva i Vlade Crne Gore i da ona kao takva mora biti podržana od svih aktera na društvenoj sceni.

,,Naročito su to područja gradova Ulcinja i Bara koji su svojevrsni mikrokosmosi sa milenijumskim iskustvom društvenih, kulturnih, etničkih, vjerskih i jezičkih različitosti. Ovaj podrumijski prostor je i danas pluralistička zajednica u kojoj koegzistiraju mnogi narodi, govori više jezika i u kojoj se plodonosno prožimaju sve monoteističke religije. Već stoljećima ovi su gradovi hodočasnička mjesta katolika, pravoslavaca, muslimana i Jevreja, odnosno prostor koji nije samo granica između Istoka i Zapada, već prvenstveno poveznica dva svijeta“, ističe Karamanaga.

I čuveni američki geostrateg Robert D. Kaplan u svojoj knjizi  Adriatic – A Concert of Civilizations at the End of the Modern Age, koja je izdata ove godine, naziva Jadran „globusom u malom“. ,,Ovdje je destilirana cijela Evropa”, piše on, ,,u okviru geografije koju čovjek zapravo može razumjeti i stoga shvatiti”.

Ovaj autor, kojeg je renomirani časopis Foreign Policy svrstao među 100 najvažnijih mislilaca na svijetu, navodi da nema boljeg mjesta za traženje odgovora na hiljadu pitanja koja se nameću o našem vremenu, u kojem je nacionalna država sada u opadanju, a identiteti ponovo postaju višestruki i fluidni, proces u kojem je Jadran bio i nastavlja biti prototip. ,,Zapravo, ovdje se stoljećima odvija metamorfoza granica, naroda i saveza, s neprestanim raspadanjem zajednica, zatim pregrupisavanjem u nove oblike i danas hvatanjem u koštac s neizvjesnom budućnošću ugroženom reakcionarnim populizmom, političkom destabilizacijom i borbom za kontrolu izvora energije”, dodaje Kaplan.

Direktorka Popović smatra da su upravo dva noseća stuba Crne Gore, koje je i svijet prepoznao, bioraznolikost i kulturni diverzitet.  ,,Mi nijesmo mali. Mi smo važni i bogati. Niko od nas nije mali, već je svako velikan u potencijalu sa odgovornošću da se razvije i ostvari u službi opštem dobru. Od nas pojedinačno zavisi ljepota i snaga naše interkulture kao modela za budućnost”, zaključuje ona.

                                                                                                                                        Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo