Na budvanskoj rivijeri počinje uskoro izgradnja novog turističkog ljetovališta u Reževićima pod nazivom – Smokva Bay. Sudeći po nagrađenim idejnim rješenjima poznatih arhitektonskih biroa iz Turske i Srbije, biće to prvi ekološki turistički rizort na Crnogorskom primorju u kome su brojni objekti, predviđeni na oko 14,5 hektara stjenovitog zemljišta koje se okomito spušta ka moru, maksimalno uklopljeni u prirodno okruženje.
Stručni žiri međunarodnog pozivnog konkursa za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje Turističkog naselja Smokvica dodijelio je dvije prve nagrade koje ravnopravno dijele arhitektonski biroi Tabanlioglu Architects iz Istanbula i Artproject iz Beograda.
I drugu nagradu dijele dvoje učesnika, poznati biro Lazzarini Pickering Architetti iz Rima i Mitarh studio, arhitekte Branislava Mitrovića iz Beograda.
Konkurs na koji su pozvani autori iz nekoliko zemalja, raspisali su početkom februara ove godine investitori budućeg turističkog naselja u Reževićima, ruske kompanije V.A.S. Invest i Boticelli Land Development, sa sjedištem u Budvi, koje posjeduju ukupno 145.000 kvadrata zemljišta na lokaciji Smokvice, kupljenih prije deset godina od Opštine Budva i mještana.
Nakon dugotrajnih peripetija oko planskih rješenja i modela izgradnje turističkih kapaciteta na ovom neizgrađenom dijelu obale, nedavnim usvajanjem konačne, u velikoj mjeri revidovane verzije Urbanističkog projekta TN Smokvice u lokalnom parlamentu, na pomolu je realizacija jedne od najvećih investicija na teritoriji budvanske Opštine.
Prezentaciji konkursnih radova u novom hotelu Moskva u Budvi prisustvovali su predstavnici nagrađenih timova, investitora kao i kompletno rukovodstvo Opštine.
Smokva Bay predstavlja turistički kompleks sa tri luksuzna hotela, brojnim vilama i depadansima, apartmanima, sa kapacitetom od ukupno 1.300 ležajeva.
,,Ovo je najbolji projekat koji će se izgraditi na budvanskoj obali. U pitanju je eko rizort koji nudi potpuni komfor svima koji žele mir i pravi doživljaj prirode. Bez jahti i svega onoga što drugi projekti na obali nude. Prvo ćemo graditi infrastrukturu dok sa gradnjom vila i hotela krećemo tek 2019 godine”, kazao je prisutnima predstavnik ruskih investitora, Vadim Verhovski.
Predsjednik Opštine Budva Dragan Krapović istakao je da ,,je lokalna uprava u potpunosti podržala ovaj projekat čija su ponuđena rješenja na tragu onoga što Opština promoviše, a to je održivost. Izgrađeni objekti neće remetiti postojeće vizure dok se budete vozili Jadranskom magistralom, već će oplemeniti ambijent i dati novu vrijednost ovom dijelu obale”.
Dva prvonagrađena rada nude stilski različite ideje pa nije jasno kako će investitor uklopiti različite pristupe na istoj lokaciji. Zanimljiva rješenja stigla su iz renomiranog biroa Tabanlioglu Architekcts. U pitanju je koncepcija slična onoj koju je na početku razvoja turističke privrede na Crnogorskom primorju primjenjivao poznati turistički brend Club Mediterane iz Francuske, u naselju Kamenovo ili na ostrvu Sv. Marko u tivatskom zalivu, ali u razvijenijoj i savremenijoj varijanti holističkog pristupa odmoru i ljetovanju na moru.
Vile na Smokvici, prema rješenjima turskih arhitekata, poptuno su uklopljene u prirodno okruženje uz upotrebu kamena, drveta sa zelenim krovovima, u vidu niza bungalova rasutih po padinama prostora na Smokvici.
Razuđena, terasasta gradnja predviđena je i za hotele, koji se grade na odvojenom dijelu lokacije.
Smokva Bay raspolagaće sa ukupno 134.000 kvadrata bruto izgrađene površine, raspoređenih na 19 parcela povezanih mrežom saobraćajnica, sa javnim sadržajima koji se podrazumijevaju, školama, ambulantama, bankama, turističkim agencijama, trgovinama, sportskim sadržajima, bazenima… Izgradiće se čitav jedan novi grad na obali zmeđu Svetog Stefana i Petrovca.
Ponuđeno idejno rješenje za Smokva Bay, arhitektonskog biroa Tabanlioglu predstavlja vjernu kopiju svjetski poznatog turističkog rizorta u Bodrumu, kao i ljetovališta Four seasons Alacati u Izmiru, autorskih djela istog projektantskog tima, koje karakteriše integrisanost novih, modernih objekata sa prirodom i mediteranskom arhitekturom.
Ukoliko se investitor odluči da primijeni ideje turskih arhitekata bio bi to prvi turistički eko kompleks na budvanskoj rivijeri, nakon niza promašaja sa šarenim višespratnicama od mermera, stakla, aluminijumskih ploča i gvožđa, kojima je zazidana obala.
Renomirano akcionarsko društvo Tabanlioglu Architects ima svoje biroe u Njujorku, Londonu, Dubaiju i Dohi. Autori su značajnih arhitektonskih djela u oblasti kulture u Turskoj, hotelske industrije, aerodroma, biznisa, sporta.. Jedno od njihovih poznatijih djela je i ekskluzivni poslovno-rezidencijalni centar Istanbul Sapphire, prvi ekološki oblakoder sa 64 sprata, luksuzne strukture visoke tehnologije, najviša zgrada u Turskoj i četvrta po visini u Evropi.
Istanbulski arhitektonski biro poznat je i po vrhunskim rekonstrukcijama starih kulturnih objekata i hotela. Radili su rekonstrukciju hotela Libertas u Dubrovniku 2007., godine.
Sada su, putem konkursa i uz pomoć ruskog kapitala, turski arhitekti dobili priliku da se oprobaju i u Crnoj Gori, na jednom od većih investicionih poduhvata u poznatoj turističkoj opštini.
Partneri u tom poslu, beogradski Artprojekt, ponudili su već viđene, moderne stilove gradnje, koji se, prema riječima investitora, mogu koristiti na istoj lokaciji čije su parcele prostorno i vlasnički podijeljene.
Sve je spremno da posao krene. Nadležne državne i opštinske službe dale su potrebne saglasnosti za izgradnju turističkih kapaciteta na Smokvici. Prvi je prelomio novi ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović koji je dao saglasnost na plan Izmjena i dopuna Urbanističkog projekta TN Smokvice, što je njegov prethodnik, Branimir Gvozdenović uporno i godinama odbijao da učini. Bio je to svojevrsni pritisak na vlasnike zemljišta koji su strpljivo čekali svoj trenutak.
Urađena je i Studija zaštite kulturnih dobara za potrebe pomenutog plana koju je izradio Studio Prostor, arhitekte Gorana Radevića. Konačno je i Anastazija Miranović, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara, u drugom pokušaju, stavila svoj paraf na Studiju.
Svi su saglasni da predloženo urbanističko-arhitektonsko rješenje Turističkog naselja Smokva Bay oplemenjuje područje od 1.100 metara uz obalu i svojim rješenjem i planiranim strukturama ne ugrožava prirodni ambijent ovog dijela budvanske rivijere.
Branka PLAMENAC