Povežite se sa nama

OKO NAS

SOKO ŠTARK U ANDRIJEVICI: NADE U HRVATSKOG INVESTITORA: Kraj ili novi početak

Objavljeno prije

na

U lokalnoj upravi Andrijevice nadaju se da priča o pogonima Soko Štarka u ovom gradu, koji su već punih dvanaest godina u stanju mirovanja, nije završena, uzdajući se u jednog hrvatskog investitora.

Predsjednik opštine Srđan Mašović kaže da se već nekoliko puta sreo s vlasnicima i da su vođeni ozbiljni razgovori o mogućnosti da se proizvodni pogoni slatke fabrike stave u funkciju.

,,Adriatik grupa je velika kompanija iz Hrvatske koja je kupila Soko Štark u Srbiji. Imali smo nekoliko razgovora i gajimo nadu da je moguće da i pogoni u Andrijevici ožive”, kaže Mašović za Monitor.

O tome šta bi to značilo za Andrijevicu, objašnjava, suvišno je i pričati.

,,Na kraju krajeva, ne mora biti toliko radnika koliko ih je bilo u zlatno doba, u ovom gradu svako radno mjesto je važno i sigurno bismo se s otvaranjem fabrike izdigli s dna ljestvice razvijenosti, gdje smo se našli nakon tranzicije”, kaže Mašović.

Iako je priču o mogućnosti aktiviranja Soko Štarka u Andrijevici lijepo čuti, ne treba zaboraviti ni da su dosadašnje najave ostajale samo najave, jer se po pravilu nametao zaključak da bi to bilo nerentabilno. Bez obzira na to što je ,,slatka fabrika”, sa blizu 200 uposlenih punih trideseset go-dina bila uspješan privredni kolektiv.

Bivši radnici podsjećaju da je zatvaranjem ove fabrike Andrijevica izgubila puno i da je veliki broj porodica grubo oštećen.

,,U posljednjih dvadeset i pet godina većina nekad uspješnih privrednih kolektiva na sjeveru Crne Gore doživjela je stečaj, a kasnije i potpuno zatvaranje. Takva sudbina zadesila je i andrijevička preduzeća među kojima se izdvaja Soko Štark. Naravno, u cijeloj tranzicionoj priči najviše su oštećeni bivši radnici”, podsjećaju neki od njih.

Fabrika ratluka i želea Soko Štark u Andrijevici napravljena je 1977. godine, u vrijeme kada još niko ni slutio nije šta će se desiti sa SFRJ.

U njoj su uposlenje našli radnici iz Andrijevice i Berana, a po visini plata i redovnosti isplata, čak i u najtežim godinama inflacije, bili su u svemu privilegovani u odnosu na radnike drugih kompanija. U Andrijevici je ova fabrika bila najbrojniji privredni kolektiv, čije se gašenje itakako odrazilo na socijalnu sliku opštine.

Kompaniju Soko Štark u julu 2005. najprije je privatizovala firma Grand kafa.

Pogon u Andrijevici, prema riječima radnika, zatvoren je praktično preko noći, u decembru te godine, samo dva-tri mjeseca nakon privatizacije.

Tada su radnici uz otpremninu upućeni na biro rada. Oni su kasnije tvrdili da su prevareni i da su otpremnine koje su dobili mnogo manje od onih koje su dobile njihove kolege u pogonima Soko Štarka u Srbiji.

„Došla su tri predstavnika novih vlansika i ponudili nam po sistemu uzmi ili ostavi 150 eura po godini radnog staža. Morali smo prihvatiti. Tek kasnije smo saznali da su kolege iz Srbije kad su prilikom privatizacije napustile posao, dobili 400 eura po godini staža. Mi smo prevareni i tužili smo vlasnika”, podsjećaju radnici.

Od kada je zatvoren ovaj pogon u Andrijevici, njegovi radnici su vodili sudske sporove. Oni su sve vrijeme navodili da su primjenom različitog socijalnog programa dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na svoje kolege iz Srbije.

,,Radnici iz Andrijevice, pod prisilom poslovodstva Soko Štarka, potpi-sali su socijalni program kojim je svakom radniku predviđena isplata ot-premnina u visini od 2.000 eura plus 150 eura za svaku godinu radnog staža. Pokušavali smo da tu nepravdu ispravimo mirnim i dogovornim putem, ali smo u kompaniji naišli na nerazumijevanje. Zato smo morali da pravdu potražimo kod pravosudnih organa u Crnoj Gori i Srbiji, ali ni to nije dalo nikakve rezultate. Na kraju smo se obratili Međunarod-nom sudu za ljudska prava u Strazburu, koji je poslije dužeg vremena odbacio našu žalbu kao neosnovanu”, podsjećaju bivši radnici.

Evropski sud za ljudska prava sa sjedištem u Strazburu proglasio je ne-prihvatljivu predstavku koju su mu bivši radnici pogona Komovi iz An-drijevice uputili još 2009. godine.

Međunarodni sud pravde o tome je radnike obavijestio pet godina kasnije.

,,Imajući u vidu svu dostavljenu dokumentaciju, i u mjeri u kojoj su svi žalbeni razlozi u nadležnosti suda, sud je utvrdio da kriterijumi prihva-tljivosti, postavljeni članom 34 i 35 Konvencije, nijesu ispunjeni”, piše u toj presudi. U dopisu Suda iz Strazbura još je naglašeno da radnici više nemaju pravo žalbe.

,,Ova odluka je konačna i protiv nje ne postoji mogućnost žalbe Sudu ni-ti bilo kojem drugom tijelu. Sekretarijat Suda, stoga, nije u mogućnosti da vam da bilo kakve detalje o razlozima odluke sudije pojedinca vezano za ovaj predmet, niti da vodi dalju prepisku sa vama u vezi s ovom odlu-kom. Od Suda više nećete primati nikakva dokumenta koja se tiču ovog predmeta, a vaši spisi će biti uništeni godinu dana nakon donošenja od-luke”, stajalo je u dopisu suda.

Radnici su od suda u Strazburu tražili da obaveže AD Soko Štark iz Beo-grada da im isplati razliku u otpremnini i da im plati troškove svih dosa-dašnjih parničnih postupaka.

,,Različitom primjenom socijalnog programa samo u novcu oštećeni smo za više od šesto hiljada eura. Zato smo od suda u Strazburu tražili da uvaži naše primjedbe i obaveže tuženu stranu da svakom radniku isplati razliku koja mu pripada, kao i po pet hiljada eura na ime materijalne šte-te za pretrpljene duševne bolove. No, sva naša nastojanja da ispravimo nepravdu ostala su bezuspješna”, pričaju radnici.

Andrijevica, malena varoš na sjeveru Crne Gore, sve do dvijehiljadite godine zapošljavala je oko 650 radnika u privredi ili proizvodnji. Glavni nosioci razvoja gradića pod Komovima bili su upravo Soko Štark sa oko 250 radnika, Termovent sa oko 175, Polimka sa 170, Pako sa oko 35, Andrimer sa oko 40, uz jedan broj radnika u drugim manjim proizvodnim jedinicama.

Statistika neumoljivo govori da je Andrijevica danas na dnu. Stopa nezaposlenosti, plate i penzije – sve je ispod državnog prosjeka. Za bivše radnike Soko Štarka je kasno, šta god s fabrikom da bude. Većina njih je u poznim godinama.

Ali je zato tu armija mladih. Beznadežno dokonih. Sasvim je drugo pitanje i druga dimenzija da li mladi ljudi u Andrijevici, na sjeveru i čitavoj državi, sanjaju još o fabričkim halama. Ili o paralelnom svijetu lake i brze zarade, koji je u Crnoj Gori realnost.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo