Vijest o blokadi žiro-računa Opštine Ulcinj bila je 20. oktobra jedna od najvažnijih informacija u medijima. Tog dana je postala izvršna odluka Višeg suda u Podgorici prema kojoj je Opština Ulcinj dužna da isplati potraživanje advokatu iz Rožaja Nuši Kalaču. To potraživanje je ranije ispostavila firma Progres iz Pirota, koju je Kalač cesijom otkupio, a odnosila se na eksproprijaciju parking prostora iznad bivšeg hotela Galeb i saobraćajnice prije više od tri decenije.
Odlukom Višeg suda u Podgorici Opština Ulcinj je obavezana da isplati iznos od oko 320 hiljada, što uz zakonsku zateznu kamatu i troškove postupka, dostiže cifru od oko pola miliona eura.
Iz Opštine su saopštili da bi ukoliko ova odluka postane izvršna, to dovelo do teškog stanja u finansijama Opštine Ulcinj. Pozvali su na reakciju Vrhovno državno tužilaštvo izražavajući sumnju da u ovim postupanjima ima i koruptivnih elemenata.
O ovom slučaju upoznate su i druge instance u zemlji, pa se u lokalnoj upravi nadaju da će ovih dana Osnovni sud u Ulcinju donijeti odluku da se žiro-račun Opštine deblokira dok se ne donese odluka o reviziji, za što je zatraženo izjašnjenje viših sudskih instanci, te sprovede postupak za zaštitu zakonitosti.
„Od početka 2014. do danas je sa računa Opštine Ulcinj, uglavnom zbog sudskih odluka za sporove koji traju duže od tri decenije, skinuto nešto manje od dva miliona eura. Za nas je to veliki novac, odnosno dovoljno za zarade zapošljenih u jednoj godini”, kaže gradonačelnik Fatmir Đeka.
Inače, od kada je on preuzeo funkciju predsjednika Opštine, krajem februara 2014. godine, žiro-račun je bio u blokadi trećinu tog perioda. U pitanju su uglavnom zaostali sporovi koji se vode decenijama, ili se pak plaća po osnovi tzv. izgubljene dobiti privrednim društvima ili osobama koje su tužile Opštinu zbog njenih odluka.
Tako se, na primjer, već deceniju Opština sudi u predmetu poznatom kao Partizanski put, i po tom sporu je toj srpskoj firmi uplaćeno 1,3 miliona eura. U Opštini se nadaju da bi bar sredstva po osnovu kamate, u visini od 700 hiljada eura, mogli da povrate, jer je Vrhovni sud usvojio reviziju po tužbi opštinskog Sekretarijata za zaštitu imovine. „Angažovali smo advokatsku kancelariju, jer ovo rješenje treba da se prizna u Srbiji da bi Partizanskom putu bio blokiran račun”, kaže sekretar Sekretarijata Gzim Hadžibeti koji ističe da Privredni sud u Podgorici tek treba da utvrdi da li je ta srpska kompanija uopšte imala pravo na kamatu i u kom iznosu.
Za Opštinu Ulcinj je svakao najvažnije da je famozni slučaj „K 1″ vraćen na ponovno razmatranje pred Privrednim sudom jer je početkom ove godine, tužilac u sporu, Rekreaturs a.d., koja je dio Atlas grupe biznismena Duška Kneževića, potraživao čak 10,5 miliona eura! Predmet tog trodecenijskog spora je naknada štete zbog nezakonitog rada organa Opštine zbog štete prouzrokovane rušenjem bespravnih montažnih objekata SIZ-a za rekreaciju Kosova na ulcinjskoj Velikoj plaži.
No, za razliku od drugih slučajeva, u ovom sporu je Opština Ulcinj angažovala dobre advokate, a kao učinkovit pokazao se i politički i medijski pritisak na sudsku vlast koja je tek tada odlučila da taj predmet izuzme iz ruku sudije Milice Popović.
,,Bila je to prva velika dobijena bitka na putu odbrane pravde i istine, kao i spašavanja Opštine Ulcinj od organizovane pohare koju godinama spremaju domaći tajkuni u sprezi sa sudskim vlastima”, ocijenio je potpredsjednik Opštine Safet Beci.
Odvijanje ovog sudskog spora relaksiralo je lokalnu vlast, iako još uvijek lebdi u zraku prigovor o nenadležnosti Privrednog suda za ovu vrstu spora. Sama primjedba advokata Opštine Ulcinj da se više od 30 godina suđenje odvija pred nenadležnim sudom čini ovaj spor pravim skandalom.
A skandal je, naravno, bio i slučaj kada je Opštini Ulcinj 2012. godine prinudno naplaćeno oko 260 hiljada eura zbog duga manjeg od 10 hiljada eura!? Riječ je o slučaju Otrantkomerc, takođe starom tri decenije.
„Uvjereni smo da će sud uvažiti naš zahtjev za uklanjanje nepravilnosti u postupku izvršenja”, kaže Hadžibeti i dodaje da je i Viši sud taj postupak vratio na ponovno razmatranje.
Ukoliko bi se uvažili zahtjevi Opštine, onda bi se samo po osnovu slučaja Partizanski put i Otrantkomerc u gradsku kasu vratilo 950 hiljada eura.
Potpredsjednik Beci ističe da je pred lokalnom upravom još mnogo izazova. “Zadovoljan sam novim pristupom zastupanja pravnih sporova i nadam se da se zbog nečijeg nemara, javašluka ili moguće i prljavih dilova iz opštinske kase neće više izliti ni jedan jedini cent”, dodaje on.
U opozicionim strankama ističu da se informacija o sudskim sporovima mora naći na dnevnom redu lokalnog parlamenta. Ukazuje se takođe na zaključke tog doma od prije nekoliko godina kada je navedeno da se mora oformiti stručni tim koji će pratiti te sporove, predlagati mjere i akcije koje treba preduzimati kako se Opština ne bi našla pred bankrotom.
Takva mogućnost je otklonjena jer će do kraja ove godine Opština Ulcinj sa Ministarstvom finansija postići sporazum o sanacionom planu, u vrijednosti od oko 5,5 miliona eura. Na taj način će dug Opštine i javnih preduzeća čiji je ona osnivač doći na nulu, kažu u lokalnoj upravi i ističu da će se time osloboditi i viška zapošljenih.
No, prema mišljenju predsjednika Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA Omera Bajraktarija, ključni razlog finansijskih problema Opštine Ulcinj su njeni nedovoljni prihodi, koji ne odgovaraju situaciji na terenu. ,,Naš cilj treba da bude da pojačanim radom i angažovanjem povećamo prihode. A to se ne poklapa sa mjerama iz Sanacionog plana”, tvrdi Bajraktari, koji, inače, obavlja funkciju menadžera Opštine Ulcinj.
Mustafa CANKA