Povežite se sa nama

DRUŠTVO

SVETOZAR MAROVIĆ – DEŽURNI SVJEDOK SVIH BUDVANSKIH AFERA: Sakriven u vlastitoj sjenci

Objavljeno prije

na

Ima velikih glumaca kojima karijera donese brojne uloge, armiju obožavalaca… Samo ih cijelog života zaobilaze glavne role, čiji protagonisti završe na naslovnim stranama – bilo sa oskarom, bilo sa lisicama na rukama.

Holivud pamti Marlona Branda. Crna Gora ima Svetozara Marovića. Po obrazovanju pravnik, ,,po vokaciji filozof”, po zanimanju političar. Ozbiljne pare napravio je kao konsultant. Zvanični i nezvanični. Na optužbe da je vrh DPS-a obolio od korupcije i nepotizma imao je spreman odgovor: Sumnja nije dokaz. Dokažimo i onda nećemo sumnjati.

Prošle nedjelje, dnevnik Vijesti, predočio nam je novo svjedočanstvo o Marovićevom umijeću ubjeđivanja. O njegovoj vještini da vlastite riječi pretvori u (tuđi) novac svjedočio je Budvanin Vido Rađenović pred Đurđinom Ivanović, specijalnom tužiteljicom za organizovani kriminal.

Afera Košljun. Vido svjedoči kako ga je 2011, nakon što je uz pomoć čelnika SO Budva kupio a potom višestruko skuplje i prodao opštinski plac, pozvao tadašnji potpredsjednik opštine Lazar Rađenović. “Rekao mi je da treba da pomognemo Maroviću, tako što treba da dam tu zemlju na hipoteku za kredit kod Prve banke…”. Vido se potom našao sa Svetom: ,,On započinje priču kako treba da pomognemo Prvoj banci i da damo zemlju na hipoteku. Glava me zaboljela kako je on to sve meni ispričao…”, pripovijeda Rađenović. Poslušao je. Traje njegova priča, pojavljuju se novi likovi iz Prve banke i budvanskih vlasti. Jedan da kredit, drugi nosi kesu sa parama, treći ište garancije, četvrti časti svežnjem od 50.000 eura… I čitaoca da zaboli glava.

Posljednja scena iz Vidove pripovijesti, poštujući pravila drame, zatvara krug. Jelica Petričević, bivša direktorka Prve banke i Svetozar Marović razgovaraju na temu isplate ostatka kredita od 3,5 miliona eura koji je banka odobrila Rađenoviću po osnovi založenog zemljišta (onog koje je on već prodao Arapima, posredstvom budvanskih čelnika). ,,Jelica je Sveta pitala da se obezbijedi dodatna hipoteka da bi se isplatile ove pare od kredita, a Sveto je počeo priču da ga pola nisam shvatio što je ispričao. Pominjao je nekakve firme, nekakva čuda… Možda je Jelica nešto shvatila, ja nisam ništa.”

Možda ova priča, uživo, zvuči drugačije nego kada čitate zapisnik. Uglavnom, crnogorsko Tužilaštvo podiže optužnicu protiv skoro svih aktera ove priče. Izuzetak je Svetozar Marović. U podjeli uloga na optuženičkoj klupi on je ostao bez angažmana.

Koju godinu ranije, Afera Zavala. U njenom središtu kompanije Moninvest Dragana Sekulića i Svetozara Marovića i Slav in ruskog biznismena Vječeslava Libmana.

Ne zamjerite na detaljima: 23. maja 2007. Marović postaje suvlasnik Moninvesta. Dotadašnji vlasnik Dragan Sekulić na Marovića prenosi 80 odsto novčanog osnivačkog kapitala firme koji je, ukupno, vrijedan jedan euro. Nenovčani kapital Moninvesta od 129.325 eura Sekulić zadržava u stopostotnom vlasništvu. Marović, dakle, u kompaniji vrijednoj 129.326 eura ima ulog od 80 centi. Malo više od dvijehiljaditog dijela jednog procenta.

Sjutradan, Lejbman u Podgorici osniva DOO Slav In. Trideset dana kasnije Moninvest prodaje Slav In-u polovinu nekretnina na Zavali za 20 miliona eura. Počinje divlja gradnja naselja koje Marović nadahnuto reklamira: ,,Na Zavali će se graditi hotelsko naselje sa najmanje pet zvjezdica. Projekat će donositi budžetu godišnje prihode od 30-40 miliona eura, zaposliće se novi ljudi, poslaće se poruka svijetu da ovdje grade velika imena” (april 2008. godine, Vijesti).

Nešto ranije, 13. marta ’08. Marović u Kanu ,,u ime Vlade Crne Gore” potpisuje, navodno, strateški dokument sa ruskom Miraks grupom milijardera Sergeja Polanskog (bankrotirao u međuvremenu) o gradnji na rtu Zavala. Marović u tom trenutku nema nikakvu državnu funkciju.

Koji dan kasnije, 9. maja 2008. Marović istupa iz DOO Moninvest. Svoj udio (0,0006 odsto) prenosi na Sekulića a ovaj se, pismeno, obavezuje da mu isplati million eura u roku od pet godina. Matematika kaže – ako Marovićev udio u Moninvestu košta million, onda ta firma, ukupno, vrijedi nekih 166 milijardi. Eura.

Zavala uskoro završi u bankrotu. Protagonisti na optuženičkoj klupu. Rusi se, uzalud, pozivaju na ,,međudržavni sporazum” (valjda onaj iz Kana?) koji je, prema njihovom tumačenju ,,jači od lokalnog zakonodavstva”. Opet tamo nema mjesta za Svetozara Marovića. Kako je filozofu i u ovom filmu izmakla glavna uloga?

,,Tužilaštvo je u toku postupka mijenjalo optužnicu na način koji je omogućio da iz kompletnog procesa isključe Svetozara Marovića i Branimira Gvozdenovića”, opisuju aktivisti MANS- a. ,,Rajko Kuljača, Dragan Marović i Đorđe Pinjatić su sitne ribe u odnosu na Gvozdenovića i Marovića koji moraju biti procesuirani jer postoje konkretni dokazi”.

Marović se pojavio na suđenju. Svjedok. Sutkinja Valentina Pavličić njegov je iskaz u presudi opisala kao ,,svjedočenje bez razumske logike”.

Novi film. Neposredno po izbijanju afere Zavala, Svetozar Marović je kuću u Krimovici i stan u Budvi prenio na Zorana Mugošu, nekadašnjeg pripadnika SAJ-a, člana ličnog obezbjeđenja i suvlasnika agencije Perjanik koja je učestvovala u višemilionskim transakcijama sa nekretninama na primorju. Istovremeno, Mugoša je postao vlasnika stana u Budvi koji je bio u vlasništvu Svetozarevog sina Miloša.

Javnost je za Mugošu čula nešto kasnije, u aprilu 2012. nakon što su mu ispred kuće u Podgorici zapaljena dva vozila ukupne vrijednosti 150.000 eura. On je, prema Dnevnim novinama, pred policijom kao mogući motiv za napad naveo spor koji ima sa firmom Gud lokejšn propertiz. Oni su mu, navodno, dugovali 13 miliona eura za zemlju prodatu četiri godine ranije. (Su)vlasnički tragovi su od Gud lokejš vodili do Olivere Ilinčić. Nju je dio medija predstavljao kao blisku saradnicu Stanka Caneta Subotića (bila je direktorica njegove Future). Drugi su je prepoznali kao blisku saradnicu Svetozara Marovića, dok je u Beogradu gazdovao državnom zajednicom SiCG.

Istraga ide protiv Olivere Ilinčić i Gud lokejšn propertiz, Zorana Mugoše i Perjanika, Miloša Marovića i Akva parka (opština Budva vratila je kredit koji je podigla of šor firma u vlasništvu Svetozarevog sina i pokojnog Dragana Bećirovića). Svetozar se i tu pominje kao svjedok. Ili posmatrač.

Vratimo se na priču o Krimovici i Zavali. Odakle Maroviću 80 centi da ih uloži u posao na Zavali. Ponešto o tome zna Marovićev kum i nekadašnji predsjednik Crne Gore i SRJ Momir Bulatović. U knjizi Pravila ćutanja (2004) kum piše da je sredinom 1990-ih dobio dokumente da je Marović od „izvjesnog Ćupića, biznismena iz Budve” dobijao 40.000 maraka po šleperu cigareta. Bulatović citira njihov razgovor: “Je li ovo istina?, pitao sam. Jeste, mirno je uzvratio. A zašto? Pa, zato što to ovdje rade svi koji mogu”.

Slična priča stigla je i iz neposredne proizvodnje od jednog od glavnih aktera crnogorskog duvanskog šverca. Srećko Kestner je 2001. ispričao Nacionalu da je Stanko Subotić Maroviću plaćao 100.000 maraka „da se ne miješa u posao šverca”.

,,Kada bi sve to bilo tačno”, kazao je Marović svojevremeno (i tada je šverc bio krivično djelo), on bi podnio ostavku. Dok se drugačije ne naredi, zadržava status povlašćenog svjedoka. Takav status očigledno odgovara i onima koji su iznad njega u političko-ekonomskom lancu ishrane.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

ODUSTAJE LI VLADA OD SUMNJIVE KUPOVINE STUDENTSKOG DOMA OD  TOMISLAVA ČELEBIĆA: Rupa u zakonu i u budžetu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Umjesto novog raspisivanja tendera, Vlada je posao kupovine novog studentskog doma, odlučila da obavi drugačije. Studentski dom će, da bi izbjegla zakonske implikacije,  kupiti odlukom, tako što će ove godine platiti 3,6 miliona iz budžetskih rezervi, dok će dodatna sredstva obezbijediti naredne godine. Baš onako kako je ranije dogovoreno sa Tomislavom Čelebićem

 

Ministarstvo prosvjete i Vlada ne odsustaju od namjere da milionima iz budžeta pomognu Tomislava Čelebića i Đukanovićev Univerzitet Donja Gorica (UDG). Prošle srijede su, nakon pisanja Monitora, poništili tender o kupovini studentskog doma u blizini UDG od kompanije Čelebić City. Tender je bio sporan i zbog toga što je prihvaćena duplo veća cijena od ponuđene (6,3 miliona umjesto 2,9), zbog čega je Vladi, osim javnog suda, prijetila i reakcija nadležnih institucija.

Činilo se da je Vlada  odustala od tog posla. No, samo dva dana  nakon poništenja tendera, u petak, 1.novembra, na telefonskoj sjednici, Vlada je, odlukom većine članova, dala  saglasnost za kupovinu nepokretnosti za potrebe povećanja smještajnih kapaciteta studenata. Kako Monitor nezvanično saznaje, dio ministara nije želio da aminuje tu odluku.

Umjesto novog raspisivanja tendera, Vlada je posao kupovine novog studentskog doma, odlučila da obavi drugačije. U priču je uključila Upravu za državnu umovinu  i Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine na čijem je čelu Slaven Radunović.  Prema dokumentima razmatranim na sjednici Vlade, Uprava se obratila Radunovićevom ministarstvu samo  noć nakon poništavanja tendera, sa Informacijom o kupovini  objekta za potrebe povećanja smještajnih kapaciteta studenata, koju je prethodno iniciralo Ministarstvo prosvjete.  To znači da je Ministarstvo prosvjete, koje vodi Anđela Jakšić-Stojanović, u trenutku poništenja tendera već imalo spreman novi model realizacije ovog posla. Sa kojim se Vlada brže bolje saglasila na telefonskoj sjednici.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

VIŠE OD DESET DANA POTJERE ZA  ALIJOM BALIJAGIĆEM: Bjegunac izmiče i Crnoj Gori i  Srbiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok se Balijagić skriva po planinama između Crne Gore i Srbije, a dvije države prepucavaju ko je bolji, građani strijepe za svoje najbliže jer institucije koje plaćamo da bi bili bezbjedni, očigledno ne rade svoj posao

 

 

Više od deset dana prošlo je kako je osuđivani pljačkaš, ubica, silovatelj, Alija Balijagić ubio dvoje starih ljudi, brata i sestru  Jovana i Milenku Madžgalj, a za njim se još traga između Bijelog Polja i Prijepolja. U potragu su uključene dvije države – Crna Gora i Srbija, na čijim teritorijama se kreće bjegunac.

U cijelom regionu vlada strah. Mještani sela dvije države – od Sokolca, gdje su Madžgalji ubijeni, pa do Brajkovca (Prijepolje), gdje je Balijagić posljednji put viđen, strahuju za svoje i živote svojih familija. Nastave u školama se odlažu ili se obavljaju onlajn, dok su sela puna uniformisanih lica – policije, specijalnih jedinica, vojske…

Uz svu savremenu tehnologiju i opremu, kojom raspolažu bezbjednosni organi obje države, od kojih je jedna članica NATO Alijanse, čini se da nijesu ni blizu opasnom bjeguncu. Prema kazivanju mještana, Balijagić mirno ide od sela do sela, popriča i popije po koju s žiteljima polupraznih sela, dok su  obje države upregle sve resurse, kako tvrde same vlasti, da bi ga zarobili.

Mještanin Brajkovca kaže da je vidio čovjeka koji je iskočio iz žbunja, imao je pušku i ranac. Predstavio mu se kao lovac i rekao da se ne plaši.

„Ostavio je pušku uz jednu bukvu, i rekao ajde da popijemo po jednu rakiju. Ja sam tada rekao, ima neki čovjek kog traže zbog ubistva. On je dodao – pa jesu li ga našli, ja sam rekao – ne, a on je kazao – naći će ga. Malo smo popričali, sve to je kratko trajalo i on je otišao dalje“ prepričava svoj susret.

On tvrdi da je odmah prepoznao o kome se radi, ali je ćutao kako ne bi svoj život izložio opasnosti. Zbog straha da se Balijagić ne vrati u njegovu kuću kao što se vratio kod Madžgalja i ubio ih, kaže da je spavao kod komšije.

„Strah je i mene, strah je i sve ljude koji žive u selu. Sve vrijeme su vrata zaključana, sigurni smo samo kad policiju vidimo u blizini naših kuća. Policajci nam kažu da se ne plašimo i da su oni tu, ali sve je uzalud. Mi ćemo biti mirni tek kad ga pronađu“, kaže mještanin.

U potrazi za Alijom Balijagićem dnevno je angažovano oko 200 policijskih službenika i preko 70 pripadnika Vojske Crne Gore (VCG), saopšteno je ranije iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Pripadnici vojske su noćili kod mještana Sokolca, sela ubijenih Madžgalja. Sa druge strane, u Srbiji su angažovane jedinice Uprave kriminalističke policije, Specijalne antiterorističke jedinice, Žandarmerije, granična policija i policijski službenici policijskih uprava u Prijepolju i Užicu, saopšteno je iz njihovog MUP-a. Do sada je, tvrde, pregledano više od 80 napuštenih objekata,  koristi se sva moguća tehnika i oprema MUP-a Srbije – dronovi, termovizija i psi tragači.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Hrvatska strana ima  obrazloženje zabrane prelaska neba službenim avionom za Bečića i Mandića . „ To je uobičajeno kada su u pitanju odluke ovakve vrste, da se neko proglasi personom non grata. Takoreći, standard u međunarodnom pravu.  Budući da se radi o vladinom, državnom  avionu, njegovi putnici moraju biti evidentirani kada se prelazi preko zemlje. Što nije slučaj sa civilnim avionima“, objasnili su za Monitor iz hrvatske diplomatske mreže. Ni oni nijesu zvanično htjeli da komentarišu slučaj.

Generalni sekretarijat Vlade je nedavno objavio Dokumenta  o korišćenju aviona u vlasništvu Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore u periodu od 01. 07. do 27. 09.2024. godine. Ta dokumenta, odnosno zahtjevi za korišćenje aviona, i putni nalozi, prethodno su nosili  oznaku tajno.  Prema njima, Mandić nije u tom periodu putovao u pravcu koji bi uključivao i hrvatsko nebo, dok  Bečića nema na spsiku putnika.  Prema objašnjenju Monitorovih dobro upućenih izvora,  Bečiću po funkciji i ne pripada da koristi službeni, Vladin avion.  Ipak, mogao bi biti putnik kao član neke Vladine delegacije. Za razliku, Mandić ima pravo na korišćenje službenog aviona, i prema podacima koje su nedavno objavljeni u periodu od juna do kraja septembra, u kom je važila zabrana Hrvatske, koristio ga je dva puta – za Maroko  i Maltu. Tamo se nije išlo  preko hrvatskog neba.

Slučaj proglašenja Mandića, Bečića i Kneževića personama non grata, pominje se i u najnovijem, ove sedmice objavljenom, Izvještaju Evropske Komisije (EK) za Crnu Goru, u kontekstu pogoršanja odnosa sa Hrvatskom

U Izvještaju se ocjenjuje da su ti odnosi pogoršani, nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu.  Brisel takođe ocjenjuje da su tenzije, kako stoji u Izvještaju,  proizašle iz „nerazriješenih bilateralnih pitanja“.

“Nije bilo napretka u vezi sa neobilježenom granicom između dvije zemlje ili vlasništvom nad brodom ‘Jadran’. Usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu u junu, koja se fokusira na istorijske događaje u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu, izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući proglašenje tri visoka crnogorska zvaničnika za persone non grata”, piše u Izvještaju.

Ovih je dana u parlamentu, povodom godinu dana Vlade Milojka Spajića, od strane Adrijana Vuksanovića,  poslanika Hrvatske građanske inicijative (HGI, problematizovana izjava Andrije Mandića na jednom od Vučićevih glasila. Vuksanović je pitao  premijera Spajića za komentar  Mandićeve izjave u emisiji Ćirilica na Televiziji Happy,  da se danas Hrvati “identifikuju sa NDH”.

Spajić je odgovorio da nije vidio tu izjavu,  da Hrvatsku vidi kao partnera, te da su oni potpuni diskonituitet onog što se dešavalo 90-tih.

“Mi smo mlada generacija koja kaže da sve ono što je rađeno u ime Crne Gore nije u naše ime”, saopštio je premijer. Takođe, upitan za mišljenje, kazao je da on ne povezuje Hrvatsku sa bilo kojom Hrvatskom iz prošlosti, kao i da, ko god je spreman da pomogne na evropskom putu, njegov je saveznik.

Bilo bi dobro, ako Spajić zaista planira  da uvede Crnu Goru u EU, da ipak “poveže Hrvatsku sa nekom Hrvatskom iz prošlosti”. Recimo, onom  kojoj je Crna Gora, tokom devedesetih godina,  napala Dubrovnik.  Taj ratni zločin ne samo što nije dobio epilog pred pravosuđem, nego se o njemu gotovo ne govori, izuzev na godišnjicu napada,  u rijetkim medijima.

Nerijetko se čuju upozorenja da bi Crna Gora ukoliko želi da uđe u EU, morala da popravi odnose sa Hrvatskom, koja bi mogla da  joj taj put uspori, potencijalno i blokira. U tome joj neće pomoći samo  premijerov evropski govor u parlamentu, ili posjeta Dubrovniku  predsjednika Crne Gore. Toga smo se „napretka na evoropskom putu“ nagledali.

Stvar je mnogo složenija i od  toga kako dobiti štrik za dobrosusjedske odnose u izvještaju Brisela. Ukoliko Crna Gora zaista želi da postane društvo evropskih vrijednosti, ona to mora istinski i da postane. A to ne može biti dok  politiku budu krojili oni koji podržavaju ideologije devedesetih, koje su  proizvele hiljade i hiljade žrtava  na ovim prostorima, samo zbog njihovog imena, ili vjere.

To što naši zvaničnici  moraju službenim avionom da kruže oko Hrvatske, – nije suštinski hrvatsko već naše pitanje.  Sve i da mogu, sve dok njihova politika bude kočila suočavanje ove zemlje sa ratnom prološću, budila nacionalne strasti i tenzije  i kočila stvaranje normalnog društva, uzalud će biti i štrikovi Brisela.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo