Ima velikih glumaca kojima karijera donese brojne uloge, armiju obožavalaca… Samo ih cijelog života zaobilaze glavne role, čiji protagonisti završe na naslovnim stranama – bilo sa oskarom, bilo sa lisicama na rukama.
Holivud pamti Marlona Branda. Crna Gora ima Svetozara Marovića. Po obrazovanju pravnik, ,,po vokaciji filozof”, po zanimanju političar. Ozbiljne pare napravio je kao konsultant. Zvanični i nezvanični. Na optužbe da je vrh DPS-a obolio od korupcije i nepotizma imao je spreman odgovor: Sumnja nije dokaz. Dokažimo i onda nećemo sumnjati.
Prošle nedjelje, dnevnik Vijesti, predočio nam je novo svjedočanstvo o Marovićevom umijeću ubjeđivanja. O njegovoj vještini da vlastite riječi pretvori u (tuđi) novac svjedočio je Budvanin Vido Rađenović pred Đurđinom Ivanović, specijalnom tužiteljicom za organizovani kriminal.
Afera Košljun. Vido svjedoči kako ga je 2011, nakon što je uz pomoć čelnika SO Budva kupio a potom višestruko skuplje i prodao opštinski plac, pozvao tadašnji potpredsjednik opštine Lazar Rađenović. “Rekao mi je da treba da pomognemo Maroviću, tako što treba da dam tu zemlju na hipoteku za kredit kod Prve banke…”. Vido se potom našao sa Svetom: ,,On započinje priču kako treba da pomognemo Prvoj banci i da damo zemlju na hipoteku. Glava me zaboljela kako je on to sve meni ispričao…”, pripovijeda Rađenović. Poslušao je. Traje njegova priča, pojavljuju se novi likovi iz Prve banke i budvanskih vlasti. Jedan da kredit, drugi nosi kesu sa parama, treći ište garancije, četvrti časti svežnjem od 50.000 eura… I čitaoca da zaboli glava.
Posljednja scena iz Vidove pripovijesti, poštujući pravila drame, zatvara krug. Jelica Petričević, bivša direktorka Prve banke i Svetozar Marović razgovaraju na temu isplate ostatka kredita od 3,5 miliona eura koji je banka odobrila Rađenoviću po osnovi založenog zemljišta (onog koje je on već prodao Arapima, posredstvom budvanskih čelnika). ,,Jelica je Sveta pitala da se obezbijedi dodatna hipoteka da bi se isplatile ove pare od kredita, a Sveto je počeo priču da ga pola nisam shvatio što je ispričao. Pominjao je nekakve firme, nekakva čuda… Možda je Jelica nešto shvatila, ja nisam ništa.”
Možda ova priča, uživo, zvuči drugačije nego kada čitate zapisnik. Uglavnom, crnogorsko Tužilaštvo podiže optužnicu protiv skoro svih aktera ove priče. Izuzetak je Svetozar Marović. U podjeli uloga na optuženičkoj klupi on je ostao bez angažmana.
Koju godinu ranije, Afera Zavala. U njenom središtu kompanije Moninvest Dragana Sekulića i Svetozara Marovića i Slav in ruskog biznismena Vječeslava Libmana.
Ne zamjerite na detaljima: 23. maja 2007. Marović postaje suvlasnik Moninvesta. Dotadašnji vlasnik Dragan Sekulić na Marovića prenosi 80 odsto novčanog osnivačkog kapitala firme koji je, ukupno, vrijedan jedan euro. Nenovčani kapital Moninvesta od 129.325 eura Sekulić zadržava u stopostotnom vlasništvu. Marović, dakle, u kompaniji vrijednoj 129.326 eura ima ulog od 80 centi. Malo više od dvijehiljaditog dijela jednog procenta.
Sjutradan, Lejbman u Podgorici osniva DOO Slav In. Trideset dana kasnije Moninvest prodaje Slav In-u polovinu nekretnina na Zavali za 20 miliona eura. Počinje divlja gradnja naselja koje Marović nadahnuto reklamira: ,,Na Zavali će se graditi hotelsko naselje sa najmanje pet zvjezdica. Projekat će donositi budžetu godišnje prihode od 30-40 miliona eura, zaposliće se novi ljudi, poslaće se poruka svijetu da ovdje grade velika imena” (april 2008. godine, Vijesti).
Nešto ranije, 13. marta ’08. Marović u Kanu ,,u ime Vlade Crne Gore” potpisuje, navodno, strateški dokument sa ruskom Miraks grupom milijardera Sergeja Polanskog (bankrotirao u međuvremenu) o gradnji na rtu Zavala. Marović u tom trenutku nema nikakvu državnu funkciju.
Koji dan kasnije, 9. maja 2008. Marović istupa iz DOO Moninvest. Svoj udio (0,0006 odsto) prenosi na Sekulića a ovaj se, pismeno, obavezuje da mu isplati million eura u roku od pet godina. Matematika kaže – ako Marovićev udio u Moninvestu košta million, onda ta firma, ukupno, vrijedi nekih 166 milijardi. Eura.
Zavala uskoro završi u bankrotu. Protagonisti na optuženičkoj klupu. Rusi se, uzalud, pozivaju na ,,međudržavni sporazum” (valjda onaj iz Kana?) koji je, prema njihovom tumačenju ,,jači od lokalnog zakonodavstva”. Opet tamo nema mjesta za Svetozara Marovića. Kako je filozofu i u ovom filmu izmakla glavna uloga?
,,Tužilaštvo je u toku postupka mijenjalo optužnicu na način koji je omogućio da iz kompletnog procesa isključe Svetozara Marovića i Branimira Gvozdenovića”, opisuju aktivisti MANS- a. ,,Rajko Kuljača, Dragan Marović i Đorđe Pinjatić su sitne ribe u odnosu na Gvozdenovića i Marovića koji moraju biti procesuirani jer postoje konkretni dokazi”.
Marović se pojavio na suđenju. Svjedok. Sutkinja Valentina Pavličić njegov je iskaz u presudi opisala kao ,,svjedočenje bez razumske logike”.
Novi film. Neposredno po izbijanju afere Zavala, Svetozar Marović je kuću u Krimovici i stan u Budvi prenio na Zorana Mugošu, nekadašnjeg pripadnika SAJ-a, člana ličnog obezbjeđenja i suvlasnika agencije Perjanik koja je učestvovala u višemilionskim transakcijama sa nekretninama na primorju. Istovremeno, Mugoša je postao vlasnika stana u Budvi koji je bio u vlasništvu Svetozarevog sina Miloša.
Javnost je za Mugošu čula nešto kasnije, u aprilu 2012. nakon što su mu ispred kuće u Podgorici zapaljena dva vozila ukupne vrijednosti 150.000 eura. On je, prema Dnevnim novinama, pred policijom kao mogući motiv za napad naveo spor koji ima sa firmom Gud lokejšn propertiz. Oni su mu, navodno, dugovali 13 miliona eura za zemlju prodatu četiri godine ranije. (Su)vlasnički tragovi su od Gud lokejš vodili do Olivere Ilinčić. Nju je dio medija predstavljao kao blisku saradnicu Stanka Caneta Subotića (bila je direktorica njegove Future). Drugi su je prepoznali kao blisku saradnicu Svetozara Marovića, dok je u Beogradu gazdovao državnom zajednicom SiCG.
Istraga ide protiv Olivere Ilinčić i Gud lokejšn propertiz, Zorana Mugoše i Perjanika, Miloša Marovića i Akva parka (opština Budva vratila je kredit koji je podigla of šor firma u vlasništvu Svetozarevog sina i pokojnog Dragana Bećirovića). Svetozar se i tu pominje kao svjedok. Ili posmatrač.
Vratimo se na priču o Krimovici i Zavali. Odakle Maroviću 80 centi da ih uloži u posao na Zavali. Ponešto o tome zna Marovićev kum i nekadašnji predsjednik Crne Gore i SRJ Momir Bulatović. U knjizi Pravila ćutanja (2004) kum piše da je sredinom 1990-ih dobio dokumente da je Marović od „izvjesnog Ćupića, biznismena iz Budve” dobijao 40.000 maraka po šleperu cigareta. Bulatović citira njihov razgovor: “Je li ovo istina?, pitao sam. Jeste, mirno je uzvratio. A zašto? Pa, zato što to ovdje rade svi koji mogu”.
Slična priča stigla je i iz neposredne proizvodnje od jednog od glavnih aktera crnogorskog duvanskog šverca. Srećko Kestner je 2001. ispričao Nacionalu da je Stanko Subotić Maroviću plaćao 100.000 maraka „da se ne miješa u posao šverca”.
,,Kada bi sve to bilo tačno”, kazao je Marović svojevremeno (i tada je šverc bio krivično djelo), on bi podnio ostavku. Dok se drugačije ne naredi, zadržava status povlašćenog svjedoka. Takav status očigledno odgovara i onima koji su iznad njega u političko-ekonomskom lancu ishrane.
Zoran RADULOVIĆ