Povežite se sa nama

MONITORING

Trofazna privatizacija

Objavljeno prije

na

 

Italijanska A2A i Monte adria broker – diler objavile su, u četvrtak, Ponudu za kupovinu akcija EPCG od manjinskih akcionara. Tako je, nedjelju dana nakon što su Italijani sa Vladom CG potpisali Ugovor o prodaji dijela akcija i dokapitalizaciji Elektroprivrede, taj posao ušao u završnu fazu. Predstoji još samo da manjinski akcionari, ukoliko to žele, svoje akcije prodaju vladinom strateškom partneru, da Skupština EPCG donese odluku o dokapitalizaciji i emituje akcije koje će pripasti Italijanima, te da A2A do kraja septembra uplati novac za kompletnu transakciju. ,,Izuzetno smo zadovoljni postignutom cijenom, jer u decembru prošle godine akcija je koštala euro, a sada 8,4″, izjavio je nakon potpisivanja Ugovora potpredsjednik Vlade Vujica Lazović. ,,Napravili smo maksimum”, smatra on. Javnost je, ipak, i dalje uskraćena za odgovor na pitanje vrijedno 100 miliona eura. Zašto su se Tenderska komisija, Savjet za privatizaciju i na kraju Vlada odlučile da odbiju ponudu grčkog konzorcijuma koji je za EPCG ponudio 11,1 eura po akciji? Lazović, kaže, žali što je ponuda Grka ,,samo naizgled bila dobra, ali uslovna i njeno prihvatanje bi predstavljalo kršenje tenderskih pravila”. Vasilije Miličković, predsjednik Udruženja manjinskih akcionara EPCG, tvrdi da je imao uvid u ponudu Grka i da u njoj nema ništa uslovno i suprotno pravilima tendera. Njegovi pozivi Vladi da objavi tu ponudu i objasni sporna mjesta ostao je bez odgovora. Umjesto toga, Lazović kaže da ispravnost vladine odluke potvrđuje činjenica da se Grci, makar zvanično, nijesu žalili na odluku o eliminaciji iz tenderskog postupka.

Logičnije je, međutim, objašnjenje da je grčki konzorcijum odlučio da odustane od žalbe iz dva razloga. Prvi – Vlada je tražila strateškog partnera, a to je partnerstvo nemoguće pod sudskom prinudom. Drugi je taj što Golden enerdži, privatna kompanija članica grčkog konzorcijuma, nije željela da zaoštravanjem odnosa sa ovdašnjim vlastima ugrozi razgranate poslove u Crnoj Gori. Oni danas upravljaju Frst fajnenšel bankom, većinski su vlasnici Rudnika mrkog uglja u Beranama, a nedavno su od Aman rizortsa preuzeli ugovor o dugoročnom zakupu Svetog Stefana, Miločera i Kraljičine plaže.

TOKOVI NOVCA: Uglavnom, novac namijenjen kupovini državnih akcija (oko 95 miliona eura) i dokapitalizaciji EPCG (isti iznos) trebalo bi da se uskoro nađe na računima Prve banke Crne Gore. To je potvrdio izvršni direktor Prve banke Predrag Drecun uz informaciju da će, prema dogovoru sa A2A, i novac namijenjen kupovini akcija od malih akcionara ići preko banke čiji su većinski vlasnici Aco i Milo Đukanović i Elektroprivreda Crne Gore. Pošto će preko računa Prve banke proći najmanje 185, a moguće i svih 300 miliona eura, očito je da će se ona, odnosno njeni vlasnici, dobro okoristiti u ovom poslu.

Ta zarada će biti znatno uvećana činjenicom da je Monte adria broker-diler dobila ekskluzivno pravo da na crnogorskim berzama posreduje između kupca (A2A) i prodavaca (manjinskih akcionara Elektroprivrede) u predstojećem poslu otkupa akcija. I to uz neuobičajeno visoku proviziju od jedan odsto, što bi njenim vlasnicima moglo donijeti prihod veći od milion eura.

Pošto je Prva banka od proljetos vlasnik 49 odsto kapitala Monte adrie i taj će novac dobrim dijelom završiti na istoj adresi gdje i bankarska provizija. Ostatku zarade obradovaće se kompanije Merkator CO Podgorica i Megatrend koje kontroliše Veselin Vukotić, inače poslovni partner premijera Mila Đukanovića.

Iz Vlade tvrde da je odabir banke na čije će račune pristići novac, kao i izbor berzanskog posrednika, izvršen po želji kupca – A2A. Pa se, valjda, samo igrom slučaja pogodilo da korist od tog odabira imaju premijer, njegova rodbina i poslovni saradnici iz privatnog biznisa. Istovremeno, crnogorski mediji od zvaničnika A2A još nijesu dobili odgovor na pitanje da li je činjenica da posluju sa bankom u kojoj je crnogorski premijer akcionar u skladu sa kompanijskim etičkim kodeksom i ograničenjima vezanim za konflikt interesa koja su u njemu navedena. Pored svih nepoznanica, vrijednost ugovorene transakcije je jedino što se sa sigurnošću zna o ovom poslu.

NA RIJEČ: Crnogorski zvaničnici nemaju odgovor na pitanje – koliko će u narednih pet godina A2A uložiti u Elektroprivredu. Umjesto toga, Lazović kaže kako su ,,investicije prepoznate u ugovoru”. Zanimljivo je da čak i neki članovi Tenderske komisije – inače ministri u Đukanovićevoj Vladi – u nezvaničnom razgovoru tvrde da nijesu imali priliku da vide ugovor između Vlade i A2A. Valjda i oni vjeruju na riječ Lazoviću koji obećava ,,partner treba da uloži značajna sredstva, odnosno da investira da bi povećao proizvodne kapacitete i modernizovao EPCG, smanjio gubitke na mreži… Nastojaćemo da planovi budu ostvareni, u suprotnom raskidamo ugovor i možemo zaštititi interese države”.

Tu je i priča o 300 miliona eura profita koje A2A treba da napravi tokom petogodišnjeg upravljanja EPCG. I to je obećanje dato a da nijesu precizirana dva najvažnija uslova za njegovu realizaciju – budući poslovni odnosi Kombinata aluminijuma i Elektroprivrede i cjenovna politika prema potrošačima na distributivnoj mreži. Da bi ostvarila najavljenu dobit Elektroprivreda, prema sadašnjim parametrima, treba da posluje uz godišnju profitnu stopu od 15 do 20 odsto. Da li će to dozvoliti Regulatorna agencije za energetiku koja, makar zvanično, određuje dozvoljeni godišnji prihod EPCG? Jednaka je nepoznanica da li će nakon petogodišnjeg partnerskog aranžmana A2A postati većinski vlasnik Elektroprivrede ili će Vlada vratiti prodate akcije u državno vlasništvo.

To su bili razlozi što su se iz nadmetanja za EPCG povukli neki veoma ozbiljni interesenti. Analitičari sumnjaju da su Italijani u ovaj posao ušli tek tako, ,,grlom u jagode”, bez adekvatne garancije da će im uloženi novac donijeti očekivanu, dugoročnu korist. Prema njima, moguće je da A2A već ima garancije da će postati većinski vlasnik Elektroprivrede u vidu nekog nevidljivog aneksa kupoprodajnog ugovora. Aktuelna je i špekulacija da će A2A, sa ili bez EPCG, biti pobjednik tendera za dodjelu koncesije za gradnju četiri hidroelektrane na Morači čije se raspisivanje najavljuje već za oktobar ove godine. Iako čak ni obavezna studija o uticaju tih elektrana na životnu sredinu još nije urađena.

PARTNERSTVO ILI OKUPACIJA: U tom bi slučaju, kažu kuloarske priče, A2A za pet godina izašla iz vlasništva u Elektroprivredi i usredsredila se na ono što je u središtu njihovog interesovanja u Crnoj Gori – proizvodnju jeftine električne energije iz hidrocentrala na Morači i njen izvoz u Italiju. Dok bi vlast mogla da tvrdi kako je održala obećanje i sačuvala Elektroprivredu u državnom vlasništvu.

,,Tender za EPCG je presudan za dalje strateško partnerstvo dvije zemlje”, ocijenio je nedavno italijanski ambasador u Crnoj Gori Serđo Barbantija. Pošto je posao zaključen, ostaje da se vidi šta najavljeno partnerstvo tačno i znači. Za razliku od predstavnika vlasti koji pucaju od optimizma, iz opozicije stižu upozorenja da bi ugovoreni posao mogao biti najava ,,ekonomske okupacije” Crne Gore.

,,Što nije pošlo za rukom admiralu Vitoriju Molu 1918. i generalu Pirciu Biroliju 1941. u četvrtak je trajno uspjelo italijanskoj firmi A2A, koja je preuzela najznačajniji potencijal crnogorskog ekonomskog razvoja isključivo zahvaljujući premijeru Milu Đukanoviću”, tvrdi potpredsjednik PzP Branko Radulović.

Bilo bi dobro da griješi.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

33 GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Sram prećutanog zločina

Objavljeno prije

na

Objavio:

A šta tebe čeka, Gospodine Grade,
u ovoj noći bratske krvomutnje,
dok krvnici mirno svoj posao rade?…
Ne daj, Bože, da se steknu moje slutnje!

Vitomir Vito Nikolić (decembar 1991. godine)

 

Prećutali smo, društvo i država, još jednu godišnjicu Rata za mir. Tako su, prema ideji Svetozara Marovića, tadašnje DPS vlasti, njihovi politički saveznici iz Podgorice i Beograda i njima lojalni ratnohuškački mediji tepali  rušilačkom  pohudu na Konavle i Dubrovnik koji je započeo 1. oktobra 1991.

U agresiji na  jug Hrvatske učestvovalo je oko sedam hiljada crnogorskih rezervista, pripadnika MUP-a i dobrovoljačkih paravojnih formacija. Operacija oslobađanja Dubrovnika trajala je do maja 1992. Skoro 240 dana građani Dubrovnika živjeli su pod opsadom iz vazduha, sa mora i kopna, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca proveli su u skloništima.

Tokom napada na Konavle i Dubrovnik poginula su 92 civila, više od 430 branitelja tog grada, a ranjeno je više od 1.500 osoba. U logore, od kojih je jedan bio u Morinju, odvedene su 423 osobe, a bilo je više od 33.000 prognanih i izbjeglih. U napadima su uništeni brojni spomenici kulture u gradu koji je dio svjetske baštine UNESCO-a zbog čega je, uz ostalo, od sedamdesetih godina prošlog vijeka bio demilitarizovan (otvoreni grad). Pride, smatralo se da vojnicima i vojsci nije mjesto u jednom, svjetski poznatom turističkom centru.

Pod granatama tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA) razoreno je devet srednjovjekovnih palata unutar istorijskog jezgra Dubrovnika, dok je na području od Stona do Konavala spaljeno 2.127 kuća. Bez krova nad glavom ostalo je 7.771 stanovnik dubrovačkog područja. Šta nije spaljeno, to je opljačkano. U privatnom ili državnom aranžmanu.

Tokom agresije, poginulo je i 166 građana Crne Gore, pripadnika vojnih, policijskih i dobrovoljačkih (paravojnih) formacija.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SKUPOĆA NE JENJAVA: Čekajući Lidl

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok građani  i političari koji nijesu spremni da ruše monopole čekaju Lidl kao spas od skupoće, rast cijena koristi se za političke obračune. Ozbiljnih mjera protiv skupoće – ni na vidiku

 

Sindikalna potrošačka korpa (SKP) za treći kvartal (jul-avgust-septembar) 2024. godine iznosi 2.000 eura.

,,U poređenju sa prethodnim kvartalom, odnosno drugim kvartalom 2024. godine, sindikalna potrošačka korpa bilježi rast u iznosu od 130 eura, odnosno 6,95 odsto”, saopštila je Unija slobodnih sindikata Crne Gore.

Od ukupno deset kategorija troškova zabilježen je rast u čak pet kategorija, i to trošak prehrambenih proizvoda 3,42 odsto; troškovi imputirane rente 11,43 odsto; troškovi stanovanja i komunalija 6,67 odsto; troškovi obrazovanja i kulture 30 odsto i troškovi ljetovanja 25 odsto.

Navode da je više relevantnih institucija i udruženja sprovodilo istraživanja u Crnoj Gori koja su pokazala da se renta povećala i do 60 odsto u posljednje 2-3 godine.

Kako su istakli, prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u trećem kvartalu iznosi 605 eura. ,,Iznos ove kategorije troškova u porastu je za 20 eura u odnosu na drugi kvartal kada su isti iznosili 585 eura, čime bilježimo rast od 3,42 odsto”, ističe USSCG.

Povećali su se i izdaci za kulturu, ali zbog povećanja cijene udžbenika za srednje škole. Zabilježen je i rast troškova za ljetovanje, za one koji imaju mogućnosti da ga priušte, pa je izračunato da četvoročlanu porodicu sedam dana na moru košta 1.500 eura. I to  polupansion u hotelu od dvije ili tri zvjezdice.

No, kako još nijesmo dostigli taj nivo da ne možemo bez kulture i ljetovanja, sve oči su uprte u stalni skok cijena hrane. Akcija Limitirane cijene koja je u Crnoj Gori počela 6. septembra podrazumijeva ograničavanje marži na proizvode od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i sadrži listu od 71 proizvoda.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

CANU NAJAVIO PRVU ENCIKLOPEDIJU CRNE GORE DO KRAJA 2028.: Pola vijeka čekanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

I 54 godine od početka rada na enciklopediji, političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i konstatacija da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani

 

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) spremna je za finalizaciju najznačajnijeg projekta u novijoj istoriji crnogorske kulture. Prvu enciklopediju Crne Gore dobićemo do kraja 2028. godine, najavio je za RTCG potpredsjednik crnogorske akademije nauka i umjetnosti Žarko Mirković.

,,Posao je krenuo od početka. U CANU je formirana radna grupa koja je radila punu godinu dana na poslovima pripreme za izradu enciklopedije, pripreme u pravnom, organizacijom i svakom drugom smislu”, kazao je Mirković. Objasnio je da je nedavno održana prva sljednica redakcije enciklopedije Crne Gore koja broji 18 članova i čiji je glavni odgovorni urednik predsjednik CANU Dragan Vukčević.

U junu ove godine Vlada je uslovno odobrila da se iz budžetske rezerve za CANU obezbijedi dodatnih 195.000 eura za nastavak realizacije programa Enciklopedija Crne Gore.

CANU je od Vlade zahtijevala dodatna sredstva, objašnjavajući da sredstva koja su im opredijeljena budžetom za 2024. godinu nijesu dovoljna za sprovođenje planiranih aktivnosti na tom programu. ,,Naime, u 2024. godini planirano je formiranje organa programa Enciklopedije Crne Gore: Redakcija, koja će brojiti oko 20 članova, kolegijum, novi Savjet Leksikografskog centra CANU… Prema planiranoj strukturi i organizacionoj strukturi Enciklopedije Crne Gore, u skladu sa predviđenim aktivnostima, povećan obim posla podrazumijeva mjesečne honorare za: glavnog i odgovornog urednika, sekretara redakcije, tri urednika oblasti, 13 urednika tema, urednike struka, članove organa Enciklopedije Crne Gore”, navodi se u zahtjevu CANU.

Navode još i da je potrebno angažovanje stručnih konsultanata iz pojedinih tematskih oblasti i struka, razvoj softverskog programa za rad na Enciklopediji, organizovanje stručnih skupova i edukativnih radionica u oblasti enciklopedistike,organizovanje službenih posjeta srodnim institucijama u regionu i šire…

Budžetom za 2024. godinu Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti je opredijeljeno 2,87 miliona eura, a od toga je 1,6 miliona predviđeno za podršku naučnom i umjetničkom stvaralaštvu, gotovo milion za primanja, a oko 600.000 za usluge. CANU ima 66 članova i članica redovnih, vanrednih i inostranih u četiri odjeljenja.

Izrada ,,knjige znanja” Crne Gore nikako da se privede kraju. U proteklih 50 godina brojni crnogorski intelektualci okupljeni oko nekadašnjeg Leksikografskog zavoda Crne Gore, CANU i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU) radili su na enciklopediji. Nakon referenduma 2006. potencirano je da nema države bez enciklopedije, ali i pored mnogo uloženog truda i novca Enciklopedija Crne Gore nije štampana.

Ideja o pisanju Enciklopedije datira još od 1969. godine sa glavnim motivom da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u tadašnjim enciklopedijama, istorijama i udžbenicima bili nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani. Prema zamisli Incijativnog odbora Enciklopedija je trebalo da bude napisana bez romantičarskih predrasuda i na temelju savremene naučne misli. Odbor je procijenio da bi Enicklopedija mogla da se završi za šest godina.

Rok je i tada probijen, pa je početak njene izrade CANU najavio tek 1978. Sljedeće godine, Predsjedništvo Crne Gore, inicira osnivanje Leksikografskog zavoda Crne Gore s ciljem da on uradi Enciklopediju. Zavod je počeo rad 1982. godine. Direktor mu je bio Ratko Đurović. Redakcija Enciklopedije od 22 člana formirana je krajem 1983. godine. Đurović tada odlazi u penziju, a za direktora Leksikografskog zavoda imenovan je književnik Sreten Perović.

Orijentaciono je predviđeno da Enciklopedija ima sedam tomova i oko hiljadu autorskih tabaka, da jezik bude srpsko-hrvatski ijekavskog izgovora, pismo ćirilica i latinica, a tiraž oko 20.000 primjeraka. Do kraja 1987. na Enciklopediji su obavljeni uglavnom pripremni radovi. Najavljeno je tada da će prvi tom biti publikovan 1992. a posljednji 1999. godine.

Krajem 1988. godine predloženo je da se Leksikografski zavod pripoji CANU. Planove je poremetila smjena crnogorske vlasti u januaru 1989. godine.

Tokom 1989. i 1990. godine književnici Ilija Lakušić, Gojko Čelebić, Novak Kilibarda, Miodrag Ćupić, Želidrag Nikčević i Radomir Uljarević u nekoliko medijskih nastupa označili su Leksikografski zavod kao bastion stare vlasti i separatizma i tražili smjenu Sretena Perovića. Dopisnik beogradske Politike iz Crne Gore Goran Sito Rakočević pozivao je tih godina na ukidanje Leksikografskog zavoda. I bi tako. U junu 1991. ugašen je Leksikografski zavod, a prikupljena građa i alfgabetar enciklopedije predati su CANU.

Rad na enciklopediji su nakon 2000-ih nastavili CANU i DANU. Vlada je 2012. formirala komisiju da ispita dokle se došlo i šta se desilo sa materijalom za Enciklopediju koji su pripremale dvije Akademije. Što su utvrdili nije poznato.

Finansiranje Enciklopedije Vlada je obustavila 2005. godine. Iz CANU su tada tvrdili da je prvi tom bio u završnoj fazi i da je malo falilo da ga štampaju. Umjesto toga objavljena je knjiga Priređivanje enciklopedije Crne Gore.

Krajem 2014. tadašnji predsjednik CANU Momir Đurović kazao je da Vlada neće da opredijeli sredstva za izradu nacionalne enciklopedije, iako je zakonom iz 2012. godine obavezala tu instituciju da završi taj projekat. ,,Enciklopedija Crne Gore se radila 13 i po godina, od toga 10 godina u Leksikografskom zavodu, a oko tri godine u CANU. Akademija je bila odgovorna da to radi, okupila je preko 400 domaćih stvaralaca, ali nijesmo imali sredstava za nastavak. Bili smo blizu završetka prvog toma, a onda se desio politički pritisak i razni napadi protiv dalje izrade enciklopedije i Akademije, zbog čega je prekinuto finansiranje. Tadašnja vlada je obustavila sve. Mi smo uložili 60 odsto novca i stali na urađenom“,  istakao je Đurović. On je tada napomenuo da zakon predviđa da CANU enciklopediju mora da završi, iako im opet ne daju sredstva.

CANU je ponovo najavila realizaciju starog-novog projekta. A i nakon 54 godine od početka rada na enciklopediji političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i glavni motiv da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima, kako u Crnoj Gori tako i u regionu, nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani.

 

Iskustvo Rječnika

Početkom aprila 2016, CANU je objavila prvu knjigu Rječnika crnogorskog narodnog i književnog jezika, kao poklon narodu uoči deset godina nezavisnosti. Rječnik sadrži više od 12.000 riječi koje počinju slovima A, B i V, zajedno sa informacijama o njihovom izgovoru, značenju i primjerima upotrebe u narodnom i književnom jeziku.

Iz CANU je najavljeno da će Rječnik u cjelosti biti objavljen za deset godina, tako što će se svake druge godine objavljivati po tom. Uz napomenu da se radi o „kapitalanom projektu koji, osim naučnog, ima veliki kulturni i identitetski značaj“.

Uslijedila je oštra reakcija javnosti na prvi tom Rječnika. U otvorenom pismu više od 100 intelektualaca zahtijevalo je od CANU da se izvini građanima Crne Gore, posebno nacionalnim Bošnjacima, Albancima i pripadnicima islamske vjeroispovijesti, i povuče cijeli tiraž Rječnika.

Poslanik Albanske alternative Nik Đeljošaj je zbog Rječnika bojkotovao rad Skupštine i najavio da će podnijeti krivičnu prijavu protiv autora. Funkcioner BS Suljo Mustafić kazao je da se radi o nasrtaju na tradiciju manjinskih naroda u Crnoj Gori. Budimir Aleksić, predsjednik Političkog savjeta Nove, zaključio je da je CANU pokrao srpsko intelektualno i istorijsko nasljeđe. Crnogorski pokret ocijenio je da je Rječnik necrnogorski: ,,i lingvistički, i etički, i činjenično”….

Iz CANU su poručili da nije bilo zlih namjera prema bilo kome, a posebno prema bilo kojoj nacionalnoj manjini. Umjesto ispravljanja tada evidentiranih grešaka od ovog kapitalnog posla se odustalo.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo