Povežite se sa nama

MONITORING

VLADINO MEŠETARENJE: Državni podstanari

Objavljeno prije

na

Logično: ne može se sa ledine biti lider u regionu. Državne službe množe se, gomilaju, rastežu, treba im sve više prostora. Priča kako, uprkos tome nemao administrativnih kapaciteta, iz druge je priče. Pošto, dakle, bujaju činovnici, vlada nema dovoljno prostora da ih smjesti, pa, sirota, mora u čemerne podstanarske vode. Dobro, zgodno dođe ako se ukaže zgoda da se prostor za vladine službe nađe kod nekoga od vladinih bližnjih, ali – snašli se, imaju, što da ne izdaju.

Zakonom o budžetu Crne Gore za 2016. godinu predviđeno je da za zakup objekata bude potrošeno preko sedam i po miliona eura. Precizno: 7,573,879.83.

Čime od imovine vlada raspolaže i šta joj tačno fali – ne zna se. Posljednja informacija na dijelu vladinog sajta posvećenom Upravi za imovinu objavljena je prije skorio godinu: 27. jula 2015. Ali je važna. Toga dana Uprava za imovinu, kako je objavljeno, prezentirala je državnim organima i lokalnoj samoupravi „program jedinstvenog registra državne imovine koji će biti operativan nakon sprovedenih obuka a iste će se realizovati do kraja decembra 2015.godine”.

Direktor Uprave za imovinu Blažo Šaranović rekao je da jedinstvena evidencija državne imovine predstavlja ne samo zakonsku obavezu već obavezu prema javnosti. „Uprava za imovinu će u svakom trenutku imati tačan pregled u broj i vrijednost državne imovine, što omogućava realnu sliku vrijednosti nepokretne imovine”, kazao je Šaranović tada direktor Uprave za imovinu Blažo. Možda je registar u međuvremenu negdje i nastao, ali se ne da uočiti.

Uprava za imovinu ove godine će, kaže budžet, za zakup objekata potrošiti 1.878.688 eura. Njeni rahodi za održavanje građevinskih objekata planirano je da iznose 464.650, a izdaci za građevinske objekte 10.388.662 eura. Možda neka intitucija neđe krov nad glavom.

Tradicionalno, najviše novca za kiriju dajemo kako bismo smjestili diplomatko konzularna predstavništva. Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija za tu stavku ima na raspolaganju 3.702.580.

Nije samo inostranstvo skupo. Kako bi smjestila Zavod za metrologiju država za zakup objekta godišnje izdvaja 173.125 eura. Mjesečno 14.427 eura. Prema karti objavljenoj na njihovom internet sajtu zavod se nalazi u zgradi u Pogorici poznatoj kao Direkcija pošta. To socijalističko zdanje u centru glavnog grada, neposredno nakon što je vlada prodala Telekom, od te firme je kupio premijerov brat. Za milion. Izvanredne poslovne sposobnosti Aca Đukanovića i ovom prilikom zablistale su punim sjajem. Zgrada se samoisplatila, sad od države kaplje.

Ministarstvo odbrane za zakup objekata izdvaja skoro pola miliona – 498.920 eura. Kako je moguće da iza onolike JNA nije ostalo dovoljno da se smjesti, hajmo reć’, skromna, sadašnja vojna sila, nejasno je.

Ipak je vojska – vojska. Zanimljivije je kako poveliku cifru za zakup izdvaja i jedna sasvim mala institucija – Prirodnjački muzej Crne Gore. Za zakup objekta troše 75.180 eura godišnje, 6.265 mjesečno.

Prirodnjački muzej nalazi se u zgradi na Trgu vojvode Bećir-bega Osmanagića, pored Sahat kule. Taj prostor ne plaćaju, stvar je u u izložbenom prostoru.

„Stručnjaci u svijetu znaju da kažu da se kultura jednog naroda ili grada mjeri po izgledu i kolekcijama prirodnjačkih muzeja. To su uglavnom stare zgrade, često zaostavštine. Naš Prirodnjački muzej nalazi se u staroj zgradi, ali bez izložbenog prostora. Devetnaest zaposlenih raspolažu sa pet kancelarija u prizemlju. Nikad ih niko nije ni pitao za mišljenje o urbanističkom planu, gdje bi muzej, eventualno, ako bi se našle pare, mogao biti smješten, objašnjava Monitorov dobro upućeni sagovornik.

Država je smislila da zbirku Prirodnjačkog muzeja smjesti u privatnu kuću u Tološima. U ljeto 2014 otvoren je izložbeni paviljon “Priroda nas spaja”, nakavljen kao „prva stalna izložba koja predstavlja novi kulturno – obrazovni i turistički sadržaj u glavnom gradu. Na prostoru od oko 300 m2 postavljeno je ukupno 13 tematskih cjelina koje prikazuju floru, faunu i fosile Crne Gore. „Tokom mandata Branislava Mićunovića na čelu ministra kulture velikodušno je rentirana privatna kuća u Tološima za čiji najam Ministarstvo kulture svakog mjeseca plaća preko šest hiljada eura, ne bi li preparirane ptice i ostale životinje – kojih nema u šumama jer su pobijene – podsjetile stanovnike ovoga grada, ove države, kako smo nekad bili bogati raznim stvarima, pa i živim životinjama”, kaže naš izvor.

Naš sagovornik napominje da eksponata iz Crne Gore ima u Prirodnjačkim muzejima u Londonu, Beču, u Zemaljskom muzeju u Sarajevu. Zbirka koja sada postoji u Tološima, inače, uglavnom ne sadrži eksponate iz zbirke koja je nekad postojala na obali Skadarskog jezera. Dio je uništen u zemljotresu 1979, dio tokom kasnijih preseljavanja i neadekvatnih skladištenja.

Na internet sajtu koji predstavlja zbirku u Tološima nema ni jedne fotografije na kojoj se vidi zgrada spolja. Ne zna se kako je i zašto izabrana baš ta, a ne neka druga kuća. Ako je država već bila spremna da godišnje za izložbeni prostor Prirodnjačkog muzeja godišnje izdvaja preko 75 hiljada eura, možda je bilo pametnije štedjeti nekoliko godina i obezbijediti sopstveni adekvatniji prostor. “Neka samo nadležni pogledaju kako izgledaju zgrade prirodnjačkih muzeja u Zagrebu ili Beograddu”, kaže naš sagovornik.

Ova država nema gdje da smjesti ni Sudski savjet pa ta visoka instanca plaća stanarinu od 22.405 eura. Tužilački savjet je skromniji , na zakup troši 6.000 eura godišnje. Krov za zaposlene u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu država plaća 21.000 eura.

Sigurno postoji neko objašnjenje, ali izgleda dosta šašavo da Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, to jest zatvor, plaća kiriju od deset hiljada eura.

Ministarstvo unitrašnjih poslova, za upravne poslove iznajmljuje prostore koje plaća 62.400, za smještaj administracije im treba dest hiljada, dok Upravi policije za zakup objekata treba 115.200 eura.

Agencija z a mirno rješavanje radnih sporova za zakup objekta troši

24.000 eura. Dvije hiljade mjesečno. Dobro je poslovati sa državom.

Primjera ima još gomila. Svaki podstanar zna da je svaki dinar dat za kiriju – bačena para. Zato, ko ikako može, obezbijedi sebi prostor za život, po cijenu kredita, štednje i sličnog. To se zove briga o domaćinstvu. Na nivou države – državu je baš briga. Zadužujući nas i našu djecu bahato plaća i što ne mora, usput, kad se ukaže prilika puneću džepove svojim izabranicima. I tako će biti sve dok se ova i ovakva vlada ne nađe na ulici. Gdje joj je mjesto.

Miloš BAKIĆ

Komentari

Izdvojeno

I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dejan Knežević je uhapšen zbog sumnje da je povezan sa grupom koju SDT tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge. Nadležni najavljuju nova hapšenja policajaca osumnjičenih da su uključeni u organizovani kriminal

 

Nastavlja se akcija razotkrivanja i hapšenja policajaca i policijskih funkcionera koji su se  godinama, držeći uz sebe policijsku značku, bavili najtežim oblicima kriminala, i međunarodnim krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Pomoćnik direktora Uprave policije za borbu protiv organizovanog kriminala Dejan Knežević uhapšen je u srijedu zbog sumnje da je povezan sa dijelom nedavno uhapšene grupe, koju Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Na osnovu kojih dokaza je Knežević uhapšen nije za sada poznato, ali postoje sumnje da je hapšenje povezano sa transkriptima Sky aplikacije koje je dostavio EUROPOL. Upravo na osnovu tih podataka u nedavnoj akciji Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), kojom rukovodi SDT, uhapšeno je 15 osoba među kojima su sadašnji i bivši policajci.

Knežević je u policijskoj službi više od 20 godina i važi za hrabrog profesionalca i časnog čovjeka, kažu nam njegove kolege ali i novinari koji godinama prate rad policije. „Dao je doprinos brojnim akcijama zapljena velike količine droge kako na domaćem tako i na međunarodnom planu,  prvenstveno kroz Odsjek za borbu protiv narkotika i Specijalno policijsko odjeljenje, ali i kao pomoćnik policije za borbu protiv kirminala“, piše portal Standard.

Zvanično, iz Uprave policije bili su škrti na riječima. „Imajući u vidu fazu postupka, odnosno zakonska ograničenja, ne može se saopštiti više detalja. Policija sarađuje i postupa po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva u ovom slučaju”, stoji u kratkom saopštenju objavljenom nakon Knaževićevog privođenja.

Kolege policajci i novinari nijesu jedini koji su bili spremni da pohvale Kneževićev dugogodišnji doprinos službi. „Za svoj dosadašnji rad i ostvarene rezultate višestruko je nagrađivan”, piše na sajtu Vlade u njegovoj službenoj biografiji. Tu možemo saznati da Knežević u crnogorskom MUP-u radi od 2000. godine, dok se na rukovodećim pozicijama nalazi od 2004.

Od 2004. do 2009. godine obavljao je poslove načelnika Odjeljenja za borbu protiv droge u CB Podgorica. Potom je, do 2018. bio rukovodilac grupe pa potom i cijelog Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u sjedištu Sektora kriminalističke policije. Narednih godinu dana je u Specijalnom policijskom odjeljenju rukovodio Grupom za istrage organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, da bi u periodu od 2019. do 2021. godine obavljao poslove rukovodioca Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije kojim je rukovodio Zoran Lazović.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KAKO PRONAĆI IMOVINU JAVNIH FUNKCIONERA SKRIVENU U INOSTRANSTVU: ASK dobija oštrije zube

Objavljeno prije

na

Objavio:

Istovremeno sa donošenjem novog Zakona o sprečavanju korupcije, Ministarstvo pravde najavljuje sporazum po osnovu koga će se moći kontrolisati imovina ovdašnjih funkcionera u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji

 

Prema izvještaju globalne nevladine organizacije Transparensi Internešnel, prošle godine se povećala percepcija korupcije u Crnoj Gori, zbog čega je naša zemlja nazadovala na njihovom Indeksu korupcije.

Još od 2014, kada je prvi put donesen Zakon o sprečavanju korupcije, Crna Gora pokušava da pronađe način da se izbori sa funkcionerima koji su javni interes podredili vlastitom. Primjena tog zakona uglavnom se svela na (samo)popisivanje imovine državnih funkcionera, bez ozbiljnijih provjera tačnosti dostavljenih podataka ili ispitivanja porijekla kapitala kojim raspolažu ljudi kojima su povjereni odgovorni državni poslovi.

Prvi državni organ koji se bavio ovim poslom bila je Vladina Komisija za sprečavanje konflikta interesa, koja je vodila imovinske kartone funkcionera. Njen bivši predsjednik Slobodan Leković nazvao je taj organ „tigar bez zuba“. Aludirao je na to kako funkcioner formalno mora da prijavi imovinu, ali ukoliko to ne bi učinio – Komisija nije mogla da ga natjera, niti da ga sankcioniše.

Odredbe Zakona o sprečavanju korupcije izmijenjene su i rođena je današnja Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Iako joj je zakon dao zube, odnosno nadlženosti i alate da natjera funkcionere da prijave imovinu, a njoj mogućnost da istu provjeri i ispita, Agencija je bježala od nekih funkcionera, poput predsjednika Mila Đukanovića, kasnije i premijera Dritana Abazovića, dok je na drugima oštrila i zube i kandže, poput bivše članice Savjeta ASK Vanje Ćalović Marković.

Međutim, poslovi Agencije su se svodili, kada je riječ o sukobu interesa i eventualnim zloupotrebama, uglavnom na kršenja formalnosti i tehnikalija, a ne na ispitivanje imovine i utvrđivanje njenog porijekla.

Predstavnici ASK-a su se više puta pravdali da je to posao za tužilaštvo, a ne za njih. Demantuje ih ipak slovo Zakona o sprečavanju korupcije koji kaže da Agencija vrši provjeru podataka iz Izvještaja (imovinskih kartona) „upoređivanjem tih podataka sa prikupljenim podacima o imovini i prihodima javnog funkcionera od organa vlasti i pravnih lica koji raspolažu tim podacima“.

Ti organi vlasti i pravna lica dužni su da, u roku i na način koji odredi Agencija, dostave sve tražene podatke i obavještenja, odnosno stave na uvid traženu dokumentaciju u skladu sa zakonom. „Ukoliko Agencija u postupku provjere utvrdi da su imovina i prihodi javnog funkcionera i povezanih lica sa javnim funkcionerom veći u odnosu na realne prihode, javni funkcioner je dužan da, na zahtjev Agencije, u roku od 30 dana, dostavi detaljne podatke o osnovima sticanja imovine i prihoda“, piše u zakonu.

Manjkavosti Agencije primijetili su, uz javnost i državne organe, i naši evropski partneri. Savjet Evrope nedavno je izradio studiju o reformi Agencije za sprečavanje korupcije. Eksperti SE predložili su da se razmotri uvođenje prava ASK-u da traži informacije, zaključuje i sprovodi sporazume sa drugim zemljama.  To se navodi u analizi djelova Zakona o sprečavanju korupcije koji uređuju sukob interesa, ograničenja i izvještaje o prihodima i imovini, poklone, donacije i sponzorstva, koju su izradili eksperti Valts Kalniš i Jure Škrbec.

Taj dokument, između ostalog, predviđa i da treba „razmotriti eksplicitno propisivanje obaveza i ovlašćenja Agencije u pogledu praćenja načina života, uključujući i sagledavanje stvarnih okolnosti na terenu (nekretnine, prevozna sredstva)”.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

MONITOROVA ANKETA: Iz neizvjesnog u neizvjesno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: kako komentarišete prvi krug predsjedničkih izbora

 

PREDRAG ZENOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Mobilizacija glasača koji nisu dio ,,partijske mašinerije”

Iako su svi lideri političkih partija zadržali svoj izborni rezultat, uspjeh Jakova Milatovića govori o izbornoj mobilizaciji birača koji nisu dio „partijske mašinerije“, koji su postali dijelom i imuni na partijsko zapošljavanje, svih onih koji razmišljaju van identitetske matrice, desne nacionalističke politike, a koji su u svom svakodnevnom životu vidjeli efekte socio-ekonomskog programa Evropa sad.

DUŠKO VUKOVIĆ, NOVINAR
Prošlo vrijeme lidera partija

Prvi krug izbora za predsjednika Crne Gore pokazao je, nadam se, da je prošlo vrijeme kandidovanja za ovu državnu funkciju lidera političkih partija i da se ubuduće mora voditi računa o tome da je predsjednik države neko ko, prema Ustavu, predstavlja svu raznolikost crnogorskog društva, odnosno političke zajednice.

DEJAN MILOVAC, MANS
Rezultat najviše iznenadio Đukanovića i Mandića

Rezultat prvog kruga ovogodišnjih izbora je iznenadio mnoge, možda najviše same takozvane favorite Mila Đukanovića i Andriju Mandića kao reprezente polarizovane Crne Gore i dva suprostavljena politička i nacionalna ekstrema. Rezultat koji je ostvario Jakov Milatović je vjerujem iznenađenje i za ljude iz Pokreta Evropa sad (PES), naročito nakon svega onoga što se dešavalo sa kandidaturom Milojka Spajića.

OMER ŠARKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Drugi krug neće biti miran

Izvanredan rezultat Milatovića, očekivani stepen podrške Đukanoviću, neuspjela „transformacija“ Mandića i razočaravajući rezultat po njega i Front, Bečićevo tavorenje i izostanak za njega očekivane podrške, fijasko Vuksanovićke i Danilovića – bio bi najkraći opis prvog kruga rezultata izbora. Koliko god biračima Draginja Vuksanović bila simpatična ili ne, jedina je povukla onaj potez koji se očekuje od političara kada naprave loš izborni rezultat – da podnesu neopozivu ostavku.

 

ANA NENEZIĆ, CEMI
Poruka građana parlamentarnoj većini

Predsjednički izbori su održani u kontekstu političke i institucionalne krize, uz jaku političku polarizaciju crnogorskog društva, po pravilima nereformisanog seta izbornih zakona, čiju implementaciju hronično prate problemi koji se ponavljaju iz jednog u drugi izborni ciklus. Višegodišnje preporuke Venecijanske komisije, OSCE ODIHR misija i domaćih posmatračkih organizacija nijesu uvažene, niti inkorporirane u izborno zakonodavstvo.

 

MILICA KOVAČEVIĆ, CDT
Izborna reforma neophodna

Prvi krug predsjedničkih izbora u Crnoj Gori obilježili su slabost i politizovanost institucija koje sprovode izbore, pravni i praktični problemi koji su prouzrokovani izostankom političke volje da se sprovede temeljna izborna reforma, te apsolutna nepripremljenost institucija i društvenih činilaca na odbranu izbornog procesa od dezinformacija i stranih uticaja. Ono što ostaje kao najsnažniji utisak je sporni proces potvrđivanja predsjedničkih kandidatura, u kome su ponovljene zloupotrebe ličnih podataka građana, a Državna izborna komisija je preuzimanjem nadležnosti druge institucije, većinskom voljom njenih članova iz političkih partija, postala direktni učesnik izbornog procesa i u njega na velika vrata uvela uticaj drugih država.

 

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo