U Kolašinu nema većinske političke volje da se uvede polugodišnji moratorijum na gradnju. Zbog toga gradski centar ostaje na milost ambicijama investitora, omogućenih DUP-om za koji je više puta ocijenjeno da ne garatuje očuvanje najvrednijeg prostora u Kolašinu
U najužem dijelu Kolašina biće moguća gradnja još najmanje 11 mjeseci, prema važećem, starom, Detaljnom urbanističkom planu (DUP) Centar za koji je sa više adresa, uključujući i Vladu i lokalnu samoupravu, ocijenjeno da je loš. Vladajuća većina (Demokrate, Evropa sad, DF, SNP i URA) nije, sredinom marta, prihvatila predlog opozocionog Pokreta Zajedno gradimo Kolašin da se od Vlade zatraži polugodišnja zabrana gradnje u centralnoj zoni grada.
Vlada je, prije nekoliko sedmica, donijela odluku o izmjenama i dopunama DUP-a Centar, ali nije stavila van snage taj dokument. Ocijenjeno je da važeći DUP, koji je na snazi već deceniju I po, nije do sada donio mnogo koristi Kolašinu. Potom je Vlada posao izrade izmjene i dopuna važećeg DUP-a oročila na 11 mjeseci.
,,U narednom planskom dokumentu, sugerisano je, akcenat treba staviti na rekonstrukciju arhitektonski vrijednih objekata i izgradnju objekata od javnog interesa. Posebna pažnja izmjenama i dopunama DUP-a Centar, između ostalog, trebalo bi da bude posvećana uređenju javnih površina, glavnoj ulici, gradskim parkovima.
Da je 11 mjeseci za revidovanje aktuelnog DUP-a previše smatra odbornik Pokreta Zajedno gradimo Kolašin Bojan Zeković. Njegov prijedlog o polugodišnjem moratorijumu na gradnju, izuzimajući radove na javnoj infrastrukturi, podržale su i iz nedavno osnovane Incijative Zeleni Kolašina. DUP Centar, kaže Zeković, ,,direktno je suprotstavljen ciljevima i načelima planiranja i izgradnje definisanim Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata”. Prema njegovim riječima, umjesto da štiti prostor, taj dokument ,,daje smjernice za njegovo uništenje i presudno je važno da se do donošenja izmjena i dopuna postojeće odredbe stave van snage”. Iz Inicijative Zeleni Kolašina, objašnjavaju da brinu, ,,na koji će način osjetljivi prostor u centru grada biti tretiran tokom perioda izrade izmjena i dopuna važećeg DUP-a”.
,,Sve i kada bi novi plan bio usvojen kroz 11 mjeseci, to je jako dug period u toku kog ambijent Kolašina, ukoliko se nastavi sa ovakvom izgradnjom, može biti nepovratno narušen i uništen. Tokom tog perioda ovaj prostor će nastaviti da se ubrzano mijenja. Ukratko, ne dobijamo ni vremena ni prostora za razmišljanje i strateško planiranje budućeg razvoja Kolašina”, ocjenjuju iz Incijative.
Zabrana gradnje u centralnoj zoni Kolašina, do donošenja novih izmjena i dopuna DUP-a Centar, tvrde oni ,,logičan je i prijeko potreban potez”. Podsjećaju i na stavove stručnjaka iz oblasti prostornog planiranja, koji su više puta upozoravali da Kolašinu prijeti ,,budvanizacija” ili ,,zaltiborizacija”. Zeleni Kolašina kažu i da su razočarani zbog toga što odbornici vladajuće većine nijesu podržali moratorijum na gradnju.
,,Čemu uzdržanost? Da li vam je potrebno više informacija o tome šta se trenutno dešava sa kolašinskim prostorom i kakve će posljedice ovi procesi proizvesti? Mislimo da je neophodno da znamo zbog čega su politički predstavnici građana i građanki Kolašina odlučili da ostanu uzdržani po ovako važnom pitanju”, poručili su vlasti iz te NVO.
Precizan odgovor iz vladajuće većine do sada nijesu dobili.
Vladajuća većina u Kolašinu ostala je uzdržana na Zekovićev prijedlog. Međutim, istog dana većinom glasova usvojena je odluka kojom su višestruko povećane naknade za komunalno opremanje gradskog građevinskog zemljišta. To je, smatraju u lokalnoj vlasti, jedan od načina na koji se može obuzdati aktuelna ,,stihijska hipergradnja”. Nova tarifa, prema kojoj je iznos naknade za prvu zonu uvećan sa 30 na 150 eura po kvadratu, na 100 za drugu, za treću 70 i četvrtu 30 eura po metru kvadratnom, imaće višestruko pozitivne efekte, tvrdi predsjednik Opštine Vladimir Martinović. Cijene nijesu mijenjane jedino kada je riječ o objektima manjim od 200 m². Martinović kaže da će zahvaljujući tome ,,građani ostati zaštićeni, a investitori će imati kvalitetnije opremljeno zemljište”.
On objašnjava: ,,Novcem prikupljenim od nakanada biće građena isključivo nedostajuća infrastruktura…. Ovo je ogromna šansa za Kolašin, da pokušamo da povratimo dio izgubljenog. Ostvarili smo dva glavana cilja: zaštitili smo građane, drugo, ne tjeramo investitore već im pomažemo na ovaj način”.
Ranije su iz kolašinske vlasti kazali da je ta vrsta naknade jedan od glavnih izvora prihoda lokalne uprave. Povećanjem građevinske naknade, tvrde, postiže se ,,zaštita prostora od pretjeranog privođenja namjeni postojećih planova izgradnjom objekata”. No, izostala je detaljna analiza koja bi dala odgovor na pitanje koliko se novca očekuje zbog novog tarifiranja, ali i procjena u kojoj će mjeri uvećane cijene naknada obuzdati hipergradnju u gradskom centru.
Aktuelni DUP Centar 2007. godine uradilo je podgoričko preduzeće Montplan. Aneksi osnovnog ugovora o izradi izmjena i dopuna GUP-a Kolašin i DUP-a Centar potpisani su dvije godine kasnije. Uplatama po osnovu tog ugovora, te po sudskom postupku koji je Montplan vodio protiv Opštine, tom preduzeću plaćeno je 89.646 eura. No, na tome su nije završilo, pa sudski sporovi, međusobne optužbe i neslaganja oko tumačenje DUP-a, obilježavaju ,,saradnju” između nekada omiljenog kolašinskog planera i Opštine. Trenutni sudski spor, po tužbi Montplana, težak je 135. 000 eura.
Božidar Pižurica, zastupnik imovinsko-pravnih interesa Opštine, lani je kazao novinarima i da autor i obrađivač aktuelnog DUP Centar ,,mijenja spratnost i bruto površina objekata koji se grade u Kolašinu”. Iz dokumenacije koja je dostupna javnosti, vidi se da je Montplan u nekoliko navrata, na zahtjev investitora, svojim tumačenjima DUP-a povećao kvadraturu i spratnost objekata, suprotno onome što je dozvoljeno prethodno izdatim urbanističko-tehničkim uslovima (UTU) iz lokalnog Sekreterijata za planiranje prostora. Sve je rađeno uz prećutnu saglasnost nadležnih sa državnog nivao. ,,Oni samostalno tumače plan i daju preporuke koje iz nekog razloga kasnije budu usvojene, pa Opština Kolašin ostaje nemoćna u sprječavanju takvih slučajeva”, tvrdio je Pižurica.
Gradnja u Kolašinu, prema važećim planskim dokumentima, ugrožava prostor i predimenzironirana je, a to se posebno odnosi na zahvat DUP-a Centar i Breza, zajednički je zaključak vlasti i opozicije, sa sjednice Skupštine opštine (SO) iz febrauara ove godine. Očigledno je da su neki od njih , u međuvremenu, promijenili mišljenje ili, pak, biraju da rizikuju devastaciju prostora zarad punije opštinske kase. Naime, obustavljanje gradnje značilo bi i da se tokom narednih šest mjeseci ne mogu naplatiti naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta po novim tarifama.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ