Povežite se sa nama

OKO NAS

Za katedrom ministri, direktori, policajci

Objavljeno prije

na

Svake godine u Crnoj Gori sve je više novootvorenih privatnih fakulteta. Premrežili su Crnu Goru od sjevera do juga. Pored dva univerziteta Mediteran i Donja Gorica, otvoreno je, prema podacima Ministarstva prosvjete, i sedam privatnih fakulteta.

Počev od premijerovog UDG-a, koji je startovao sa radom iako nije imao akreditaciju, vlasti i dalje veoma fleksibilno tumače pravila za otvaranje privatnih fakulteta. Preciznije – privatnih fakulteta iza kojih stoje ili u njima predaju profesori vladajuće koalicije.

Jedan od primjera je i Pomorski fakultet u Baru. Od Savjeta za visoko obrazovanje dobio je akreditaciju 9. jula prošle godine. Istog dana Savjet reakredituje i starijeg brata Fakultet za mediteranske poslovne studije (FMS) u Tivtu.

Osnivač oba fakulteta je Ortačko društvo za eksport-import, trgovinu i turizam Nikić i drugi – Markoni iz Kotora. Ovlašćena lica u Markoniju su Jadranka i Marko Nikić, čiji je otac Stevo redovni profesor konkurentskog Fakulteta za pomorstvo u Kotoru Univerziteta Crna Gore. Iako je od otvaranja fakulteta u Tivtu 2009. bilo prozivki zbog konflikta interesa profesora Steva Nikića zbog rada na državnom a vlasništva u privatnim fakultetima, rektor UCG, Senat i Upravni odbor Univerziteta još nijesu reagovali.

Pored Ortačkog društva, suosnivači FMS-a su Opština Tivat i Institut za mediteranska istraživanja Tivat. Formalni osnivači Pomorskog fakulteta u Baru su, pored Nikića, dvije nevladine organizacije – Orcom nautika i Crnogorski nautički turizam iz Bara. Jedan od osnivača je i direktor Barske plovidbe Radovan Orlandić, koji i predaje na tom fakultetu.

Izbor predavača je ono što krasi ta dva fakulteta. Pored određenog broja profesora stručnjaka u svojoj branši, akademsku karijeru na ta dva fakulteta peče i ne mali broj kadrova vladajuće koalicije. Ministar finansija dr Radoje Žugić, član Glavnog odbora DPS-a i bivši ministar turizma dr Predrag Sekulić, bivši gradonačelnik Budve dr Rajko Kuljača, pomoćnik ministra kulture za medije mr Željko Rutović, funkcioner DPS-a bivši izvršni direktor Centralne banke mr Radojica Luburić… Predaje i donedavni direktor Uprave policije dr Božidar Vuksanović. Na sajtu FMS još stoji Vuksanovićev mejl direktor@policija.me.

Predavač na oba fakulteta je i dr Andrija Lompar. Kada se sredinom prošle godine odlučivalo o dodjeli akreditacije Pomorskom fakultetu u Baru, Lompar je bio ministar pomorstva i saobraćaja. Savjet za visoko obrazovanje tada je nakratko stopirao izdavanje akreditacije tom fakultetu dok se ne dobije mišljenje Lomparovog ministarstva o tome da li je fakultet ispunio međunarodne standarde.

To je urađeno zbog žalbi državnog Fakulteta za pomorstvo iz Kotora, čija je uprava upozorila Savjet da bi crnogorski pomorci mogli dospjeti na takozvanu ,,crnu listu”, ako bi izdali akreditaciju ne vodeći računa o pravilima Međunarodne pomorske organizacije (IMO).

Iako se Ministarstvo povodom ovog slučaja nije izjasnilo, Fakultet je dobio akreditaciju. Iz uprave državnog Fakulteta za pomorstvo su upozorili da u slučaju akreditovanja barskog fakulteta bez prethodnog verifikovanja od strane IMO-a i Ministarstva, postoji opasnost da njegovi svršeni studenti neće moći da plove i da IMO može kazniti Crnu Goru zbog nepoštovanja njihovih zahtjeva tako što bi stavili na crnu listu (kao od 1991. do 1997) ne samo studente tog fakulteta, već i sve crnogorske pomorce kao i studente državnog Fakulteta za pomorstvo.

Sa privatnog Pomorskog fakulteta Monitoru su odgovorili da im nije neophodna dozvola od Ministarstva pomorstva i saobraćaja. Tvrde da će za par mjeseci dobiti i Lojdov sertifikat, te da je sve usklađeno sa domaćom i međunarodom zakonodavnom praksom. Prozivku tumače kao hajku sa državnog Fakulteta za pomorstvo za koji tvrde da se navikao na monopol i da se plaši konkurencije.

Na Fakultetu za pomorstvo kažu da nije glavni problem što dva privatna fakulteta koja obrazuju i obučavaju kadrove istog ili sličnog profila kao njihov, već to što ti fakulteti ne ispunjavaju osnovne kriterijume za rad. Navode primjedbe više puta prosljeđivane Savjetu za obrazovanje: na Pomorskom fakultetu Bar ne poštuju se kriterijumi u pogledu postojanja dovoljne zastupljenosti predmeta iz osnovnih i opšte obrazovnih tehničkih disciplina, a to bliže znači da na studijskom programu Nautika ima svega 26 odsto predmeta tehničke prirode, na Brodomašinstvu 40 odsto, a na Lučkom menadžmentu svega su četiri predmeta tehničkog karaktera iako je riječ o,,tehničkim” studijskim programima.

Po njima je sporno i neposjedovanje osnovne opreme za edukovanje budućih pomoraca. Kriterijumi se ne poštuju ni u vezi postojanja potrebnog broja stalno zaposlenih nastavnika i saradnika, te akademskih i saradničkih zvanja.

Kao primjer u jednom od obraćanja Savjetu za visoko obrazovanje naveli su da se kao ,,stalno” zaposleni na privatnom Fakultetu u Tivtu vode i dr Vesna Vučković, sudija Upravnog suda Crne Gore, Nikola Konjević, predsjednik UO Luke Kotor, Deda Delović, rukovodilac u Luci Bar, Radovan Orlandić, direktor Barske plovidbe, Simo Elaković, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Miodrag Stanković, profesor na Megatrend univerzitetu u Beogradu, Branislav Ivošević, dekan novog Pomorskog fakulteta u Baru… Zaključuju da je ovaj fakultet jedini u Crnoj Gori koji nema stalno zaposlenih.

Nakon pritužbi Savjetu za visoko obrazovanje, obratili su se i Ministarstvu saobraćaja i pomorstva zbog Centra za obuku pomoraca koji radi pri Fakultetu za mediteranske poslovne studije u Tivtu. Tvrde da je Centar dobio licencu od strane Ministarstva saobraćaja i pomorstva bez svih predviđenih uslova (Sistem kvaliteta QMS nije implementiran tri godine, nema odgovarajuću opremu i prostor), te traže da mu resorno ministarstvo oduzme licencu i poništi sve sertifikate izdate u tom periodu.

Ministarstvo se još nije oglašavalo, iako na njegovom čelu više nije predavač tog fakulteta.

Dio prostorija Fakulteta za mediteranske poslovne studije smješten je u bivšoj zgradi Opštine Tivat. U istoj zgradi nalazi se i Centar za socijalni rad, nevladine organizacije i sjedišta političkih partija. Sve na jednom mjestu – studenti, politički aktivisti, socijalni radnici, predavači koji su iskustvo pekli u politici…

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO PARTIJE TROŠE NOVAC STRANAČKIH ŽENSKIH ORGANIZACIJA: Nenamjenski i bez kontrole

Objavljeno prije

na

Objavio:

Umjesto snaženja partijskih koleginica, stranke novac koji dobijaju za jačanje kapaciteta stranačkih ženskih organizacija,  uglavnom koriste da podmiruju raznorazne partijske troškove: račune za struju, telefone, komunalije, avio karte, izbore, sudske i ostale troškove

 

 

Partije u Crnoj Gori godišnje dobijaju blizu 700 hiljada eura za jačanje kapaciteta svojih ženskih organizacija. Umjesto snaženja partijskih koleginica tim novcem se uglavnom podmiruju razni partijski troškovi, pa i računi za struju, telefone, komunalije, avio karte, izbore, sudske i ostale troškove.

Praksa dobijanja novca za jačanje kapaciteta ženskih organizacija, na inicijativu Ženske političke mreže, ustanovljena je 2020. godine. Zakonom o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja je utvrđeno da su budžetska sredstva data ženskim organizacijama političkih subjekata namijenjena isključivo finansiranju ženskih organizacija i mogu se trošiti samo u skladu sa statutom te ženske organizacije.

Uprkos zakonskim odredbama, političke partije taj novac ne koriste s namjenom osnaživanja i jačanja žena. Podatke o tome kako partije nenamjenski troše novac namijenjen svojim ženskim organizacijama sadrže izvještaji Državne revizorske institucije (DRI).

Krajem prošle godine prezentovani su izvještaji o reviziji poslovanja pojedinih partija za 2023. godinu.

Revizorski izvještaj koji je DRI uradila krajem oktobra prošle godine prikazuje kako je rukovođeno žito računom Asocijacije žena vladajućeg Pokreta Evropa sad.

Za finansiranje rada Asocijacije žena PES-a uplaćena su sredstva iz budžeta Crne Gore u iznosu od 27, 8 hiljada i iz budžeta lokalnih samouprava u iznosu od 18,7 hiljada eura.

Odlivi sredstava sa žiro računa Asocijacije žena se odnose na plaćanje putnih troškova, troškova pomoći i drugih troškova, dok je iznos od 4,7 hiljade prenešen na račune za redovno poslovanje stranke. Partija je u posebnom Izvještaju o načinu i namjeni utroška sredstava za finansiranje redovnog rada ženskih organizacija iskazala ukupne troškove u iznosu od 13.405 eura i to: troškove humanitarne pomoći u iznosu od 11 hiljada, troškove reklamnog materijala u iznosu od 548 eura, troškove zakupa u iznosu od 356 eura i troškove reprezentacije u iznosu od preko 500 eura.

Vladajuća Demokratska Crna Gora je na žiro račun za poslovanje ženske organizacije – Foruma žena tokom 2023. imala priliv od iz budžeta CG u iznosu od 55,9 hiljada, iz budžeta lokalnih samouprava iznos od 34,4 hiljade. Na računu je bilo i 70 hiljada iz prethodnih godina.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BEZUSPJEŠNA BORBA ZA ALIMENTACIJU: Nemoć institucija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako je osnivanje Alimentacionog fonda bio veliki korak, za mnogu, sada već punoljetnu djecu, on nije značio ništa. Njihovi roditelji, koji su zaboravili na svoje dužnosti, godinama uspješno izbjegavaju pravdu.  U tim slučajevima teret podizanja i školovanja djece, obaveza je samo jednog roditelja

 

 

Godine teške i, kako se pokazalo, na kraju, neuspješne borbe da se pred sudovima dođe do pravde, a uporedo naporan rad da se obezbijedi “parče hljeba” za djecu, u situaciju kad drugi roditelj, nakon razvoda “zaboravi” na svoje potomstvo. To je siže tri priče samohranih roditelja sa sjevera Crne Gore, koji, sve do punoljetstva svoje djece, nijesu uspjeli da od bivših supružnika naplate alimentaciju i pored pravosnažnih sudskih odluka i okončanih procesa izvršenja.  Priče jednog Bjelopoljca, jedne Kolašinke i jedne Pljevljakinje po mnogo čemu su slične, a nemoć institucija u njihovim slučajevima identična. Bivši supružnici žive u inostranstvu, nemaju imovine u Crnoj Gori, a kada i pređu našu granicu, nadležni ne čine ništa da ih privole da plate ono što duguju ili sankicionišu zbog nepoštovanja sudskih odluka.

Najdrastičniji je primjer Kolašinke Ane Popović, čijoj zajedničkoj,  sada punoljetnoj djeci, bivši muž duguje više od 27.000 eura. Ni ona, kao ni dvoje ostalih sagovornika Monitora, nemaju pravo da potraživanja naplate iz Alimentacionog fonda, jer se zahtjev ne može odnositi na prethodni period.

“Od 2012. godine, od kada je brak razveden, iako nas je otac moje djece mnogo ranije ostavio, za njihovo izdržavanje uplatio je svega 1.050 eura. Ukupno sa kamatama, sada za alimentaciju duguje više od 27.000 eura. Ni osnivanje Alimentacionog fonda mi nije mnogo pomoglo, jer zahtjevi na obuhvataju period unazad. Najteže mi je kad mi, čak i u institucijama, kažu kako mi je sad lako jer su mi ‘djeca velika’. Moja djeca jesu sada punoljetna, ali teško je da stane u jedan tekst priča o tome kako je ženi u maloj sredini sa ograničenim mogućnostima za zaradu dovesti troje djece do punoljestva”, kaže Kolašinka.

Ona je iscrpila sve mogućnosti na sudu, pa je, kaže, išla na izvršenje. I taj dio je okončan uredno. No, nije se ništa promijenilo. Incijalna presuda je bila 2012. godine. Njen bivši suprug je tada u odgovoru na tužbu naveo kako mu je zarada u stranoj kompaniji na drugom kontinentu približno 400 eura. Posljednja presuda je donesena prošle godine. Više puta je osuđivan na uslovnu kaznu zatvora zbog nedavanja izdržavanja. Ređale su se presude, dug i kamate rasle, uzalud.  Otac je i dalje na drugom kontinentu, zaposlen i s vremena na vrijeme dođe u rodni grad, u kojem, formalno, nema imovine.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

ULCINJ – NAJPOTCJENJENIJA TURISTIČKA DESTINACIJA EVROPE: Iz Londona se bolje vidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Globalni časopis, koji izlazi već 57 godina u Londonu, Time Out, sastavio je listu od 21 najpotcjenjenije evropske destinacija za 2025. godinu. Na prvom mjestu je – Ulcinj

 

 

,,Spektakularna crnogorska obala konačno dobija pažnju koju zaslužuje, a ulice Kotora, Budve i ostalih su sada krcate tokom ljeta. Ulcinj? Ne toliko, ali to neće uvijek biti slučaj. Smješten na južnom dijelu zemlje, Ulcinj je centar albanske kulture u Crnoj Gori i pruža drugačiju atmosferu od poznatijih mjesta na sjeveru. Stari grad Ulcinj je vjerovatno najdramatičniji u zemlji, a njegove plaže pružaju uzbuđenje i spokoj u jednakoj mjeri“, navode autori teksta u ovom britanskom magazinu.

Ulcinjsku Veliku plažu nazivaju “crnogorskom Kopakabanom” konstatujući da je pješčana i duga čak 13 kilometara.

Kako se ističe, dok se mnoga mjesta širom kontinenta bore sa prekomjernim turizmom, ove zanemarene destinacije čekaju da budu istražene. „Nikad nije bio bolji trenutak da razmišljate van okvira o svojim putovanjima – posebno kada se zanemaruje toliko nevjerovatnih evropskih mjesta. Ove destinacije imaju sve što želite od vašeg sljedećeg odmora, uz dodatni bonus što se mnogo manje ljudi gura da vidi iste atrakcije“, dodaje se u članku Time Out-a.

Ali, da bi turisti i posjetioci mogli da vide Ulcinj, a potom tu ostanu, trebaju nekako doći u ovaj grad. Iako je Ulcinj na moru, a ima i mali (sportski) aerodrom, u ovaj grad je moguće nekako stići samo kopnom.

“Upravo je saobraćajna izolovanost ili veoma slaba povezanost jedan od razloga zaostajanja ovog grada. Nama se već četiri godina obećava izgradnja mosta na Bojani, a evo sada i brze saobraćajnice prema Albaniji, ali od toga nema ništa. Da se ne govori o decenijskim pričama o gradnji luke, marine, novih luksuznih hotela i čega ne  sve još”, kaže ulcinjski hroničar Ismet Karamanaga.

Prema njegovim riječima, vrijeme nije saveznik Ulcinja. Konkurencija, u prvom redu Albanija, izvanredno brzo napreduje i logično je da gosti tamo više odlaze. Na to ukazuju i zvanični rezultati Monstata. U prošloj godini u Ulcinju je boravilo oko 420.000 registrovanih gostiju ili čak 15 odsto manje nego 2023. godine!? To bi trebao da bude alarm za sve donosioce odluka da djeluju brzo, jer je turizam najvažnija privredna djelatnost u ovoj opštini od koje se, na direktan ili indirektan način, ostvaruje tri četvrtine prihoda.

Ukazuju na to i prosječne zarade koje su u Ulcinju među najnižima u Crnoj Gori. U novembru je prosječna plata na teritoriji ove opštine iznosila 849 eura ili za 144 manje od državnog prosjeka, odnosno bila je ubjedljivo najniža na Primorju. “Da nemamo more moglo bi se slobodno kazati da smo kao Petnjica ili Andrijevica. Žalosno je to za jedan grad sa milenijumskim trajanjem koji ima najveće razvojne potencijale u regionu”, tvrdi Karamanaga.

Jedan od razloga zaostajanja Ulcinja jesu male i nedovoljne investicije u komunalnu i ukupnu infrastrukturu, kao i nedostatak velikih hotela, ili bar obnova onih koji su temeljno i sistematski uništeni u procesu tzv. privatizacije. Da bi preživjeli, ljudi su se okrenuli gradnji apartmana ili selili u inostranstvo. Sve je to ostavilo i ostavlja razorne posljedice na prostor i demografiju, pa tako, na primjer, Ulcinj sada ima četiri hiljade stanovnika manje nego prije 35 godina.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu je uvjeren da se proširivanjem Mandraća (lučice na Pristanu) i gradnjom marine taj grad vraća moru. “Očekujem da ubrzano dođemo do tehničkih osnova i da tokom ove godine tražimo investitora za ovaj objekat. Ovo je veliki objekat – luka će po idejnom projektu i studiji izvodljivosti povezivati Stari grad i Veliki krš, Liman 1 i 2 će biti u tom akvatorijumu i kapacitet bi mogao biti do 400 plovila. To je razvojna šansa koju sigurno nećemo propustiti“, kaže Nimanbegu.

On očekuje da se tokom ove godine objavi i tender za izvođača za projekat ribarske luke na rtu Đerane. “Mislim da je ovaj projekat nešto što će promijeniti sliku turizma i položaja naših ribara i svih ljudi koji se bave morem”, dodaje Nimanbegu.

Saobraćajna izolovanost će svakako, vrlo brzo postati smetnja za ozbiljnija ulaganja u turističke kapacitete na Velikoj Plaži, navedeno je iz ove lokalne samouprave u komentarima i sugestijama na Nacrt Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine i izvještaja o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu.

Iz Opštine su kazali da je “potrebno planirati pomorski granični prijelaz na lokaciji najbliže nekadašnjem graničnom prelazu Sveti Nikola- Pulaj, Albanija, imajući na umu planiranu plovnost rijeke Bojane kojim bi se povezalo Jadransko more i Skadarsko jezero, što omogućava dodatnu vezu sa lukom Bar i mogući razvoj nautičkog turizma, uz uslov da se obezbijedi zaštita životne sredine, čime bi se doprinijelo ubrzanim razvojem ovog predjela”.

No, lani nije bio otvoren ni jedini granični prelaz na moru, na Velikoj skeli, ispod Starog grada, koji je funkcionisao 2023. godine tokom ljeta. O aerodromu više niko ne govori, već samo o potencijalima. I problemima – od buke, nečistoće i nedostatka parking mjesta pa do neregistracije gostiju. I tako decenijama.

Tekst u Time Out-u pokazuje da se, ipak, sve bolje vidi iz Londona.

                                                                                              Mustafa CANKA

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo