Povežite se sa nama

Izdvojeno

ZABORAVLJENI SPOMENICI CRNOGORSKE ISTORIJE: Nemaština, nemar ili politika

Objavljeno prije

na

Uprkos brojnim obećanjima, kolašinska zgrada u kojoj je 1943. godine “započeta obnova crnogorske držanosti”, 80-u godišnjicu od formiranja ZAVNO-a, dočekuje kao ruina. Iako je novac za početak njene obnove konačno predviđen kapitalnim budžetom, od radova nema ni pomena

 

Svega nekoliko mjeseci ostalo je do obilježavanja (ako se ko sjeti) 80-e godišnjice formiranja i istorijskog zasijedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja (ZAVNO) Crne Gore i Boke.  Objekat u kojem se 1943. godine u Kolašinu,  okupilo 540 delegata da “započnu obnovu crogorske državnosti”, jubilej dočekuje polomljenih prozora, grafitima išarane fasade, neurednog dvorišta, pod krovom koji nagriza korozija…, kao očigledan primjer neodgvornosti  nadležnih institucija i laganog zaborava Kolašina.

I pored toga što je kapitalnim budžetom za ovu godinu predviđen novac za brigu o toj  zgradi,  do sada  na “staroj školi”, kako zovu nekadašnji objekat u kojem je održavana nastava za osnovce, nije bilo nikavih radova. Nema čak ni najave.

Novac za za izradu projektne dokumentacije i rekonstrukciju objekta obezbijeđen je, zahvaljujući amandmanu poslanika Socijaldemokratske partije (SDP) na predlog Zakona o budžetu. Nakon četiri godine bezuspješnog podnošenja istog amandmana poslanici te stranke tako  su konačno uspjeli da izdejstvuju oko 66.000 eura iz državne kase za “novo ruho” zgrade koja ima status kulturnog dobra od 1952. godine. Veću  brigu o tom spomeniku kolašinske i crnogorske istorije, najavila je u septembru prošle godine ministarka kulture i medija Maša Vlaović, tokom posjete Kolašinu.

“U Kolašinu je neophodna dalja institucionalna izgradnja i organizacija kulture, a Ministarstvo kulture i medija će pomoći u sanaciji nekadašnje OŠ Risto Manojlović, koja je tekovina NOR-a i time doprinijeti valorizaciji potencijala grada. Sanacija i održivo korišćenje nekadašnje škole  u Kolašinu nije samo valorizacija potencijala tog grada, već je i tekovina NOR-a, koju smo u obavezi da štitimo i čuvamo za buduće generacije”, poručila  je Vlaović.

Od tada do sada ni java ni glasa o konkretnim planovima za obnovu zgrade koja se godinama pretvara u ruinu.

U  Opštini i u lokalnom Udruženju boraca narodnosolobodilačkog rata i antifašista (UBNOR) ne znaju postoje li i kakvi su ovogodišnji planovi nadležnog ministarstva za taj objekat. Na pitanja Monitora,  nije bilo odgovora ni iz Ministarstva kulture.

“Koliko znamo, treba da počene ili je već počela izrada  projektne dokumentacije za rekonstrukciju objekta. Detalje ne znamo, jer nije bilo zvaničnih informacija o tome. Podsjećamo da je godinama unazad UBNOR bio jedan od incijatora i kontinuirano apelovao da se povede računa o tom objektu. Ukoliko je počela izrada projektne dokumentacije, to je dobro, jer bi to predstavljalo  prvi značajni korak”, rekli su Monitoru u kolašinskom UBNOR-u.

Prvo zasjedanje ZAVNO, koji je bio najviši organ narodne vlasti, jedan je od bitnijih događaja u novijoj istoriji Crne Gore. Zasjedanje je održano uz prisustvo oko 540 delegata, narodnih predstavnika iz svih krajeva Crne Gore. Tokom rada tog tijela definisano je “da položaj naroda Crne Gore i Boke može biti politički i državno valorizovan samo ako bude građen na ravnopravnim osnovama sa drugim narodima na području Jugoslavije”. Na kraju zasijedanja izabrana je Skupština kao “politički i predstavnički organ” koju je činilo 118 narodnih predstavnika i Izvršni odbor koji je imao 10 članova.

Vijećnici ZAVNO-a su tako delegirani da predstavljaju kompletan prostor Crne Gore i Boke. Stigli su sa prvih borbenih linija “da svoje autoritete ratnika za slobodu dopune obavezom stvaranja pravedne, socijalne, demokratske buduće civilne vlasti”. Odlukama donesenim u Kolašinu, novembra 1943. godine,  na neki način su  ukinute sve odluke Podgoričke skupštine.  Drugo zasijedanje ZAVNO Crne Gore i Boke održano je 16. februara 1944. godine, takođe, u Kolašinu. Na zasijedanju je data puna podrška odlukama Drugog zasijedanja AVNOJ-a.

Najznačajnije je bilo Treće zasijedanje ZAVNO-a Crne Gore i Boke, sazvano u istom gradu  od 13. do 15. jula 1944. godine. Na njemu je ZAVNO formirana u Crnogorsku antifašističku skupštinu narodnog oslobođenja (CASNO), koja se konstituisala u najviše zakonodavno i izvršno tijelo Crne Gore kao ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj Federativnoj Jugoslaviji. Izabrano je Predsjedništvo Skupštine i ovlašćeno da imenuje Nacionalni komitet oslobođenja Crne Gore, kao najviši izvršni i naredbodavni organ, čim za to budu postojali uslovi. Do obrazovanja Nacionalnog komiteta, njegove je funkcije vršilo Predsjedništvo, koje je rukovodilo  svim poslovima narodne vlasti, preko Narodnooslobodilačkih odbora (NOO). Odluke donesene na tom zasijedanju imale su, po značaju i sadržini ,ustavotvorni karakter. Njima je izvršeno konstituisanje vlasti u Crnoj Gori kao federalnoj jedinici jugoslovenske državne zajednice.

Pored konstitusanja i zasijedanja  ZAVNO u kolašinskoj  “staroj školi”, tokom Drugog svjetskog rata, održani su i Prvi kongres Antifašističke omladine Crne Gore i Boke (25. i 26. novembra 1943. godine), a početkom decembra iste godine održan je i Prvi kongres Antifašističkog fronta žena Crne Gore i Boke.

Godinama unazad iz opštinskog i državnog budžeta nije odvajan ni cent za održavanje objekata “memorijalnog značaja i velike istorijske važnosti“, koji su mnogo puta  državni zvaničnici pominjali kao mjesto “gdje je započela obnova crnogorske državnosti“. Poslanici SDP,  2020. godine , podnijeli su amandman na predlog Zakona o budžetu Crne Gore, kojim su predložili da se 300.000 eura opredijeli za izradu tehničke dokumentacije i izvođenja radova na rekonstruciji tog objekta. Taj amandman je odbijen, uprkos tome što je iz Ministarstva kulture, krajem ljeta iste godine,  obećavano da će “radovi na rekonstrukciji započeti ubrzo”.

Ministarstvo kulture je, ranije, navodno,  oformilo Projektnu grupu za izradu tematsko-ekspozicionog plana organizovanja muzejske postavke u vezi sa zasijedanjem ZAVNO-a, koja je  trebalo da bude smještena u zgradi. U toj grupi su, pored predstavnika ministarstva i SUBNOR-a i Opštine, kako je saopšteno,  bili i stručnjaci iz Narodnog muzeja. Njihov zadatak je bio   da osmisle postavke i ostale sadržaje budućeg Državnog muzeja „institucije koja će dati još jedan doprinos očuvanju i valorizaciji antifašističke tradicije Kolašina i Crne Gore”.

Iz Ministarstva kulture  su više puta saopštavali da su opredijeljena sredstva u kapitalnom budžetu kako bi se taj objekat stavio u funkciju. Iz tog resora stizala su i  obećanja da će  na osnovu projektnog zadatka, koji dostavi Opština Kolašin, do kraja 2019. godne, pripremiti glavni projekat za rekonstrukciju zgrade . Biviši ministar kulture Aleksandar Bogdanović,  prilikom posjete Kolašinu, takođe, najavio je   ambiciozne planove države vezano za “staru školu”. Među brojnim i nikad relizovanim državnim obećanjima za taj objekat bilo je i osnivanje državnog instituta za izučavanje crnogorske istorije istorije i valorizacije državnog integriteta. SUBNOR je 2016. godine  predložio i Dom revolucije sa određenim muzejskim postavkama. Do sada, međutim, jedino ulaganje države u taj objekat bilo je postavljanje ograde.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo